Monachium

MONACHIUM – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE

Monachium nazywane jest najbardziej wysuniętym na północ miastem Włoch, a przy tym najbardziej przyjaznym do życia miastem świata. Kojarzone z piłką nożną, festiwalem piwnym Oktoberfest oraz marką BMW. Czy faktycznie jest tak atrakcyjne?

Monachium to obecnie miasto kultury i sztuki, w którym odnajdziemy mnóstwo zabytków. Miasto czerwonych dachów i imponujących wielkością budowli.

Kilka razy mieliśmy międzylądowanie na tutejszym lotnisku, ale nigdy na tyle czasu, aby choć na moment zawitać do centrum miasta. Ja odwiedziłam Monachium z rodzicami w 1981 roku jako mała dziewczynka. Niewiele z tego czasu pamiętałam, dlatego z przyjemnością kiedy latem po równiutko 40 latach trafiła się okazja, zawitałam tu choć na kilka godzin.

Poniżej kilka historycznych już zdjęć sprzed 40 lat robionych przez mojego tatę.


MONACHIUM – KRÓTKA HISTORIA


Na tutejszych ziemiach jako pierwsi pojawili się Benedyktyni i to właśnie od nich wzięła się nazwa miasta. Początki samego miasta to rok 1158, kiedy założył tu osadę Henryk Lew. A już 17 lat później osada uzyskała prawa miejskie. W 1255 r. Monachium stało się stolicą Górnej Bawarii i prężnie się rozwijało. Niestety 100 lat później miasto nawiedziła zaraza, a równie tragiczny okazał się XX wiek i czasy wojny.

Monachium było jednym z kluczowych miast w okresie nazistowskim, to tutaj powstała NSDAP – nazistowska partia. W 1923 roku miał tutaj miejsce tzw. “pucz monachijski”, podczas którego partia nazistowska siłą próbowała przejąć władzę. W czasie działań wojennych mnóstwo historycznych budynków zostało zbombardowanych.

Ale czasy współczesne przyniosły kolejne tragiczne wydarzenia w tym mieście. W 1972 roku odbywała się tu Olimpiada. Do wioski olimpijskiej przedostali się palestyńscy terroryści, którzy dokonali zamachu i zabili 11 izraelskich sportowców. To wydarzenie było symboliczne, gdyż izraelscy sportowcy pojawili się po raz pierwszy od II wojny światowej na ważnej imprezie w Niemczech.


MONACHIUM – INFORMACJE PRAKTYCZNE


DOJAZD Z LOTNISKA

I opcja – Autobus lotniskowy Lufthansa Express Bus

Port lotniczy znajduje się P33 kilometry na północ od centrum Monachium, w okolicy miejscowości Freising. Jedną z opcji na dostanie się bezpośrednio do centrum Monachium jest autobus lotniskowy Lufthansa Express Bus. Kursuje on 7 dni w tygodniu co 20 minut.

  • z lotniska 6:30 – 22:30.
  • z miasta 5:15 – 20:00
  • cena w jedną stronę : 11.00 € / 5.50 € (ulgowy)
  • cena w obie strony : 17.50 € / 11.00 € (ulgowy)

Aktualne ceny i godziny na STRONIE

II opcja – Kolejka podmiejska S-Bahn

Połączenie z centrum obsługują dwie linie: S1 oraz S8, które kursują średnio co 10 minut. Czas przejazdu Linią S1 dojedziemy do placu Marienplatz w około 50 minut, a linią S8 – 40 minut. Obie kolejki zatrzymują się między innymi na dworcu głównym Munich Hauptbahnhof.

  • cena w jedną stronę : 11.60 € / 1,40€ (6 do 14 lat) , 0€ (Poniżej 6 lat)
  • cena za bilet całodzienny : 13.00 €

Aktualne ceny i godziny na STRONIE


KOMUNIKACJA W MIEŚCIE

Komunikacja miejska to: tramwaje, autobusy oraz metro. Wszystkie opcje są raczej drogie. Cała komunikacja jest dobrze zintegrowana z mapami googla – łatwo więc znaleźć wszystkie połączenia i przystanki. Do atrakcji w Parku Olimpijskim lub do Allianz Arena najlepiej dojechać metrem, do bliższych atrakcji warto wybrać tramwaj. Oprócz biletu całodziennego mamy opcje 3-dniową. Bilet czasowy od razu po zakupie jest aktywny.

