Stare Miasto w Monachium

STARE MIASTO W MONACHIUM

Stare Miasto w Monachium po zakończeniu działań wojennych zniszczone zostało w prawie 90 %. Władze zdecydowały się odbudować je z zachowaniem historycznego układu. Dzięki temu spacerując dzisiaj po historycznej części stolicy Bawarii możemy poczuć klimat średniowiecznego miasta.

Stare Miasto w Monachium to nie tylko przepiękne zabytki. Mieszają się one ze  współczesną zabudową, która nie da się ukryć, kompletnie nie współgra z historyczną w stylu secesyjnym, klasycystycznym, rokoko czy barokowym.

Podczas naszej krótkiej wizyty w tym mieście mieliśmy szansę zobaczyć tylko jego centralną część i na tej podstawie wyrobić sobie pewien obraz. Stare Miasto po za kilkoma miejscami w których nie da się nie zachwycić, pokazało się nam z innej, dużo gorszej strony niż się spodziewaliśmy.



STARE MIASTO W MONACHIUM – ZWIEDZANIE



ODEONSPLATZ I OKOLICA


My zwiedzanie starówki zaczynamy od północnej strony, czyli od Odeonsplatz . Pod placem znajduje się jeden z najważniejszych węzłów przesiadkowych monachijskiego metra, gdzie właśnie dojeżdżamy z lotniska. To właśnie tu w 1923 roku na placu odbył się zorganizowany przez Hitlera nieudany pucz monachijski rozbity przez waimarską policję i wojsko.

Zanim jednak przejdziemy dalej zatrzymujemy się przed jedną z bram wejściowych do ogrodów pałacowych :


HOFGARTENARKADEN

Hofgarten, który zaczyna się za tą bramą to park miejski z zadbanymi trawnikami i rabatami kwiatowymi w XVII-wiecznych ogrodach królewskiej rezydencji. Niestety nie mamy na tyle czasu, aby tam zajrzeć. A szkoda, bo od jego południowej strony znajduje się słynna monachijska Rezydencja z obłędnymi wnętrzami.


KOŚCIÓŁ TEATYNÓW

Przy placu po zachodniej stronie stoi barokowy kościół Theatynów – Theatinerkirche i dawny klasztor ojców teatynów. Inspiracją do ich powstania był ślub z 1659 roku. Księżna ślubowała bowiem, że za szczęśliwe poczęcie męskiego potomka ufunduje najpiękniejszą i najcenniejszą świątynię w Monachium. Kiedy w 1662 roku poczęła syna Maksymiliana, dotrzymała słowa. W 1674 roku ukończony bryłę budynku i rozpoczęto zdobienie wnętrza przebogatą stiukową sztukaterią. Już rok później został konsekrowany, ale aż cały wiek trzeba było czekać na wykończenie elewacji. Pomalowana na żółto świątynia imponuje rozmachem, ma 72,5 metra długości, ponad 15 metrów szerokości, a jej beczkowe sklepienie wznosi się na ponad 28 metrów w górę. Jak finezyjnie wykończone są wieże, widać wyraźnie z wieży kościoła Św. Piotra .


FELDHERRNHALLE

Na zakończeniu placu od strony południowej znajduje się monumentalny budynek z kolumnadą i ogromnymi lwami. Feldherrnhalle to XIX-wieczny pomnik w stylu włoskim poświęcony armii bawarskiej i miejsce puczu monachijskiego pod wodzą Hitlera z 1923 roku.

Przy placu od północnego zachodu znajduje się jeszcze pomnik ku czci armii Ludwika I z XIX wieku oraz XIX-wieczna loggia Feldherrnhalle wzorowana na Loggia dei Lanzi z Florencji, wybudowana przez Ludwika I w 1841 roku. Tą część placu już niestety omijamy.


STARE MIASTO W MONACHIUM – MARIENHOFF


Od placu wędrujemy ulicą Theatinerstraße do serca starego miasta. Po drodze mijamy zielone płuca startówki, czyli Marienhoff. Plac niestety jest całkowicie zamknięty i otoczony płotem. Pozostaje nam więc pooglądać uliczki przylegające do niego. Przed nami także tylna elewacja ratusza, którego front zobaczymy od strony kolejnego placu.


MARIENPLATZ – SERCE MIASTA


Już kawałek dalej główny punkt miasta, czyli plac Marienplatz. Jest lato, szczyt sezonu turystycznego, mimo covidowych obostrzeń ciężko tu liczyć na samotność. Tylko kilka autobusów i namiotów do pobierania wymazów przypomina nam o tych dziwnych czasach.


