Lion Rock to szczyt o wysokości zaledwie 495 metrów potrafi wycisnąć z człowieka ostatnie soki. To jednak zdecydowanie najlepszy widokowo punkt w całym Hongkongu.
Lion Rock nie jest tak znany jak Wzgórze Wiktorii na wyspie Hongkong, gdyż nie jest tak łatwo dostępny. Nie ma możliwości dostania się tam kolejką, kto więc nie czuje się na siłach aby wspinać się po setkach schodów w upale, lepiej niech tego nie planuje.
LION ROCK – INFORMACJE
Lion Rock znajduje się pomiędzy dzielnicami Kowloon Tong of Kowloon i Tai Wai z Nowych Terytoriów . Szczyt zbudowany jest z granitu szacowanego na 140 milionów lat pokrytego rzadko krzewami. Góra znana jest ze swojego kształtu widocznego z dzielnic wschodniego Kowloonu. Widać tu spore podobieństwo do kucającego lwa we wschodnim Kowloon. Cała góra znajduje się w parku narodowym Lion Rock w Hung Mui Kuk. Poniżej wzgórza przy szlaku zejściowym znajduje się inna słynna skała Amah Rock.
SZLAK NA LION ROCK
DŁUGOŚĆ TRASY – około 11,2 km
CZAS PRZEJŚCIA – około 4,5 godziny ( z długimi postojami w ciekawych widokowo punktach)
Nasza trasa przejścia odnotowana na ENDOMONDO
STACJA WONG TAI SIN
Na szlak najlepiej ruszyć ze stacji metra Wong Tai Sin Station. To mniej więcej pośrodku linii metra zaczynającej się na południu w Whampoa Station, a kończącej na Tiu Keng Leng Station. Już przy stacji metra znajduje się jedna z bram prowadząca do najważniejszej świątyni tej dzielnicy – opis poniżej.
ŚWIĄTYNIA TAOISTYCZNA WONG TAI SIN
Wong Tai Sin Temple to jedna z najważniejszych świątyń w Hongkongu. Słynie bowiem ze spełniania życzeń. Każdego roku w wigilię Nowego Roku przybywają tu tłumy, aby o północy stanąć przed głównym ołtarzem i złożyć swoje prośby. Z kolei w okresie 1-15 stycznia przybywają tu podziękować Ci których życzenia się spełniły, dlatego i my na miejscu zastajemy mnóstwo ludzi i ciężko na spokojnie wszystko obejrzeć.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Godziny otwarcia : 7.00 -17.00
wstęp : darmowy
Budowę świątyni zainicjował Leung, który przybył do Hongkongu w 1915 r. Początkowo ustawił ołtarz Wong Tai Sin w swoim mieszkaniu, a rok później otworzył sklep z lekami ziołowymi i przeniósł ołtarz na tyły sklepu. Świątynia Wong Tai Sin, z widokiem na nowe osiedla powstałe w latach 50-tych XX wieku, stała się głównym miejscem kultu dla imigrantów uciekających z Chin po II Wojnie Światowej. Na terenie znajduje się mnóstwo obiektów :
Główna Platforma Ołtarzowa – duża otwarta przestrzeń przed głównym ołtarzem, która jest głównym miejscem kultu. Czciciele trzymają tu wiązki płonącego kadzidła i kłaniają się trzykrotnie Wong Tai Sinowi, zanim wejdą do środka, aby uklęknąć i potrząsnąć kijami fortuny, aż jeden wypadnie. Kij ten zamieniany jest na kawałek papieru z numerem do interpretacji przez wróżbitę na jednym z 161 straganów.
- Platforma z posągami z brązu 12 zwierząt zodiaku
- Hala Tai Siu Yuenchen – umieszczony pod ziemią pod Ołtarzem Głównym i Platformą Ołtarza Głównego podziemny pałac. Opłata za wstęp 100 HK $.
- Brązowy pawilon – miejsce spoczynku Wong Tai Sin Tylko taoistyczni mistrzowie Yuen mogą wejść do pawilonu.
- Sala Archiwum – miejsce do przechowywania pism religijnych, ale obecnie używana jako główna siedziba świątyni.
- Yuk Yik Fountain – okrągła kamienna fontanna z siedmioma kwiatami lotosu tryskającymi wodą.
- Sala Yee Mut – sala pamieci, która zawiera pamiątkowe tablice zmarłych taoistów Pu Yi Tan.
