Sigulda

SIGULDA W PARKU NARODOWYM GUAJA

Sigulda to jedno z miasteczek położonych na terenie Parku Narodowego „Guaja”, którego nazwa wywodzi się z meandrującej przez jej całe terytorium rzeki. Miasto otoczone zielonym wzgórzami to także trzy fantastyczne średniowieczne zamki i kilka innych wartych pokazania zabytków i atrakcji.

Sigulda podzielona jest rzeką Guaja, a gęste lasy po obu jej stronach ciągną się aż po horyzont. O bytności człowieka przypominają wystające gdzieniegdzie spomiędzy zieleni wieże średniowiecznych zamków i kilku współczesnych budowli. Warto wspomnieć, że obszar ten ma największą koncentrację zamków nie tylko na Łotwie, ale także w Europie Wschodniej. Całość terenu najstarszego parku narodowego Łotwy jest niezwykle malownicza, z tego powodu przyciąga tu w wolnym czasie sporo łotyszów i turystów z zagranicy.

Piękne tereny zachęcają głównie do aktywnego wypoczynku, bo wytyczono tu mnóstwo szlaków pieszych, rowerowych oraz wodnych. To idealne miejsce, aby uciec od zgiełku stolicy, a przy okazji poznać kawałek łotewskiej historii.


MAPA OPISANYCH MIEJSC NA TERENIE SIGULDY




ZAMEK W TURAIDZIE

REZERWAT POŚWIĘCONY ŁOTEWSKIEJ HISTORII



Zwiedzanie zaczynamy od północy rejonu Siguldy. Tu znajduje się bowiem ogromny, bo 42-hektarowy kompleks parkowy z całą masą różnych ciekawych budowli. Tu znajdziemy rzeźby, źródła, punkty widokowe, małe muzea, urokliwy kościółek i perłę całego kompleksu, czyli średniowieczny zamek znajdujący się na końcu całego parkowego założenia.


MUZEALNY REZERWAT – INFORMACJE PRAKTYCZNE


  • Na dole przy głównej drodze ( >lokalizacja ) znajduje się parking. Płatny 1,5 euro, płatność przez aplikacje (niestety tylko po łotewsku) lub w kasie przy zakupie biletu wstępu do parku.
  • Muzeum czynne codziennie od 9.00 – 20.00
  • Bilet wstępu do całego kompleksu – 6 euro, ulgowe 3 lub 1,5 euro – cennik na stronie parku > link
  • Aktualne informacje na stronie parku > link
  • Na zwiedzanie całości trzeba przeznaczyć 2-3 godzin, przejście całości założenia to około 5km.
  • W budynku kasy znajduje się mała kawiarenka, a obok budynek ze sklepikiem z pamiątkami

ZAMEK W TURAIDZIE – ZWIEDZANIE KOMPLEKSU MUZEALNEGO


DOMY MIESZKALNE

Mijamy budynek kasy i po prawej stronie ukazuje się nam przeuroczy żółty drewniany budynek. To stary dom zarządcy majątku, ale nie jest udostępniony do zwiedzania.

Po lewej stronie na wzgórzu znajduje się podobny, też pomalowany w żółtym kolorze budynek mieszkalny. To nowy dom zarządcy dodający uroku temu miejscu.

SKLEP Z PAMIĄTKAMI I KOŚCIÓŁEK

Idziemy dalej główną ścieżką w górę, mijamy sklepik z pamiątkami i wchodzimy po schodach do górującego nad ścieżką czerwonego kościółka. Kościół Turaida, który został zbudowany w 1750 roku, jest jednym z najstarszych drewnianych kościołów na Łotwie. Przetrwał po dzień dzisiejszy bez większych zmian, a do XVIII wieku wokół kościoła był cmentarz.

DOM OGRODNIKA

Wystawa poświęcona ludowi Liwów, znajduje się w odrestaurowanym domu ogrodnika w starej posiadłości Turaida. Liwowie są drugim rdzennym ludem Łotwy, ze starożytną kulturą oraz bogatą historią. Dowody istnienia kultury liwskiej można znaleźć w wielu miejscach. Na grodzisku Turaida, gdzie kiedyś stał drewniany zamek liwski, na wzgórzu kościelnym, gdzie pochowano pierwszych ochrzczonych Liwów lub wzgórzu Jelgavkalns, gdzie od dawna znajdowała się wieś liwska.


