Hongkong - informacje praktyczne

HONGKONG – INFORMACJE PRAKTYCZNE

Hongkong – informacje praktyczne, to opis najważniejszych porad dla podróżujących do tego niezależnego regionu administracyjnego Chin.

W przewodniku HONGKONG – INFORMACJE znajdziecie między innymi przepisy dla podróżujących, zasady, sposoby poruszania się, to jak i czym można tam dotrzeć oraz podstawowe ceny i linki do aktualnych informacji.

Hongkong


HONGKONG – INFORMACJE PODSTAWOWE


WALUTA

Dolar hongkoński (HKD). Podróżując do Makau nie ma potrzeby wymiany HKD na pataka, natomiast odwrotnie pataka nie jest już akceptowana w Hongkongu. Przelicznik HKD do złotówki 1 HKD = 0,54ZŁ


WIZA / PASZPORT

Polacy mogą wjeżdżać oraz przebywać na terytorium Hongkongu do 90 dni bez wiz. Wiza wymagana jest dla osób przyjeżdżających z zamiarem podjęcia pracy oraz udających się do Hongkongu na pobyt stały. Nielegalne podjęcie pracy karane jest więzieniem do dwóch lat lub grzywną w wysokości 50 tys. HKD.

Osoby przybywające do Hongkongu z ChRL i zamierzające tam powrócić powinny zaopatrzyć się w wizę chińską z prawem dwukrotnego przekroczenia granicy. Na wizę czeka się ok. 2 dni robocze. Obowiązkowy paszport bez ograniczeń ważności , nawet dla obywateli Chin.


KLIMAT / POGODA

Klimat Hongkongu jest zwrotnikowy, monsunowy. Zimy są tu zimne i suche, latem – gorące i wilgotne. Tereny czasem nawiedzają tajfuny – głównie wiosną i jesienią. Średnie temperatury wahają się między 15°C zimą, a 28°C latem. Zimą nawet przy niskiej temperaturze panuje taka wilgotność, że byle podejście sprawia, że bardzo się pocimy.


SZCZEPIENIA I ZDROWIE

Nie wymaga się szczepień ochronnych, obowiązują te same zasady co w Makau. Szczepienia zalecane: WZW A/B, dur brzuszny i tężec. Opieka medyczna jest powszechnie dostępna. Oczywiście w stanach zagrożenia epidemiologicznego obowiązują tu restrykcyjne zasady. Koniecznie należy wykupić dodatkowe ubezpieczenie.  Szpitale są bardzo drogie a ubezpieczenie polskie pokrywa koszta leczenia dopiero po powrocie do Polski.


INTERNET / TELEFON

Najlepiej od razu na lotnisku zakupić kartę SIM do połączeń lokalnych (zwłaszcza jeśli podróżujemy w grupie) i do internetu. Kupiona w Hongkongu karta SIM będzie tak samo działać i w Makau. Chińska cenzura nie obejmuje internetu, działają tu normalnie google, w tym bardzo przydatne google maps, czy facebook.

Jeśli jednak jesteśmy tu na krótko, to warto wiedzieć, że Hongkong ma bardzo dobrze rozwiniętą sieć wi-fi. Możemy z darmowego transferu skorzystać w parkach, sklepach, stacjach metra, muzeach i wielu innych miejscach. Nie ma wtedy sensu kupować karty SIM.


WOLNE DNI

Hongkong ma sporo dni wolnych, obchodzi bowiem zarówno święta chrześcijańskie, jak i te Chińskie. Lista wolnych i świątecznych dni – TUTAJ


HONGKONG – INFORMACJE O BEZPIECZEŃSTWIE I PORADY DLA PODRÓŻUJĄCYCH


Hongkong to jedno z najbezpieczniejszych miejsc na świecie, ale z racji trwających tam od lat PROTESTÓW warto uważać w pewnych sytuacjach. Pamiętajmy także o kilku innych ważnych aspektach poruszania się regionie.

