KILIMANDŻARO

KILIMANDŻARO – 7 DNIOWY TREKKING, CZYLI NASZA DROGA NA SZCZYT

Kilimandżaro, najwyższy szczyt Tanzanii i całego Czarnego Lądu, liczący 5895 metrów n.p.m. przyciąga rokrocznie prawie 25 tysięcy osób. Podobno tylko 66 % z nich osiąga sukces i staje na Dachu Afryki.

Kilimandżaro było od dawna w naszych marzeniach, ale tak bardzo wydawały się one nierealne i niemożliwe do realizacji, że latami odrzucaliśmy w ogóle ten pomysł.


3 x 50 = KILIMANDŻARO


Zapytacie, cóż to za dziwne równanie ?

  • 50 urodziny – te właśnie były pretekstem do realizacji tak szalonego przedsięwzięcia. Moje urodziny świętowałam w Tanzanii , 2 dni po zejściu ze szczytu w najbardziej niesamowitym Parku Narodowym świata , ale o tym za chwilę … 
  • 50 lat – tyle dokładnie liczy sobie założony w 1973 roku Park Narodowy Kilimandżaro, czyli mój rówieśnik. Czyż to nie cudowny zbieg okoliczności ?
  • 50 kraj – nie licząc Polski, Tanzania stała się 50-tym krajem (według oficjalnych statystyk) przez nas odwiedzonym.

Powodów do świętowania jak widać sporo !


KILIMANDŻARO – PODSTAWOWE INFORMACJE


TERMIN  – Najlepszy okres na zdobywanie Kilimandżaro to grudzień – styczeń i sierpień – wrzesień. W pozostałych miesiącach padają intensywne deszcze tropikalne.

POGODA I TEMPERATURY – W porze suchej deszcze występują rzadziej, ale można podczas trekkingu 7 dniowego mieć nawet 3 dni deszczu, my mieliśmy szczęście, bo padało tylko jedno popołudnie i wieczór. W dolnych partiach Parku Narodowego Kilimandżaro jest ciepło, ale nie upalnie (około 20-25 stopni), im wyżej, tym zimniej. Nocą temperatura spada prawie zawsze poniżej zera. przy ataku szczytowym może być nawet -20 stopni.

WALUTA – napiwki dla porterów najlepiej zostawiać w dolarach, dlatego warto mieć ze sobą dużo drobnych. Na terenie Parku Narodowego Kilimandżaro nie ma żadnych sklepów, po za rejonem bram wejściowych.

JĘZYK – suahili, podczas wyprawy poznacie i zapamiętacie masę słów w tym języku. Osoby mające stały kontakt z turystami w tym wszyscy przewodnicy mówią po angielsku. Porterzy i inne osoby z obsługi zazwyczaj znają tylko kilka słów.

MALARIA – w rejonie Kilimandżaro malaria nie występuje. Jeśli więc wyprawa obejmuje sam ten rejon , tabletki przeciwmalaryczne nie będą potrzebne.


Tu tylko kilka podstawowych informacji, wszystkie niezbędne poniżej w > INFORMACJE PRAKTYCZNE


KILIMANDŻARO INFORMACJE PRAKTYCZNE

I PRZYGOTOWANIA DO WYPRAWY


KILIMANDŻARO

Kilimandżaro – informacje praktyczne to kompendium wiedzy niezbędnej do dobrego przygotowania się do na zdobycie najwyższego szczytu Afryki. Aby skończyło się sukcesem, warto zapoznać się z tym małym poradnikiem. Aby nie wertować setek strony, wystarczy, że przeczytacie poniższy spis i spakujecie wszystkie niezbędne rzeczy oraz przygotujcie się dobrze do wyprawy .

KILIMANDŻARO – INFORMACJE PRAKTYCZNE >>


7 – DNIOWY TREKKING TRASĄ MACHAME

KILIMANDŻARO DZIEŃ PO DNIU


Na Dach Afryki można wejść siedmioma różnymi szlakami. My wybraliśmy 7-dniowy trekking na Kilimandżaro trasą Machame, nazywaną potocznie Whisky Route. Jest ona nieco trudniejsza, niż Marangu, czyli inaczej Coca-Cola Route. Część grup robi tą trasę w 6 dni, ale dlaczego warto wybrać 7-dniowy wariant poczytacie już w naszej szczegółowej opowieści.

Zapraszam na relację dzień po dniu. W tym wpisie poczytacie o wszystkich punktach na trasie, naszych emocjach i słabościach . Obejrzycie też setki zdjęć z każdego miejsca i każdego fragmentu drogi do celu.

Wyprawa na Kilimandżaro uznawana jest za „łatwy” trekking. W tym opisie udowadniam, że wcale łatwy nie jest. Wysokość prawie 6000 powoduje, że każdy musi się zmierzyć z brakiem tlenu w powietrzu, ogromnym pragnieniem i niesamowitym osłabieniem.


POZOSTAŁE SZLAKI NA DACH AFRYKI


Na Dach Afryki można wejść w sumie siedmioma różnymi szlakami.

Marangu Route – podejście 34 km > szlak
Rongai Route – podejście 34 km > szlak
Umbwe Route – podejście 26 km > szlak
Shira Route – podejście 37 km > szlak
Northern Circuit – podejście 37 km (start jak Shira) > szlak , lub podejście 48 km (start Lemosho) > szlak
Lemosho Route – podejście 43 km > szlak
Machame Route – podejście 37 km > szlak , trasa opisana w naszym przewodniku, uznawana jest za najpiękniejszy szlak, całość szlaku to 73km

Na Kilimandżaro można wejść maksymalnie w 3-4 dni, ale trzeba mieć wcześniej aklimatyzację np. na Mount Meru 4562 m n.p.m. , bez aklimatyzacji minimalny czas to 5 dni trasą Umbwe, ale podejrzewam, że jest to zabójcze dla organizmu. Większość agencji idzie trasą 6-dniową, oszczędzając na kosztach, ale polecam wariant 7-dniowy ze względu na ogromne zmęczenie na wysokościach powyżej 4000 m. Wyjaśniłam to we wpisie > DZIEŃ 4. Są też warianty dłuższe 10 lub 11-dniowe , ale wiąże się to z dużo wyższymi kosztami i trzeba mieć czas.TANZANIA – PRZEWODNIK PO KRAJU I INFORMACJE PRAKTYCZNE >>

KILIMANDŻARO 7-DNIOWY TREKKING DZIEŃ PO DNIU >>

TARANGIRE – SAFARI W PARKU NARODOWYM >>

NGORONGORO – SAFARI W PARKU NARODOWYM >>

MASAJOWIE W TANZANII >>

ZANZIBAR – PRZEWODNIK PO WYSPIE I INFORMACJE PRAKTYCZNE >>

3 Replies to “KILIMANDŻARO – 7 DNIOWY TREKKING, CZYLI NASZA DROGA NA SZCZYT”

  1. Góra, która zawsze robiła na mnie ogromne wrażenie. Gratuluję pomysłu i tak wybornej przygody.

  2. Mam znajomych, którzy byli na Kilimandżaro i z ich zdjęć zawsze najbardziej urzeka mnie roślinność – taki księżycowy krajobraz

Leave a Reply