NOWY RATUSZ

Na placu całą zabudowę przyćmiewa neogotycki budynek Nowego Ratusza, Neues Rathaus. Jest to tak imponująca budowla, że człowiek nawet nie obraca głowy, aby przyjrzeć się pozostałym kamienicom wokół. Ratusz jest z zewnątrz przepięknie zdobiony i przedstawia ważne wydarzenia z historii Bawarii. Na wieży znajduje się zegar Glockenspiel wraz z kurantem. Codziennie o 12 można obejrzeć pokaz ruchomych figur. Przedstawiają one dwa ważne wydarzenia z historii miasta. Pierwsze z nich to ślub księcia Bawarii Wilhelma V Pobożnego z Renatą Lotaryńską i turniej rycerski zorganizowany z tej okazji. Drugie ważne wydarzenie przedstawione tutaj to taniec bednarzy upamiętniający koniec zarazy.

Podobno można windą wjechać na wieżę ratuszową i za niedużą opłatą wejść na taras widokowy. Możliwe jest również zwiedzanie ratusza z przewodnikiem, wycieczki odbywają się jednak tylko w języku niemieckim. Informacje na ten temat odnajdziemy w centrum informacji turystycznej w budynku. Można także samodzielnie wejść na teren ratusza i przejść się korytarzami. Będąc w środku możemy zajrzeć do biblioteki ratuszowej, działającej cały czas. Warto zajrzeć też na galerię Sali Plenarnej, ale ta jest często zamknięta. Ze względu na pandemię nawet nie próbowaliśmy zajrzeć do środka. O tak zapewne było to niemożliwe.


STATUA MARYI

Na środku placu stoi złota statua Maryi – Mariensäule. Pięknie ozdobiona jest wokół kwiatami, a obok stoi fortepian. Pomnik symbolizuje bliski związek Bawarii z Maryją Dziewicą i wiarą katolicką.


FONTANNA Z RYBĄ

We wschodniej części Marienplatz znajduje się niewielka fontanna – Fischbrunnen z rzeźbą ryby. Ryba nawiązuje do przeszłości, gdy Marienplatz służył jako miejsce handlu miedzy innymi rybami. Wokół kolumny umieszczono trzech młodych rzeźników. Istniej tu pewna tradycja, że w Środę Popielcową burmistrz Monachium musi zanurzyć pusty portfel w fontannie w celu zapewnienia, że ​​fundusze miejskie będą uzupełniane ponownie w przyszłym roku.


STARY RATUSZ


Kawałek od Nowego Ratusza na wschodnim przedłużeniu Marienplatz znajduje się znaczenie skromniejszy budynek Starego Ratusza. Skromniejszy, ale czy brzydszy ? Akurat mieliśmy okazję obejrzeć go z każdej strony przy pięknym słońcu. Obecny budynek starego ratusza pochodzi z 1480 roku. Budynek był wielokrotnie przebudowany w ciągu wieków. Najstarszą częścią ratusza jest biała wieża, pochodząca z końca XII wieku, będąca częścią miejskich fortyfikacji. Nienaruszone jest także gotyckie wnętrze w tym bogato zdobiona sala ceremonialna. Do 1874 roku pełnił funkcji siedziby rady miasta, ale obecnie mieści się tu Muzeum Zabawek. Przy bocznej ścianie stoi pomnik Julii podarowany przez Weronę.


KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO DUCHA


Tuż za Placem Mariackim i Starym Ratuszem od południowej strony wznosi się barokowy kościół pod wezwaniem Ducha Świętego. Pierwszą świątynię zbudowano w tym miejscu z początkiem XIII wieku przy szpitalu, ale wielki pożar miasta w 1327 roku zniszczył całkowicie romańskie budowle. Obecna świątynia to gotycki obiekt i pochodzi z końca XIV stulecia.W późniejszym okresie nadano jej barokową formę i dobudowano wysoką, smukłą wieżę przy prezbiterium. Kościół został zbombardowany w czasie II wojny światowej, ale na szczęście bardzo dokładnie został odrestaurowany. Skromna bryła z zewnątrz, zachwyca wnętrzami.


OBIEKTY NA WSCHÓD OD STAREGO RATUSZA


Między tylną fasadą ratusza, a Kościołem Św. Ducha zaczyna się duży, zabytkowy obiekt przepięknie zdobiony. Jest połączony z ratuszem łącznikiem na wysokości I piętra. Niestety nie znalazłam informacji na jego temat .