ZAMEK W TURAIDZIE – ZWIEDZANIE I HISTORIA


Południowo – wschodnia część kompleksu muzealnego to główny cel naszej wizyty. Ogromna budowla z czerwonej cegły widoczna jest z całej okolicy doliny rzeki Guaja.

HISTORIA ZAMKU

Budowę zamku Turaida rozpoczęto w 1214 roku na polecenie biskupa ryskiego Alberta, w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się drewniana warownia Liwów. W średniowieczu Zamek Turaida był tylko jednym z zamków arcybiskupich na tym terenie. Arcybiskup Rygi wykorzystywał ten zamek nie tylko jako rezydencję, ale także schronienie poza Rygą.

W północnej części muru obronnego znajdowała się Wieża Główna, w części zachodniej z kolei powstał pierwszy budynek pałacowy. Wieża Główna, czyli Bergfried to jedna z najbardziej znaczących budowli systemu obronnego zamku.

DZIEDZINIEC ZAMKOWY

Przy wejściu na dziedziniec zamkowy zbudowano wieżę bramną, czyli dwukondygnacyjny budynek z galerią strzelniczą. Na wewnętrznym dziedzińcu zamku przy zachodnim murze obronnym postawiono Blok Zachodni. W XVI wieku zamek zajmował największy obszar i był bardziej ufortyfikowany. Składał się z trzech części, zamkniętych murami. Imponujący system fortyfikacji został wzmocniony czterema basztami obronnymi i trzema bramnymi. W 1776 roku na skutek nieostrożnego wystrzału zamek stanął w płomieniach i drewniane elementy spłonęły. Zniszczonych budynków długo nie odrestaurowano.

W 1924 roku zamek został wpisany na listę zabytków, ale dopiero w drugiej połowie XX wieku rozpoczęto badania historii zamku i odbudowę budowli.

WIEŻA GŁÓWNA

Z dziedzińca głównego zamku kierujemy się do drewnianych drzwi wieży i wspinamy się po wąskich schodkach na samą jej górę. Pierwotnie wejście było 9,5 m nad ziemią, a prowadziła do wieży drewniana drabina, którą można było łatwo spalić w razie ataku. Wielka Okrągła Wieża lub Bergfried jest główną częścią kompleksu budynków zamkowych, dlatego nazywana jest Wieżą Główną. Jej przeznaczeniem była obserwacja otoczenia i obrona fortyfikacji. Szczyt wieży tworzy stożkowaty hełm, a grubość murów w najbardziej zagrożonej części północnej wynosi aż 3,7m.

Widok z wieży na całą dolinę i dziedziniec zamkowy, jest fantastyczny. Teraz widać jak na dłoni całą zieloną okolicę. Jesteśmy w mieście, są tu ulice, ciągi komunikacyjne, nawet osiedla mieszkaniowe, a tego kompletnie nie widać spod zielonej „kołderki”.

BLOK ZACHODNI

Z głównego dziedzińca wchodzimy teraz do budynku z drugiej strony. Blok zachodni zbudowany w XV wieku, ma trzy kondygnacje i podpiwniczenie. W środku urządzono ekspozycje opowiadającą o dziejach budowy zamku na przestrzeni kilku wieków, w tym powiązania zamku z losami Niemiec, Polski, Szwecji, Rosji i innych krajów.

KAPLICA ARCYBISKUPA

W południowej części zamku znajduje się kolejna zabudowa, czyli kaplica i miejsce pracy arcybiskupa ryskiego, a także jego taras.

Obecnie Zamek Turaida jest jednym z najlepiej zbadanych archeologicznie średniowiecznych zamków w krajach bałtyckich.


MUZEALNY REZERWAT TURAIDA – SZLAKI


Opuszczamy imponujący zamek i kierujemy się na ścieżki całego ogromnego parku. Kilku kilometrowa pętla prowadzi nas przez polany pełne kamiennych rzeźb, a następnie przez lasy do kolejnych źródeł wody.


