Monachium

MONACHIUM – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE

Monachium nazywane jest najbardziej wysuniętym na północ miastem Włoch, a przy tym najbardziej przyjaznym do życia miastem świata. Kojarzone z piłką nożną, festiwalem piwnym Oktoberfest oraz marką BMW. Czy faktycznie jest tak atrakcyjne?

Monachium to obecnie miasto kultury i sztuki, w którym odnajdziemy mnóstwo zabytków. Miasto czerwonych dachów i imponujących wielkością budowli.

Kilka razy mieliśmy międzylądowanie na tutejszym lotnisku, ale nigdy na tyle czasu, aby choć na moment zawitać do centrum miasta. Ja odwiedziłam Monachium z rodzicami w 1981 roku jako mała dziewczynka. Niewiele z tego czasu pamiętałam, dlatego z przyjemnością kiedy latem po równiutko 40 latach trafiła się okazja, zawitałam tu choć na kilka godzin.

Poniżej kilka historycznych już zdjęć sprzed 40 lat robionych przez mojego tatę.


MONACHIUM – KRÓTKA HISTORIA


Na tutejszych ziemiach jako pierwsi pojawili się Benedyktyni i to właśnie od nich wzięła się nazwa miasta. Początki samego miasta to rok 1158, kiedy założył tu osadę Henryk Lew. A już 17 lat później osada uzyskała prawa miejskie. W 1255 r. Monachium stało się stolicą Górnej Bawarii i prężnie się rozwijało. Niestety 100 lat później miasto nawiedziła zaraza, a równie tragiczny okazał się XX wiek i czasy wojny.

Monachium było jednym z kluczowych miast w okresie nazistowskim, to tutaj powstała NSDAP – nazistowska partia. W 1923 roku miał tutaj miejsce tzw. “pucz monachijski”, podczas którego partia nazistowska siłą próbowała przejąć władzę. W czasie działań wojennych mnóstwo historycznych budynków zostało zbombardowanych.

Ale czasy współczesne przyniosły kolejne tragiczne wydarzenia w tym mieście. W 1972 roku odbywała się tu Olimpiada. Do wioski olimpijskiej przedostali się palestyńscy terroryści, którzy dokonali zamachu i zabili 11 izraelskich sportowców. To wydarzenie było symboliczne, gdyż izraelscy sportowcy pojawili się po raz pierwszy od II wojny światowej na ważnej imprezie w Niemczech.


MONACHIUM – INFORMACJE PRAKTYCZNE


DOJAZD Z LOTNISKA

I opcja – Autobus lotniskowy Lufthansa Express Bus

Port lotniczy znajduje się P33 kilometry na północ od centrum Monachium, w okolicy miejscowości Freising. Jedną z opcji na dostanie się bezpośrednio do centrum Monachium jest autobus lotniskowy Lufthansa Express Bus. Kursuje on 7 dni w tygodniu co 20 minut.

  • z lotniska 6:30 – 22:30.
  • z miasta 5:15 – 20:00
  • cena w jedną stronę : 11.00 € / 5.50 € (ulgowy)
  • cena w obie strony : 17.50 € / 11.00 € (ulgowy)

Aktualne ceny i godziny na STRONIE

II opcja – Kolejka podmiejska S-Bahn

Połączenie z centrum obsługują dwie linie: S1 oraz S8, które kursują średnio co 10 minut. Czas przejazdu Linią S1 dojedziemy do placu Marienplatz w około 50 minut, a linią S8 – 40 minut. Obie kolejki zatrzymują się między innymi na dworcu głównym Munich Hauptbahnhof.