Idąc dalej pod łącznikiem uliczką Sparkassenstraße i równoległą do niej także natrafimy na przepiękną zabudowę. Generalnie ta część miasta jest wyjątkowo urokliwa.


KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO PIOTRA Z WIEŻĄ WIDOKOWĄ


Pozostając dalej w ścisłym centrum Starego Miasta nie sposób pominąć potężnego gotyckiego kościoła św. Piotra. Nas interesuje on głównie ze względu na wieże widokową z którego roztacza się najpiękniejszy widok na całe miasto. Sam kościół jest najstarszą świątynia w Monachium. Już na początku XIII wieku stała tu trójnawowa, romańska bazylika zamknięta dwoma wieżami. Jeszcze w tym samym stuleciu przebudowano ją w stylu gotyckim. 1327 roku wielki pożar stawiła kościół i jego dwie wieże. W czasie odbudowy zastąpiono je jedną, prawie 90 metrową konstrukcją, zwaną dziś Alter Peter.

Wejście do kościoła jest darmowe, wnętrza, choć surowe, warto obejrzeć. Katedra ma bardzo wysokie sklepienie, robi więc piorunujące wrażenia . Katedra gotycka podczas remontu w XVIII zmieniła charakter na barokowy. Przesklepiono wówczas prezbiterium, wykonano freski i sztukaterie, wzniesiono nowy ołtarz.
Kościół ucierpiał podczas II wojny światowej, potem długo był odbudowywany.

Największą atrakcją tego miejsca jest zdecydowanie wieża Alter Peter 

  • czynna : 12.00- 16.30
  • wstęp : 5 euro / 2-3 euro ulgowy
  • wpuszczana jest tylko mała grupa chętnych, dlatego trzeba długo czekać na wejście
  • aktualne szczegóły wejścia i zwiedzania na STRONIE

Na wieży, po za wspaniałym tarasem widokowym działa też ośmiotarczowy zegar, którego poprzednik był najstarszym zegarem miejskim w Monachium. U góry na tarasie jest mało miejsca, a wejście jest dość męczące, dla takich widoków warto i wchodzić i czekać nawet godzinę na wejście. Nam się udało wejść na górę w idealnym momencie, kiedy wyszło słońce. przy idealnej widoczności widać stąd podobno na horyzoncie Alpy.


STARE MIASTO W MONACHIUM – VIKTUALIENMARKT


Tuż obok ratusza, na południe od Kościoła Św. Piotra mieści się olbrzymi targ spożywczy – Viktualienmarkt. Widać go w całej okazałości z wieży. Targ to oczywiście stoiska z warzywami, serami, mięsem, ale także z wyrobami regionalnymi. To miejsce gdzie można wypić, ale przede wszystkim dobrze i tanio zjeść. Warto wiedzieć jednak, że Market jest zamknięty w niedzielę.


RINDERMARKT I OKOLICA


Idąc w kierunku południowo – zachodnim od wejścia do Kościoła Św. Piotra chwilę później znajdziemy się w jakimś innym, bardziej współczesnym świecie. Drastycznie zmienia się tu zabudowa i tylko gdzieniegdzie pojawiają się stare, pięknie ozdobione pierzeje. Sam plac posiada fontannę z granitowymi krowami. Krowy nie trafiły tu przypadkiem, w średniowieczu było to miejsce handlu bydłem. W tle fontanny znajduje się trzy piękne zabytkowe kamienice – Ruffinihaus. W południowej części znajduje się z kolei 23-metrowa ceglana Lwia Wieża, która była częścią dawnych fortyfikacji miejskich.


KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO NEPOMUCENA


Od ścisłego centrum wędrujemy teraz ulicą Sendlinger. Tu bliżej bramy wejściowej południowo – zachodniej pod numerem 32 znajduje się jeden z ukrytych skarbów Monachium. Kościół jest mały, wzniesiony na działce 28 na 9 metrów, w latach trzydziestych XVIII wieku i wciśnięty między inne kamienice w taki sposób, że łatwo go pominąć. Z reguły nie ma możliwości wejścia do środka, nam się jednak udało.

