Tanzania, inaczej Zjednoczona Republika Tanzanii to państwo we wschodniej Afryce powstałe z połączenia dawnych koloni brytyjskich: Tanganiki oraz Zanzibaru. Nazwa TAN+ZAN to właśnie połączenie pierwszych sylab tych regionów.
Tanzania i najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro przyciąga jak magnes turystów i zdobywców z całego świata. Ale nie tylko Dach Afryki to skarb tego kraju. Znajdziecie tu najbardziej niesamowite parki narodowe, gdzie natura jest na wyciągnięcie przysłowiowej ręki, są piękne krajobrazy, ciekawi i przyjaźni ludzie, a także rajskie plaże na jego wyspach. Każdy, nawet najbardziej wymagający turysta znajdzie tu coś dla siebie, co z pewnością go zachwyci.
TANZANIA – SZCZEGÓŁOWE PRZEWODNIKI
Poniżej znajdziecie mapę na której zaznaczyłam wszystkie opisane tutaj przewodniki. Najedź na interesujące Cię miejsce i znajdziesz tam link, który pokieruje cię do odpowiedniego przewodnika, lub poszukaj linku poniżej.
KILIMANDŻARO 7-DNIOWY TREKKING NA DACH AFRYKI
KILIMANDŻARO 7-DNIOWY TREKKING DZIEŃ PO DNIU >>
- KILIMANDŻARO – INFORMACJE PRAKTYCZNE >>
- MACHAME GATE > MACHAME CAMP (DZIEŃ 1) >>
- MACHAME CAMP > SHIRA CAMP (DZIEŃ 2) >>
- SHIRA CAMP > LAVA TOWER > BARANCO CAMP (DZIEŃ 3) >>
- BARANCO CAMP > KARANGA CAMP (DZIEŃ 4) >>
- KARANGA CAMP > BARAFU CAMP (DZIEŃ 5) >>
- BARAFU CAMP > UHURU PEAK > MWEKA CAMP (DZIEŃ 6) >>
- MWEKA CAMP > MWEKA GATE (DZIEŃ 7) >>
SAFARI W NAJPIĘKNIEJSZYCH PARKACH NARODOWYCH
ORAZ WIOSKI MASAJSKIE
TARANGIRE – SAFARI W PARKU NARODOWYM >>
NGORONGORO – SAFARI W PARKU NARODOWYM >>
ZANZIBAR – PRZEWODNIK PO WYSPIE
ZANZIBAR – PRZEWODNIK PO WYSPIE I INFORMACJE PRAKTYCZNE >>
TANZANIA – INFORMACJE PODSTAWOWE
FLAGA I GODŁO
HYMN – Tanzania, RPA i Zimbabwe mają jeden hymn narodowy „Mungu Ibariki Afrika”, czo znaczy “Bóg Błogosławi Afrykę”
STOLICA – Dodoma (ponad 2 mln ludzi)
POWIERZCHNIA KRAJU – 947 tyś. km2
LUDNOŚĆ – 61,5 mln , to największa populacja w Afryce wschodniej
RELIGIA – W Tanzanii chrześcijanie stanowią 61,4 % ludności, muzułmanie 35,2%, inne wyznania 3,4%. Na Zanzibarze prawie 100% ludności to muzułmanie
JĘZYK – językami urzędowymi są angielski i suahili, nie wszyscy jednak znają ten pierwszy
CZAS LOKALNY – Różnica czasu między Tanzanią, a Polską wynosi 2 godziny (w Polsce 12.00, w Tanzanii 14.00) , latem 3 godziny
WALUTA TANZANII
Walutą obowiązującą na terenie Tanzanii jest szyling tanzański (TZS), który dzieli się na 100 centów. W obiegu dostępne są monety o nominale: 50, 100 i 200 szylingów oraz banknoty: 500, 1000, 2000, 5000 i 10000 szylingów. Najlepiej zabrać ze sobą dolary, należy jednak pamiętać aby nie były starsze niż z 2009 roku.
1 szyling tanzański = 0,0016zł
Bankomatów w Tanzanii jest niewiele i znajdują się one tylko w dużych miastach. W niektórych miejscach można płacić kartą kredytową, należy się jednak liczyć z prowizjami sięgającymi 20% wartości transakcji. Najlepiej płacić gotówką w walucie tanzańskiej lub dolarami. Ceny dla turystów są zawsze wyższe niż dla ludności lokalnej.
