KEMERI

KEMERI – PARK NARODOWY I ATRAKCJE MIASTECZKA

Kemeri to obecnie dzielnica nadmorskiego miasta Jurmały, gdzie już w XVIII wieku funkcjonował kurort, ale po jego świetności pozostały tu tylko nieliczne zabytki. Kemeri to także serce Parku Narodowego o tej samej nazwie. Znajdują się tu lasy, bagna, torfowiska, łąki, a także płytkie przybrzeżne jeziora i wydmy.

Kemeri znajduje się pół godziny jazdy od Rygi. To niezwykle cicha i spokojna okolica, idealna mały wypad. My zawitaliśmy tu 2-krotnie i udało nam się obejrzeć większość najciekawszych miejsc i szlaków w całym parku. Poniżej znajdziecie opis i zdjęcia wszystkich tych miejsc.


MAPA ODWIEDZONYCH I OPISANYCH MIEJSC


57% powierzchni parku to lasy, 27% to bagna, 10% powierzchni parku to wody



PARK NARODOWY KEMERI

NAJCIEKAWSZE MIEJSCA I SZLAKI



SZLAK 1 – GREAT KEMERI BOD BOARDWALK


  • DŁUGOŚĆ SZLAKU : 3-5km są 2 pętle do wyboru),
  • TRASA dłuższa 5km – LINK
  • CZAS PRZEJŚCIA : 1 – 1,5 godziny
  • SZLAK otwarty cały rok (najpiękniejszy wiosną i jesienią)
  • PARKING : darmowy

To jeden z najpopularniejszych szlaków bagiennych na Łotwie, ale nie spotkacie tu tłumów. Czeka tu na każdego wspaniały spacer po jednym z największych torfowisk wysokich. Zanim jednak do niego dojdziemy zostawiamy auto na wielkim parkingu. Jak wszędzie na Łowie w takich miejscach znajdują się też czyste toalety . Teraz jakiś 750m przez las, taki piękny , sosnowy las:

Torfowisko to ostoja ptaków z czego wiele gatunków jest pod ochroną. To co czyni same torfowiska wyjątkowymi to siarkowe wody mineralne, które tworzą się głęboko pod powierzchnią torfowiska i wypływają na powierzchnię w ponad 30 otwartych źródłach .

Na końcu pętli czeka na nas niespodzianka w postaci wieży widokowej. Ma ona służyć lepszej obserwacji ptaków, choć te tego dnia nie były dla nas łaskawe i wszystkie gdzieś odleciały. Z wieży jest jednak fantastyczny widok na całe wielkie torfowiska i jego liczne jeziorka.

Powrót odbywa się już inną drogą, cały czas idziemy po drewnianych kładkach, a co jakiś czas umieszczone tu są platformy z ławeczkami do odpoczynku i obserwacji. Idealne miejsce do relaksu , totalna cisza i cudowne widoki. Jak będziecie mieli więcej szczęścia to dojrzycie tu mięsożerne rosiczki, a także różnorodne ptaki takie jak : brodźce leśne, pliszki siwe, świergotki.


SZLAK 2 – SLOKAS EZERA DABAS TAKA


  • DŁUGOŚĆ SZLAKU : 3,5km lub 100m (można podjechać pod samo jezioro do wieży widokowej lub zrobić spacer 3,5 km pętlą przez las)
  • TRASA dłuższa 3,5km – LINK
  • CZAS PRZEJŚCIA : 0-1 godziny
  • SZLAK otwarty cały rok
  • PARKING : darmowy

My zrezygnowaliśmy z robienia kolejnej pętli, woleliśmy tego dnia odwiedzić jeszcze kolejne miejsce. Dlatego dotarliśmy przez las autem aż do samego jeziorka, a stąd już tylko kilkadziesiąt metrów po bujającym się pomoście do drewnianej wieży widokowej.

Tym razem mieliśmy więcej szczęścia do ptaków. Pojawiła się czapla biała, łabędzie i mewy.


SZLAK 3 – LAKE KANIERIS REEDS TRAIL


  • DŁUGOŚĆ SZLAKU : 3km pętla (powrót drogą) lub 2km (opcja powrotu tą samą trasą)
  • TRASA dłuższa 3km – LINK
  • CZAS PRZEJŚCIA : 1-1,5 godziny
  • SZLAK otwarty cały rok
  • PARKING : tylko opcja wjazdu na teren ośrodka wędkarskiego – opłata 2 euro

Silnie zarośnięte jezioro Kaņieris jest jednym z najbogatszych na Łotwie pod względem różnorodności ptaków i roślin. Dlatego przybywa to sporo ornitologów, a także wędkarzy. To dla nich jest tu przygotowana cała duża wypożyczalnia łodzi.

Tuż za budynkiem obsługi znajduje się pierwsza z wież widokowych . Od niej można zacząć naszą wędrówkę, lub skończyć (tak jak my) .

