Frankfurt nad Menem

FRANKFURT NAD MENEM – INFORMATOR PRAKTYCZNY

Frankfurt nad Menem to jedno z najciekawszych i najbardziej zaskakujących miast jakie odwiedziliśmy w Niemczech. Miasto biznesu, ale równocześnie kultury, literatury i sztuki. Pełne kontrastów w ciekawy sposób odbudowane po zniszczeniach wojennych.

Nad Frankfurtem przelatywaliśmy wiele razy, mieliśmy na lotnisku międzylądowanie w podróży do innych celów. Miasto widziane wielokrotnie przez okno samolotu wzbudziło naszą ciekawość i obiecaliśmy sobie wrócić tu kiedyś na dłużej. Jarmark Bożonarodzeniowy stał się idealnym pretekstem.

Oczywiście 2,5 dnia to stanowczo za mało, aby obejrzeć miasto dokładnie, ale wszystko to co udało się zwiedzić opisałam i pokazałam w poszczególnych przewodnikach poniżej :FRANKFURT NAD MENEM – SZCZEGÓŁOWE PRZEWODNIKIFRANKFURT CENTRALNY


FRANKFURT CENTRALNY

Centrum Frankfurtu to najciekawsza część miasta. Przyzwyczajeni do miast w których centralna część to historyczne serce pełne zabytków, Frankfurtem będziemy totalnie zaskoczeni. Miasto odbudowane po zniszczeniach wojennych, pełne jest bowiem niesamowitych kontrastów.

FRANKFURT CENTRALNY >


FRANKFURT PÓŁNOCNY I ZACHODNI


Frankfurt północny i zachodni

Ta część Frankfurtu to przede wszystkim jedne z najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Europie. To pełna zieleni, luksusowa dzielnica Westend Süd słynie także z eleganckich starych kamienic, wyrafinowanych restauracji, Muzeum Historii Naturalnej Senckenberga oraz Stara Opera, gdzie odbywają się koncerty muzyki klasycznej.

FRANKFURT PÓŁNOCNY I ZACHODNI >


JARMARK WE FRANKFURCIE NAD MENEM


JARMARK WE FRANKFURCIE

Ten we Frankfurcie nad Menem jest jednym z najważniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech. Ogromna liczba odwiedzających, przepiękne dekoracje, pyszne grzane wino, klimatyczna sceneria Römerberg i Paulsplatz oraz ogromna, podobno największa w Niemczech choinka sprawiają, że właśnie tu warto zawitać.

JARMARK WE FRANKFURCIE NAD MENEM >FRANKFURT NAD MENEM – ODROBINA HISTORIIMiasto pod obecną nazwą wzmiankowano po raz pierwszy dopiero w 793 roku. Już pół wieku później przejściowo została w nim nawet ulokowana stolica Państwa Wschodniofrankijskiego dającego początek Niemcom. Frankfurt to miasto Rzeczy i tu od 1147 roku odbywała się większość wyborów królów Rzeszy. W 1220 roku prestiż miasta jeszcze wzrósł. Frankfurt stał się wolnym miastem, podlegał bezpośrednio władzy cesarskiej i posiadał własnych, przedstawicieli w Reichstagu. W latach 1562-1792 właśnie tutaj odbywały się koronacje królów i cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego.

W 1944 roku na skutek alianckich bombardowań Frankfurt został zniszczony w ponad 70%. Stare Miasto ucierpiało prawie w całości. Po wojnie odbudowano tylko niewielką część zrujnowanych historycznych obiektów, a prawda jest taka, że proces odbudowy trwa po dziś dzień.

Dzisiejszy Frankfurt zdumiewa na każdym kroku – gdy pomiędzy wysokimi drapaczami chmur stoi strzępek dawnego miasta w postaci ładnie odremontowanego zabytku, gdy bogaci biznesmeni w drogich garniturach przemykają obok skupisk bezdomnych, lub gdy z pędzącego centrum trafimy na spokojne przedmieścia, których życie skupia się na cotygodniowym targu.

Na stacji metra Frankfurt(Main) East Station znajdują się na ścianach ciekawe grafiki pokazujące jak miasto zmieniało się w kolejnych dziesięcioleciach :FRANKFURT NAD MENEM – KOMUNIKACJALOTNISKO WE FRANKFURCIE

Jest największym w Niemczech i jednym z największych lotnisk w Europie. Obsługuje przeloty do ponad 150 krajów świata. Przekonaliśmy się o tym wielokrotnie mając tu międzylądowanie. Pomiędzy 2 terminalami kursuje samoobsługowa kolejka nadziemna, dlatego w przypadku przesiadki i konieczności zmiany terminala możemy to zrobić bardzo szybko.

Lotnisko we Frankfurcie jest największym centralnym portem lotniczym czyli tzw. hubem Lufthansy i oferuje specjalne usługi tej linii lotniczej.