To jeden z niewielu obiektów jaki zapamiętałam z dzieciństwa. Jego wnętrze wtedy mnie przytłoczyło i teraz jeszcze bardziej. Asamkirche, czyli inaczej Kościół Asamów to zdobiona w stylu rokoko prywatna kaplica braci Cosmas Damiana oraz Egid Quirin Asama. Świątynia była gotowa pod koniec lat czterdziestych XVIII wieku. W zamyśle fundatora kościół miał być miejscem spoczynku braci. Z ich domu prowadziło do kościoła prywatne wejście, a okienko pozwalało z sypialni przyglądać się Mszy Świętej.


BRAMA SENDLINGER TOR


Jedną z bram należących do średniowiecznych murów Starego Miasta Jest brama Sendlinger Tor. Obecnie odrestaurowana posiada dwie wieże wzniesione z czerwonej cegły w XIV wieku i prowadzi na staromiejski plac z fontanną. Z tyłu akurat trwa budowa, miejsce nie jest więc szczególnie urokliwe.


POŁUDNIOWO – ZACHODNIE ULICE MIASTA


Spacerując po okolicy warto przyjrzeć się szczegółom, bo niekoniecznie ważne zabytki zwrócą naszą uwagę. W tej części miasta znajduje się jeszcze Muzeum Żydowskie, jak wygląda z zewnątrz zobaczycie na środkowym zdjęciu .

Frauenkirche – Katedra Najświętszej Marii Panny – z zewnątrz kościół imponuje rozmiarem, w środku jednak jest bardzo surowy. Po wejściu możemy zobaczyć masywny grobowiec Ludwika IV.
Michaelskirche (Jesuitenkirche St. Michael) – Kościół św. Michała – ten renesansowy kościół został zbudowany w latach 1583-1599. Za małą opłatą możemy zejść do krypty (znajduje się po prawej stronie od ołtarza), gdzie znajdują się grobowce panującego w Bawarii rodu Wittelsbach.


ZACHODNIE ULICE STAREGO MIASTA


Od bramy kierujemy się ulicą Kreuzstraße w stronę kolejnych ciekawych obiektów. Trzeba przyznać, że ta część starego miasta nie budzi naszej sympatii. Zabudowa jest tu głównie współczesna, jest raczej brudno i sporo bezdomnych. Mijamy nie pasujący do reszty strzelisty obiekt kościoła.


KOŚCIÓŁ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH NA KRZYŻU

Kościół Wszystkich Świętych na Krzyżu to niewielka, ale ciekawa katedra. Obecnie jest używany jako katedra dla Koreańczyków.


KARLPLATZ I OKOLICA


Podążamy ku zachodniemu krańcowi Starego Miasta . Tu przed nami kolejna okazała brama miejska.


KARLSTOR

Karlstor nazywany inaczej Neuhauser Tor pochodzi z 1791 roku To zachodnia brama miejska prowadząca do historycznego centrum Monachium, wyznaczająca początek deptaku. Jej historia sięga jednak aż 1302, ale jej główna wieża została wyburzona, a to co widzimy obecnie to przebudowa w z końca XIX wieku w stylu neogotyckim.


KARLSPLATZ

Mijamy bramę i znajdujemy się na ogromnym placu Karlsplatz, nazywanego przez miejscowych Stachusem. Plac ten powstał pod koniec XVIII wieku. Najpierw plac nazwano „Karlstorplatz”, a następnie „Karlsplatz” na cześć bawarskiego elektora Karla-Theodora. Na środku placu znajduje się spora fontanna, a od wschodu okalają ją okazałe budynki.


PAŁAC SPRAWIEDLIWOŚCI

Stojąc na placu nie sposób nie zwrócić uwagi na imponujący obiekt Bawarski Departament Sprawiedliwości i I Sąd Rejonowy w Monachium – Justizpalast, stojący po drugiej stronie dużego skrzyżowania. Sam obiekt leży już po za granicami Starego Miasta, ale warto tu o nim wspomnieć.  Pałac został zbudowany w latach 1890-1897 w stylu neobarokowym. Stał się on znany dzięki historii „Białej Róży”. A cóż to takiego ? Otóż Biała Róża to grupa studencka, która publikując broszury sprzeciwiała się reżimowi nazistowskiemu. W 1943 roku dwóch studentów zostało skazanych na karę śmierci i uśmierconych w pokoju numer 243. 


