ZANZIBAR

ZANZIBAR – PRZEWODNIK PO WYSPIE I INFORMACJE PRAKTYCZNE

Zanzibar to półautonomiczny region Zjednoczonej Republiki Tanzanii. Znajduje się na wschodnim wybrzeżu Afryki, na Oceanie Indyjskim około 40 km od lądu.

Zanzibar to sielankowe wybrzeże z niesamowitymi kolorami i klimatem, ale także tętniące życiem miasta i miasteczka kompletnie odmienne od przyciągających turystów kurortów. Według statystyk na archipelagu mieszka 1,7 miliona ludzi.

Archipelag Zanzibar tworzą dwie główne wyspy i kilka mniejszych :

 • Unguja, potocznie nazywana właśnie Zanzibarem
 • Pemba
 • oraz kilka innych małych wysp

My zawitaliśmy na Zanzibar tylko na przysłowiową „chwilę”, gdyż nie on był naszym celem, a jedynie okazją do zobaczenia innego regionu Tanzanii po zdobyciu Kilimandżaro. Nie znajdziecie więc na tej stronie przewodnika po całej wyspie, ale jedynie po jej fragmentach, które podczas tego pobytu udało się nam zobaczyć.ZANZIBAR – SZCZEGÓŁOWE PRZEWODNIKIJAMBIANI

JAMBIANI – PRZEWODNIK PO MIEJSCOWOŚCI >>


Stone Town

STONE TOWN – PRZEWODNIK >>ZANZIBAR – INFORMACJE PODSTAWOWEWszystkie ważne informacje dotyczące całej Tanzanii jak: waluta, wizy, język, szczepienia itp. znajdziecie na stronie : TANZANIA – INFORMACJE PRAKTYCZNIE (przewodnik wkrótce) .

Poniżej te najważniejsze, które dotyczą samego Zanzibaru.


RELIGIA

W Tanzanii chrześcijanie stanowią 61,4 % ludności, muzułmanie 35,2%. Na Zanzibarze jest odwrotnie, a muzułmanie to niemalże 100% ludności. Wyspa była historycznie strategicznym punktem na szlaku handlowym pomiędzy Afryką a Azją, co umożliwiło wprowadzenie islamu przez kupców arabskich. W 1964 roku Zanzibar uzyskał niepodległość i przyjął islam jako oficjalną religię kraju.

Turysta w kurortach może spokojnie chodzić w stroju kąpielowym, na zwiedzanie stolicy warto się jednak przygotować i mieć np. dłuższą spódnicę.


GEOGRAFIA I KLIMAT, KIEDY PODRÓŻOWAĆ NA ZANZIBAR ?

Wyspa Zanzibar leży w strefie podrównikowej, jest tu więc gorąco i wilgotno. Temperatury często przekraczają 30 stopni, a temperatura wody wynosi około 25 stopni. Są dwie pory suche. Od czerwca do października jest mnie opadów, temperatury są o wiele przyjemniejsze i jest to szczyt sezonu turystycznego. II pora przypada w styczniu i lutym, wtedy jednak jest upalnie, a temperatury osiągają nawet 35°C. Wyspa jest praktycznie płaska, najwyższe wzniesienie to zaledwie 50m .


BEZPIECZEŃSTWO

Zanzibar jest uważany za kraj bezpieczny dla turystów, jednak jak wszędzie na świecie warto zachować ostrożność, unikać ciemnych zaułków i zatłoczonych miejsc.

Warto wiedzieć, że na wyspie nie ma wysokiej jakości opieki medycznej, koniecznie trzeba wykupić podwyższone ubezpieczenie zdrowotne. Polecane jest też zabezpieczenie się przed chorobami tropikalnymi. W porze suchej komary raczej tu nie występują, ale i tak warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednie środki ochronne przed malarią. Należy też mieć odpowiednie szczepienia.


JAK SIĘ DOSTAĆ NA ZANZIBAR ?

Z Polski są bezpośrednie loty czarterowe. My jednak w związku z pobytem w Tanzanii kontynentalnej skorzystaliśmy z usług Etiopian Airlines. Z Moshi lecieliśmy z kolei liniami tanzańskimi małym turbośmigłowym samolotem.