KOMUNIKACJA WE FRANKFURCIE – PODSTAWOWE INFORMACJE

Bilety na komunikacje miejską można nabyć w automatach znajdujących się przy każdej stacji metra, czy kolejki miejskiej. Cena za przejazd jest zależna od przebytej odległości i kształtuje się między 1,6 EUR do 2 km lub 2,6 EUR wewnątrz miasta. Jeżeli z komunikacji miejskiej będziemy korzystać więcej niż 3x dziennie, opłaca się nam wtedy wykupić bilet dzienny tzw. Tagescarte, 6,6 EUR. Jeżeli jesteśmy w Frankfurcie większą grupą, idealnym rozwiązaniem będzie grupowy bilet dzienny. To koszt około 10 EUR, ważny dla maksymalnie 5-ciu osób. Dostępny jest również wariant grupowego biletu z dojazdem z lotniska – 16 EUR.

Świetnie działają tu mapy googla. Wystarczy więc wpisać miejsce do którego chcemy dotrzeć, a wyświetli nam się lista dogodnych połączeń ze ścieżkami dojścia.


FRANKFURT CARD

Jest też opcja zakupu tzw. FRANKFURT CARD – w opcji 1 (11,50 euro) lub 2-dniowej (17 euro) , szczegóły na STRONIE . W cenie karty mamy :

  • Bezpłatne i nieograniczone przejazdy komunikacją miejską we Frankfurcie (tramwaj, autobus, metro, pociągi podmiejskie, autobusy nocne, pociągi regionalne do Frankfurtu-Höchst) ważne w obrębie dzielnic miasta i na międzynarodowe lotnisko we Frankfurcie (strefa 50 i 5090)
  • 20% – 50% zniżki na wstęp do różnych muzeów we Frankfurcie, atrakcji, oper i niektórych wycieczek po mieście / rejsów po rzece (szczegóły można znaleźć w biurze informacyjnym)
  • Zniżka na wstęp do zoo we Frankfurcie
  • Różne zniżki w uczestniczących restauracjach i sklepach detalicznych.

DOJAZD Z LOTNISKA

Na lotnisku znajduje się dworzec Frankfurt Airport Regional. To z niego odjedziemy w kierunku dworca dwiema liniami kolejki : S8 i S9. Lotniskowa stacja kolejowa obsługuje krótkie odległości, znajduje się na parterze lotniska, pod terminalem 1. W automatach biletowych dostępnych na lotnisku, kupimy bilet na przejazd. Bilet jednorazowy nazywa się Einzelfahrt Frankfurt Airport i kosztuje 4 EUR.


POCIĄGI

Do Frankfurtu możemy dotrzeć pociągiem. Na Dworcu Głównym mamy połączenia z większością dużych miasta w Niemczech, ale także tych po za granicami. Pociągi nie są jednak tanie i czasem przelot może wyjść dużo taniej niż właśnie taki transport.


TRAMWAJE

To jeden ze sposobów poruszania się po mieście. Naszą uwagę zwróciły kolorowe tramwaje w samym centrum.


METRO

Najlepszym i najszybszym sposobem poruszania się po mieście jest metro. To we Frankfurcie jest niezwykle rozbudowane i dojedziemy nim praktycznie do wszystkich ciekawych miejsc. Ma aż 9 linii podziemnych i aż 86 stacji. Na mapie poniżej są też pokazane kolejki miejskie i linie tramwajowe.

Jedna ze stacji metra wzbudziła nasz szczególny zachwyt. To stacja znajdująca się w pobliżu Ogrodów Botanicznych i Muzeum Historii Naturalnej ( opis TUTAJ )BAZA NOCLEGOWA WE FRANKFURCIEAby na spokojnie zwiedzić miasto i okolice, a przede wszystkim zawitać wieczorami na Jarmark Bożonarodzeniowy, trzeba poszukać noclegu i to w dobrze skomunikowanym miejscu z centrum Frankfurtu. Możecie skorzystać z noclegu w hotelu Hampton by Hilton Frankfurt City Centre East. Znajduje się on przy samej stacji metra w bardzo spokojnej dzielnicy miasta.

Lub sami możecie poszukać innego hotelu. Tu polecam sprawdzony przez nas i pewny portal Booking.com . Wybierz interesującą cię datę noclegu i rezerwuj :


Booking.com


PRZYDATNE LINKI


www.frankfurt.de – oficjalna strona internetowa miasta (ENG)
www.frankfurt-tourismus.de – oficjalna strona turystyczna (ENG)PRZEWODNIK PO NIEMCZECH >

DORTMUND NA WEEKEND – INFORMACJE PRAKTYCZNE >

MONACHIUM – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

FRANKFURT NAD MENEM – INFORMATOR PRAKTYCZNY >

NORYMBERGA NA WEEKEND – INFORMACJE PRAKTYCZNE (W PRZYGOTOWANIU)

4 Replies to “FRANKFURT NAD MENEM – INFORMATOR PRAKTYCZNY”

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Na pewno jeszcze do niego wrócę. Nigdy nie byłam w tym mieście, ale czasami warto o nim choćby poczytać i poszerzyć wiedzę.

Leave a Reply