Dortmund

DORTMUND – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE

Dortmund z pewnością nie jest miastem, które można zaliczyć do najpiękniejszych w Europie. Odważę się nawet napisać, że jest jednym z brzydszych. Jeśli jednak dobrze poszukać i tu znajdzie się kilka ciekawych i zaskakujących miejsc idealnych na weekendowy wypad.

Dortmund jest największym miastem Zagłębia Ruhry odwiedzanym najczęściej pod pretekstem przyjazdu na mecz piłkarski Borusji Dortmund, a późną jesienią na jeden z największych na świecie Jarmarków Bożonarodzeniowych. To właśnie on przyciągnął nas to do tego miasta na przełomie listopada i grudnia, a wizyta bardzo pozytywnie zaskoczyła.



DORTMUND – ZWIEDZANIE


MAPA ODWIEDZONYCH MIEJSC


DZIELNICA APLERBECK


Jadąc z lotniska autobusem nr. 490 dotrzemy do dzielnicy Aplerbeck. Tu musimy się przesiąść na inną linię, aby udać się w stronę centrum. Warto jednak zatrzymać się tu na dłuższą chwilę, aby zobaczyć największą atrakcję dzielnicy, czyli Zamek Haus Rodenberg. To tak na prawdę odrestaurowany, XIII-wieczny mur pruski otoczony fosą i parkiem, ale wyjątkowo urokliwy.

Zamek jest udostępniony dla zwiedzających , informacje na STRONIE . Czas otwarcia najlepiej sprawdzić na mapach googla .

Aplerbeck to generalnie spokojna dzielnica o małomiasteczkowej atmosferze. Bezpośrednio za zameczkiem, na Aplerbecker Marktplatz, stoją w sezonie stragany targu płodów rolnych. Niedaleko znajduje się kamienny kościół św. Jerzego pochodzący z XII wieku. Jakieś 100m od zameczku znajduje się także budynek stanowiący szaloną wizję jakiegoś miłośnika Gaudiego .


DORTMUND – DZIELNICA HORDE


To zdecydowanie najciekawsza i równocześnie najpiękniejsza dzielnica miasta. Jest bardzo rozległa , bo rozciąga się na długości aż 10m w kierunku północno – południowym sięgając aż do gór. Obejmuje swoim zasięgiem takie dzielnice jak : Syburg, Holzen, Wellinghofen oraz Phönix .

Ponieważ dzielnica jest niezwykle interesująca i pełna ciekawej historii oraz współczesnych inwestycji postanowiłam poświęcić jej osobny wpis
a w nim poczytacie o :

>> MUZEUM MOTORYZACJI

>> DZIELNICY SYBURG Z:

  • PARKIEM HOHENSYBURG
  • WIEŻĄ VICKETURM
  • RUINAMI ZAMKU HOHENSYBURG
  • POMNIK KAISER WILHELMA
  • WIDOKI NA ZAGŁĘBIE RUHRY
  • ROMAŃSKIM KOŚCIOŁEM ŚW. PIOTRA

>> PÓŁNOCNYM HORDE :

  • PHOENIX SEE
  • HORDE BURG
  • OKOLICA Z WSPÓŁCZESNĄ I STARSZĄ ZABUDOWĄ
  • STARY WIADUKT KOLEJOWY

Dzielnica Hörde

>>> PRZEWODNIK PO DZIELNICY HORDE >>>


DZIELNICA WESTFALENHALLE


Ten punkt programu dla większości odwiedzających Dortmund jest numerem jeden. A to z powodu największego w Niemczech stadionu piłkarskiego Signal Iduna Park i znanej wszystkim drużyny Borussia Dortmund. U nas w rodzinie kibiców nie ma, traktujemy więc wizytę w tym miejscu jako czystą ciekawostkę.


WESTFALENHALLE

Wysiadamy z metra na ostatniej stacji Westfalenhallen i kierujemy się w stronę hal widowiskowych, wystawienniczych i sportowych. Mijamy je i przez ciekawe ogrody dochodzimy do stadionu .


STADION SIGNAL IDUNA PARK

Signal Iduna Park jest szóstym co do wielkości stadionem w Europie i największym w Niemczech. Jego historia sięga 1965 roku, kiedy to zaplanowano budowę nowego stadionu dla Borussii. Obiekt stworzony na potrzeby mistrzostw świata w 1974 i stał się jednym z najsłynniejszych stadionów świata. Kilkukrotnie przebudowany i powiększany, na potrzeby kolejnych mistrzostw świata w 2006 dobił do 83 tysięcy miejsc.

Nasz plan zakładał zwiedzanie stadionu, ale kolejka na jakieś 200 osób przed wejściem zniechęciła nas do tego pomysłu skutecznie. Skierowaliśmy się więc w drogę do kolejnej stacji metra znajdującej się na zachód od stadionu.

Dla zainteresowanych informacje na temat możliwości zwiedzania i aktualny cennik na STRONIE.


DZIELNICA INNESTADT – OST


Dojeżdżamy metrem do stacji Westfalenpark stąd już na piechotkę pod najwyższą wieżę i za razem najwyższy budynek Dortmundu – Florianturm.