POZOSTAŁE OBIEKTY REZERWATU


Tak jak już wspomniałam na zwiedzanie całego kompleksu trzeba poświęcić dobre kilka godzin. My tego dnia mieliśmy jeszcze ambitne plany obejrzenia całego rejonu, dlatego też pozostałe obiekty kompleksu już odpuściliśmy. Może niesłusznie, bo zapewne mnóstwo w nich jeszcze jest ciekawych wystaw. Jeśli więc będziecie w tym miejscu kiedyś na dłużej, to koniecznie zajrzyjcie do pozostałych 11 obiektów znajdujących się na północ od budynku kasy.



JASKINIA GUTMANA



Opuszczamy zamkowy kompleks i kierujemy się główną szosą na południe. Zatrzymujemy się na parkingu po drugiej stronie drogi, stanowczo za drogim jak na czekające nas tu atrakcje. Potem przejście tunelem pod drogą, mały spacer po parku i już jesteśmy na miejscu.

INFORMACJE PRAKTYCZNE :

  • lokalizacja parkingu – link
  • parking płatny w kasie informacji turystycznej koło parking – 2,5 euro
  • przejście całości włącznie ze wspinaczką na szczyt góry to zaledwie 0,5h, około 1,5 km

Za szosą jest urokliwy park jak wszystkie w tym rejonie z ogromnym drzewostanem.

Mijamy urokliwą, widać, że zabytkową kawiarnię i sklepik z pamiątkami. Żałujemy, że kawę wypiliśmy chwile wcześniej, bo tu jest zdecydowanie bardziej urokliwie.

JASKINIA GUTMANA

Jaskinia Gutmana w zasadzie powinna być nazwana grotą, bo to tylko zagłębienie w skale. Wygląda jednakże imponująco, zwłaszcza, że skała zbudowana z piaskowca jest koloru mocno pomarańczowego co wyróżnia ją na tle zieleni. Szeroka na 12 m i wysoka na 10 jest największą jaskinią na Łotwie. Na jej ścianach znajdują się liczne inskrypcje wykonane przez odwiedzających na przestrzeni wieków, a pierwsze z nich mogą pochodzić nawet z XVI wieku. Legenda głosi, że jaskinia była sceną zdarzeń tragicznej miłości pomiędzy dziewczyną Maiją nazywaną Róża Turaidy, a Viktorem, zamkowym ogrodnikiem.

SZLAK DOOKOŁA JASKINI

Tuż obok jaskini po jej lewej stronie znajdują się drewniane schody prowadzące do punktu widokowego. Punkt jednak mocno zarósł i właściwie nic z niego nie widać, szlak więc można sobie było sobie darować. Wróciliśmy nieco rozczarowani tym miejscem.



KRIMULDA – RUINY ZAMKU, PAŁAC I KOLEJKA LINOWA



Zmieniamy lokalizacje, bo niedaleko głównej drogi czekają na nas kolejne atrakcje. Znajduje się tu niewielki parking, ale ten na szczęście darmowy ( > lokalizacja parkingu i kolejki > ). Dojazd do niego jest wąską gruntową ścieżką, co wydaje się tym bardziej dziwne, że ma tu koniec jedna z kolejek linowych w Parku Narodowym.


KOLEJKA LINOWA – INFORMACJE


  • Kolejka łączy Krimulde z zachodnią częścią Siguldy > końcowa stacja
  • Godziny otwarcia : 10.00 – 18.20 , w soboty i niedziele godziny mogą się różnić – szczegóły na STRONIE
  • Cena przejazdu w obie strony : 16 euro , ulgowy 12 euro
  • Parking przy obu stacjach , kasa tylko od strony Siguldy.
  • Aktualnie wieża widokowa nad stacją kolejki od strony Krimuldy jest w renowacji i jest nieczynna.

KRIMULDA – ZAMEK BISKUPI KREMON


Od północnej strony parkingu w Krimuldzie znajdują się ruiny kolejnego średniowiecznego zamku. Wstęp na zamek jest darmowy, bo też i stan ruin jest bardzo kiepski i niewiele z zamku zostało. Zachowały się jedynie dość niskie fragmenty murów obronnych oraz pojedyncza, kilkumetrowa ściana, pochodząca tylko częściowo ze średniowiecza. W XIX wieku została bowiem poddana częściowej romantycznej przebudowie.