  • cena w jedną stronę : 11.60 € / 1,40€ (6 do 14 lat) , 0€ (Poniżej 6 lat)
  • cena za bilet całodzienny : 13.00 €

Aktualne ceny i godziny na STRONIE


KOMUNIKACJA W MIEŚCIE

Komunikacja miejska to: tramwaje, autobusy oraz metro. Wszystkie opcje są raczej drogie. Cała komunikacja jest dobrze zintegrowana z mapami googla – łatwo więc znaleźć wszystkie połączenia i przystanki. Do atrakcji w Parku Olimpijskim lub do Allianz Arena najlepiej dojechać metrem, do bliższych atrakcji warto wybrać tramwaj. Oprócz biletu całodziennego mamy opcje 3-dniową. Bilet czasowy od razu po zakupie jest aktywny.

MAPA METRA :

Jeśli chcemy zwiedzić monachijskie muzea, możemy wybrać autobus linii 100, który łączy ze sobą 22 najważniejsze muzea miejskie. Autobus zaczyna trasę przy dworcu głównym, a kończy przy Narodowym Muzeum Bawarii i dworcu Ostbahnhof.

Stare miasto i Rezydencje najlepiej zwiedzać pieszo. Większość ulic w tej części jest wyłączona z ruchu kołowego. Możemy też wybrać rower miejski.


ILE CZASU ZAPLANOWAĆ NA ZWIEDZANIE MONACHIUM ?

Na spacer po STARYM MIEŚCIE wystarczy jeden dzień. Jeśli chcemy pozwiedzać muzea w jego obrębie, to minimum 2dni. Atrakcje po za ścisłym centrum są już dość odległe i musimy doliczać czasy przejazdu do nich , tu więc potrzeba będzie minimum 3-4 dni.


NOCLEG W MONACHIUM


Aby obejrzeć znacznie więcej niż kilkugodzinna wycieczka, koniecznie trzeba w Monachium zanocować. Polecam rezerwacje przez stronę Booking.comBooking.com


LOTNISKO W MONACHIUM


Flughafen München to Międzynarodowy port lotniczy imienia Franza Josefa Straussa, byłego premiera Bawarii i założyciela partii CSU. Jest drugim najbardziej zatłoczonym portem lotniczym Niemiec, po Frankfurcie.

Wielokrotnie mieliśmy okazję obejrzeć lotnisko w Monachium podczas międzylądowań. Dopiero jednak podróż latem 2021 roku umożliwiła nam wyjście na kilka godzin z lotniska i obejrzenie hali wejściowej. A warto ją obejrzeć. Zadaszenie robi bowiem wielkie wrażenie, a jeśli jeszcze trafimy na słoneczną pogodę, to takie widoki na nas czekają.ZWIEDZANIE MONACHIUMSTARE MIASTO W MONACHIUM


Monachium

Po zakończeniu działań wojennych zniszczone w prawie 90 % stare miasto władze zdecydowały się odbudować z zachowaniem historycznego układu. Dzięki temu spacerując dzisiaj po historycznej części stolicy Bawarii możemy poczuć klimat średniowiecznego miasta. W Monachium przeważa jednak współczesna zabudowa, która nie da się ukryć, kompletnie nie współgra z historyczną w stylu secesyjnym, klasycystycznym, czy rokoko i barokowym.

>>> STARE MIASTO W MONACHIUM – PRZEWODNIK >>>


MONACHIUM – POZOSTAŁE ATRAKCJE


Miasto oferuje turystom całą masę atrakcji. Myślę, że nawet będąc tu wiele tygodni można wciąż coś odnaleźć. Skupmy się jednak na tym co najciekawsze, po za STARYM MIASTEM , bo to wszystko opisałam już w poprzednim przewodniku .PRZEWODNIK PO NIEMCZECH >

DORTMUND NA WEEKEND – INFORMACJE PRAKTYCZNE >

MONACHIUM – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

FRANKFURT NAD MENEM – INFORMATOR PRAKTYCZNY >

NORYMBERGA NA WEEKEND – INFORMACJE PRAKTYCZNE (W PRZYGOTOWANIU)

2 Replies to “MONACHIUM – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE”

  1. Wyglada bardzo ciekawie. Przed wyjazdem do Monachium wrócę do tego przewodnika:)

Leave a Reply