Kowloon City

KOWLOON CITY

Kowloon City to jedna z 18 dzielnic Hongkongu położona w centralnej części regionu Koulun. Na powierzchni niecałych 10 km 2 żyje tu prawie 400 tys. mieszkańców. Ale nie z tego słynie dzielnica.

Kowloon City to przede wszystkim historyczne już miejsce gdzie znajdowało się aż do 1993 roku niezwykłe osiedle. Obecnie na jego miejscu powstał park z makietą upamiętniającą tą jedną na świecie zabudowę.


KOWLOON CITY – MAPA DZIELNICY



KOWLOON WALLED CITY – HISTORIA


Historia tego osiedla sięga lat osiemdziesiątych XIX wieku. Początkowo był tu forte założony w celu ostrzegania przed piratami. Kiedy w czerwcu 1898 roku Wielka Brytania wydzierżawiła od Chin większą część Hongkongu, Kowloon z fortem pozostał w rękach Chińczyków. Miał on służyć jako chińska placówka wojskowa i zabezpieczać realizację umowy zawartej między państwami.
Dwa miesiące później Brytyjczycy zaczęli się jednak domagać się od Chińczyków zwrotu osiedla i zaatakowali fort. Dawni mieszkańcy już go wprawdzie opuścili, ale szybko zaczęli tu napływać nielegalni imigranci. Podjęto kilka (podobno 3000 interwencji) prób pozbycia się niechcianych mieszkańców, ale bezowocnie. I tak ten mały fragment Kowloon stał się terenem pozbawiony kontroli jakiegokolwiek państwa.


Nie obowiązywało tu żadne prawo, a policja nie mogła wchodzić do środka. To sprawiło szybko, że dzielnica stała się rajem przestępców, narkomanów, hazardzistów i prostytutek. Osiedle rozbudowywało się bez jakiejkolwiek kontroli , czy zasad budowlanych. Kowloon rozbudowywał się wzwyż, aż do granic absurdu. Lądujące samoloty na pobliskim lotnisku Kai Tak zahaczały niemalże o najwyższe kondygnacje.

Źródło zdjęcia – pinterest

ŻYCIE W DZIELNICY

Dzielnica była pozbawiona wody i prądu, ale aby poprawić jakoś życia wykopano tu aż 70 studni o głębokości 100 m. Początkowo też energia elektryczna czerpana była nielegalnie przez mieszkających na osiedlu elektryków. Po dużym pożarze jaki miał tu miejsce zmieniono zasady. Prąd podłączono zgodnie z normami, a ze względu na lotnisko, budynki nie mogły przekroczyć wysokości 14 pięter.

Kowloon City

Ludzie starali się tu żyć w miarę normalnie, powstały szkoły, przedszkola, przychodnie zakłady opieki medycznej i inne ważne instytucje. Dzielnica stał się samowystarczalnym małym państwem.

Dzielnicę wpisano do księgi rekordów Guinnessa, ze względu na gęstość zaludnienia, wynoszącą tu prawie 2 miliony ludzi na km². Obecnie rekord ten należy do dzielnicy Mong Kok .

Źródło zdjęć – pinterest

Filmów o tym niezwykłym miejscu powstało dużo. Ja polecam jeden z dokumentów z 1980 roku – LINK


LOTNISKO KAI TAK – HISTORIA


Uznawane za jedno z 6 najbardziej niebezpiecznych lotnisk świata służyło obywatelom Hongkongu w latach 1925–1998. Na początku, czyli w 1925 roku było to małe lotnisko dla brytyjskiemu RAF-u i Aviation Club, który zresztą istnieje do dzisiaj. W 1958 roku lotnisko rozbudowano i zmodernizowano, pas startowy został wydłużony do 2,5km.

źródło zdjęć – LINK

W latach 90-tych Kai Tak staje się trzecim najbardziej ruchliwym lotniskiem na świecie. Lotnisko rozwija się dynamicznie wraz z rozwojem całego Hongkongu, ale niestety w pewnym momencie staje się zbyt małe na tutejsze potrzeby. W 1998 zostaje zastąpione przez nowoczesne lotnisko na Wyspie Lantau. Obecnie to co pozostało po starym lotnisku wygląda tak . To widok ze szczytu LION ROCK.