Zamek Kremon był w średniowieczu obok Zamku w Turajdzie, który opisałam powyżej, jedną z ważniejszych warowni należących do ryskiej kapituły katedralnej. Powstał on w okresie rządów arcybiskupa Alberta Suerbeera, czyli około 1255 roku, ale w kolejnym wieku został zagarnięty bezprawnie przez zakon krzyżacki. Potem znalazł się ponownie w rękach kapituły katedralnej aż do wielkiego najazdu wojsk moskiewskich Iwana Groźnego w XVI wieku. Po zakończeniu wojny, znalazł się w granicach Rzeczypospolitej. Niestety kiedy trafił w ręce wojsk szwedzkich, został wysadzony, a nikt już potem nie podjął się jego odbudowy.


KRIMULDA – PUNKT WIDOKOWY


Idąc wzdłuż zamku, kilkaset metrów dalej znajdziemy jeden z piękniejszych punktów widokowych. Mamy po lewej fantastyczny zamek w Turajdzie, a po prawej, tuż za doliną rzeki Guaja, zamek i pałac w Siguldzie, o których poczytacie za chwilę .


PAŁAC W KRIMULDZIE


Od kolejki kierujemy się teraz na południe. Piękna aleja parkowa ze starymi drzewami prowadzi nas przed front wejściowy pałacu. Wcześniej widzieliśmy go już z oddali, dlatego postanowiliśmy spojrzeć na niego z bliska.

Pałac w Krimuldzie pochodzi z połowy XIX wieku i wybudowany został w stylu klasycystycznym. Ufundowała go rodzina von Lieven, która do 1921 roku była właścicielami całej wsi. Obok posiadłości postawiono wówczas całą masę zabudowań gospodarczych: stodoły, obory, stajnie dla koni i inne obiekty, w których obecnie mieszkają Łotysze, ale wiele z nich stoi pustych. Mapka, którą znalazłam przy parkingu pokazuje cały kompleks zabytkowych obiektów.

W 1853 roku następca rodziny Paul Hermann von Lieven stworzył romantyczny park z kilkoma promenadami i drewnianymi schodami. Jedne schody prowadzą z dworu do doliny Vikmeste, a drugie do przeprawy promowej przez rzekę Gauja.

Od 1922 roku w pałac funkcjonuje jako sanatorium. W 1928 roku, po przebudowie drugiego piętra, mógł pomieścić nawet 200 kuracjuszy. Początkowo leczono tu tylko konkretne choroby, później dzieci, a obecnie obiekt pełni rolę hotelu i Centrum Rehabilitacji.



SIGULDA

RUINY ZAMKU ZAKONU KAWALERÓW I NOWY ZAMEK



Stolica całego regionu to Sigulda. Kiedyś były to osobne osady, teraz włączone są w jeden administracyjny rejon. Sigulda ma kilka fantastycznych atrakcji, a te najciekawsze z nich opiszę poniżej :


ZWIEDZANIE KOMPLEKSU ZAMKOWEGO – INFORMACJE


  • Do Siguldy prowadzi trasa kolejowa z Rygi, a na miejscu jest piękny zabytkowy dworzec
  • Auto można zostawić na jednym z 2 darmowych parkingów > lokalizacja
  • Muzeum czynne codziennie od 9.00 – 19.00
  • Bilet wstępu do starego zamku – 2 euro/1 euro ulgowy, bilet do obu zamków – 6 euro/3 euro ulgowy , aktualne informacje na stronie > link
  • Aktualne informacje na stronie parku > link
  • Na zwiedzanie całości trzeba przeznaczyć 1-2 godzin
  • Na terenie parku znajduje się mała kawiarenka, a obok budynek ze sklepikiem z pamiątkami

Średniowieczny zamek Sigulda położony jest na skraju starożytnych dolin Gauja na rzucie utworzonym przez trzy strome zbocza.


PARK ZAMKOWY


Zostawiamy auto na parkingu i idziemy na piechotkę do zamkowego kompleksu. Mijamy wielką bramę i oczom naszym ukazuje się bajkowy zamek na froncie, a po bokach ciekawa, kolorowa zabudowa. Na środku ogrodu stoi pomnik łotewskiego nauczyciela i publicysty, wybitnej postaci łotewskiego odrodzenia narodowego, Atisa Kronvaldsa.