KLIMAT TANZANII
W Tanzanii panuje klimat podrównikowy : suchy w głębi kraju, a równocześnie wilgotny na wybrzeżu i wyspach. Najzimniejszy miesiąc to lipiec, temperatury wahają się od 16°C w centralnej części kraju do 24°C na wybrzeżu. W okresie ciepłym są znacznie wyższe i sięgają nawet do 30°C. Na Kilimandżaro temperatura prawie każdego dnia i nocy spada poniżej zera, na szczycie może być nawet -20°C.
GEOGRAFIA
Większość lądu stanowi płaskowyż rozciągający się na wysokości od 900 m do 1800 m. Tanzania gości na swoim terytorium najwyższy szczyt Afryki, czyli Kilimandżaro 5895 m n.p.m., jej najniższy punkt to Jezioro Tanganika. Północno – zachodnia Tanzania jest górzysta i obejmuje szczyty takie jak Mount Meru, Mount Kilimanjaro, oraz łańcuchy górskie Usambara i Pare. Zupełnie płaskie są wyspy archipelagu Zanzibar.
WŁADZA
Republika Tanzanii od 1961 roku (jako Tanganika) jest członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów. W wyborach powszechnych wybierany jest prezydent oraz członkowie jednoizbowego Zgromadzenia Narodowego (Bunge) na pięcioletnią kadencję. Prezydent powołuje premiera rządu oraz członków swojego gabinetu spośród parlamentarzystów. Zanzibar ma własne organy władzy. Pierwszy wiceprezydent Tanzanii jest równocześnie prezydentem Zanzibaru.
GOSPODARKA
Tanzania zaliczana jest do najbiedniejszych państw świata. Dochód na jednego mieszkańca wynosi tu zaledwie 120 USD. Podstawą gospodarki jest rolnictwo, w którym zatrudnionych jest 80% ludności. Uprawia się tu sizal, który stanowi 10% jego produkcji światowej, tytoń, kawę, pszenicę oraz pyrethrum, czyli roślinę służąca do wyrobu środków owadobójczych. W gospodarstwach chłopskich uprawiane jest sorgo, banany, maniok, bataty, bawełna i orzeszki ziemne. Na wybrzeżu z kolei : ryż, kukurydzę i palmę kokosową. Wyspy Zanzibar i Pemba słynne są z największych na świecie pól uprawnych goździków. Pochodzi stąd aż 80% światowej produkcji. Tanzania ma też bogatą bazę surowcową. Wydobywa się tu diamenty, rubiny, szafiry, złoto, ołów, wolfram, miedź, żelazo, azbest, grafit i gaz ziemny. Duży udział w gospodarce ma turystyka.
KRÓTKA HISTORIA KRAJU
Z terytorium Tanganiki pochodzą najstarsze ślady istot człekokształtnych. 2000 lat temu wyżynne obszary południowej Tanzanii i okolice wybrzeża zostały zasiedlone przez ludy Bantu, a pod koniec I tysiąclecia n.e. plemiona nilockie, czyli Masajowie. Obszar dzisiejszej Tanzanii należał w latach 1885-1918 do kolonii „Niemiecka Afryka Wschodnia”. Obecna Tanzania powstała w 1964 roku jako federacja dwóch odrębnych państw: Tanganiki – niepodległej od 1961 roku oraz Zanzibaru – niepodległego od 1963 roku.
TANZANIA – INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA PODRÓŻNIKÓW
WIZA DLA POLAKÓW
Wizę można uzyskać na głównych przejściach granicznych: na lotnisku na Zanzibarze, na lotnisku w Dar es Salaam i na lotnisku Kilimandżaro lub przez Internet. Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od chwili planowanego zakończenia pobytu w Tanzanii, dotyczy to także paszportów tymczasowych. Na przejściach granicznych nie można uzyskać wizy wielokrotnego wjazdu.
Koszt wizy turystycznej jednokrotnego wjazdu uzyskanej na przejściu granicznym i ważnej przez 90 dni to 50 USD. Wiza jest ważna na całym terytorium państwa. Cudzoziemców obowiązuje jednak lokalna kontrola paszportowa, bez opłat wizowych oraz celna przy wjeździe i przy opuszczaniu wysp Zanzibaru.