- Sala Jednorożca – to miejsce, gdzie czczony jest Confucious, Mistrz K’ung, wielki mistrz edukacji i myśliciel Chin oraz jego 72 uczniów.
Brama wejściowa – z posągiem lwa . Przy wyjściu należy pamiętać aby pogłaskać głowę i stopę lwa
GOOD WISH GARDEN
Jak już jesteśmy w Świątyni warto zajrzeć do znajdujących się tuż za nią Ogród Dobrych Życzeń – Good Wish Garden. Ogród to taki oddech od tłumów jakie gromadzą się każdego dnia w świątyni.
Ten egzotyczny ogród w chińskim stylu o powierzchni 5600 m2 z elementami architektonicznymi przypominającymi miniaturową replikę Pałacu Letniego w Pekinie został otwarty w 1991 roku. Pawilony, mosty, pagody, strumienie, skały, stawy i ogrody połączone są długim korytarzem. W Ogrodzie znajduje się STATUA OWIEC oraz NINE DRAGON WALL. To replika słynnego muralu Nine Dragon w parku Pei Hai w Zakazanym Mieście w Pekinie.
DOJŚCIE DO SZLAKU NA LION ROCK
Po wizycie w świątyni i jej pięknych ogrodach możemy skierować się w kierunku wzgórza i poszukać właściwego szlaku. Główna droga pnąca się ostro w górę – Shatin Pass Road prowadzi nas prosto do początku. Mijamy ostatnie wielkie osiedla, dalej już zaczyna się Park Narodowy – jest wiec szansa, ze teren nigdy się nie zabuduje.
Na końcu ulicy znajduje się jeszcze jedna Świątynia, tym razem buddyjska – Hill Fat Jong Temple. Nie wstępujemy już jednak do środka.
POCZĄTEK SZLAKU
Teraz mamy do wyboru trzy ścieżki podejścia. Tuż za Świątynią zaczyna się pierwsza, do drugiej trzeba podejść zaledwie kilkadziesiąt metrów. Tą wybieramy. Jest jeszcze trzecia opcja, czyli dojście drogą do Pawilonu Lion’s Pavilion z punktem widokowym na miasto i dopiero zejście na szlak. Cokolwiek nie wybierzecie czeka Was bardzo ostre podejście na szczyt po setkach schodów. Jest początek stycznia, a gorąc doskwiera okrutnie. Podejście jest co prawda zacienione okolicznymi drzewami, ale tutejszy wilgotny klimat sprawia, że jest bardzo ciepło nawet o tej porze roku. Podziwiam tych, którzy decydują się na tą wycieczkę w cieplejszych miesiącach.
LION ROCK PEAK
W końcu po prawie 2 godzinach podejścia jest nasz pierwszy cel , czyli Lion Rock Peak.
Panorama miasta wygląda stąd niesamowicie, a tłumek na szczycie świadczy o tym, że nie tylko my tak myślimy.
Zachodnia strona zatoki musi wyglądać fantastycznie o zachodzie słońca, a całe miasto w nocy. Ale do zachodu jeszcze zbyt dużo czasu, a do nocy tym bardziej. Nie jesteśmy zresztą przygotowani na nocną wędrówkę. Kierujemy się wiec dalej.
LION ROCK HEAD
Tak na prawdę nie jesteśmy jeszcze na właściwym szczycie. Od głowy osławionego Lwa, czyli Lion Rock Head dzieli nas jeszcze kilkaset metrów i dość ostre podejście. Głowa jest „obsiadła” przez niezły tłumek Chińczyków i Muzułmanów. Generalnie mamy wrażenie , że na szlaku jesteśmy jedynymi Europejczykami.
Widoki ze szczytu są po prostu kosmiczne. Zdecydowanie region Hongkongu oczarował nas pod każdym względem. Jeszcze troszkę zdjęć z przejścia między szczytami i z samej głowy Lwa i czas schodzić.
AMAH ROCK
Aby zejść ze szczytu trzeba skierować się w stronę zachodnią , a przy wiacie chroniącej przed deszczem i wiatrem skręcić w stronę północną. Już za moment mamy przed sobą kolejny cel , czyli wystającą ponad roślinność kolejną skałę – Amah Rock.
Można skałę ominąć, ale warto przejść szlakiem w jej pobliżu, bo stąd także roztacza się ciekawa panorama – na opisywane wcześniej miasto SHA TIN.
