Ryga

RYGA – PRZEWODNIK

Ryga to stolica i największe miasto Łotwy, położone nad rzeką Dźwiną w pobliżu jej ujścia do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Jej zabytkowe Stare Miasto wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Stanowi też jedno z największych w Europie skupisk architektury secesyjnej.

Ryga została założona w 1201 roku i szybko stała się jednym z członków Hanzy oraz  ważnym ośrodkiem handlowym na wybrzeżu Bałtyku. Historia stolicy Łotwy była bardzo burzliwa. Miasto bardzo długo pozostawało pod wpływami niemieckimi i szwedzkimi. Co ciekawe aż 60 lat należała także do Polski.  W 1710 r. wkroczyła tu władza rosyjska, a po II wojnie światowej stała się częścią ZSRR. Autonomię Łotwa zyskała dopiero w 1991 r. i od tamtej pory Ryga jest stolicą Republiki Łotewskiej.


MAPA ODWIEDZONYCH MIEJSC W RYDZE

Na zwiedzanie Rygi warto poświęcić kilka dni , tylko wtedy uda się obejrzeć wszystko co najciekawsze, ale nawet wtedy będziecie czuli niedosyt. Oddaję w Wasze ręce jeden z najbardziej rozbudowanych przewodników internetowych jaki jest w sieci po wszystkich najciekawszych dzielnicach, obiektach i muzeach. Koniecznie zaplanujcie wizytę w tej jednej z najpiękniejszych stolic europejskich.


RYGA – STARE MIASTO


RYGA

Stare Miasto w Rydze zachwyca i oczarowuje. Jest pełne niespodzianek : pięknych placów, bajkowych kolorowych kamieniczek, niesamowitej secesyjnej zabudowy i uroczych kawiarenek.

>>> PRZEWODNIK PO STARYM MIEŚCIE >>>


RYGA – CENTRUM


RYGA

Centrum Rygi to wbrew pozorom nie Stare Miasto, a cała wielka dzielnica otaczająca je od północno- wschodniej strony. To za razem zielone płuca miasta pełne uroczych parków i ciekawej zabudowy.

>>> PRZEWODNIK PO CENTRUM RYGI >>>


SECESJA W RYDZE


RYGA

Secesja w Rydze to jeden z obowiązkowych punktów programu. Budynki w stylu Art Noveau można znaleźć w obrębie starej części miasta, a jest ich tu aż 800. Stanowi to aż 40% całej zabudowy, co sprawia, że stolica Łotwy jest jednym z największych ośrodków architektury secesyjnej w całej Europie.

>>> PRZEWODNIK PO DZIELNICY ART NOVEAU I SECESJI W RYDZE >>>


RYGA – MOSKIEWSKIE PRZEDMIEŚCIE


Moskiewskie Przedmieście to najstarsza po Starym Mieście dzielnica Rygi. Tu czas zatrzymał się w miejscu. Stare drewniane domy i obiekty sakralne, hale targowe i górujący nad całą dzielnicą mniejszy kuzyn naszego Pałacu Kultury.

>>> PRZEWODNIK PO MOSKIEWSKIM PRZEDMIEŚCIU >>>


RYGA – ŁOTEWSKIE MUZEUM ETNOGRAFICZNE


RYGA

Muzeum etnograficzne potocznie nazywane skansenem to jedno z tych miejsc, które w Rydze odwiedzić trzeba koniecznie. Zajmuje ogromną powierzchnię, a dodatkowo położone jest malowniczo nad jeziorem, w sosnowym lesie.

>>> PRZEWODNIK PO ŁOTEWSKIM MUZEUM ETNOGRAFICZNYM >>>


ZACHODNIA RYGA I RZEKA DŹWINA


Zachodnia Ryga, czyli prawy brzeg rzeki Dźwiny nie jest zbyt często odwiedzana przez turystów. To dzielnica uczelni, wysokich biurowców, a także dla kontrastu starych drewnianych domów.

>> PRZEWODNIK PO ZACHODNIEJ RYDZE >>>> PRZEWODNIK PO ŁOTWIE >


> RYGA – PRZEWODNIK PO STOLICY >

> JURMAŁA – PRZEWODNIK >

> JEŁGAWA – PRZEWODNIK >

> PAŁAC W RUNDALE ORAZ MIASTECZKO BAUSKA >

2 Replies to “RYGA – PRZEWODNIK”

Leave a Reply