BEZPIECZEŃSTWO
Tanzania jest krajem bardzo bezpiecznym do podróżowania. Tanzańczycy są ludźmi serdecznymi oraz przychylnymi i chętnie pomagają we wszystkim. Hotele są bezpieczne i posiadają własną ochronę pod bronią. Podczas wyprawy na Kilimandżaro obozy są cały czas pilnowane i nic nie ma prawa zginąć. Jak wszędzie należy jednak zachować ostrożność i nie kusić losu chodzeniem np. po zmroku.
JAK SIĘ DOSTAĆ DO TANZANII ?
Z Polski są bezpośrednie loty czarterowe tylko na Zanzibar. Połączeń z Tanzanią kontynentalną nie ma bezpośrednich z Europy, większość lotów jest z przesiadką w stolicy Etiopii. Z lotniska Kilimandżaro na Zanzibar można się dostać liniami tanzańskimi.
KOMUNIKACJA – JAK SIĘ PORUSZAĆ PO KRAJU ?
BUSY – Najczęściej wybieranym środkiem transportu w Tanzanii są busy, ale są przepełnione i bez klimatyzacji do tego niepunktualne.
SAMOLOTY – Na dalsze odległości warto wybrać samolot. W Tanzanii znajduje się 13 lotnisk.
SAMOCHÓD – Wynajęcie samochodu jest możliwe, ale bezpieczeństwo na drodze oraz stan dróg pozostawia wiele do życzenia do tego jest tu ruch lewostronny. Miejscowi jeżdżą bardzo szybko, nie przejmując się ograniczeniami prędkości.
AUTOSTOP – Tanzania uważana jest raczej za bezpieczny kraj i przyjazny dla podróżujących. Jeśli jednak wybierzemy autostop pamiętajmy o tym, że kierowcy będą oczekiwali zapłaty za przejazd i to niemałej.
TAKSÓWKI – to koszt rzędu 2$ za kilometr
MOTOCYKLE – Istnieje możliwość wypożyczenia motocyklu, koszt takiej usługi to około 11$ za dzień, motocykle funkcjonują tu też na krótkich odcinkach drogi jako taksówki.
Jadąc na safari wykupujemy w pakiecie kierowcę z wozem terenowych, który zawiezie nas we wszystkie wykupione w ramach wycieczki miejsca.
OPIEKA ZDROWOTNA
Opieka medyczna w szpitalach misyjnych i prywatnych jest lepsza niż w państwowych ośrodkach zdrowia. Pacjenci wymagający bardziej skomplikowanego leczenia muszą są transportowani do Kenii lub RPA, co wiąże się z ogromnymi wydatkami. W Tanzanii nie są honorowane żadne zagraniczne ubezpieczenia ani polisy, koszty leczenia trzeba pokryć samemu. Polisa jest potrzebna, abyśmy te koszty otrzymali jako zwrot. W Tanzanii nie ma instytucji pogotowia ratunkowego, dlatego do nagłych wypadków wzywa się pogotowie lotnicze, a na terenie Parku Narodowego Kilimandżaro jest od dyspozycji śmigłowiec. Tu jednak musimy mieć pełną polisę od sportów ekstremalnych i wspinaczki powyżej 5000 metrów.
Koszt opieki medycznej to np. dzień pobytu w szpitalu, około 30 USD. Rutynowe badania są dodatkowo płatne i kosztują ok. 10 USD. Badania specjalistyczne i poważne operacje mogą kosztować między 200 a 2000 USD. Warto wiedzieć, że na jednego lekarza w tym kraju przypada 50 tysięcy mieszkańców.
SZCZEPIENIA
Szczepienia zalecane : tężec / błonica / krztusiec, wzw A, wzw B, dur brzuszny, cholera, wścieklizna
ŻÓŁTA FEBRA / ŻÓŁTA GORĄCZKA – Zgodnie z tanzańskim prawem osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka nie występuje endemicznie czyli np. z Polski, nie muszą przedstawiać potwierdzenia szczepienia, chyba, że w trakcie podróży mieli 12-godzinną przesiadkę w państwie, w którym żółta febra jest endemiczna. I dlatego warto to zrobić, bo nigdy nie przewidzimy, czy nasza podróż się nie opóźni.
UWAGA !!! na lotnisku wszyscy stali zaraz po wylądowaniu w długiej kolejce gdzie sprawdzano każdemu żółte książeczki szczepień . To jedyny kraj w którym kontrola była od razu i tak restrykcyjna. Bez ważnych szczepień nie wpuszczą osób na lotnisko .
