Dolne Miasto to część tallińskiej starówki, która tętni życiem od rana do nocy. Na Placu Ratuszowym i w wielu zaułkach tej części miasta znajdziemy mnóstwo kawiarni, restauracji oraz sklepików z pamiątkami.
Dolne Miasto to także mnóstwo zabytków : gotyckie kościoły, mury obronne i baszty, których tylko południowa część nie ocalała.
Tallin i jego Stare Miasto odwiedziliśmy 3-krotnie : wiosną 2018 roku, latem 2020 i zimą 2023 roku. Zdjęcia pochodzą więc z różnych pór roku i jak na nich widać , warto tu zawitać w dowolnym momencie i dowolnej porze, bo zawsze jest pięknie !
PLAC RATUSZOWY
Plac Ratuszowy, czyli serce Starego Miasta to oczywiście miejsce gdzie życie tętni najbardziej. Dookoła placu znajdują się urocze kawiarenki, a na samym placu raz w tygodniu rozkład się bazar z regionalnymi wyrobami.
BUDYNEK RATUSZA
Przy samym Rynku stoi gotycki Ratusz z początku XV wieku z lokalnego wapienia. Główna fasada wychodząca na Plac Ratuszowy zwieńczona jest blankami. Na niej znajdują się dwa rzygacze w formie głów smoków z 1672 r. Po stronie wschodniej znajduje się smukła, ośmioboczna wieża, wysokości 64 m. Ratusz został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Ratusz można zwiedzić – szczegóły TUTAJ
Zimą Ratusz, tak jak cały rynek zaczyna tętnić swoim jarmarkowym życiem. Pięknie wygląda w tej zimowej, świątecznej oprawie.
WIEŻA RATUSZOWA
Na wieże ratusza także można wejść po bardzo krętych i wąskich schodkach. Cena to 3 euro, ale widok z góry jest fantastyczny.
PLAC RATUSZOWY
Na placu ratuszowym stoi mnóstwo pięknych architektonicznie budynków, tworząc urokliwą całość.
Zimą jak już wspomniałam na placu Ratuszowym odbywa się jarmark Bożonarodzeniowy. Jako ciekawostkę nadmienię, że właśnie tutaj w 1441 roku ustawiono pierwsze na świecie drzewko świąteczne. I dlatego jarmark w Tallinie uznawany jest przez wielu jako najstarszy na świecie. Nie jest istotne, czy faktycznie tak jest, ważne, że to jeden z najpiękniejszych i najbardziej klimatycznych tego typu wydarzeń.
OKOLICA PLACU RATUSZOWEGO
Tuż przy Placu Ratuszowym znajduje się inny placyk , a przy nim najsłynniejsza restauracja Olde Hansa utrzymana w średniowiecznym klimacie. Przed drzwiami o każdej porze roku stoi stragan, a panie w strojach z epoko zachęcają do wejścia. Na tym samy placu znajdziecie też kilka innych ciekawych obiektów, na których warto „zawiesić wzrok”.
POŁUDNIOWA CZĘŚĆ DOLNEGO MIASTA
Idąc na południe od Placu Ratuszowego dojdziemy do kolejnego ciekawego obiektu . To Kościół św. Mikołaja, czyli Niguliste kirik ja muuseum. Zbudowany w XIII wieku przez niemieckich kupców z Gotlandii, został poświęcony patronowi żeglarzy i marynarzy. Kościół ten przebudowano w XV wieku i nadano mu wówczas barokowy wygląd zarówno z zewnątrz przez ciekawą przybudówkę, jak i wewnątrz. Obecnie znajduje się w nim Muzeum Sztuki Sakralnej.
Od wschodniej strony znajduje się spora wolna przestrzeń w tkance starego Miasta. To Harju Street park. latem stanowiący zieloną wyspę, zimą zamienia się w centrum łyżwiarstwa.
Z kolei od drugiej strony kościoła św. Mikołaja , tuż pod Górnym Miastem Toompea znajduje się taka oto kolorowa ciekawa zabudowa. Podobną znajdziemy dalej w innych zaułkach starego miasta.
Idąc dalej dojdziemy do Parku Harjumäe , przy którym znajduje się Kolumna Zwycięstwa Wojny o Niepodległość, a po drugiej stronie placu odnajdziemy jeszcze jeden niepozorny Kościół św. Jana, do którego wnętrza warto zajrzeć.
