DZIELNICA KADRIORG


To po za starówką najpiękniejsza dzielnica miasta. Mieści się około 2km na wschód od centrum, a jej centralny punkt stanowi przepiękny pałac. Ale nie tylko dla niego warto tu zawitać i z pewnością spędzimy tu dobre kilka godzin. Wchodząc na teren założenia mijamy po lewej stronie mały domek, który jest Centrum Informacji Turystycznej:

 

PARK ZACHODNI

Aby dotrzeć do pałacu musimy przejść przez piękny park. Po prawej stronie mijamy jeziorko Luigettig na środku którego znajduje się altana . Po jednej stronie wody znajdziemy pomnik Lauluisa Friedrich Reinhold Kreutzwaldi (1803-1882), po drugiej już bez postumentu postać Jaana Poska. To część Parku Ludzi (People’s Park), w którym znajduje się jeszcze plac zabaw dla dzieci , park rozrywki i Muzeum dla Dzieci. Po drugiej stronie Alei A. Weizenbergi znajduje się z kolei (Dolny Ogród) Lower Garden.

 

MUZEUM SZTUKI KADRIORG

Tuż za parkiem po lewej stronie znajduje się Muzeum Sztuki w barokowym pałacu, zbudowanym przez Piotra Wielkiego dla jego żony, Katarzyny I, w 1718 roku. Zaprojektowany przez włoskiego architekta Niccolo Michettiego pałac i otaczające go kolorowe ogrody są wyrazem carskiej ekstrawagancji. Muzeum Sztuki Kadriorg posiada w swoich zbiorach setki XVI-XX-wiecznych obrazów zachodnich i rosyjskich artystów, a także druków, rzeźb i innych dzieł. Jeśli nie dal dzieł sztuki, to warto tu zawitać dla samy fantastycznych wnętrz.

 

POZOSTAŁE OBIEKTY W PARKU

W parku znajduje się nie tylko piękny pałac, ale także kilak innych obiektów wartych odwiedzenia :

  • Muzeum Zabawek
  • Muzeum Mikkel
  • Jääkelder
  • Kancelaria Prezydenta Estonii
  • Muzeum w Domu Piotra Wielkiego ( do którego zawitałam )
  • Eesti Kunstimuuseum – Muzeum sztuki Współczesnej

 

VABAKUJUNDUSLIK PARK I OGRÓD JAPOŃSKI

Aby dojść do Ogrodów Japońskich i nad morze musimy przejść przez kolejny wielki park : Vabakujunduslik park ( Free-form Park ). Kilkaset metrów dalej jesteśmy już na ternie Ogrodu Japońskiego ( Jaapani Aed Kadrioru pargis ) . To najmłodsza część całego założenia, budowa ogrodu zaczęła się bowiem dopiero w 2011 roku. Pracom przewodniczył Masao Sone, projektant mody w Japonii. Ogród jest zaprojektowany jako powolna podróż przez kamienne mosty i wokół zbiorników wodnych, w ogrodach tego typu kamienie i woda są bardzo ważnymi elementami.

 

RUSALKA I WYBRZEŻE

Teraz od plaży i morza oddziela nas już tylko ulica Narva maantee. Wcześniej mijamy jeszcze Pomnik Rusałki ( Russalka Memorial ). To pomnik wzniesiony na cześć marynarzy poległych w katastrofie pancernika „Rusalka” w 1893 roku.


>>> PRZEWODNIK PO TALLINIE  >>>


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *