Masajowie w Tanzanii

MASAJOWIE W TANZANII

Masajowie w Tanzanii to jedna z grup etnicznych występujących na terenie tego kraju, jak i środkowo – wschodniej części Afryki. Są grupą najbardziej charakterystyczną i wyróżniającą się spośród innych.

Masajowie w Tanzanii są na terenie całego kraju. Żeby jednak odwiedzić prawdziwe Masajskie wioski, gdzie Masajowie kultywują swoje tradycje trzeba pojechać w Tanzanii w okolicę Arushy. Wokół niej rozpościera się górzysty obszar, z najpiękniejszymi parkami Tanzanii : KILIMANDŻARO , Serengeti, NGORONGORO. Masajowie żyją właśnie na tym obszarze i jako autochtoni cieszą się przywilejami zamieszkiwania i wypasania swego bydła nawet w części parków narodowych.

Jadąc przez północną część kraju widzimy charakterystyczne i specyficznie ubrane osoby na targowiskach, przy drogach i na polach. Aby bliżej poznać ich kulturę odwiedzamy także jedną z ich pokazowych wiosek.


KRAINA MASAJÓW


Kraina Masajów to bezkresne równiny, sawanny, stepy oraz pastwiska, na których pasą się stada krów. Bydło stanowi zresztą ich największe bogactwo. Istnieje podobno legenda, która mówi, że całe bydło świata należy do nich, w związku z tym mają prawo zabrać je innym.

Afrykańska sawanna jest domem nie tylko Masajów, dzielą ją po dzień dzisiejszy z dzikimi zwierzętami. W momencie utworzenia parków narodowych, mających ochronić dzikie zwierzęta, Masajowie zostali zmuszeni do przeniesienia się w inne części stepu i nie mogą już polować jak za starych czasów, ale nadal problem istnieje. Więcej o ich obecności w parkach poczytacie tutaj >> NGORONGORO


DOMY MASAJÓW, CZYLI MANYATTY


Ponieważ Masajowie prowadzą półkoczowniczy lub koczowniczy tryb życia, czyli często się przemieszczają w poszukiwaniu lepszych pastwisk dla bydła i wody, dlatego ich domy są proste i szybkie w budowie. Manyatty są zbudowane zawsze na planie koła. Ich budowa polega na wbiciu w ziemię drewnianych tyczek przeplecionych mniejszymi gałązkami. Później następuje ich „otynkowanie”. Masajki oblepiają konstrukcję mieszanką krowiego łajna zmieszanego z błotem, trawą , a nawet popiołem. Wioski są otoczone płotem, który budują mężczyźni także na planie koła. Płot jest zrobiony z krzewów z dużymi kolcami, aby ochraniać przed drapieżnikami. Podczas jazdy przez północną część kraju widzimy dużo takich wiosek.

Płoty z krzewów cierniowych obserwujemy jednak dopiero w wiosce pokazowej.

Wnętrza są proste, a do środka każdej manyatty prowadzi tylko jedno bardzo wąskie wejście. We wnętrzu z boku lub w centralnym punkcie umieszczone jest palenisko. W jednej ze ścian jest małe okienko, ale byliśmy w takiej, która okna nie posiadała. W środku są też wnęki na posłania osobno dla chłopców i dziewcząt.


ROZPALANIE OGNIA


Ważnym elementem kultury masajskiej jest sposób rozpalania ognia. Współcześnie są do dyspozycji zapałki i zapalniczki,. Kiedyś jednak trzeba było radzić sobie wyłącznie przy użyciu naturalnych materiałów. Podczas wizyty w wiosce masajskiej każdy ma okazję zobaczyć taki rytuał.


MASAJOWIE W TANZANII – JAK ICH POZNAĆ ?


Charakterystyczne cechy u Masajów to wysoki wzrost, bardzo szczupła sylwetka i wyprostowana postawa.  Genetyka to jedno, ale to co ich wyróżnia od innych to charakterystyczne kolorowe stroje oraz duża ilość ozdób.

WOJOWNICY MASAJSCY

Ubiór Masaja to najczęściej czerwona lub purpurowa tunika (koc) w kratę lub rzadziej w pasy. Rodzaj i kolor zależy od wieku lub miejsca zamieszkania. Kiedyś głównym materiałem wykorzystywanym do produkcji ubrań były skóry zwierząt, obecnie zastąpiła je bawełna. Masajski koc jakim się okrywają to shuka. To prostokąt z bawełnianego materiału, długi na tyle, aby okryć ciało od pasa do stóp. Masajowie okrywają się dwoma, a czasem nawet trzema sztukami. Na stopach Masajów zobaczymy indukutuki, czyli sandały z motocyklowych opon.

Jako że jest to plemię wojownicze, nie może zabraknąć broni. Masajski nóż czy też miecz ma długość około 50 cm i noszony jest w skórzanej pochwie przyczepionej do pasa. Charakterystycznym elementem jest też masajska dzida.

