Centrum Rygi to wbrew pozorom nie Stare Miasto, a cała wielka dzielnica otaczająca je od północno- wschodniej strony. To za razem zielone płuca miasta pełne uroczych parków i ciekawej zabudowy.
Centrum Rygi to oprócz parków , ciekawych obiektów sakralnych, także DZIELNICA SECESYJNA o której poczytacie w osobnym wpisie. Jest tu tak wiele ciekawych miejsc, że warto poświęcić jej osobny przewodnik. A granice dzielnicy wyglądają tak jak na mapie poniżej.
CENTRUM RYGI – MAPA
Spacer po centrum Rygi zaczniemy od jej zielonych płuc, czyli parków, a jest ich tu na prawdę sporo, są bardzo zadbane, miejscami urocze. Mieliśmy okazje oglądać i fotografować je w dwóch porach roku – na zdjęciach więc Ryga w wiosennej i jesiennej oprawie.
PARK BASTEJKALNA – POŁUDNIOWA CZĘŚĆ
Na przeciwko dworca centralnego zaczyna się pierwszy z parków. Wzdłuż niego ciągnie się kanał , po którym można przepłynąć się łodzią
ŁOTEWSKA OPERA NARODOWA
W tej części parku znajduje się budynek Opery Narodowej. Przed jej frontem pięknie ukwiecone rabaty i fontanna Nimfy. Niestwty nie duało się zjarzeć do wnetrza – opera nie jest udostępniona dla zwiedzających tak jak np. ta we Lwowie.
POMNIK BURMISTRZA
Kawałek dalej ciekawa rzeźba – pomnik burmistrza Rygi George Armitsteada. W kwiatowej oprawie wygląda ciekawie.
WIDOKI PARKU
Sam park jest na prawdę uroczy, pełno tu rzeźb, kwiatów, uroczych alejek. Ta część parku kończy się stylowym budynkiem restauracji Kolonade. Our Stories…
PARK BASTEJKALNA – PÓŁNOCNA CZĘŚĆ
Teraz idziemy dalej na północ. Park przecina arteria/ deptak Brīvības laukums z Pomnikiem Wolności (opis i zdjęcia poniżej). Centralną stanowi tu małe wzgórze z bastionem – Bastejkalns. Są to właściwie pozostałości bastionu. Ta część parku jest jeszcze bardziej zadbana. Mamy tu strumienie, oczka wodne, most zakochanych , kolejne ciekawe rzeźby i pomniki oraz słynny Domek Łabędzi.
MINISTERSTWO SPRAW ZAGRANICZNYCH
Aby przejść do kolejnego parku musimy przejść przez ruchliwą ulicę Krišjāņa Valdemāra. Ulicę pokazywałam już wcześniej, gdyż znajduje się przy niej kilka pięknych obiektów secesyjnych. Teraz jednak musimy okrążyć monumentalny budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Łotewskiej. Nie jest to specjalnie ciekawa budowla, ale stanowi punkt orientacyjny granicy między parkami.
CENTRUM RYGI – PARK KRONVALDA
Teraz czas na kolejny park , do którego dotarłam dopiero podczas drugiej wizyty w Rydze ( stąd wyłącznie jesienna aura na zdjęciach ).
A Park Kronvalda okazał się pełen niespodzianek, znalazłam tu między innymi:
- Dawny Wydział Biologii – obecnie muzeum
- Pomnik Aleksandra Puszkina
- Chińską Pagodę
- Ciekawy Budynek Zarządu Portu z mini latarnią morską nad kanałem
- Srebrnego ślimaka pod ryskim World Trade Center
- Największą jednak atrakcje parku stanowią długie huśtawki na drzewach pozawieszane w całym parku. Każda z nich ufundowana przez innego mieszkańca / darczyńcę stanowi nie lada atrakcję dla małych i dużych.
PARK VIESTURDARZS
Można się pokusić o pójście jeszcze dalej na północ . Przejść przez zachodni fragment DZIELNICY SECESYJNEJ (w tej części jednak już nie tak atrakcyjnej) , aby dotrzeć do jeszcze jednego parku. Jest on już co prawda po za granicą centrum, ale warto pokazać kilka obiektów w nim i sam park . Od południowej strony mamy tu bowiem ciekawy domek z murem pruskim oraz Łuk Triumfalny – Aleksandra Vārti / Aleksandra Triumfa Arka
CENTRUM RYGI – POMNIK WOLNOŚCI
teraz wracamy do pierwszego parku, aby zacząć wędrówkę w kierunku wschodnim. Jak już pisałam Park Bastejkalna przecina w połowie arteria/ deptak Brīvības laukums z Pomnikiem Wolności. Pomnik nazywany jest potocznie przez Łotyszów Mildą to symbol niepodległości państwa wzniesiony w 1935. U dołu znajdują się symboliczne rzeźby przedstawiające Strażników Ojczyzny, Matkę-Łotwę, Rodzinę i Pracę. Na cokole umieszczono napis „Za Ojczyznę i Wolność”. Na szczycie 19 – metrowego obelisku stoi statua uosabiająca niezależność Łotwy. W dłoniach trzyma trzy gwiazdy symbolizujące trzy historyczne regiony państwa: Inflanty, Kurlandię z Semigalią i Łatgalię.
