Moskiewskie Przedmieście

MOSKIEWSKIE PRZEDMIEŚCIE – RYGA

Moskiewskie Przedmieście to najstarsza po Starym Mieście dzielnica Rygi. Tu czas zatrzymał się w miejscu. Stare drewniane domy i obiekty sakralne, hale targowe i górujący nad całą dzielnicą mniejszy kuzyn naszego Pałacu Kultury.


MOSKIEWSKIE PRZEDMIEŚCIE – KRÓTKA HISTORIA


Historia tej dzielnicy rozpoczyna się tu przypuszczalnie  w 1212 roku. Wtedy to Ryga podpisała porozumienie z Połockiem – miastem na Białorusi i rozpoczęła z nim wymianę handlową. W średniowieczu Rada Rygi nie pozwalała osiedlać się kupcom rosyjskim w centrum miasta, dlatego zaczęli oni stawiać stragany, budynki i lokale tymczasowe wzdłuż ulicy, którą przybyli.  W XVII w powstaje tu rynek , który na początku XX wieku staje się najnowocześniejszym i największym rynkiem w Europie.

Niestety Moskiewskie Przedmieście ma też inną – bardzo krwawą i niechlubną historię. Szerzej o niej poczytacie TUTAJ .


DWORZEC CENTRALNY


Dzielnica Moskiewskie Przedmieście ciągnie się wzdłuż ulicy Moskiewskiej, prowadzącej „prosto” do Moskwy. Zatrzymujemy się tu na nocleg po raz drugi. To dobra baza wypadowa do wszystkich części miasta, a ceny mocno konkurencyjne. Dzielnica zaczyna się przy Dworcu Centralnym i ciągnie wzdłuż rzeki Dźwiny w kierunku południowym.


HALE TARGOWE – LADGALES MARKET


Przechodzimy przejściem podziemnym pod torami za Dworcem Centralnym i jesteśmy przy 4 ogromnych halach targowych. Hale ustawione nad rzeką pełniły swego czasu funkcję hangarów – zeppelinów. Do dzisiaj każda z nich jest jedną z największych hal targowych na świecie. Nawet jeśli nie planujemy zakupów – warto tu zajrzeć.

Bazar otwarty jest codziennie od 8 do 16. Jeszcze parę lat temu można tu było podobno kupić broń, a nawet czołg. Stał on pośrodku bazaru i sprzedany został  za cenę złomu. Obecnie kupimy tu niemalże wszystko : od warzyw, owoców, mięsa, nabiału, po ciuchy i kolekcjonerskie gadżety. A przy okazji poczuć się jak w latach 90-tych.


ŁOTEWSKA AKADEMIA NAUK


Nad Moskiewskim Przedmieściem góruje niższy kuzyn naszego warszawskiego Pałacu Kultury. To Łotewska Akademia Nauk, podobnie jak nasz Pałac jest to prezent od „dobrego” wujka Stalina. Częścią elewacji miał być jego portret, pomysł na szczęście nie został zrealizowany. Na elewacjach znajdziemy jednak inny komunistyczny symbol – sierp i młot.

Na 18 piętrze znajduje się taras widokowy ( wjazd windą + wejście schodami o dość zakręconym przebiegu). Kasa biletowa znajduje się na parterze – tuż przy schodach wejściowych. Wstęp w 2017 roku – 3 euro, w 2019 już 5 euro) . Taras czynny jest od kwietnia do października. Rozciąga się stąd fantastyczny widok . Udało mi się zawitać na niego na wiosnę i jesienią – stąd kompletnie inne widoki miasta ( na zdjęciach poniżej).


CERKIEW ZWIASTOWANIA W RYDZE


Tuż obok Pałacu Akademii Nauk, po drugiej stronie ulicy Gogola znajduje się urocza żółto-zielona drewniana cerkiewka. Jak w każdej cerkwi w Rydze obowiązuję tu całkowity zakaz fotografowania wnętrza. Zapewniam jednak, że wnętrze warte jest odwiedzenia.


KOŚCIÓŁ JEZUSA W RYDZE


Kawałek dalej znajduje się jeszcze jeden ciekawy, bo drewniany obiekt sakralny. Kościół Ewangelicko-Augsburski jest dość specyficznie usytuowany, bo na środku ronda. Z daleka wygląda niepozornie, ale jego skala i fakt wykonania w całości z drewna zaskakuje i zachwyca.

Tuż obok kościoła znajduje się nasze miejsce noclegu – Hanza Hotel. Bardzo przyjemny hotelik z ciekawym holem wejściowym, który polecam odwiedzającym stolicę Łotwy.


MOSKIEWSKIE PRZEDMIEŚCIE – POZOSTAŁE OBIEKTY


Jeśli ktoś z turystów zawita do tej dzielnicy, to zazwyczaj kończy swoją wycieczkę na tych obiektach. Znalazłam tu jednak kilka innych miejsc wartych odwiedzenia. Jeśli kiedyś wrócę do Rygi wpis zostanie uzupełniony. A na mojej liście znajdują się jeszcze :

  • Getto w Rydze i Łotewskie Muzeum Holokaustu
  • Ruiny Wielkiej Synagogi Chóralnej i pomnik Holokaustu
  • Kościół prawosławny Wszystkich Świętych
  • Cerkiew św. Jana Chrzciciela
  • Cerkiew św. Michała Archanioła


> PRZEWODNIK PO ŁOTWIE >


> RYGA – PRZEWODNIK PO STOLICY >

> JURMAŁA – PRZEWODNIK >

> JEŁGAWA – PRZEWODNIK >

> PAŁAC W RUNDALE ORAZ MIASTECZKO BAUSKA >

4 Replies to “MOSKIEWSKIE PRZEDMIEŚCIE – RYGA”

Leave a Reply