MALARIA – Jednym z największych zagrożeń w Afryce Wschodniej jest malaria. Zagrożenie wzrasta podczas pory deszczowej. Komary uaktywniają się wieczorami, dlatego zawsze trzeba mieć przy sobie okrycie z długimi rękawami i nogawkami oraz odpowiedni aerozol . W porze suchej nie ma tego problemu. Nie widzieliśmy ani jednego komara. Mieliśmy ze sobą zarówno aerozole ale użyliśmy ich tylko podczas safari. Malarone odradzono nam zażywać , bo faktycznie nie było to konieczne, a skutki uboczne są nieprzyjemne.
INTERNET / TELEFON
Najlepiej od razu na lotnisku zakupić kartę SIM do połączeń lokalnych (zwłaszcza jeśli podróżujemy w grupie) i do internetu. Kupiona karta będzie działać na terenie całej Tanzanii w tym na Zanzibarze . Praktycznie nie było problemów z zasięgiem nawet podczas trekkingu na Kilimandżaro w większości campów był zasięg. Wi-Fi działa tu kiepsko, nawet na lotnisku, czy w hotelu, dlatego warto zainwestować w większy pakiet internetu. Szczegółowe ceny i rodzaje pakietów na STRONIE
CENY W TANZANII, SKLEPY I BAZARY
Ceny są bardzo zróżnicowane. Na pewno zaskoczą przybyszów z Europy, że są tak wysokie biorąc pod uwagę ich zarobki. Robiliśmy zakupy zarówno w dużych marketach jak i w lokalnych sklepikach i wszędzie było bardzo drogo. W dużych miastach jak Moshi, czy Arusha znajdziemy duże markety, a nawet galerie handlowe. Jest też masa małych sklepików w mieście i przy głównych drogach.
Można się targować, ale Tanzańczycy niechętnie spuszczają ceny. Udało nam się kilka pamiątek kupić odrobinę taniej. Lokalna sztuka, biżuteria i rękodzieło jest dość drogie. Najczęściej takie miejsca są wybudowane pod typowego turystę, są połączone z restauracjami i przypominają galerie na najwyższym poziomie, gdzie kupicie praktycznie wszystko, a nawet obejrzycie jak to jest wytwarzane.
Przy głównych szosach znajdziecie mnóstwo bazarów , gdzie kupuję wyłącznie Tanzańczycy. Nie zatrzymywaliśmy się na nich, ale podejrzewam, że i tu ceny dla nas wzrosły by w momencie 2 lub 3-krotnie.
Aktualne ceny znajdziecie np. na stronie Okiem Turysty
CO ZJEŚĆ W TANZANII ?
Kuchnia kontynentalna i kuchnia na wyspach różnią się od siebie dość znacznie. Inne posiłki będziecie też jedli na wyprawie na Kilimandżaro. Tu warto wcześniej poinformować jeśli jesteście wegetarianami lub macie szczególną dietę. Tanzańskie potrawy są z reguły niesłodkie, ale smaczne i sycące. Kuchnia opiera się głównie na produktach bogatych w skrobię takich, jak sorgo, proso, fasola i mąka kukurydziana.
Ugali jest narodową potrawa Tanzanii. Jest to sztywne ciasto przygotowane z mąki kukurydzianej, mąki z manioku, sorgo lub prosa i jest podawane z sosem. Nyama Choma to grillowane mięso i mieliśmy okazję jeść je wielokrotnie. Na grillu przyrządza się kozinę, ryby, mięso z kurczaka. Dodatkiem może być ugali lub banany z grilla. Osobiście uważam, że mięso przyrządzane w tym kraju nie było smaczne w przeciwieństwie do innych potraw.
Na wyprawie na Kilimandżaro byliśmy dosłownie rozpieszczani pod względem kulinarnym. Więcej na ten temat poczytacie w szczegółowych przewodnikach.
