TEN THOUSAND BUDDHAS MONASTERY – KLASZTOR BUDDYJSKI

Ten Thousand Buddhas Monastery, czyli Klasztor i Świątynia Buddyjska z 10 tysiącami posągów Buddy to jedno z najciekawszych i najpopularniejszych miejsc w północno – wschodnim Hongkongu.

Ten Thousand Buddhas Monastery nie jest jedynym wartym odwiedzenia miejscem w mieście SHA TIN , ale na tyle wyjątkowym, że postanowiłam poświęcić mu osobny wpis.

TEN THOUSAND BUDDHAS MONASTERY

Klasztor Dziesięciu Tysięcy Buddów to świątynia buddyjska z połowy XX wieku. Określenie jej jako klasztoru nie jest właściwe, gdyż w kompleksie nie ma mnichów, a całością zarządzają wyłącznie przedstawiciele świeccy. Główny budynek świątyni oraz piękna czerwona pagoda są zaliczone do obiektów zabytkowych Hongkongu.


TEN THOUSAND BUDDHAS MONASTERY – KRÓTKA HISTORIA


Klasztor został założony w 1951 roku. Wcześniej znajdowała się tu świątynia Kwun Yam, gdzie została zabita zakonnica podczas II wojny światowej.  Powstanie klasztoru miało miejsce dwa lata po zwycięstwie komunistycznym i przejęciu kontynentu. Yuet Kai. Jego zwolennicy osobiście przetransportowali wszystkie materiały na budowę z podstawy wzgórza na szczyt. Całe przedsięwzięcie zostało sfinansowane z datków świeckich, a budowa klasztoru została ostatecznie ukończona w 1957 roku. Instalacja posągów buddyjskich w całym kompleksie klasztornym trwała kolejne kilkadziesiąt lat.

Sam założyciel – Yuet Kai zmarł w 1965 roku, osiem lat po otwarciu klasztoru. Jego ciało zostało podobno odkryte w stanie nienaruszonym osiem miesięcy po jego śmierci. Był w pozycji kwiatu lotosu, w której to został pochowany. Jego ciało jest obecnie wystawione w głównej sali klasztoru.

Dzień po przekazaniu Hongkongu do Chin w 1997 roku, na klasztor uderzyła potężna lawina błotna o powierzchni ponad 400 metrów sześciennych . Klasztor zamknięto wówczas na 3 lata w celu przeprowadzenia prac naprawczych na okolicznych stokach w trzech etapach. Chociaż świątynia została częściowo otwarta ponownie kilka miesięcy po lawinie błotnej, cały kompleks został otwarty dopiero w 2000 roku.


TEN THOUSAND BUDDHAS – INFORMACJE PRAKTYCZNE


Wstęp do kompleksu klasztornego darmowy

Godziny otwarcia : 9.00 – 17.30

Aby dotrzeć do kompleksu należy podjechać metrem do stacji Sha Tin do dzielnicy o tej samej nazwie. Następnie zgodnie z mapką przejść 850 metrów do wejścia na aleję Posągów Buddy. Dalej już one pokierują nas do celu.


ALEJA ZŁOTYCH POSĄGÓW


Główna aleja prowadząca do klasztoru jest atrakcją samą w sobie. Wędrujemy ostro w górę po 431 schodach. Aleja otoczona jest po obu stronach posągami arhatów. To buddyjscy odpowiednicy świętych, którzy osiągnęli oświecenie. Zostały one stworzone przez artystów z prowincji Yunnan i Guangdong. Stworzenie i instalacja tych posągów zaczęła się w 2001 roku, ale bez uprzedniej zgody rządu. Doprowadziło to do niewielkiego rozłamu między klasztorem a lokalnymi władzami.

Każdy z posągów ma różną pozę, ubiór, a nawet minę. Pomimo powszechnego tłumaczenia jego nazwy, posągów jest tu o 2800 więcej. Obecnie część z nich jest w renowacji. Dolna aleja jest jeszcze przed lub w trakcie remontu.

Posągi z górnej części oraz otoczenie są już odnowione i pięknie wymalowane.


KOMPLEKS ŚWIĄTYNNY NA SZCZYCIE WZGÓRZA


Kompleks obejmuje ponad 8 hektarów  i jest podzielony na dwa poziomy. Górny poziom składa się z czterech sal poświęconych Kwun Yamowi i innym bóstwom buddyjskim i taoistycznym, które zawierają różne posągi Buddy.

Na niższym piętrze znajduje się między innymi główna Świątynia Fat Tsza. Ściany wewnątrz przyozdobione są kilkunastoma tysiącami miniaturowych figurek Buddy. Ołtarz to trzy duże figury Buddy oraz zabalsamowane szczątki Yuet Kai, czyli założyciela klasztoru.

Na głównym placu przed Świątynią znajduje się czerwona Pagoda Man Fat Tsz o wysokości dziewięciu kondygnacji, wieża i dwa pawilony.

Pozostałe posągi i budowle placu przed Świątynią:

To jedyne miejsce w Hongkongu, w którym udało nam się zobaczyć małpiszony.

Sam kompleks Klasztorny jest także fantastycznym punktem widokowym na całą dzielnicę Sha Tin i okoliczne pasma górskie.



> PRZEWODNIK PO HONGKONGU >


> HONGKONG KONTYNENTALNY – PRZEWODNIK >

> WYSPA HONGKONG – PRZEWODNIK >

> WYSPA LANTAU – PRZEWODNIK >

5 Replies to “TEN THOUSAND BUDDHAS MONASTERY – KLASZTOR BUDDYJSKI”

  1. Niesamowicie to wygląda… mam wrażenie że widzieliśmy podobny kompleks z niezliczoną ilością posągów w Japonii, ale teraz nie mogę sobie przypomnieć nazwy.

    1. My byliśmy bliscy rezygnacji lub zmiany kierunku ze względu na protesty , teraz jesteśmy przeszczęśliwi, że jednak niczego nie zmieniliśmy . Protest co prawda przeżyliśmy, ale na szczęście wszystko się dobrze skończyło, a z koronawirusem też mieliśmy styczność … życzę podróży w przyszłości tam , a po kolejne wpisy zapraszam 🙂

Leave a Reply