Dortmund na weekend

DORTMUND NA WEEKEND – INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dortmund na weekend to najbardziej rozbudowany przewodnik po tym mieście jaki oddaje w Wasze ręce. Praktycznie porady, informacje co koniecznie warto zwiedzić i gdzie zawitać mając do dyspozycji zaledwie dwie doby.

Dortmund na weekend to także opowieść o przypuszczalnie największym Jarmarku Bożonarodzeniowym na świecie i o jego niezwykłej atmosferze, choć odbywa się on w jednym z najbrzydszych centrów miast w Europie.

To właśnie on przyciągnął nas to do tego miasta na przełomie listopada i grudnia, a wizyta bardzo pozytywnie zaskoczyła. Bo choć miasto, a zwłaszcza jego centrum można spokojnie uznać za jedno z najmniej ciekawych, to i tu odnaleźliśmy cła masę wyjątkowo urokliwych i ciekawych zakątków. Poniżej znajdziecie przewodnik po wszystkich tych miejscach.


DORTMUND – INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dortmund ma obecnie kilka wygodnych i tanich połączeń lotniczych z Polską. Kilka razy dziennie dostaniemy się tu linią WIZZair lub Ryanair z Katowic, Wrocławia, Krakowa, Poznania Warszawy i Gdańska.

Dortmund na weekend

Jeśli mamy na wizytę jeden dzień i planujemy zajrzeć tylko do centrum najlepiej przejechać z lotniska autobusem linii AirportExpress. Czas przejazdu to ok. 25 minut a cena 8,50 € dla osoby dorosłej i 2€ dla dzieci poniżej 15 lat (cena za kurs). Przystanek znajduje się przed wejściem do terminala. Szczegóły połączeń na google maps i na STRONIE .

Najtańszym sposobem poruszania się po mieście jest zakup całodobowego biletu na komunikację. Strefa obejmuje dojazd z lotniska i cały teren w granicach miasta. Bilet możemy zakupić w automatach na przystankach autobusowych na stacjach U-Straßenbahn i na przystanku przed terminalem.

Szczegółowy cennik zależy od ilości dni oraz osób podróżujących na jednym bilecie – znajdziecie TUTAJ . My wykupiliśmy taki dla 3 osób na 2 doby – koszt 26,40 euro – wykorzystany przez nas maksymalnie.


DORTMUND – KRÓTKA HISTORIA


Historia Dortmundu sięga IX wieku. W dobie industrializacji stał się wielkim centrum górnictwa, hutnictwa, oraz jednym z największych ośrodków produkcji piwa. Dortmund, wraz z innymi miastami Zagłębia Ruhry, był celem masowego niszczenia przez alianckie naloty. Około 80% zabudowy legło w gruzach, w tym historyczne centrum. Niestety starego miasta nie odbudowano, przeszło za to dużą modernizację i stało się ważnym centrum techniki i przemysłu. Obecnie jest to jednym z najbardziej zielonych miast w Westfalii, znane z licznych parków, powstałych na gruzach lub hałdach.DORTMUND – ZWIEDZANIE


DORTMUND  NA WEEKEND – ZWIEDZANIE


Dortmund z pewnością nie jest miastem, które można zaliczyć do najpiękniejszych w Europie. Odważę się nawet napisać, że jest jednym z brzydszych. Jeśli jednak dobrze poszukać i tu znajdzie się kilka ciekawych i zaskakujących miejsc idealnych na weekendowy wypad.

>>> DORTMUND – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >>>


DORTMUND – DZIELNICA HÖRDE


Dzielnica Hörde

Hörde to zdecydowanie najciekawsza i równocześnie najpiękniejsza dzielnica miasta. Postanowiłam poświęcić jej tu osobny wpis, bo kryje wiele tajemnic, a za razem jest bardzo słabo doceniona i nieodkryta przez turystów. To dzielnica bardzo rozległa, bo rozciąga się na długości aż 10m w kierunku północno – południowym sięgając aż do gór.

>>> PRZEWODNIK PO DZIELNICY HÖRDE >>>


JARMARK BOŻONARODZENIOWY W DORTMUNDZIE


Jarmark w Dortmundzie reklamował się tak : „Największa na świecie choinka i hektolitry grzanego wina” . Spośród wielu ofert ciekawych wylotów na niemieckie „Weihnachtsmarkt” daliśmy się skusić tej reklamie i wybraliśmy właśnie Dortmund.

>>> PRZEWODNIK PO JARMARKU W DORTMUNDZIE >>>


BAZA NOCLEGOWA W DORTMUNDZIE


Aby na spokojnie zwiedzić miasto i okolice trzeba poszukać noclegu. Tu polecam sprawdzony przez nas i pewny portal Booking.com . Wybierz interesującą cię datę noclegu i rezerwuj :


Booking.comPRZEWODNIK PO NIEMCZECH >

DORTMUND NA WEEKEND – INFORMACJE PRAKTYCZNE >

MONACHIUM – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

FRANKFURT NAD MENEM – INFORMATOR PRAKTYCZNY >

NORYMBERGA NA WEEKEND – INFORMACJE PRAKTYCZNE (W PRZYGOTOWANIU)

Leave a Reply