ZAMEK ZAKONU KAWALERÓW MIECZOWYCH SIGULDA

WIEŻA PÓŁNOCNA


Kupujemy bilet na oba zamki i idziemy zwiedzać na początku najstarszą część założenia. Zamek Zakonu Kawalerów Mieczowych Sigulda został zbudowany w 1207 roku jako zamek typu castella, jednak później został przebudowany na klasztor. Obecnie możemy wejść tu tylko na północną i główną wieżę bramną zamku. My zaczynamy od tej północnej, dlatego wchodzimy na drewnianą konstrukcję, która współcześnie została jakby wstawiona do wewnątrz, nie ingerując i nie niszcząc oryginalnych murów.

Na plenerowej scenie zlokalizowanej w centrum zamku odbywają się koncerty i festiwale, w tym Międzynarodowy Festiwal Muzyki Operowej Sigulda.

Z wieży i platformy po drugiej stornie sceny rozciągają się fantastyczne widoki na pozostałą część zamku, kościółek w Siguldzie i zabudowę obok opisywanych wcześniej miejsc. Ale przede wszystkim na niemożliwie wręcz rozbuchaną tu zieleń. To nie Europa, bo to wygląda jak jakiś bajkowy las tropikalny.


WIEŻA POŁUDNIOWA I HISTORIA ZAMKU SIGULDA


Średniowieczny zamek Sigulda został zbudowany w latach 1207-1209 przez Zakon Kawalerów Mieczowych, którzy później zostali włączeni do zamku Krzyżackiego. Kronika Henryka Inflant mówi, że zamek był używany jako baza podczas walki z buntowniczymi Liwami, którzy najeżdżali ich z pobliskiego zamku. Mistrz inflancki mieszkał tu w zamku zwanym Cesis, który był wtedy drugim najważniejszym zamkiem na Łotwie, po zamku w Rydze. Już na samym początku wojny inflanckiej średniowieczny zamek Sigulda został zniszczony i w 1562 roku wszedł w skład Starostwa Polskiego. Pod koniec XVI wieku Polacy naprawili zamek i otaczającą go zabudowę. Podczas wojny polsko-szwedzkiej zamek został poważnie uszkodzony. W 1622 roku został ponownie odrestaurowany i wybudowano wówczas nowy budynek mieszkalny i saunę. Zamek został ponownie opuszczony podczas Wielkiej Wojny Północnej.

ZAMEK KLASZTORNY

XIV wiek, to przekształcenie dawnego castellum w typowy zamek klasztorny. Do dziś zachowała się trój-kondygnacyjna, południowo-zachodnia część budynku klasztornego. Przy południowym krańcu drugiego piętra znajdowała się szeroka na dziesięć metrów kaplica z gotyckimi nadprożami okiennymi i ostrołukowym łukiem. Jego ścianę zdobił krzyż. Trzecie piętro służyło do przechowywania broni.

Centralny zespół zamkowy otoczony był pierwotnie wewnętrznym przedzamczem o kształcie nieregularnego kwadratu. Kwadratowe baszty wysunięte były z muru okalającego południową stronę przedzamcza i jego północno – wschodni narożnik. W XVII wieku powstały budynki gospodarcze wzdłuż dziedzińców bocznych.

Część boczna z gankiem od północy, udostępniona jest turystom, znajduje się tu ciekawa konstrukcja drewnianego zadaszenia i galerii. Z okien po drugiej stronie widzimy drugi, nowy zamek, który będziemy zwiedzać po skończeniu pobytu na starym.

WJAZD DO ZAMKU

Główny wjazd, po południowej stronie zamku, prowadził przez czterokondygnacyjną wieżę bramną, wzniesioną około 1400 roku. Na froncie znajdował się kiedyś most zwodzony z wieżą usytuowaną po przeciwnej stronie przekopu. Sklepione wejście na południowo-zachodnim skrzydle kasztelu łączyło wewnętrzny dziedziniec przedzamcza z wewnętrznym dziedzińcem zamku.

