Pałac Rundale

PAŁAC RUNDALE I BAUSKA

Pałac Rundale  to jeden z najpiękniejszych budynków na Łotwie. Warto zjechać w ślicznym miasteczku Bauska z głównej drogi, aby zawitać do tego łotewskiego wersalu.

Pałac Rundale znajduje się ok. 80 km na południe od Rygi, między Jelgavą a Bauską. Od miasteczka Bauska 15 km na zachód.


PAŁAC RUNDALE – INFORMACJE


Pałac Rundale otwarty jest cały rok:

  • czerwiec-sierpień 10:00-19:00, park do 20:00
  • maj, wrzesień, październik: 10:00-18:00, park do 19:00
  • listopad-kwiecień: 10:00-17:00

Ceny biletów:

  • wnętrza pałacu + ogrody – 11euro / 3,5 euro
  • inne opcje – cennik na STRONIE

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE O PAŁACU >>> RUNDALE.NET


Ten barokowy pałac zbudowany został w 1730 roku w Pilsrundale, 80km na południe od Rygi jako rezydencja rodziny Bironów. To projekt Bartolomea Rastrellego, który w 1760 roku wykończył również wnętrza. Po I wojnie światowej przeszedł w ręce państwa łotewskiego. Pałac Rundale doczekał się jednak renowacji dopiero w 1991 roku.

Pałac Rundale

Obecnie znajduje się tu muzeum, można zwiedzać wnętrza, oraz przepiękne ogrody, a czasami kwaterowani są tu przedstawiciele obcych państw podczas oficjalnych wizyt. Parking znajduje się około 0,5 km od samej rezydencji. Prowadzi do niej wąski chodniczek, a krótka trasa pozwala nam na wstępne zapoznanie się z ogromem barokowej posiadłości.


ERNST JOHANN BIRON

Urodzony w 1690 Ernst pochodził ze szlachty kurlandzkiej i studiował na uniwersytecie w Królewcu. W wieku 26 lat został faworytem carycy, stając się jej doradcą. W tym samym czasie przeniósł się do Sankt Petersburga, przyjął tam herb i francuskie nazwisko Bironów.

Pałac Rundale

Kiedy w 1735 roku zakupił Rundale, od razu zatrudnił carskiego architekta Francesco Bartolomeo Rastrellego do sporządzenia projektów nowej siedziby. Od 1730 roku zatrudniano go przy czołowych realizacjach architektonicznych w Rosji. Bardziej znane budowle, które przyszło mu zaprojektować, to pałac w Carskim Siole oraz pałac zimowy w Petersburgu.


PAŁAC RUNDALE – ZWIEDZANIE


CZĘŚĆ WEJŚCIOWA – STAJNIE

Zostawiamy auto na parkingu i kierujemy się w stronę pałacu. Najpierw przechodzimy przez wąskie „gardło” Tu stoją wymalowane na czerwono budynki stajni. Stoją one pod kątem zamykając w ten sposób przestrzeń przed rezydencją – tworząc jak by wewnętrzny plac przed pałacem.


BRAMA WEJŚCIOWA

Przechodzimy dalej, przed nami ozdobną bramę wejściową na dziedziniec. Trzeba przyznać, że założenie urbanistyczne i układ robi wrażenie.


DZIEDZINIEC WEWNĘTRZNY

Przekraczamy bramę, aby wejść w magiczny świat baroku.


PAŁAC RUDALE OD WSCHODNIEJ STRONY

Niestety jesteśmy w Pałacu zbyt późno i wnętrza oraz ogrody są już dla nas zamknięte. Co prawda pozostało jeszcze pół godziny, ale obsługa nie chce się zgodzić na wejście choćby na moment.

Zaglądamy więc do ogrodów przez bramę boczną, a cieszymy się tym co zamkniete nie jest, czy widokami od wschodniej strony.


WNĘTRZA

Wnętrz jak pisąłam wyżej nie udało się obejrzeć, ale dla zainteresowanych zostawiam tu informacje na ten temat.

Do zwiedzenia są aż 43 sale z zachowanym wystrojem oraz klatka schodowa z bogatą dekoracją oraz wysokimi oknami. We wnętrrzach są także  XVII-wieczne obrazy włoskich i flamandzkich mistrzów. Obrazy jak i wiele mebli oraz porcelany zostały zakupione przez tutejsze muzeum. Te, które były tu za Bironów, wywiezione zostały do Czech i na Śląsk. Pozostałe wyposażenie uległo zniszczeniu podczas I wojny światowej.


OGRODY

Pałac i jego wnętrza są imponujace, ale na uwagę zasługują także ogrody. Pięknie odtworzone, zadbane, pełne dywanów kwiatowych . Aby obejrzeć jak są imponujące – zostawiam poniżej zdjęcie tablicy informacyjnej sprzed pałacu.

Tuż obok pałacu znajduje się też malowniczy staw.

Pałac Rundale


MIASTECZKO BAUSKA


15 km na wschód od Pałacu Rundale znajduje się niezwykle kolorowe miasteczko Bauska. Niestety nie ma czasu na zwiedzanie, pozostawiam więc tu kilka zdjęć wykonanych w drodze oraz listę miejsc wartych odwiedzenia :

  • Zamek w Bowsku – brak zdjęć
  • Rosyjski Kościół Prawosławny – Św. Jerzego
  • Kolorowy rynek z ratuszem w którym znajduje się centrum informacji turystycznej ( na zdjęciu)


> PRZEWODNIK PO ŁOTWIE >


> RYGA – PRZEWODNIK PO STOLICY >

> JURMAŁA – PRZEWODNIK >

> JEŁGAWA – PRZEWODNIK >

> PAŁAC W RUNDALE ORAZ MIASTECZKO BAUSKA >

5 Replies to “PAŁAC RUNDALE I BAUSKA”

  1. Niesamowicie ciekawie i przejrzyście rozpisane informacje. Ktoś kto wybiera się do zamku na pewno znajdzie tu wszystko co potrzebuje wiedzieć wizycie.

Leave a Reply