Jełgawa

JEŁGAWA

Jełgawa to urocze, pełne zabytków miasto w środkowej części na Łotwy, 45 km na południowy zachód od Rygi. Tu między drzewami kryje się największy w krajach bałtyckich barokowy pałac.

Jełgawa to miasto, do którego możemy dojechać własnym transportem lub ze stolicy pociągiem. Tu znajduje się stacja kolejowa lub po jednej z nielicznych w kraju „autostrad”, a przynajmniej dróg dwupasmowych.


PAŁAC W JEŁGAWIE


Najcenniejszym zabytkiem jest Pałac książąt Kurlandii i Semigalii, którego to księstwa Jełgawa – wtedy Mitawa była stolicą. To imponująca rezydencja i za razem podobna do PAŁACU W RUNDALE .  Jest największym barokowym pałacem w krajach bałtyckich. Stanął on na miejscu XIII-wiecznego zamku kawalerów mieczowych.
Pałac Jełgawski (Pałac Rastrelli) budowany był w latach 1738-1772 na zamówienie rządzącej Kurlandią dynastii Bironów. Po upadku Kurlandii, pałac pełnił rożne funkcje. Do 1915 roku był siedzibą gubernatora Kurlandii z ramienia cara, w okresie międzywojennym utworzono tu Łotweską Akademię Rolniczą.

Jełgawa

Obecnie mieszczą się w budynku 2 muzea oraz szkoła średnia. Najciekawszym miejscem jest krypta z trumnami władców Kurlandii i ich rodzin.
Strona pałacu niestety tylko w języku łotewskim >>> LINK


PAŁAC Z ZEWNĄTRZ

Kiedy zajeżdżamy (w 2017 roku) pod budynek po obejrzeniu wcześniej Pałacu Rundale jesteśmy mocno rozczarowani . Z zewnątrz pałac nadszarpnięty jest zębem czasu – wygląda na bardzo zaniedbany.


DZIEDZINIEC WEWNĘTRZNY

Na dziedziniec wchodzimy jedną z bram. Tu już odwrotna sytuacja –  elewacje pięknie odmalowane, odnowione aleje, schody. Pałac na prawdę robi wrażenie.


JEŁGAWA – MIASTO


Jełgawa to bardzo przyjazne do życia miasto. Jest kameralne, spokojne, z piękną rzeką przepływającą przez środek i dużą ilością zieleni. Znajdują się tu szkoły wyższe, a zaletą jest także bliskość stolicy i dobre połączenie z nią.  Jełgawa jest równocześnie festiwalową stolicą Łotwy. Na wyspie Pasta odbywają się tu dziesiątki koncertów i festiwali : rzeźb z piasku, lodu, czy metalu.


NAJCIEKAWSZE OBIEKTY W JEŁGAWIE

Oprócz pałacu znajduje się tu jeszcze kilka innych obiektów wartych obejrzenia. Trzeba sobie jednak zarezerwować więcej czasu (niż my), aby w pełni nacieszyć się urokami miasta.

  • Cerkiew św. Symeona i Anny malowniczo wyglądająca XIX-wieczna cerkiew
  • Academia Petrina założona w 1775 roku, przez ostatniego księcia Kurlandii Piotra Birona. Była to pierwsza placówka szkolnictwa wyższego na terenie Łotwy. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Historii i Sztuki Jełgawy.
  • Victory Park (Uzvaras) – Park pamięci w którym odbywa się wiele koncertów i międzynarodowych festiwali. W tym największy coroczny festiwal rzeźby lodowej w krajach bałtyckich.


> PRZEWODNIK PO ŁOTWIE >


> RYGA – PRZEWODNIK PO STOLICY >

> JURMAŁA – PRZEWODNIK >

> JEŁGAWA – PRZEWODNIK >

> PAŁAC W RUNDALE ORAZ MIASTECZKO BAUSKA >

Leave a Reply