MURY I WIEŻE DOLNEGO MIASTA
Dolne Miasto okalają prawie ze wszystkich stron ogromne fortyfikacje. Ich budowę rozpoczęto w 1265 roku , a ukończono trzy wieki później. W czasach największego rozkwitu wysokość sięgała 15 metrów, a ich całkowita długość, mierzona dookoła Dolnego i Górnego Miasta wynosiła 4000 metrów. Z tego do dzisiaj pozostało około 1850 metrów, a z 45 baszt, bastionów i Wież Strażniczych Tallin ma dzisiaj 25. To i tak bardzo dużo. Największy fragment murów znajduje się wzdłuż ulic Gümnaasiumi, Kooli i Laboratooriumi. Przylega do nich 8 wież, a 3 z nich są udostępnione do zwiedzania.
Najciekawszy fragment to Viru Gate, czyli dwie kamienne wieżyczki znajdujące się we wschodniej części.
W galerii poniżej kilka pozostałe fragmenty murów i wież, jakie możemy oglądać dzisiaj w dolnej części Starego Miasta. Niestety mimo trzech już wizyt w stolicy, nie udało mi się jeszcze zwiedzić ani jednej wieży.
PASAŻ ŚW. KATARZYNY
Jednym z najbardziej charakterystycznych fragmentów Starego Miasta w Tallinie, bo umieszczanym na wszystkich widokówkach i przewodnikach, jest Pasaż Świętej Katarzyny. Nie jest łatwo go odnaleźć, ale warto pokluczyć miedzy zaułkami, aby poczuć się jak w średniowiecznym mieście. Tuż przy pasażu znajduje się kościół o tej samej nazwie. Jego bramy pokazałam w galerii poniżej.
DOLNE MIASTO – POZOSTAŁE OBIEKTY SAKRALNE
Na terenie Dolnego Miasta odnajdziemy jeszcze kilka innych ciekawych obiektów sakralnych. To między innymi :
KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO OLAFA
Kościół św. Olafa w Tallinnie znajdziecie w północnej części starówki > lokalizacja . To jedno z nielicznych miejsc , których wieża jest dostępna dla zwiedzających. Niestety tylko w ciepłych miesiącach. Szczegóły na stronie > Punkty Widokowe Tallina
CERKIEW ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
Cerkiew św. Mikołaja to świątynia Prawosławna > lokalizacja . Jest świątynią krzyżowo-kopułową i została wzniesiona na planie kwadratu, w stylu klasycystycznym. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą już z XIII wieku, ale oczywiście cerkiew w obecnej postaci to już wiek XIX.
KATEDRA ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA
Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła znajduje się kawałek dalej na południe od cerkwi przy tej samej ulicy > lokalizacja . Jest cofnięta w stosunku do ulicy i dzięki temu uzyskano tu piękny ogród frontowy, zimą stoi tu urokliwa szopka.
KOŚCIÓŁ ŚWIĘTEGO DUCHA
Kościół św. Ducha jest bliźniaczo podobny do budynku ratusza. Znajduje się tuż za rynkiem > lokalizacja . Aby do niego dojść przechodzimy podcieniem i mijamy kolorową kamieniczkę jak z bajki.
KOŚCIÓŁ ADWENTYSTÓW
Kościół Adwentystów znajduje się od wschodniej strony Starego Miasta > lokalizacja
DOLNE MIASTO – WAŻNE OBIEKTY HISTORYCZNE
KAMIENICE TRZY SIOSTRY
Kamienice Trzy Siostry to kompleks trzech kamienic kupieckich z funkcją mieszkalną, gdzie na górnych piętrach mieściły się magazyny. Towary transportowane były do góry przez liny przymocowane do belek na poddaszach.
TRZEJ BRACIA
Trzej Bracia to z kolei kompleks 3 kamienic z których niestety ocalała tylko jedna. Naprzeciwko, na taj samej ulicy znajduje się jeszcze kilka innych podobnych kamienic. Określenie więc o które chodzi, może być bardzo mylące. Niestety na mapach googla też obiekty są błędnie oznaczone.
DOM BRACTWA CZARNOGŁOWYCH
Obecnie wnętrza wykorzystywane są na koncerty i różne wydarzenia kulturalne. Od strony ulicy zwraca uwagę elewacją zewnętrzną, ze zdobioną bramą zieloną i herbem z profilem Murzyna, a także złoconymi gwiazdami i czerwonymi pasami. Dom Bractwa Czarnogłowych to była siedziba wpływowych kupców.
TALLIN HORSE MILL
Tallinn Horse Mill to ciekawy, ale dość niepozorny obiekt , który znajdziecie w północnej części Starego Miasta. Obecnie pełni rolę małego teatru, stanowiącego jedną ze scen Teatru Miejskiego w Tallinie.
KWARTAŁ KGB
Former KGB headquarters z Więzieniem KGB to ślad po trudnej historii Tallina.
