Tarangire to jeden z siedmiu parków narodowych Tanzanii. Położony w północnej części kraju jest prawdziwym królestwem słoni.
Park Narodowy Tarangire został utworzony w 1970 roku na powierzchni 2600 km². jest więc pięciokrotnie mniejszy od Serengeti, ale dzięki temu łatwiej tu o odnalezienie i zobaczenie wszystkich zwierząt. Jego nazwa pochodzi od rzeki Tarangire, która przepływa przez park. To prawdziwe królestwo słoni, ale park to także dziesiątki innych gatunków zwierząt, o których w tym wpisie Wam opowiem.
Po szczęśliwie zdobytym KILIMANDŻARO trafiliśmy tu wykupując kompleksowo w ramach wyprawy, także safari w dwóch parkach narodowych Tanzanii. Jednym z niezwykłych miejsc w jakie zawitaliśmy było Tarangire. To było pierwsze tego typu miejsce w Afryce w jakim w życiu byliśmy, dlatego wrażenia były dla nas absolutnie niezapomniane.
PARK NARODOWY TARANGIRE – INFORMACJE PRAKTYCZNE
We wszystkich parkach narodowych obowiązuje jedna zasada. Nie da się tu dotrzeć prywatnie, trzeba wykupić wycieczkę w jednej z wielu agencji specjalizujących się w organizacji safari. Safari w Afryce jest drogie, gdyż wysokie są opłaty za wjazd do parków narodowych. Nie da się ich w żaden sposób uniknąć ani obniżyć, wszystkie firmy mają w związku z tym podobne ceny. Na granicach parków znajdują się biura, w których przewodnicy grup dokonują papierkowej roboty potrzebnej do wjazdu na chronione tereny.
Cena safari zależy od tego:
- ile dni możemy poświęcić na safari,
- które parki chcemy zobaczyć,
- w jak dużej grupie osób chcemy podróżować,
- gdzie chcemy nocować i gdzie jeść
My nie mieliśmy na wybór żadnego wpływu, ale oferta naszej agencji Adventure 24 okazała się idealna i obejrzeliśmy w zasadzie wszystko co najciekawsze w tej części Tanzanii. Jeśli jednak będziecie chcieli zorganizować to sobie sami to polecam poradnik Globfoterki – link
Więcej informacji na temat Tarangire i możliwości dotarcia tu na stronie > Tarangire National Park
Wjazd do Parku i strefa rekreacji
Przy bramie wjazdowej do Tarangire znajduje się budynek z biurami, informacją turystyczną oraz sklepiki. Przy parkingu znajduje się stosik ułożony z czaszek antylop, słoni i bawołów. W strefie wejściowej ułożone są stoły na których mamy możliwość w towarzystwie dziesiątek ptaków spożyć lunch. Od tego zresztą zaczynamy naszą przygodę.
Czym się poruszamy po parku ?
Jedziemy 6-osobową grupą w pojazdach terenowych 7-osobowych przystosowanych specjalnie do safari. Wszystkie pojazdy mają otwierane szyby boczne oraz otwierane dachy. Dzięki temu każdy może obserwować zwierzęta, a przy okazji mieć ochronę od palącego tu słońca.
Samochody mogą poruszać się tylko po wytyczonych gruntowych drogach, nie wolno jeździć off-road. Zabronione jest karmienie zwierząt oraz wychodzenie z pojazdów. Oczywiście czasy kiedy na safari się polowało, czyli zabijało bezmyślnie biedne zwierzęta, bezpowrotnie mam nadzieję minęły. Obecnie safari polega na obserwacji zwierząt w ich naturalnym środowisku, a dzięki temu zwierzęta się nie boją i potrafią podejść do samochodów na prawdę blisko. Na dowód zdjęcia poniżej.
ZWIERZĘTA W TARANGIRE
W parku występuje duża liczba impali, bawołów, żyraf, dużą liczbę słoni, a także gnu i zebr. Podobno nadal żyje kilka nosorożców czarnych. Do innych pospolitych zwierząt w Tarangire należą lamparty, lwy, hieny i gepardy. Po lunchu wsiedliśmy do naszych pojazdów i wjechaliśmy przez bramę do parku. Szybko okazało się, że zagęszczenie zwierząt w Tarangire jest faktycznie ogromne.
NAJWIĘKSZA POPULACJA SŁONI W TANZANI
Jedną z kluczowych atrakcji, które sprawiły, że Park Narodowy Tarangire stał się popularny na arenie międzynarodowej, jest największa populacja słoni w całym kraju. W porze suchej od czerwca do października, można zobaczyć liczne duże stada słoni liczące nawet 300 osobników. Aż takiej ilości na raz nie widzieliśmy, ale słonie faktycznie były widoczne w dużych grupach na całym terenie. Mnóstwo też było mam z małymi słoniątkami.