Całą historię lotniska, archiwalne filmy i mnóstwo zdjęć z czasów jego istnienia znajdziecie na STRONIE


KOWLOON WALLED CITY – PARK


Ten historyczny park powstał na terenie zburzonej dzielnicy miasta/państwa Kowloon Walled City o którym pisałam powyżej. Stara dzielnica została rozebrana w latach 90-tych, a w parku pozostawiono na pamiątkę fundamenty południowej bramy oraz postawiono makietę starej zabudowy. To właśnie ta makieta sprawia, że koniecznie warto tu zajrzeć.

My odwiedzamy to miejsce późnym wieczorem, nie wszędzie więc udaje się nam zajrzeć, ale najważniejszą kultową część obejrzeliśmy. Osobiście zupełnie inaczej wyobrażałam sobie to miejsce, gdybym je projektowała zachowała bym historyczny układ uliczek, aby uświadomić odwiedzających specyfikę i ciasnotę starej zabudowy. Może się jednak mylę i nie dało się tego tak zrobić.

CZĘŚCI PARKU

Park zajmuje powierzchnię 31 000 metrów 2 i jest podzielony na osiem stref tematycznych z własną charakterystyczną scenerią.

  • Yamen
  • Old South Gate
  • Eight Floral Walks – to sieć ścieżek z kwiatami kwitnącymi w różnych porach roku, aby zaakcentować scenerię parku o każdej porze roku.
  • Garden of Four Seasons – ogród, w którym można było zobaczyć kwiaty czterech pór roku
  • Garden of Chinese Zodiak – W ogrodzie znajduje się 12 chińskich rzeźb ułożonych według chińskiej astrologii.
  • Chess Garden z 4 ogromnymi szachownicami
  • Mountain View Pavilion, który zapewnia piękny daleki widok na Lion Rock
  • Fei Sing Pavilion
  • Guibi Rock – wykuta z Taihu Rock . Nazywa się Guibi, ponieważ jej żyły są podobne do żył starożytnego jadeitu. Pawilon Fui Sing symbolizuje konstelację literatury i mądrości.

YAMEN

znajduje się w centrum parku i jest jedynym zachowanym starym budynkiem Qing. Został zbudowany w 1847 r. a wewnątrz obecnie znajduje się kilka sal wystawowych

Kowloon City

OLD SOUTH GATE

To miejsce upamiętniające Starą Południową Bramę w Kowloon Walled City Park. Odkryto tu chodnik, fundamenty budynków, drenaż oraz dwie granitowe tablice z chińskimi znakami.


PARK – INFORMACJE PRAKTYCZNE

Park jest otwarty codziennie od 6:30 do 23:00.

Sale wystawowe są otwarte od 10:00 do 18:00 z wyjątkiem środy

Do parku najlepiej dotrzeć metrem – zieloną linią do stacji Lok Fu lub brązową do stacji Kai Tak


KOWLOON CITY – ULICE MIASTA


Z parku warto udać się na południe do mieszkalnej dzielnicy pełnej knajpek, warsztatów i innego rodzaju usług dostępnych częściowo na ulicy, aby choć na chwilę poczuć się jak w starej dzielnicy. Gęsta zabudowa, charakterystyczne zapachy Azji to właśnie ta dzielnica.



> PRZEWODNIK PO HONGKONGU >


> HONGKONG KONTYNENTALNY – PRZEWODNIK >

> WYSPA HONGKONG – PRZEWODNIK >

> WYSPA LANTAU – PRZEWODNIK >

6 Replies to “KOWLOON CITY”

  1. Bardzo ciekawy wpis! My będąc w Hong Kongu niestety nie dotarliśmy do Kowloon City i szczerze nie miałam pojęcia o jego historii. Zdecydowanie do nadrobienia przy kolejnej wizycie (jak tylko stanie się to możliwe)!

  2. Wow, chociaż Hong-Kong nigdy nie był moją główną destynacją, dzięki Twojemu wpisowi mega się „zajarałem” tym miejscem 🙂 Może jednak kiedyś się tam pojawię! Pozdrawiam 🙂

    1. prezentowało i raczej nie pięknie …… – to opowieść o historii najbardziej przerażającego miejsca na świecie – w sumie żałuję, że nie udało się go już obejrzeć przed zburzeniem

  3. Wygląda przerażająco ;). U Gonciarza widziałem kiedyś, w jakich klitkach oni tam żyją. Moja kuchnia jest większa od całego mieszkania tam. Nie dla mnie ;).

Leave a Reply