Mijamy bramki, tu należy uiścić opłatę za wejście do Parku – Westfalenpark oraz wjazd na wieżę. Można odpuścić sobie wizytę w Parku, ale warto wydać 1 euro więcej, aby nawet o tej porze roku zobaczyć choćby jego fragment.


WIEŻA FLORIANTURM

Przez zachodni fragment parku ruszamy w stronę wieży. Florianturm to wieża widokowa i telewizyjna otwarta w 1959 roku, a w 1996 oraz 1998 roku odnowiona. W roku 2000 górną platformę przystosowano do skoków na bungee. Wysokość wieży to 208.56m.  Na poziomie 142 m oraz 145 m znajdują się dwie platformy widokowe. Kiedyś jeszcze była tu otwarta restauracja, niestety obecnie jest zamknięta do odwołania. A tak liczyliśmy na kawę z widokiem, a tu wielkie rozczarowanie.

Oglądając widoki z góry możemy się przekonać jak przemysł nadal króluje na tym terenie , a za razem jak dużo zieleni jest wokół.


PARK WESTFALEN

Liczący już 50 lat park otaczający wieże jest sam w sobie wielką atrakcją, W sezonie jest tu czynna kolejka linowa, a przez cały rok kolejka szynowa (odkryta) , która przewozi turysów po całym ogromnym terenie. Tuż przy wieży już od 50 lat znajduje się prawdziwy skarb. To niemieckie Rosarium, czyli jedna z największych kolekcji róż na świecie. Jest późna jesień , po różach pozostał tylko mały oszroniony ślad. Bardzo żałowaliśmy, bo tydzień po naszym wyjeździe ( 6 grudnia ) odbywał się festiwal fajerwerków „Winter Lights”.

Czasy otwarcia poszczególnych atrakcji na terenie parku, wieży widokowej oraz aktualny cennik znajdziecie na STRONIE


U-TOWER


Teraz powoli kierujemy się w stronę ścisłego centrum, które nie bez powodu umieszczam na końcu przewodnika. Od zachodniej jego strony, przy stacji metra Westentor, znajdujemy budynek z wielką literą U na dachu – stanowiący jakby symbol współczesnego Dortmundu, ożywienia kulturalnego i zmian w Zagłębiu Ruhry. U-Tower to nowy rodzaj centrum kultury z wystawami sztuki, badaniami, edukacją kulturalną i kreatywnością pod jednym dachem. Do najemców obiektu należą: Muzeum Ostwall, Hartware Medien KunstVerein, Biuro Kultury Miasta Dortmund, Uniwersytet Nauk Stosowanych i Sztuki w Dortmundzie, Uniwersytet Techniczny w Dortmundzie, europejskie centrum gospodarki kreatywnej, Kino im U i inne.


WYSTAWA YOKO ONO

Przed frontem stoi parterowy budynek mieszczący obecnie (do 12 stycznia 2020) wystawę Yoko Ono ADD COLOR (REFUGEE BOAT) (1960/2016).  Jest ona jednym z najbardziej wpływowych i kontrowersyjnych współczesnych artystów. Urodzona w Japonii w 1933 roku, od dziesięcioleci mieszka w Nowym Jorku. Jej prace artystyczne charakteryzują się zaangażowanie na rzecz pokoju, feminizmu i ochrony środowiska. Wystawa jest faktycznie ciekawa i wzbudza emocje.


GALERIA I TARAS WIDOKOWY

Zwiedzanie galerii, oglądanie filmów i wejście na taras widokowy są bezpłatne. Dość zaskakujący jest sam obiekt, ale wystawy już niekoniecznie. Szkoda tak pięknych powierzchni na tego typu sztukę . Warto tu jednak zajrzeć chociażby po to, aby z dachu obejrzeć kawałek miasta.

Szczegóły i aktualne informacje dotyczące kompleksu „U” znajdziecie na STRONIE


CENTRUM MIASTA


Centrum miasta to najczęściej odwiedzane miejsce w Dortmundzie. O tej porze roku przyciąga tu niezliczone tłumy mieszkańców i turystów, a to z powodu JARMARKU BOŻONARODZENIOWEGO, który zajmuje prawie cały areał . Gdyby jednak nie jarmark tak na prawdę to naszym zdaniem najmniej ciekawa część miasta. Jak wiemy podczas II Wojny Światowej miasto zostało całkowicie zmiecione z powierzchni ziemi. Starej zabudowy już nie odbudowano, w centrum mamy więc nowoczesną zabudowę i chaotyczną tkankę urbanistyczną, co sprawia, że „stare miasto” jest jednym z najbrzydszych w Europie. W centrum miasta na uwagę zasługują tak na prawdę tylko trzy kościoły – św. Rajnolda, św. Piotra i Mariacki, rynek, sala koncertowa, teatr oraz Muzeum Futbolu.