LOTNISKO NA ZANZIBARZE

Na Zanzibarze jest tylko jedno lotnisko międzynarodowe na południe od stolicy. Małe z jednym sklepem wewnątrz. Jeśli więc będziecie chcieli zrobić zakupy pamiątek, to lepiej pomyśleć o tym wcześniej.


KOMUNIKACJA – JAK SIĘ PORUSZAĆ PO WYSPIE ?

Na Zanzibarze jest tani transport publiczny. Są to autobusy i mniejsze busy, ale zawsze bardzo zatłoczone. Wyspa jest dobrze skomunikowana, ale podróż lokalnym transportem może dla przybysza z Europy niemałym wyzwaniem. W hotelach warto zapytać o znajomych kierowców, zawsze się taki taksówkarz znajdzie i zawiezie nas tam gdzie potrzebujemy. Warto jednak wcześniej ustalić wszystkie punkty docelowe, bo może się okazać, ze potem się z kierowcą nie dogadamy. Głównym sposobem poruszania się na wyspie są motorki , część z nich funkcjonuje jako taksówki, gdyby ktoś chciał skorzystać z takiej opcji, to jest to jak najbardziej możliwe.

WYPOŻYCZANIE AUTA, CZY WARTO ?

Gdybyśmy decydowali się na pożyczenia auta, to warto wiedzieć, że:

 • drogi na wyspie są w fatalnym stanie, wiele z nich jest w remoncie, do tego ruch jest tu ogromny. To powoduje, że na przebycie nawet małego odcinka drogi potrzeba 2 razy więcej czasu niż byśmy się spodziewali.
 • kierowcy na Zanzibarze jeżdżą raczej gorzej , niż lepiej
 • wzdłuż drogi i w poprzek chodzą ludzie niekoniecznie uważając
 • policja na wyspie jest bardzo skorumpowana, mandat prawie pewny za cokolwiek
 • ruch jest lewostronny

POZOSTAŁE INFORMACJE  I CIEKAWOSTKI


 • Na wyspie istnieją liczne plantacje goździkowca i palmy kokosowej oraz innych przypraw
 • Pierwszym Europejczykiem na Zanzibarze był Marco Polo
 • Zanzibar eksportuje głównie przyprawy, wodorosty oraz rafię, czyli specjalne palmy bambusowe.
 • Miała tu miejsca najkrótsza wojna w historii w 1896 roku, między Wielką Brytanią, a sułtanem Zanzibaru i trwała całe 45 minut
 • Mieszka tu endemiczny gatunek małp, Red Colobus. Zamieszkują one teren Parku Narodowego Jozani i nasz hotel (patrz > JAMBIANI )
 • Na Wyspie Więziennej żyją żółwie olbrzymie, a przybyły tu jako dar od Seszeli

W galerii kilka ujęć Zanzibaru z samolotu, widać na nich typową zabudowę mieszkalną dla tej wyspy :

Więcej ciekawostek i informacji znajdziecie na stronach : Pichconko , Podróż Trwa


ZANZIBAR – BAZA NOCLEGOWAZanzibar ma dość sporą ofertę noclegową. Nie znajdziecie tu jednak wielkich kompleksów hotelowych jakie znamy z innych turystycznych rejonów świata, a małe klimatyczne hoteliki w większości położone w pierwszej linii brzegowej.  W przypadku rezerwacji noclegu zawsze odsyłam do sprawdzony przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM .

Korzystając z naszego linka przy rezerwacji masz 15% zniżki !

Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj:


Booking.comTANZANIA – PRZEWODNIK PO KRAJU I INFORMACJE PRAKTYCZNE >>

KILIMANDŻARO 7-DNIOWY TREKKING DZIEŃ PO DNIU >>

TARANGIRE – SAFARI W PARKU NARODOWYM >>

NGORONGORO – SAFARI W PARKU NARODOWYM >>

MASAJOWIE W TANZANII >>

ZANZIBAR – PRZEWODNIK PO WYSPIE I INFORMACJE PRAKTYCZNE >>

2 Replies to “ZANZIBAR – PRZEWODNIK PO WYSPIE I INFORMACJE PRAKTYCZNE”

Leave a Reply