KOBIETY MASAJSKIE

Kobiety noszą się równie kolorowo, ale dominuje u nich kolor niebieski. Mają także na sobie mnóstwo ozdób wykonanych z kolorowych koralików w tym ciekawe okrągłe naszyjniki


MASAJSKI TANIEC


Taniec i śpiew są nieodłącznym elementem kultury Masajów. Podczas każdej wizyty w wiosce będziemy mogli obejrzeć taki pokaz. Muzyką są ich własne odgłosy, a dźwięki przypominają porykiwanie lwów pochodzące głęboko z piersi. Taniec zaczyna się od falowania ciała i lekkich podskoków.

Na koniec oglądamy charakterystyczne dla tego ludu skoki. Podczas tego tańca ręce i nogi są na na „baczność”, głowa odchylona jest do tyłu, a pierś wysunięta do przodu. W tej części tańca najważniejsza jest wysokość skoku. Umiejętność ta budzi nasz podziw.


BIŻUTERIA I INNE PAMIĄTKI KULTURY MASAJSKIEJ


Podczas wizyty w wiosce masajskiej można nie tylko oglądać piękną biżuterię, ale można też ją nabyć. Masajowie nie są jednak skłonni do negocjacji cen, można spróbować się potargować, ale wynik tego będzie raczej marny.

Biżuterię taką kupimy też na Zanzibarze oraz z wielu sklepach na terenie kraju.

Jeśli będziecie chcieli nabyć bardziej wyszukane pamiątki jak obrazy, czy rzeźby, to jest przy drogach sporo galerii w których można kupić na prawdę piękne wyroby. Jak zawsze żałowaliśmy, ze nasz bagaż jest ograniczony i nie możemy pokusić się na taką pamiątkę.


MASAJOWIE W TANZANII – ZANZIBAR


Na Zanzibarze Masajowie są od niedawna, przyciągnęła ich tu możliwość zarobku, a Zanzibar jest ze względu na plaże i widoki rajem dla turystów. Pieniądze z kolei potrzebne są na zakup bydła.
Zarobić trzeba na tyle by wykupić żonę i jeszcze mieć bydło dla siebie. Spotykamy więc tu na plażach całkiem sporo przedstawicieli tego ludu zarówno młode kobiety, jak i chłopców.


CIEKAWOSTKI O MASAJACH


RODZINA

Powszechna jest u Masajów poligamia. Ilość żon zależy od majątku mężczyzny, a Ilość dzieci zależy od ilości żon. Kobieta przenosi się do wioski swojego męża i buduje dom dla dzieci i swoich rodziców. Od męża otrzymuje własne bydło, a jej manyatta tworzy oddzielne gospodarstwo. Żony żyją w zgodzie pod warunkiem, że każda ma po równo majątku, czasu męża i obowiązków.

Kobieta nie może poślubić brata zmarłego męża z tej samej matki. Może jednak utrzymywać z nim stosunki fizyczne i rodzić mu dzieci. Rozwód jest możliwy jeśli mężczyzna nie może wykupić żony, nie rodzą się dzieci ze związku lub żona nie wykonuje obowiązków.


MĘŻCZYŹNI

Chłopcy do 15 roku życia są pod opieką ojca i starszych braci. Kiedy dorastają, stają się młodszymi wojownikami. Ćwiczą sztukę wojenną i organizują napady rabunkowe. Nie wolno im pić alkoholu ani palić.

Starsi wojownicy, czyli tacy do 35 roku życia, stanowią gotową do boju armię. Mogą się żenić i zajmować hodowlą bydła. Młodsi seniorzy zajmują się gospodarką i polityką. Biorą udział w radzie starszych i pełnią funkcję sądowniczą. Starsi seniorzy po 50 roku życia są autorytetami w sprawach tradycji plemiennej i prawidłowości obyczajów. Starcy cieszą się wielkim szacunkiem. Pełnią funkcję obrzędowe i rytualne.


KOBIETY

Małe dziewczynki towarzyszą matkom i uczą się prowadzenia gospodarstwa. od 10 roku życia dziewczynki żyją już z młodymi wojownikami w ich manyatach, ale obowiązki żon przejmują po ślubie.


Ciekawe strony na których poczytacie więcej o Masajach :



TANZANIA – PRZEWODNIK PO KRAJU I INFORMACJE PRAKTYCZNE >>

KILIMANDŻARO 7-DNIOWY TREKKING DZIEŃ PO DNIU >>

TARANGIRE – SAFARI W PARKU NARODOWYM >>

NGORONGORO – SAFARI W PARKU NARODOWYM >>

MASAJOWIE W TANZANII >>

ZANZIBAR – PRZEWODNIK PO WYSPIE I INFORMACJE PRAKTYCZNE >>

5 Replies to “MASAJOWIE W TANZANII”

  1. To musi być niesamowite uczucie, kiedy widzi się to wszystko na własne oczy. Tak zupełnie inny świat od naszego.

Leave a Reply