» Ruch samochodowy jest lewostronny, a samochody mają pierwszeństwo tam gdzie nie ma świateł.

» Nie nośmy ze sobą całej gotówki i wartościowych rzeczy – drobne kradzieże zdarzają się wszędzie.

» Zawsze przy sobie nośmy paszport i kartę kredytową. Szpitale są bardzo drogie a ubezpieczenie polskie pokryje koszta leczenia dopiero po powrocie do Polski.

» Noclegi rezerwujmy lepiej w min. 3* hotelach, tylko one dostosowane są do przepisów przeciwpożarowych. Ze względu na protesty lepiej nie nocować w najgęściej zaludnionych dzielnicach i blisko stacji metra.

» Nie próbujmy narkotyków, te będące w nielegalnej sprzedaży są zanieczyszczone i zawierają substancje potencjalnie śmiertelne.

» Okazyjne produkty jak zegarki czy elektronika kupione w Tsim Sha Tsui czy na targach w Mongkoku  to w większości podróbki

» Wystrzegajmy się jedzenia owoców morza i warzyw lub owoców w tanich i niezbyt czystych lokalach – tylko potrawy gotowane.

» Dokarmianie gołębi i małp jest karalne.

» Pamiętajcie, aby zabrać do Hongkongu odpowiednie przejściówki do gniazdek, obowiązują tu brytyjskie wtyczki.


KOMUNIKACJA NA TERENIE HONGKONGU


WYPOŻYCZENIE AUTA

To jeden z niewielu krajów w jakich nie korzystaliśmy z wynajmu samochodu. Komunikacja miejska i w całym regionie jest tak fantastycznie rozwinięta, że wypożyczenie miało by sens tylko, aby dotrzeć do najdalszych zakątków Hongkongu. Dodatkowo w zatłoczonym i zakorkowanym mieście jest wielki problem z parkowaniem.


TRANSFER Z LOTNISKA

Z lotniska w Hong Kongu do centrum najszybciej dojedziemy metrem – linią Airport Express. Aktualny rozkład jazdy na stronie MTR. Ceny przejazdów :

  • za bilet w jedną stronę zapłacimy 115 HKD (około 60 PLN),
  • bilet w dwie strony, który jest ważny 30 dni od zakupu za 205 HKD (około 105 PLN).
  • Airport Express Travel Pass, cena to 350 HKD (około 180 PLN), w cenie przejazdy z i na lotnisko + trzydniowy bilet na przejazdy komunikacją miejską.

Z lotniska kursują też autobusy komunikacji miejskiej. W zależności od numeru autobusu i odległości zapłacimy od 22 – 40 HKD w jedną stronę. Niestety nie udało nam się odnaleźć informacji o dopłatach za bagaż oraz ewentualnych ograniczeniach co do ich rozmiaru. Aktualny rozkład jazdy na stronie CITY BUS

Bardzo dobrą opcja jest też Taxi Uber, zwłaszcza jeśli podróżujemy w więcej niż 2 osoby. Koszt przejazdu z lotniska na Wyspę Hongkong (do dzielnicy Wan Chai) to około 130zł . To też najwygodniejsza forma, bo z bagażami dostajemy się bezpośrednio do hotelu. Dodatkową atrakcją może być przejazd TESLĄ. To miejsce, które posiada najwięcej takich pojazdów na świecie – jest więc niepowtarzalna okazja , aby skorzystać. Nam się udało w  drodze powrotnej.

Hongkong - informacje praktyczne


KOMUNIKACJA MIEJSKA

Komunikacja miejska w Hong Kongu jest bardzo wygodna, punktualna i nowoczesna, a rozkład jazdy i dostępność nawet najdalszych zakątków regionu bije na głowę większość państw i miast świata.