CENTRUM RYGI – SOBÓR NARODZENIA PAŃSKIEGO I PARK ESPLANADE
Od Pomnika Wolności idziemy dalej na wschód. Dosłownie 400 metrów dalej czeka na nas prawdziwa uczta dla oczu . To SOBÓR NARODZENIA PAŃSKIEGO – przepiękna prawosławna świątynia , bardzo zresztą podobna do swojego kuzyna z Tallina – SOBORU ŚW. ALEKSANDRA NEWSKIEGO
SOBÓR NARODZENIA PAŃSKIEGO
Sobór został zbudowany według projektu Nikołaja Chagina i Roberta Pfluga w stylu neo-bizantyjskim między 1876 a 1883 r., W okresie, w którym kraj był częścią Imperium Rosyjskiego. Jest to największa katedra prawosławna w prowincji bałtyckich zbudowana z błogosławieństwem cara Aleksandra II . W czasie pierwszej wojny światowej wojska niemieckie zajęły Rygę i przekształciły świątynie prawosławną w kościół luterański. W niezależnej Łotwie w 1921 roku po raz kolejny stała się prawosławną katedrą . We wczesnych latach 60-tych władze radzieckie zamknęły ją i przekształciły budynek w planetarium. Od 1991 r. Łotwa odzyskała niepodległość od Związku Radzieckiego. Burzliwa historia tego budynku na szczęście skończyła się szczęśliwie – obecnie to przepiękny obiekt otoczony zielenią prawie ze wszystkich stron. W środku wymalowany w odcieniach błękitu, wygląda wprost „niebiańsko”. Niestety w całej Rydze we wszystkich cerkwiach obowiązuje całkowity zakaz fotografowania. A to wielka szkoda, bo obiekt wygląda fantastycznie.
PARK ESPLANADE
Sobór stoi na skraju kolejnego parku, do którego także warto zajrzeć i przejść się jego alejami. Fontanna w kształcie korony, pomniki: Raiņa piemineklis, roweru, Michael Andreas Barclay de Tolly.
Od północnej strony parku znajdują się 2 ciekawe obiekty : to Akademia Sztuki oraz Łotewskie Narodowe Muzeum Sztuki. Na zwiedzanie tego drugiego brakuje czasu, ale warto zajrzeć, aby obejrzeć przynajmniej hol wejściowy.
CENTRUM RYGI – CERKIEW ŚW. ALEKSANDRA NEWSKIEGO
Po obejrzeniu Soboru mało kto zapuszcza się jeszcze dalej na wschód. a czasem warto skierować się tam, gdzie nie prowadzą już żadne przewodniki. I tak przy tej samej ulicy co Sobór trafiam na kolejną cerkiewkę. Ta z kolei podobna jest do tej opisywanej wcześniej na MOSKIEWSKIM PRZEDMIEŚCIU. Jest drewniana, w takiej samej żółto – zielonej kolorystyce i podobne ma wnętrze.
STARY KOŚCIÓŁ ŚW. GERTRUDY, MUZEUM KGB I OKOLICA
Idąc jeszcze dalej traficie na kolejne perełki architektury secesyjnej. Tu znajduje się też Stary kościół św. Gertrudy z przepięknym wnętrzem neogotyckim. Z kolei przy kolejnym skrzyżowaniu „dołujące” Muzeum KGB – na mapie oznaczone jako The Corner House – „Stūra Māja”
Centrum Rygi to tak duża dzielnica, że z pewnością znalazło by się tu jeszcze wiele innych wartych odwiedzenia miejsc. Na to jednak trzeba by przeznaczyć kolejny dzień zwiedzania.
> PRZEWODNIK PO ŁOTWIE >
> RYGA – PRZEWODNIK PO STOLICY >
- STARE MIASTO W RYDZE >
- CENTRUM RYGI >
- DZIELNICA ART NOVEAU I SECESJA W RYDZE >
- MOSKIEWSKIE PRZEDMIEŚCIE >
- ŁOTEWSKIE MUZEUM ETNOGRAFICZNE >
- ZACHODNIA RYGA >
Mam zaplanowany wylot za tydzien – na pewno skorzystam, dzięki!!
Pewnie już będzie piękny jarmark w centrum
Ja to marzę o Rydze już od dawna, ale czekam grzecznie na możliwość wyjazdu postpandemicznego:):)
Byłam w Rydze kilka lat temu i przyznam, że niewiele pamiętam, nie wiedzieć czemu. Podróży też nie opisałam. Dlatego mam zamiar wybrać się jeszcze raz i wtedy skorzystam z tego przewodnika:)
Jak widać trzeba odwiedzić to miasta! Wygląda pięknie na Twoich zdjeciach 🙂
Piękne zdjęcia, wspaniałe zabytki. Łotwa jest tak blisko nas, a raczej rzadko ją odwiedzamy.
Nie byłam jeszcze w Rydze i nie spodziewałam się, że to takie piękne miejsce! Mega fajne na wyjazd latem 🙂
Bałtyki są nam mega mało znane! Ale musimy się wybrać na taki slow trip po tym regionie i zahaczyć właśnie o Rygę! Mama chwaliła 😀