ULICA NEUHAUSER


Główny deptak łączący Plac Karlplatz i serce miasta, czyli Plac Mariacki to wyjątkowo piękna i ciekawa ulica pełna prawdziwych perełek architektonicznych. Idąc w kierunku centrum mijamy po lewej stronie fontannę Brunnenbuberl, tuż za nim znajduje się dom towarowy Oberpollinger, a już kawałek dalej piękna fasada kolejnego kościoła do którego zaglądamy. Na ostatnim zdjęciu nie mniej ciekawy obiekt policji lokalnej – Polizeipräsidium München.


BURGERSAAL

Bürgersaal to jeden z najpiękniejszych kościołów monachijskich. Katolicka świątynia wzniesiona została na początku XVIII wieku w stylu barokowym. Potem ją przebudowano w stylu rokoko. Kościół wpasowany jest w przyległe do niego kamienice , wyróżnia się od nich kolorem. Budynek świątyni jest dwukondygnacyjny, wchodząc z ulicy wejdziemy prosto do dolnego kościoła. Dookoła głównej sali znajduje się wyrzeźbiona piękna droga krzyżowa, a w centrum ołtarz z grobem z relikwiami błogosławionego Rumperta Mayera. Wejście do głównego kościoła górnego znajduje się po prawej i lewej stronie od wejścia głównego. We wnętrzu znajdują się malowidła, witraże i wyjątkowy ołtarz.


KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO MICHAŁA

Już kawałek dalej przy tej samej uliczce / deptaku widzimy inną ciekawą, ale bardzo różną od tamtej fasadę świątyni Wittelsbacher Gruft, czyli Kościół Św. Michała. To największy renesansowy kościół na północ od Alp. Zbudowany przez jezuitów obiekt ma atrakcyjną fasadę z niszami wypełnionymi posągami różnych członków rodziny Wittelsbachów. W środku znajduje się krypta , do której wstęp jest płatny 2 euro, ale nie wolno robić zdjęć. Samo wnętrze jest jednym z piękniejszych moim zdaniem w całym mieście.


KATEDRA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY


Ostatni ciekawy obiekt jaki koniecznie należy odwiedzić wędrując ulicami Starego Miasta w Monachium to górująca nad miastem potężna późno gotycka świątynia pod wezwaniem NMP . Jej nieprawdopodobnie wysokie, bliźniacze prawie 100-metrowe wieże przykryte renesansowymi hełmami mieliśmy okazje zobaczyć już w wieży Kościoła Św. Piotra. To symbol Monachium. Kamień węgielny pod jej budowę położono około roku 1468, a wzniesiono na fundamentach romańskiego kościoła z XIII wieku. Legenda mówi, że poprzedni kościół był zbyt ciasny dla wciąż rosnącej liczby mieszkańców Monachium. Pewnego razu podniesiono fałszywy alarm o pożarze i wszyscy ruszyli do wyjścia. Zginęła wówczas najpiękniejsza dziewczyna miasta, szybko wiec rozebrano starą świątynie i zabrano się za nową.

Cała budowla jest trzecią, pod względem wielkości, ceglaną świątynią gotycką w Europie. Ma wymiary : 109 metrów długości, 40 szerokości, a nawa główna wznosi się na 39 metrów. Całość z wieżami jest wysoka na prawie 100 metrów. W krypcie pod posadzką spoczywają książęta królowie i cesarze.


POZOSTAŁE OBRAZKI STAREGO MIASTA


Krążąc po mieście uwagę naszą zwracają różne detale i budowle i kolory . Szkoda, że dysponowaliśmy tak małą ilością czasu, bo warto byłoby zapuścić i w pozostałe uliczki . Poszukać ciekawych rzeźb, skwerów .


STARE MIASTO W MONACHIUM – POZOSTAŁE ZABYTKI


Jeśli będziecie mieli więcej czasu koniecznie trzeba odwiedzić kilka innych miejsc na Starym Mieście:



PRZEWODNIK PO NIEMCZECH >

DORTMUND NA WEEKEND – INFORMACJE PRAKTYCZNE >

MONACHIUM – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

FRANKFURT NAD MENEM – INFORMATOR PRAKTYCZNY >

NORYMBERGA NA WEEKEND – INFORMACJE PRAKTYCZNE (W PRZYGOTOWANIU)

4 Replies to “STARE MIASTO W MONACHIUM”

  1. Zawsze, kiedy jestem w dużych miastach, swoje kroki kieruję na stare miasto. W Monachium nie byłam, ale po Twojej relacji widzę, że byłabym zachwycona. Nowy Ratusz wygląda imponująco i znając siebie, skorzystałabym z możliwości zajrzenia do środka.

Leave a Reply