KONIEC SZLAKU – HUNG MUI KUK BARBECUE AREA
Po kolejnych kilometrach kończymy naszą górską przygodę. Przy końcu szlaku znajdują się place przystosowane do grilowania, imprezowania i biesiadowania. Mnóstwo ludzi spędza tu czas całymi rodzinami. Tu za tym brama wejściowa i już jesteśmy na autostradzie ( dosłownie ). Teraz do wyboru – spacer do stacji metra Tai Wai, albo powrót do miejsca docelowego autobusem.
> PRZEWODNIK PO HONGKONGU >
> HONGKONG KONTYNENTALNY – PRZEWODNIK >
- TSIM SHA TSUI – PRZEWODNIK PO DZIELNICY
- MONG KOK – ATRAKCJE DZIELNICY
- KOWLOON CITY – DZIELNICA Z HISTORIĄ W TLE
- NAN LIAN OGRODY I ŚWIĄTYNIE BUDDYJSKIE CHI LIN NUNNERY
- LION ROCK – NAJPIĘKNIEJSZY SZLAK W HONGKONGU
- SHA TIN – ATRAKCJE MIASTA
- TEN THOUSAND BUDDHAS MONASTERY – KLASZTOR BUDDYJSKI
> WYSPA HONGKONG – PRZEWODNIK >
- CENTRAL HONGKONG I MID- LEVELS
- WZGÓRZE WIKTORII – VICTORIA PEAK
- WAN CHAI I CAUSEWAY BAY – WSCHODNIE DZIELNICE
- ABERDEEN, WYSPA AP LEI CHAU I PŁYWAJĄCA RESTAURACJA
- YIK CHEONG > TAI TAM > REPULSE BAY, CZYLI SZLAK PRZEZ WSCHODNIĄ CZĘŚĆ WYSPY HONGKONG
Widoki warte każdej kropli potu 🙂 A ja tylko mam nadzieję, że do tej pięknej sukni nie zakładasz na szlak równie eleganckich szpilek 😀
Ha,ha ….. na początku ( 2 lata temu) i szpilki jechały ze mną , ale ponieważ kompletnie nie umiem zrobić w nich nawet 10 kroków szybko z tego pomysłu zrezygnowałam ……. oczywiście w sukience szlaku tez nie pokonuje 🙂 To tylko dla upamiętnienia najpiękniejszych miejsc w jakich byliśmy
Wygląda nieziemsko 😀
Tak ….. ale gdyby nie mój upór to byśmy tam nie zaszli ….. ale to opowieść na prywatną rozmowę przy piwie
Hongkong jeszcze przed nami. Jak będziemy się tam wybierać, to skorzystamy z Waszych porad. Ciekawie opisaliście trasę, a zdjęcia dodatkowo nas przekonały, że warto się na nią wybrać.
Obowiązkowo 🙂 Dla mnie to numer jeden z atrakcji tego regionu
Co za widok! My na Lion Rock nie dotarliśmy, odwiedziliśmy tylko najbardziej oklepany punkt widokowy na Wzgórzu Wiktorii. Hongkong nas zachwycił i uważamy, że mieliśmy na miejscu zdecydowanie za mało czasu. Trzeba będzie kiedyś wrócić i przejść te piękne szlaki… 🙂
My spędziliśmy w Hongkongu ponad tydzień i i tak czuję niedosyt , jeszcze tyle niesamowitych miejsc zostało …..
No pewnie! Kolejki są dla leniuchów. A jak z jakością powietrza? Czy można trochę przewietrzyć płuca od miejskiego smogu?
Powietrze rewelacyjne , nigdzie nie czuliśmy smogu. Przejrzystość powietrza nie jest idealna, ale to wynika z dużej wilgotności …. po za tym wszędzie cudowna zieleń i przestrzeń , nawet na tych ogromnych blokowiskach – zupełnie inaczej odbiera się to miasto niż mogą mówić o tym zdjęcia ….
Wspaniala podroz i super fotki.Gratulacje dla ciebie Bianka i meza.Pozdrawiam z Niemiec.
Czy jestes jeszcze aktywna na geoblog?
Dziękuję ślicznie . Prowadzenie własnej strony sprawiło, że na Geobloga już nie starczyło czasu. Trochę żal, ale tamta strona już od dawna nie była przez nikogo odnawiana i bałam się, że w każdej chwili może zniknąć . Wszystkie stare podróże mają jednak odsyłacz do opisów, bo nie byłam w stanie tego przenieść tutaj.