KOŚCIÓŁ ŚW. RAJNOLDA

To jedyny kościół do jakiego udało nam się wejść, ale właśnie szykowano się do jakiegoś koncertu, w środku wiec zbierały się tłumy. Kościół pod wezwaniem św. Rajnolda, czyli patrona miasta ma najstarsze fragmenty architektoniczne zachowane z XIII wieku. Wewnątrz można także zobaczyć wiele elementów wyposażenia z XV wieku – między innymi ołtarz główny, pulpit z orłem przeznaczony do czytania ewangelii, czy chrzcielnicę z brązu. Można także podobno wejść na wieżę z tarasem widokowym.


KOŚCIÓŁ ŚW. PIOTRA

Kościół, którego historia także sięga średniowiecza, a konkretnie XIV wieku. Posiada charakterystyczną wieżę z bardzo wysokim, spiczastym hełmem, ale jego największym skarbem jest podobno przepiękny zdobiony drewniany ołtarz, który zwany jest Złotym Cudem Westfalii.


KOŚCIÓŁ MARIACKI

Kościół Mariacki znajduje się tuż przy kościele św. Rajnolda. Zbudowany z jasnego piaskowca, także ma swoją długą, sięgającą średniowiecza historię. Warto do niego wstąpić, by zobaczyć dwa piękne ołtarze: ołtarz Berswordtów – z końca XIV wieku oraz Ołtarz NMP Konrada von Soes z XV wieku. Warte zobaczenia są także stare rzeźby Madonny – najstarsza z XIII wieku, czy późnoromańska chrzcielnica.


FRIEDENSPLATZ

Pełniący funkcję rynku plac przy którym znajdują się Ratusz z wyjątkowo nieciekawą architekturą oraz zdecodowanie ciekawszy obiekt Urzędu Miasta naprzeciwko.


POZOSTAŁA ZABUDOWA CENTRUM

Pozostała zabudowa to głównie centra i pasaże handlowe, jak to w centrach miast liczne restauracje i kawiarnie. My zaglądamy do centrum głównie w celu odwiedzenia jarmarku. Nie staramy się więc specjalnie odnaleźć jakieś wyjątkowo ciekawe miejsca.


OKOLICA DWORCA CENTRALNEGO


NOSOROŻCE

W całym centralnym Dortmundzie znajdziecie mnóstwo różnokolorowych nosorożców. Nie są to jednak zwykłe nosorożce. Posiadają bowiem skrzydła. O tym dlaczego nieszablonowym symbolem Dortmundu jest skrzydlaty nosorożec poczytacie ciekawą historię TUTAJ.


POZOSTAŁE ATRAKCJE DORTMUNDU


Jak się okazało nawet dwa dni to za mało , aby obejrzeć wszystkie najciekawsze punkty w Dortmundzie. Dla zainteresowanych podaję poniżej listę ciekawych muzeów i miejsc, na które nam nie wystarczyło czasu. Był to też nasz wybór, ponieważ wyczytałam, że większość muzeów nie posiada przewodników i opisów w języku angielskim, a niemiecki jest nam zbyt mało znany.

NAJCIEKAWSZE MUZEA :

  • Dziedzictwa Przemysłowego Zeche Zollern – LINK
  • DASA – Muzeum Techniki i zawodów – LINK
  • Browarnictwa – LINK
  • Prześladowań – Steinwache, położone na terenie dawnego więzienia opowiadające burzliwą historię Niemiec w czasach dyktatury hitlerowskiej – LINK
  • BINARIUM – Digital Adventure Center GmbH – Muzeum Techniki – LINK

INNE MIEJSCA I OBIEKTY :

Rombergpark z ogrodem botanicznym i zoo

Ostfriedhof – stary cmentarz

Hallerey – Rezerwat Przyrody

Evinger Schloss Dortmund Alle – ZAMEK


BAZA NOCLEGOWA W DORTMUNDZIE


Aby na spokojnie zwiedzić miasto i okolice trzeba poszukać noclegu. Tu polecam sprawdzony przez nas i pewny portal Booking.com . Wybierz interesującą cię datę noclegu i rezerwuj :


Booking.com



PRZEWODNIK PO NIEMCZECH >

DORTMUND NA WEEKEND – INFORMACJE PRAKTYCZNE >

MONACHIUM – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

FRANKFURT NAD MENEM – INFORMATOR PRAKTYCZNY >

NORYMBERGA NA WEEKEND – INFORMACJE PRAKTYCZNE (W PRZYGOTOWANIU)

7 Replies to “DORTMUND – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE”

  1. W sumie, to w każdym nawet brzydkim miejscu da się dostrzec coś wyjątkowego! I tak, Yoko Ono chyba robi największe wrażenie. A wiesz, że na Islandii (na wysepce Videy, która znajduje się na przeciwko Reykjaviku) jest taki pomnik świetlny 'The Imagine Peace Tower ’ od Yoko Ono dla Johna Lennona? 🙂

  2. Tak sobie przewijam i przewijam i nagle fotki z wystawy Yoko Ono, wow! Robi wrażenie na zdjęciach, muszę kiedyś zobaczyć na żywo :). Dortmund też fajnie się prezentuje w tym wpisie, zachęcająco :). Pozdrowienia z Francji!

    1. Z tego co wiem, wystawa była tymczasowa i pewnie jest już teraz w innym mieście – warto by to było sprawdzić

Leave a Reply