Moskiewskie Przedmieście to najstarsza po Starym Mieście dzielnica Rygi. Tu czas zatrzymał się w miejscu. Stare drewniane domy i obiekty sakralne, hale targowe i górujący nad całą dzielnicą mniejszy kuzyn naszego Pałacu Kultury.
Moskiewskie Przedmieście było nawet 2-krotnie naszą bazą wypadową, dlatego poznaliśmy je bardzo dobrze, a mnie udało się zajrzeć nawet do każdego wartego uwagi zaułka.
LOKALIZACJA DZIELNICY
MOSKIEWSKIE PRZEDMIEŚCIE – KRÓTKA HISTORIA
Historia tej dzielnicy rozpoczyna się tu przypuszczalnie w 1212 roku. Wtedy to Ryga podpisała porozumienie z Połockiem – miastem na Białorusi i rozpoczęła z nim wymianę handlową. W średniowieczu Rada Rygi nie pozwalała osiedlać się kupcom rosyjskim w centrum miasta, dlatego zaczęli oni stawiać stragany, budynki i lokale tymczasowe wzdłuż ulicy, którą przybyli. W XVII w powstaje tu rynek , który na początku XX wieku staje się najnowocześniejszym i największym rynkiem w Europie.
Niestety Moskiewskie Przedmieście ma też inną – bardzo krwawą i niechlubną historię. Szerzej o niej poczytacie TUTAJ .
DWORZEC CENTRALNY
Dzielnica Moskiewskie Przedmieście ciągnie się wzdłuż ulicy Moskiewskiej, prowadzącej „prosto” do Moskwy. Zatrzymujemy się tu na nocleg po raz drugi. To dobra baza wypadowa do wszystkich części miasta, a ceny mocno konkurencyjne. Dzielnica zaczyna się przy Dworcu Centralnym i ciągnie wzdłuż rzeki Dźwiny w kierunku południowym.
HALE TARGOWE – LADGALES MARKET
Przechodzimy przejściem podziemnym pod torami za Dworcem Centralnym i jesteśmy przy czterech ogromnych halach targowych, które kiedyś pełniły funkcję hangarów zeppelinów, a dziś każda z nich jest jedną z największych hal targowych na świecie. Nawet jeśli nie planujemy zakupów, warto tu zajrzeć.
Bazar jest otwarty codziennie od 8 do 16, choć jeszcze parę lat temu można było tu podobno kupić broń, a nawet czołg, który stał pośrodku bazaru i został sprzedany za cenę złomu. Obecnie kupimy tu niemal wszystko. Od warzyw, owoców, mięsa i nabiału, po ciuchy oraz kolekcjonerskie gadżety, a przy okazji można poczuć się jak w latach 90-tych.
ŁOTEWSKA AKADEMIA NAUK
Nad Moskiewskim Przedmieściem góruje niższy kuzyn naszego warszawskiego Pałacu Kultury, którym jest Łotewska Akademia Nauk, a podobnie jak nasz pałac, jest to prezent od „dobrego” wujka Stalina. Częścią elewacji miał być jego portret, lecz na szczęście pomysł ten nie został zrealizowany. Na elewacjach znajdziemy jednak inny komunistyczny symbol — sierp i młot.
Na 18. piętrze znajduje się taras widokowy, do którego można wjechać windą lub wejść schodami o dość zakręconym przebiegu. Kasa biletowa znajduje się na parterze, tuż przy schodach wejściowych. Wstęp kosztował w 2017 roku 3 euro, natomiast w 2019 roku już 5 euro. Taras jest czynny od kwietnia do października, a stamtąd rozciąga się fantastyczny widok. Udało mi się odwiedzić go zarówno na wiosnę, jak i jesienią, dzięki czemu mogłem podziwiać zupełnie inne widoki miasta (jak widać na zdjęciach poniżej).
CERKIEW ZWIASTOWANIA W RYDZE
Tuż obok Pałacu Akademii Nauk, po drugiej stronie ulicy Gogola, znajduje się urocza, żółto-zielona drewniana cerkiewka, w której, jak w każdej cerkwi w Rydze, obowiązuje całkowity zakaz fotografowania wnętrza. Jednak zapewniam, że wnętrze jest warte odwiedzenia.
KOŚCIÓŁ JEZUSA W RYDZE
Kawałek dalej znajduje się jeszcze jeden ciekawy obiekt sakralny, który jest drewniany. Kościół Ewangelicko-Augsburski jest dość specyficznie usytuowany, ponieważ stoi na środku ronda. Z daleka wygląda niepozornie, jednak jego skala oraz fakt, że wykonano go w całości z drewna, zaskakuje i zachwyca.
Tuż obok kościoła znajduje się nasze miejsce noclegu – Hanza Hotel. Bardzo przyjemny hotelik z ciekawym holem wejściowym, który polecam odwiedzającym stolicę Łotwy.
MOSKIEWSKIE PRZEDMIEŚCIE – POZOSTAŁE OBIEKTY
Jeśli ktoś z turystów zawita do tej dzielnicy, to zazwyczaj kończy swoją wycieczkę na tych obiektach. Znalazłam tu jednak kilka innych miejsc wartych odwiedzenia. Jeśli kiedyś wrócę do Rygi wpis zostanie uzupełniony. A na mojej liście znajdują się jeszcze :
- Getto w Rydze i Łotewskie Muzeum Holokaustu
- Ruiny Wielkiej Synagogi Chóralnej i pomnik Holokaustu
- Kościół prawosławny Wszystkich Świętych
- Cerkiew św. Jana Chrzciciela
- Cerkiew św. Michała Archanioła
RYGA – BAZA NOCLEGOWA
Ryga ma ogromną bazę noclegową i każdy znajdzie tu coś dla siebie. My za każdym razem podczas pobytu na Łotwie nocowaliśmy właśnie w stolicy. W przypadku rezerwacji noclegu zawsze odsyłam do sprawdzony przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM
Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :
> PRZEWODNIK PO ŁOTWIE >
> RYGA – PRZEWODNIK PO STOLICY >
- STARE MIASTO W RYDZE >
- CENTRUM RYGI >
- DZIELNICA ART NOVEAU I SECESJA W RYDZE >
- MOSKIEWSKIE PRZEDMIEŚCIE >
- ŁOTEWSKIE MUZEUM ETNOGRAFICZNE >
- ZACHODNIA RYGA >
ZACHODNIA ŁOTWA
- JURMAŁA – PRZEWODNIK >
- KEMERI – PARK NARODOWY I ATRAKCJE MIASTECZKA >
- CENTRUM RADIOASTRONOMII VIRAC >
Ryga wciąż przede mną! Jak już się wybiorę chętnie wrócę do tego wpisu 🙂
Byłam w Rydze, ale nie zachwyciła mnie jakoś szczególnie. Widzę po zdjęciach, że troszkę miejsc ominęłam….
Bardzo mile wspominam Rygę 🙂 Byłem już 2 razy odwiedzając i Rygę i Tallin w Estonii i chętnie powtórzyłbym taką wizytę 🙂
Jak zwykle mega fotki! Aż chciałoby się tam pojechać 🙂