Aby podróżować dowolnym rodzajem komunikacji trzeba zaopatrzyć się w kartę Octopus. Karta kosztuje 150 HKD (ok. 80 PLN), w tym 50 HKD – kaucja zwrotna, 100 HKD do wykorzystania w transporcie. W każdej chwili w automatach lub kasach możemy karty doładować. Niewykorzystane punkty są zwracane przy zwrocie karty. W ramach karty miejskiej OCTOPUS możemy podróżować po całym Hongkongu :

AUTOBUSEM

Po Hongkongu kursują autobusy , gównie piętrowe, nawet na odległych trasach. Takim po krętych górskich drogach wracaliśmy z południowego wybrzeża Wyspy Hongkong. Na mniej uczęszczanych trasach kursują mniejsze autobusy i minibusy.

TRAMWAJEM

Największą atrakcją Wyspy Hongkong są jedyne na świecie 2-piętrowe tramwaje. Te pojazdy ze 100-letnią tradycją stały się największą atrakcją turystyczną.

Warto wybrać się na przejażdżkę jednym z nich, koniecznie na wyższym poziomie. Taka przyjemność kosztuje zaledwie 2 HKD (1zł ), a radość z przejazdu czymś co przeczy grawitacji jest niebywała.

METREM

Metro to jeden z najszybszych środków transportu po mieście. Sieć jest świetnie rozwinięta i dotrzemy metrem niemalże wszędzie, gdzie chcemy. Jest też troszkę droższą opcją od autobusów, czy tramwajów, ale z pewnością najwygodniejszą.

Hongkong - informacje praktyczne

Automaty pobiorą z naszych kart Octopus sumę zależną od długości przejazdu i konkretnej trasy . Przejazd np. pod Victoria Harbour jest najdroższy (około 6 HKD). Niestety to właśnie stacje metra stają się najczęściej celem ataku protestujących. Wiele automatów jest więc zniszczonych, a sporo przejść na stacjach wyłączonych z użytkowania.

ŁODZIAMI

W Hongkongu koniecznie skorzystajcie też z promu Star Ferry łączącego Tsim Sha Tsui z Wyspą Hongkong – przeprawa trwa kilka minut, ale widoki zatoki zwłaszcza nocą są fantastyczne. Korzystne jest także cenowo – za rejs zapłacimy zaledwie 2,7 HKD, czyli niecałe 1,50 PLN.


KOMUNIKACJA PIESZA

Najlepiej zwiedzać Hongkong pieszo. Centrum miasta zarówno od strony lądu, jak i na wyspie Hongkong posiada wiele wartych odwiedzenia miejsc, które położone są niedaleko siebie. Miasta i poszczególne dzielnice są dostosowane do ruchu pieszego, część ulic jest zmieniona na deptaki, a najprzyjemniejsze są spacery promenadami wzdłuż wybrzeża. Piesza opcja wchodzi także w grę przy wycieczkach górskich – trekkingowych. W wiele najpiękniejszych miejsc dotrzemy tylko w ten sposób.


POŁĄCZENIA Z MAKAU


Będąc w Hongkongu warto wyskoczyć na kilka dni do Makau. Istnieje wiele możliwości dotarcia tam w zależności od czasu jakim dysponujemy i zasobności portfela. O wszystkich możliwościach, cenach i innych przydatnych informacjach poczytacie na stronie MAKAU – INFORMACJE PRAKTYCZNE

MAKAU


CENY W HONGKONGU


Hongkong zaskakuje cenowo. Najwięcej wydamy oczywiście na przelot i noclegi, jeśli nie przyjmiemy wersji super budżetowej. A dlaczego nie radzę takiej przyjmować – poczytacie poniżej.

ŻYWNOŚĆ

Bez tego nie da się przeżyć żadnej podróży. Ceny w sklepach trzeba pomnożyć x 2. Ceny jedzenia na mieście są jednak różne w zależności od dzielnicy. Najtańsze knajpki znajdziemy w dzielnicach MONG KOK, czy KOWLOON CITY , ale w pozostałych też ceny są bardzo zróżnicowane. Kawę możemy wypić w okolicy Central za kilkadziesiąt złotych, ale już w dowolnej innej knajpce na uboczu za kilka zł. Warto sprawdzać ceny zanim się gdzieś wejdzie, aby potem nie przeżyć szoku.