POZOSTAŁE INFORMACJE I CIEKAWOSTKI
INFORMACJE DLA TURYSTÓW
- W Tanzanii inaczej liczy się czas. Dzień zaczyna się o godzinie 6.00 rano i jest to dla nich pierwsza godzina. 10.00 godzina oznacza więc dla nich 16.00
- Zabronione jest wywożenie waluty lokalnej, muszli, kości słoniowej czy skór dzikich zwierząt.\
- Kobiety mogą karmić piersią w miejscach publicznych,
- Ale równocześnie zakazane jest noszenie sukienek pokazujących kolano, nie dotyczy to turystek, ale warto pamiętać, że Zanzibar jest w 100% muzułmański i mieć to na uwadze pakując się w tamte rejony świata
CIEKAWOSTKI
- Na terenie Tanzanii żyją 162 plemiona
- Mówi się tu w 120 językach
- W Tanzanii jest około 30% analfabetyzm
- Drzewa Mpingo rosnące w Tanzanii są najdroższymi drzewami liściastymi na świecie
- Łącznie 30% powierzchni kraju zajmują parki narodowe, rezerwaty i obszary chronione
- Tanzania posiada największą koncentrację zwierząt na kilometr kwadratowy
- Dzikich zwierząt jest tu ponad 4 miliony, w tym 430 gatunków
- Narodowym zwierzęciem Tanzanii jest żyrafa
- A narodowym drzewem czarne drzewo afrykańskie
TANZANIA – BAZA NOCLEGOWA
Tanzania ma dość sporą ofertę noclegową. Jeśli będziecie chcieli sami zaplanować swoją wyprawę po tym niezwykłym kraju to zachęcam do skorzystania linku >> BOOKING.COM , dostaniecie przy rezerwacji 15% zniżki.
A oto wszystkie miejsca w których nocowaliśmy podczas naszej wyprawy po Tanzanii :
Hotel w Moshi – Q Wine Hotel Limited
Z restauracji na najwyższym pietrze mieliśmy taki widok na całe miasto i najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro :
Podczas safari nocowaliśmy w ośrodku w rejonie Arusza – Twiga Campsite
W czasie trekkingu na Kilimandżaro wszystkie noclegi były w namiotach.
Na Zanzibarze gościliśmy w uroczy ośrodku Red Monkey Beach Lodge , który szczegółowo opisałam i pokazałam we wpisie JAMBIANI
Nie sposób w jednym wpisie przedstawić Wam wszystkie informacje, ciekawostki i pokazać wszystkie miejsca. Tanzania zasługuje na całe książki, a nie mały wpis na blogu. jest jednym z na najbardziej fascynujących miejsc na ziemi jakie odwiedziliśmy.
TANZANIA – PRZEWODNIK PO KRAJU I INFORMACJE PRAKTYCZNE >>
KILIMANDŻARO 7-DNIOWY TREKKING DZIEŃ PO DNIU >>
- KILIMANDŻARO – INFORMACJE PRAKTYCZNE >>
- MACHAME GATE > MACHAME CAMP (DZIEŃ 1) >>
- MACHAME CAMP > SHIRA CAMP (DZIEŃ 2) >>
- SHIRA CAMP > LAVA TOWER > BARANCO CAMP (DZIEŃ 3) >>
- BARANCO CAMP > KARANGA CAMP (DZIEŃ 4) >>
- KARANGA CAMP > BARAFU CAMP (DZIEŃ 5) >>
- BARAFU CAMP > UHURU PEAK > MWEKA CAMP (DZIEŃ 6) >>
- MWEKA CAMP > MWEKA GATE (DZIEŃ 7) >>
TARANGIRE – SAFARI W PARKU NARODOWYM >>
NGORONGORO – SAFARI W PARKU NARODOWYM >>
ZANZIBAR – PRZEWODNIK PO WYSPIE I INFORMACJE PRAKTYCZNE >>
Przepiękne miejsce! Może kiedyś uda mi się zobaczyć je na własne oczy, bo wygląda na miejsce, które po prostu trzeba odwiedzić.
Taki przewodnik z pewnością przyda się osobom, które chcą się tam wybrać.
Świetnie opracowany przewodnik, wszystko opisane i wszystko jest jasne. Tylko jechać 🙂
Robi wrażenie, jednak te rejony mimo wszystko są poza moją strefą zainteresowań
Podróż – marzenie . A w tym wpisie wszystko tak świetnie zebrane, mnóstwo rad i wskazówek. Zaskoczył mnie ten sposób liczenia czasu – chyba trochę ciężko się przyzwyczaić?
Z pewnością jak tylko będę się kiedyś wybiera do Tanzani to skorzystam z tego bardzo szczegółówego i świetnego wpisu!!!