Wadi Shawka

WADI SHAWKA

Wadi Shawka do najciekawsze miejsce w południowej części emiratu Ras Al-Chajma. To sezonowy ciek wodny w górach Al-Hadżar z tamą Shawka i malowniczymi górami wokół.

Wadi Shawka nie było na mojej liście punktów obowiązkowych, choć odnotowałam je jako ciekawy punkt na mapie. Trafiliśmy więc tu właściwie przypadkiem, gdyż w drodze do Fujarah zostało nam troszkę czasu, zajechaliśmy więc zobaczyć dolinę i zalew. Nie spodziewaliśmy się jednak, że miejsce tak nas zachwyci i spędzimy tu czas prawie do zachodu słońca.


LOKALIZACJA WADI SHAWKA


Opisywana tu dolina z zalewem znajduje się w południowej części emiratu Ras Al- Chajma w Górach Jebel Jais (część gór Al Hadżar). Wadi biegnie od wioski Khari oraz wioski Shawka i łączy się z Wadi Esfai i Wadi Ejili.


KIEDY ODWIEDZIĆ WADI SHAWKA ?


Najlepszą porą jest zima. Temperatury spadają wówczas od 20 – 26 stopni, a opady sprawiają, że dolina staje się zielona. Jeśli jednak ruszycie w góry, to odczujecie wysoką temperaturę nawet w tej porze roku. Wiosną i jesienią wspinaczka już na pewno będzie utrudniona, a latem niemożliwa .


POWSTANIE WADI SHAWKA


Tama Shawka została zbudowana w 2001 roku na polecenie szejka Zayeda Al Nahyana, ojca założyciela i siły napędowej zjednoczenia siedmiu emiratów. Zbiornik ma pojemność do 275 000 metrów sześciennych, 13 m wysokości i 107 m długości. Dolina jest doskonałym przykładem sezonowego koryta rzeki, które zmienia się wraz z ilością deszczu. Wadi Shawka oznacza „potężną dolinę” i skrywa tajemnice sprzed siedmiu tysięcy lat.


ZAGOSPODAROWANIE TERENU


Razem ze zbiornikiem wybudowano tu całą infrastrukturę. Zagospodarowano teren rekreacyjny z placem zabaw dla dzieci, toaletami, miejscem do grillowania i kilkoma basenami oraz parking, który na obecną chwilę jest za mały. Jak się okazuje miejsce to przyciąga całkiem sporo ludzi.

Już otoczenie samego parkingu zapowiada niezwykłość tego miejsca. Góry oświetlone późno popołudniowym słońcem są przepiękne.


TAMA SHAWKA


Z parkingu wędrujemy drogą do zapory i znajdującego za nią jeziora. Turkusowa woda i kolor otaczających nią gór tworzą malowniczy krajobraz.


SZLAK NA BEZIMIENNE WZGÓRZE


Droga wzdłuż jeziora (znajdującego się niestety za płotem) prowadzi nas pod wzgórze ze schodami. Próżno szukać na mapach googla nazwy szczytu, samego szlaku także na nich nie ma. Schody i wszystkie tarasy widokowe i umocnienia musiały być wybudowane bardzo niedawno.

Ale skoro jest droga na szczyt, to idziemy. Zupełnie inaczej przecież patrzy się na taką krainę z góry. Nie wiem ile jest schodów, ale wejście jest warte każdego wysiłku. Oprócz nas na wzgórze podążają wyłącznie turyści z Europy oraz Hindusi (im nie straszne upały). Arabowie jeśli w ogóle udają się w góry to wyłącznie swoimi „4×4”.


SYSTEM BASENOWY WADI SHAWKA


Okazuje się, że szlak na szczyt który pokazałam Wam powyżej to nie jedyna atrakcja trekkingowa tego miejsca. Jest tu jeszcze szlak prowadzący doliną wzdłuż kanionu Wadi Shawka ma dodatkową atrakcję. Są tu naturalne baseny wodne, w których w przeciwieństwie do dużego zbiornika, można się kąpać.   Pierwszy basen Systemu Basenów Wadi Shawka znajduje się na końcu szlaku Shawka Dam i można do niego łatwo dojechać samochodem 4×4. Dojeżdża się do miejsca parkingowego, a następnie wędruje się dalej pływając lub spacerując wzdłuż brzegu.Tu warto skorzystać z opieki lokalnego przewodnika, bo szlaki są kompletnie nieoznakowane i nie jest łatwo trafić we właściwe miejsce.


BAZA NOCLEGOWA W OKOLICACH WADI SHAWKA


Okolice Wadi Shawka nie mają swojej bazy noclegowej. Najlepiej nocować w okolicy HATTA lub w mieście FUJAIRAH. polecam opcje rezerwacji przez portal BOOKING.COM , jako najpewniejszą.


Booking.comGOTOWE PRZEWODNIKI PO ZJEDNOCZONYCH EMIRATACH ARABSKICH:

PRZEWODNIK PO ZEA >>


>> ABU DHABI – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> DUBAJ – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> SZARDŻA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> RAS AL-CHAJMA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> FUDŻAJRA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> UMM AL QUAWAIN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> ADŻMAN / AJMAN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

3 Replies to “WADI SHAWKA”

Leave a Reply