TRANSPORT

Największy koszt jaki poniesiemy to przejazd z lotniska do centrum Hongkongu. Potem koszt przejazdów nie różni się od cen w Polsce. Jeśli nie mamy zbyt ograniczonego czasu – warto pokombinować i np. przez zatokę płynąć statkiem , a nie jechać metrem, albo na Wyspie Hongkong wybrać tramwajem, bo jest najtańszym środkiem transportu.

BILETY WSTĘPU / ATRAKCJE

Tu też możemy wydać bardzo dużo jeśli skorzystamy z komercyjnych atrakcji typu : OCEAN PARK , DISNEYLAND , czy innych jak WIELKI BUDDA na Wyspie Lantau. 10 złotych to koszt wejście np. do SCIENCE MUZEUM . 90% atrakcji w Hongkongu jest jednak darmowych: muzea, parki, ogrody botaniczne i zoologiczne, świątynie. Nie da się ukryć, że na samym zwiedzaniu bardzo zaoszczędziliśmy, a ogrom miejsc jakie udało się zobaczyć jest nie do opisania . To jedno z najtańszych turystycznie miejsc w jakich byliśmy.

Dla zainteresowanych aktualny cennik różnych produktów i usług na  STRONIE


CO ZJEŚĆ ?


Szczerze mówiąc nie jesteśmy z synem miłośnikami kuchni azjatyckiej w przeciwieństwie do męża . Hongkong w tym względzie też nie skradł naszego serca, ale to oczywiście kwestia gustu i upodobań. Zjeść na mieście można wszędzie i w wielu miejscach możemy mieć problem ze znalezieniem miejsca, nawet przy małej ilości turystów. Większość knajpek jest po prostu zajęta przez miejscowych. Ich maleńkie mieszkania, często bez kuchni sprawiają, że większość żywi się na mieście, bo nie ma innego wyjścia.

Co warto spróbować w Hongkongu :

DIM SUM – to potrawa, którą dostaniecie prawie wszędzie . Serwowane w drewnianych koszyczkach pierożki z dowolnym nadzieniem to coś, co trzeba koniecznie spróbować. Czy to mięsnym, czy na słodko w często przezroczystym cieście – tak, że widać dobrze zawartość – to jest właśnie słynne dim-sum. Ale słynne DIM SUM to nie tylko różnego rodzaju pierożki z nadzieniem. To wszystko co można przygotować na parze: ruloniki z ciasta ryżowego, mięso zawijane w liście, sajgonki, słodkie i słone ciasta. Chodzenie na dim sum i picie do tego herbaty nazywa się yum cha.

ZUPY – do typowych potraw tego rejonu należą bardzo gęste zupy z makaronem. Do zupy podawane jest mięso, ale jedzenie go pałeczkami nie należy do przyjemności. Mięso najczęściej jest bardzo twarde, a nie dostaniecie nigdzie noża , aby je pokroić.

Inne kuchnie azjatyckie : tu znajdziemy kuchnie hinduskie, nepalskie, czy z innego dowolnego rejonu Azji. Zjemy zupę z płetwy rekina, oczywiście wszędzie dostaniecie ryż z różnymi dodatkami . Potrawy ostre i łagodne, do wyboru, do koloru.


BAZA NOCLEGOWA


W Hongkongu znajdziecie noclegi na każdą kieszeń. Od kilkudziesięciu złotych za nocleg w podrzędnym hostelu do kilku tysięcy w luksusowym hotelu. Najsłynniejszym skupiskiem niskobudżetowych noclegów jest Chungking Mansion na Kowloonie. Większość hosteli znajduje się w wieżowcach, pokoje w nich są bardzo ciasne, najczęściej ze wspólnym łazienkami.  Każdy centymetr wnętrza jest tu wykorzystany do maksimum.  Nocleg w takich miejscach można potraktować jako swoistą przygodę, ale trzeba wiedzieć, że żadne z tych miejsc nie spełnia wymaganych przepisów przeciwpożarowych, wiele nie ma wind, a pokoje często okien. 