ESTOŃSKIE MUZEUM SZTUKI I DESIGNU
Estońskie Muzeum Sztuki i Designu znajduje się w budynku, który na pewno zwróci waszą uwagę ostrą czerwoną kolorystyką. Oczywiście muzeum dostępne jest dla zwiedzających.
ZABYTKOWE OBIEKTY PRZY ULICY PIKK
Przy jednej ulicy znajdziecie kolejne ciekawe, zabytkowe obiekty. To kamienice zwane kolejno:
- pokazywany wcześniej Dom Bractwa Czarnogłowych, czyli Gildia Bractwa Św. Olafa
- Gildia Św. Kanuta
- Draakon Gallery
- Żółta kamienica na końcu zabudowy z Muzeum Marcepanu
Naprzeciwko nich :
- Estonian History Museum – Great Guild Hall, czyli Wielkia Gildia
- Ambasada Rosji, piękny budynek, obok niego inny , jeszcze ciekawszy. Niestety w obliczu obecnych problemów, obiekt jest pilnowany przez policję, cały opłotowany i oklejony plakatami.
DOLNE MIASTO – POZOSTAŁE OBIEKTY WSCHODNIEJ CZĘŚCI
Ta część starego miasta jest wyjątkowo ciekawa, bo widać wyraźnie różnice w poziomach zabudowy. Co ciekawe, chodząc po tech uliczkach nie odczuwa się aż takich różnic wysokości. Z ciekawych obiektów jakie znalazły się w tej galerii to :
- teatr Kellerteater – kamienny budynek na dole zabudowy
- domki i kamienice przy ulicy Uus
- ambasada Litwy
ULICZKI DOLNEGO MIASTA – POZOSTAŁA MIESZANKA
Uliczki Starego Miasta to niezła mieszanka stylów i epok. Miejscami urocze i kolorowe, w innych zaskakujące. Niekoniecznie pozytywnie, bo w tkance miejskiej tego typu nie powinny się znaleźć. Wszystko to jednak świadczy o charakterze miasta i nadaje mu to, za co miasto kochamy lub nie. Tu każdy budynek opowiada jakąś historię i każdemu należało by poświęcić osobny rozdział. W takim wpisie jak ten, nie jest to jednak możliwe, dlatego teraz oprowadzę was po wszystkich tych miejscach, zaułkach, których nie pokazałam Wam wcześniej, a które najlepiej oddają charakter tego miasta.
Główne uliczki miasta w okresie świątecznym są tu rozświetlone tysiącem światełek i ozdobione choinkami. Prowadzą one do rynku, a jak pięknie on wyglada, pokazałam Wam na początku wpisu.
W wielu miejscach znajdziecie też ciekawe rzeźby. Krążąc po starym mieście warto dokładnie się rozglądać.
Warto też czasem wejść w ukryte podwórka, czy niewidoczne zaułki.
A tu galeria pozostałych ulic i kolorowej zabudowy, czyli to wszystko, za co pokochałam to miasto !!!
TALLIN – BAZA NOCLEGOWA
Tallin ma ogromną bazę noclegową, która stale się rozbudowuje. Za każdym razem podczas kolejnych wizyt, nocowaliśmy w różnych częściach miasta i dzięki temu poznaliśmy każdą z nich bardzo dokładnie. Nie umiem polecić żadnej konkretnej, bo każda ma w sobie coś wyjątkowego. W przypadku rezerwacji noclegu odsyłam jednak do sprawdzonego przez nas i pewnego portalu BOOKING.COM .
Wybierz na mapie poniżej interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :
>> PRZEWODNIK PO ESTONII
>> TALLIN – PRZEWODNIK
- GÓRNE MIASTO TOOMPEA – STARE MIASTO
- DOLNE MIASTO – STARE MIASTO
- PARKI STAREGO MIASTA
- KADRIORG – DZIELNICA TALLINA
- KALAMAJA – DZIELNICA TALLINA
- SADAMA – DZIELNICA TALLINA
- PIRITA – DZIELNICA TALLINA
- PUNKTY WIDOKOWE TALLINA
Tallin i jego Stare Miasto na pewno polubiliście skoro odwiedziliście je 3-krotnie
Oj bardzo, wracam tam za każdym razem z coraz większą przyjemnością
Bardzo lubię takie miasteczka, mają ten swój wyjątkowy urok.
to stolica, trudno nazwać to miasteczkiem … ale faktem jest, ze jest niesamowicie klimatyczna i urokliwa
Piękne miasto. Sądząc po zdjęciach, zachwycające o każdej porze roku! Muszę o nim pamiętać planując podróże.
To fakt , mnie brakuje jeszcze do kompletu jesieni, może w tym roku będzie kolejna okazja
Z pewnością bardzo czasochłonny, ale zarazem niezwykle wartościowy post. Wrócę do niego jeszcze nie raz.