MAPA METRA :

Jeśli chcemy zwiedzić monachijskie muzea, możemy wybrać autobus linii 100, który łączy ze sobą 22 najważniejsze muzea miejskie. Autobus zaczyna trasę przy dworcu głównym, a kończy przy Narodowym Muzeum Bawarii i dworcu Ostbahnhof.

Stare miasto i Rezydencje najlepiej zwiedzać pieszo. Większość ulic w tej części jest wyłączona z ruchu kołowego. Możemy też wybrać rower miejski.


ILE CZASU ZAPLANOWAĆ NA ZWIEDZANIE MONACHIUM ?

Na spacer po STARYM MIEŚCIE wystarczy jeden dzień. Jeśli chcemy pozwiedzać muzea w jego obrębie, to minimum 2dni. Atrakcje po za ścisłym centrum są już dość odległe i musimy doliczać czasy przejazdu do nich , tu więc potrzeba będzie minimum 3-4 dni.


NOCLEG W MONACHIUM


Aby obejrzeć znacznie więcej niż kilkugodzinna wycieczka, koniecznie trzeba w Monachium zanocować. Polecam rezerwacje przez stronę Booking.comBooking.com


LOTNISKO W MONACHIUM


Flughafen München to Międzynarodowy port lotniczy imienia Franza Josefa Straussa, byłego premiera Bawarii i założyciela partii CSU. Jest drugim najbardziej zatłoczonym portem lotniczym Niemiec, po Frankfurcie.

Wielokrotnie mieliśmy okazję obejrzeć lotnisko w Monachium podczas międzylądowań. Dopiero jednak podróż latem 2021 roku umożliwiła nam wyjście na kilka godzin z lotniska i obejrzenie hali wejściowej. A warto ją obejrzeć. Zadaszenie robi bowiem wielkie wrażenie, a jeśli jeszcze trafimy na słoneczną pogodę, to takie widoki na nas czekają.ZWIEDZANIE MONACHIUMSTARE MIASTO W MONACHIUM


Monachium

Po zakończeniu działań wojennych zniszczone w prawie 90 % stare miasto władze zdecydowały się odbudować z zachowaniem historycznego układu. Dzięki temu spacerując dzisiaj po historycznej części stolicy Bawarii możemy poczuć klimat średniowiecznego miasta. W Monachium przeważa jednak współczesna zabudowa, która nie da się ukryć, kompletnie nie współgra z historyczną w stylu secesyjnym, klasycystycznym, czy rokoko i barokowym.

>>> STARE MIASTO W MONACHIUM – PRZEWODNIK >>>


MONACHIUM – POZOSTAŁE ATRAKCJE


Miasto oferuje turystom całą masę atrakcji. Myślę, że nawet będąc tu wiele tygodni można wciąż coś odnaleźć. Skupmy się jednak na tym co najciekawsze, po za STARYM MIASTEM , bo to wszystko opisałam już w poprzednim przewodniku .PRZEWODNIK PO NIEMCZECH >

DORTMUND NA WEEKEND – INFORMACJE PRAKTYCZNE >

MONACHIUM – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

FRANKFURT NAD MENEM – INFORMATOR PRAKTYCZNY >

NORYMBERGA NA WEEKEND – INFORMACJE PRAKTYCZNE (W PRZYGOTOWANIU)

8 Replies to “MONACHIUM – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE”

  1. Szczerze? Jeszcze nigdy nie byłam w Niemczech. Wcześniej jakoś nigdy mnie tam nie ciągnęło, ale od jakiegoś czasu coraz częściej myślę, żeby się tam wybrać. Na pierwszy raz wybierzemy pewnie Berlin, ale Monachium na Twoich zdjęciach też wygląda świetnie.

  2. Wyglada bardzo ciekawie. Przed wyjazdem do Monachium wrócę do tego przewodnika:)

Leave a Reply