Rezerwację noclegów zawsze dokonujemy na stronie BOOKING.COM. Ze względu na niepokoje społeczne i niepewną sytuację warto skorzystać z opcji rezygnacji z rezerwacji i zmiany miejsca noclegu w ostatniej chwili.

My początkowo mieliśmy zarezerwowane noclegi właśnie w takim hostelu. Fala prostettów w Mongkoku jesienią 2019 roku sprawiła, że zaczęliśmy szukać czegoś na Wyspie Hongkong. Tu jednak do wyboru są już tylko tańsze lub droższe hotele .

EMPIRE HOTEL HONGKONG – WAN CHAI

Rezerwację mieliśmy w niższej klasy hotelu, ale w ostatniej chwili przed Świętami Bożego Narodzenia ceny tak drastycznie spadły, że zmieniliśmy na ten hotel. Empire Hotel Hong Kong to wysoki na kilkadziesiąt pięter obiekt wciśnięty między inne wysokościowce przy tej ulicy Hennesy. Wygodne pokoje, duże łazienki, niestety tylko 2-osobowe, musieliśmy więc zarezerwować dla naszej trójki dwa.  Widok z okien na ulicę taki jak na zdjęciach.

ROYAL PARK HOTEL – SHA TIN

W hotelu Royal Park zatrzymujemy się na dwie doby po powrocie z Makau. Polecam to miejsce, gdyż ma dobre położenie, jest świetnie skomunikowane z całym Hongkongiem, a i w najbliższej okolicy znajduje sporo ciekawych miejsc do których można dojść na piechotę. Pokoje są tu ogromne, co zaskakuje w takim miejscu jak Hongkong. Nie korzystaliśmy z restauracji hotelowej, ale nie ma takiej potrzeby, gdyż na terenie kompleksu znajduje się mnóstwo sklepów i knajpek. O hotelu pisałam wcześniej w innym kontekście – wpis TUTAJ.



> PRZEWODNIK PO HONGKONGU >


> HONGKONG KONTYNENTALNY – PRZEWODNIK >

> WYSPA HONGKONG – PRZEWODNIK >

> WYSPA LANTAU – PRZEWODNIK >

11 Replies to “HONGKONG – INFORMACJE PRAKTYCZNE”

    1. Niestety na Tajwan nie udało nam się jeszcze dotrzeć . Pewnie pod wieloma względami jest fascynujący.

  1. Hongkong to zdecydowanie jedno z moich ulubionych miejsc w jakich miałem okazję się znaleźć! Różnorodny, genialnie skomunikowany i bezpieczny zarówno dla rodzin i podróżujących solo 😀

  2. Świetnie! Takie wpisy lubię, wtedy szybciutko mogę ogarnąć planowaną podróż. Na pewno będę pamiętać, gdzie mogę znaleźć info o Hongkongu, gdy będzie potrzebne.

    1. nie, nawet nie wiedziałam o takiej, ale my akurat amatorzy kawowi – zdecydowanie jesteśmy – herbatę z mlekiem piłam w Nepalu

  3. Hongkong to moje marzenie od kiedy byłam w Chinach… Wtedy stanęłam przed wyborem- poszerzyć zwiedzanie o HK i dosłownie przebiec przez kraj, czy potraktować sprawę spokojniej i HK zwiedzić innym razem… Niestety, od ośmiu lat nie miałam okazji nadrobić… Ciekawe kiedy pojawi się taka szansa. Dzięki za wpis! Chociaż tak mogłam zwiedzić to niesamowite miejsce!

    1. Absolutnie Hongkong zasługuje na osobną długą podróż , byliśmy tydzień, a i tak czuję niedosyt … wciąż zostało masę miejsc do odkrycia , a samych zielonych terenów i szlaków tam tyle, ze i miesiąc by nie starczył

Leave a Reply