Tuż za parkingiem zaczyna się szlak, początkowo prowadzi przez las, by kilkaset metrów dalej wprowadzić nas na otwarta przestrzeń i drewnianą promenadę. Początkowo stabilna, ale jak wchodzimy na otwartą wodę zaczyna się kołysząca kładka oparta na pływających pontonach. Kładka ta łączy dwie wyspy, możemy dzięki niej dotrzeć w miejsca niedostępne suchą nogą. Długość tej promenady wynosi około 600m, i prowadzi przez wysokie zarośla, a krajobraz jest wręcz bajkowy.

W końcu docieramy na wyspę, na której znajduje się kolejna wieża widokowa. Jesteśmy tu kompletnie sami, Łotysze zaczęli wakacje, aż trudno więc uwierzyć, że nie ma tu tłumów.

Na jeziorze znajduje się 14 wysp, które są szczególnie lubiane przez ptaki wodne. To dla nich dobre miejsca odpoczynku w czasie migracji. W jeziorze Kanieris zidentyfikowano ponad 200 gatunków ptaków,, najwięcej pojawia się tu w okresie wiosennym i wczesną jesienią. Nam udało się zobaczyć kilka z nich.


PARK NARODOWY KEMERI – POZOSTAŁE SZLAKI


W parku wytyczono tego typu szlaków całe mnóstwo więc nie sposób, będąc tu tylko na chwilę przejść ich wszystkich . Może kiedyś jeszcze wrócimy na Łotwę i będzie okazja zajrzeć w pozostałe miejsca, wtedy ten przewodnik „rozrośnie się” . Dla zainteresowanych zostawiam tu spis kilku z nich :

KUPSKALNU PASTAIGU TAKA – link

Krótka (około 1,1km), łatwa do pokonania trasa, pozwala drewnianą promenadą wzdłuż wybrzeża rzeki Silinupe i wydm dotrzeć do szerokiej plaży przy starym molo we wsi Lapmezciems. Na rzece Silinupe często można spotkać różne ptactwo wodne – kaczki krzyżówki, łyski, czaple siwe itp. W pobliżu znajduje się bezpłatny parking.

KANIERIS CASTLE MOUND TRAIL –link

Około 1,5 km pętla . Urokliwa jak wszystkie pozostałe

SULPHUR PONDS TRAIL –link

Szlak znajduje się na jednym z największych torfowisk wysokich w Parku Narodowym Ķemeri. Tutaj można zobaczyć rzadkie zjawisko przyrodnicze na Łotwie. Kilka stawów utworzyło się w miejscach, w których woda siarkowa wypływa na powierzchnię, a wiosną woda przybiera tu kolor żółty. Trasa około 1,8 km jest pokryta drewnianymi deskami.



KEMERI – HISTORIA I ATRAKCJE MIASTECZKA



HISTORIA KURORTU KEMERI


Siarkowe źródła Kemeri były znane i wykorzystywane już na przełomie XVIII i XIX wieku. Wtedy to chorzy szlachcice z regionu Kurzeme przybywali tu na leczenie i zatrzymywali się u okolicznych leśników. Pierwsze publiczne kąpielisko w Kemeri wybudowano w 1838 roku na państwowej działce, przeznaczonej przez cesarza Mikołaja I na hydroterapię siarkową. uzdrowisko stało się popularne w czasach Imperium Rosyjskiego, od otwarcia w 1921 roku, bezpośredniej linii kolejowej łączącej Moskwę z Kemeri.

Podczas I wojny światowej w okolicy toczyły się walki, kurort doznał więc poważnych zniszczeń. Po wojnie uzdrowisko szybko odbudowano i otrzymało nawet prawa miejskie w 1928 roku. W latach 1920-1930 Kemeri rozwijało się jako narodowy kurort, którego popularność szczególnie wzrosła po otwarciu nowego luksusowego hotelu w 1936 roku. Po kolejnej wojnie doprowadzono tu kolejkę elektryczną , ale chwilę później włączono Kemeri do Jurmały. W czasach sowieckich uzdrowisko rozbudowano i kwitło w najlepsze, ale odzyskanie przez Łotwę niepodległości przyczyniło się do upadku. Na szczęście obecnie trwa tu wielka odbudowa. Część uzdrowiska można już oglądać jak za czasów świetności. Na zdjęciach poniżej kilka archiwalnych, historycznych zdjęć Kemeri zaczerpniętych ze strony : PARK HOTEL KEMERI

Na stronie odbudowywanego hotelu znajdziecie także wiele innych informacji i zdjęć oraz aktualności z odbudowy.


ATRAKCJE MIASTECZKA KEMERI


PARK KRAJOBRAZOWY KEMERI

Kemeri trudno określić mianem miasteczka, żyje tu zaledwie 2200 osób, a sama miejscowość jest tak na prawdę wielkim Parkiem Krajobrazowym Kemeri. Park ten powstał w połowie XIX wieku i obejmuje sieć ścieżek, przy których znajdujemy ukryte w zieleni kolejne obiekty architektoniczne. Znajdziemy tu pawilony, rotundy, wieżę ciśnień obecnie otwartą dla zwiedzających, mostki nad sztucznymi kanałami zasilanymi przez przepływającą przez park rzekę Versupite. Spora część tych obiektów jest odnowiona, park zadbany i wygląda jak jeden wielki ogród tajemnic.