Obecnie to przejście jest w renowacji i na teren zamku wchodzi się dookoła murów.

Ruiny starego zamku po pierwszej wojnie światowej wpisano do rejestru zabytków, ale już od XIX wieku zwracały swoją uwagę jako miejsce romantyczne.


SIGULDA – NOWY ZAMEK


W latach 1878-1881, rodzina księcia Kropotkina zbudowała w pobliżu starego, nowy zamek. Został on zbudowany w stylu neogotyckim przy użyciu materiałów ze starszego budynku, który stał w tym miejscu w XVII wieku.

Zaprojektowany został tak aby patrząc przez dowolne okno, miało się piękny widok na dolinę Gauja. Niestety zamek został poważnie uszkodzony podczas I wojny światowej. W 1922 roku został odbudowany przez Łotewski Związek Pisarzy i Dziennikarzy, a następnie stał się ich siedzibą. W roku 1934 przeprowadzono tu prace rekonstrukcyjne i przebudowano zamek. Wieża widokowa została wówczas podwyższona, taras wokół budynku poszerzony, a na drugim piętrze dodano nowy balkon.

Nowy Zamek w czasie II Wojny Światowej był kwaterą główną niemieckiej armii północnej. Po wojnie ZSRR urządziło tu dom rekreacyjny dla wysokich urzędników państwowych, a potem ośrodek rehabilitacyjny Sigulda. Obecnie zamek jest siedzibą Rady Regionu Sigulda.

Wnętrza podczas przebudowy, także zyskały nowy blask i stały się najbardziej znaczącym przykładem nowoczesnego wzornictwa narodowego w regionie Bałtyku.

Z wieży zamkowej możemy obejrzeć cały kompleks zamkowo – parkowy, a także spojrzeć na całą niesamowitą dolinę i wszystkie miejsca, o których już wcześniej napisałam.


Sigulda to tylko mały wycinek Parku Narodowego Guaja. Nie przypuszczałam, że region jest tak ogromny i rozległy. Ma też tyle atrakcji i miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, że dzień, czy nawet dwa to stanowczo za mało. To fantastyczne miejsce na wydłużony urlop dla każdego kto kocha naturę, splecioną z daleką przeszłością.



BAZA NOCLEGOWA W REJONIE SIGULDY



Sigulda, jak i cały rejon Parku Narodowego Guaja ma ogromną bazę noclegową i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Tu wypoczniecie w otoczeniu fantastycznej natury i architektury. Do tego zobaczycie znacznie więcej niż nam się udało w jeden dzień, bo zwyczajnie nie stracicie czasu na dojazd ze stolicy. W przypadku rezerwacji noclegu zawsze odsyłam do sprawdzony przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM .

Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :


Booking.com



> PRZEWODNIK PO ŁOTWIE >


> RYGA – PRZEWODNIK PO STOLICY >

ZACHODNIA ŁOTWA

> JURMAŁA – PRZEWODNIK >

> KEMERI – PARK NARODOWY I ATRAKCJE MIASTECZKA >

> CENTRUM RADIOASTRONOMII VIRAC >

POŁUDNIOWA ŁOTWA

> JEŁGAWA – PRZEWODNIK >

> PAŁAC W RUNDALE ORAZ MIASTECZKO BAUSKA >

WSCHODNIA ŁOTWA

> SIGULDA W PARKU NARODOWYM GUAJA >

5 Replies to “SIGULDA W PARKU NARODOWYM GUAJA”

  1. Tam gdzie dużo zieleni dobrze sie wypoczywa, ponoć zielona przyroda to relaks dla wzroku

  2. Łotwa nie jest chyba dla Polaków popularnym kierunkiem podróży, a potrafi zachwycić. Moi znajomi byli w podróży przez Litwę, Łotwę i Estonię i pokazali mi na fotkach wiele fajnych miejsc, część się pokrywa z Twoją relacja. Super wpis i piękne zdjęcia

  3. Ja mało podróżuję i zwiedzam, więc fajnie było w tym poście poznać twoje kolejne odkrycia.

  4. Zdjęcia zdecydujecie zachęcają, żeby odwiedzić to miejsce i zobaczyć wszystko na własne oczy.

Leave a Reply