PAWILON WYSEPKI MIŁOŚCI

Jednym z ciekawszych obiektów znajdujących się w parku, jest Pawilon Wysepki Miłości. To rotunda zbudowana w 1928 roku w stylu klasycystycznym na miejscu poprzedniej, chyba jeszcze ładniejszej (patrz archiwalne zdjęcia powyżej). Ob w rotundzie znajduje się mała, romantyczna kawiarenka, a na jej górny poziom można wejść krętymi schodkami.

CERKIEW PRAWOSŁAWNA

Kawałek za wysepką miłości znajduje się rosyjska cerkiew prawosławna Świętych Apostołów Piotra i Pawła. To najstarsza z cerkwi w Kemeri, zbudowana w 1893 roku, w stylu drewnianych cerkwi typowych dla północnej Rosji tych czasów. Jest wyjątkowo kolorowa zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, do tego cudownie wpisana w zieleń otaczającego ją parku.

HOTEL KEMERI

Za ogromny żywopłotem kryje się rozległy, piękny biały obiekt wyglądający troszkę jak pałac. To Dawny hotel Kemeri, który jest znakomitym przykładem neoklasycyzmu w łotewskiej architekturze. Majestatyczna sylwetka budowli przyniosła jej przydomek „Białego Liniowca”. Pod koniec lat 30-tych Kemeri był jednym z najnowocześniejszych hoteli w Europie i mógł pomieścić ponad 100 gości. Oferował od początku usługi lecznicze nie tylko w sezonie letnim, ale przez cały rok. W czasach sowieckich hotel ten został przekształcony w Sanatorium Kemeri i wtedy już mieścił 300 kuracjuszy. Obecnie trwają prace renowacyjne i może za niedługo obiekt na nowo zostanie udostępniony kuracjuszom.

W ogrodach hotelowych znajduje się jeden niezwykły klon. Jego poskręcane gałęzie wyglądają jak by przeniesione były z jakiejś baśni o tajemniczym ogrodzie

WIEŻA CIŚNIEŃ

Od niedawna największą atrakcję parku stanowi odnowiona i udostępniona turystom wieża ciśnień.

  • Aby na nią wejść trzeba wcześniej się zarejestrować. Jeśli nie będzie dużo ludzi, to zrobi to za was Pan stacjonujący na parterze. Można to zrobić wcześniej samemu na stronie wieży – LINK
  • wejście darmowe
  • na wieże wchodzi na raz max 5 osób
  • wejście jest po stromych metalowych schodkach (bardzo wąskich, wyjście na taras górny przez drabinkę i wyłaz dachowy), nie jest to więc wieża dla każdego.
  • przy wieży znajduje się darmowy, duży parking.

Widoki z tarasu na samej górze wieży są jednak warte każdego wysiłku i niedogodności. Nie mieliśmy szczęścia do pogody, ale widok morza drzew w każdą stronę był fantastyczny.

Na parterze i kolejnych piętrach znajduje się mała wystawa poświęcona uzdrowisku z masą starych fotografii. Na trzecim piętrze można sobie zrobić zdjęcie, w stylu lat 30-tych i posłuchać ówczesnej muzyki.

POZOSTAŁE OBIEKTY KEMERI

Część obiektów na terenie Kemeri nie doczekała się na razie renowacji, ale stan techniczny jest tak tragiczny, że pewnie nigdy to nie nastanie. Do tych obiektów już nie wędrujemy – oglądamy je tylko z wieży ciśnień.

Tuż obok drogi dojazdowej stoi Pawilon Wody Siarkowej, zbudowany na przełomie XIX i XX wieku. Obok niego znajdują się źródło siarki Kirzacina, do stosowania zewnętrznego i do picia. Przy zrujnowanych obiektach stoją też pomniki założycieli uzdrowiska Kemeri, pierwszych lekarzy, którzy tam pracowali oraz żołnierzy poległych w I i II wojnie światowej.


JURMAŁA I KEMERI – BAZA NOCLEGOWA


Jurmała, której częścią jest Kemeri ma ogromną bazę noclegową i każdy znajdzie tu coś dla siebie. My za każdym razem podczas pobytu na Łotwie nocowaliśmy w Rydze, ale polecam właśnie ten region na zatrzymanie się. Tu wypoczniecie w otoczeniu fantastycznej natury i architektury. W przypadku rezerwacji noclegu zawsze odsyłam do sprawdzony przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM .

Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :



Booking.com



> PRZEWODNIK PO ŁOTWIE >


> RYGA – PRZEWODNIK PO STOLICY >

> JURMAŁA – PRZEWODNIK >

> KEMERI – PARK NARODOWY I ATRAKCJE MIASTECZKA >

> JEŁGAWA – PRZEWODNIK >

> PAŁAC W RUNDALE ORAZ MIASTECZKO BAUSKA >

9 Replies to “KEMERI – PARK NARODOWY I ATRAKCJE MIASTECZKA”

Leave a Reply