ŻYRAFY
Jednymi z pierwszych zwierząt jakie widzimy są urocze żyrafy skubiące liście akacji, czy pijące wodę z jeziorka. Warto wspomnieć, że te dostojne zwierzaki są narodowym symbolem Tanzanii.
ZEBRY
Nad tym samem jeziorkiem zobaczyliśmy pierwsze zebry. To właśnie nad wodą gromadzą się największe ilości zwierząt różnych gatunków. Sielski obrazek pozbawiony jakiegokolwiek zagrożenia . Dopóki oczywiście nie pojawi się jakiś drapieżnik.
LWY I LWICE
Drapieżniki są, dosłownie kilkadziesiąt metrów dalej, ale jedyne co je właśnie interesuje to spokojna, niczym nie zmącona drzemka. Kiedy więc podjeżdżamy blisko pod drzewo na którym wyleguje się jedna lwica, ta na moment otwiera oczy, aby po chwili zmienić pozycje na wygodniejsza i spać dalej.
IMPALE I GAZELE
Już na początku przejazdu przez park, przy drodze ukazuje się mnóstwo impal i antylop. Osobiście mam problem, aby odróżnić je, bo tak jak samce można poznać po rogach, tak już samice o wiele trudniej. Impale zwyczajne to przedstawicielki jednego z najbardziej licznych gatunków antylop w Tanzanii.
ANTYLOPY GNU
Te zwierzęta także spotkamy tu w dużych stadach.
BAWOŁY
Przed nami przechodzi jeden przedstawiciel swojego gatunku z charakterystycznymi ogromnymi, skręconymi rogami. Aż trudno uwierzyć, ze takie zwierze może paść ofiarą o wiele mniejszego od niego drapieżnika.
GUZIEC
Ten charakterystyczny zwierz, przypominający naszego dzika nie jest tu zbyt często widziany. My wypatrujemy tylko jednego w gęstej trawie.
MAŁPY
Tych jest sporo już na wejściu do parku.
PTAKI
Ptaki w Tarangire są bardzo liczne, zidentyfikowano tu ponad 545 gatunków. Małe kolorowe, orły i ogromne nieloty jak strusie. Oprócz tych gatunków, jest tu mnóstwo gołąbków żółtych z kołnierzykiem i nieśmiałych szpaków.
KRAJOBRAZY TARANGIRE
Tarangire to niesamowicie różnorodny krajobraz, który tworzą drzewa oraz rzek. Nie jest płasko, droga raz zjeżdża w dół, raz do góry. Są nawet skały, drzewa, krzewy i palmy.
BAOBABY
Jest tu też masa potężnych baobabów, które tylko z pozoru wyglądają na suche i obumarłe. W rzeczywistości potrafią magazynować bardzo duże ilości wody, by przetrwać w trudnych warunkach. Są też długowieczne, najstarszy znany baobab liczył sobie podobno prawie 1300 lat !
Według lokalnych legend drzewa te z łatwością przemieszczały się po kontynencie afrykańskim, jednak ich bezcelowy ruch zirytował Boga, który postanowił zasadzić je do góry nogami, aby uniemożliwić im ponowne poruszanie się.
KOPCE TERMITÓW
A krajobraz ożywiają do tego ogromne kopce terminów, sięgające nawet kilku metrów.
Park Narodowy Tarangire to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc, jakie widzieliśmy na świecie. Obcowanie z naturą bez płotów i zasieków i obserwacja tych wszystkich znanych nam co prawda zwierząt, ale tym razem w ich naturalnym środowisku, nie da się porównać z niczym innym.
TANZANIA – PRZEWODNIK PO KRAJU I INFORMACJE PRAKTYCZNE >>
KILIMANDŻARO 7-DNIOWY TREKKING DZIEŃ PO DNIU >>
- KILIMANDŻARO – INFORMACJE PRAKTYCZNE >>
- MACHAME GATE > MACHAME CAMP (DZIEŃ 1) >>
- MACHAME CAMP > SHIRA CAMP (DZIEŃ 2) >>
- SHIRA CAMP > LAVA TOWER > BARANCO CAMP (DZIEŃ 3) >>
- BARANCO CAMP > KARANGA CAMP (DZIEŃ 4) >>
- KARANGA CAMP > BARAFU CAMP (DZIEŃ 5) >>
- BARAFU CAMP > UHURU PEAK > MWEKA CAMP (DZIEŃ 6) >>
- MWEKA CAMP > MWEKA GATE (DZIEŃ 7) >>
TARANGIRE – SAFARI W PARKU NARODOWYM >>
Zwiedzanie Safari czyli zwierząt w ich naturalnym środowisku, to wyjątkowa przygoda, bardzo odważna.
Piękne to co pokazujesz tu, czym się dzielisz w artykule.
Magdalena z Weekendownika
Bardzo ciekawy park! W takim miejscu nie można się nudzić:)
Niejeden uczeń mógłby się wiele dowiedzieć z Twojego tekstu, a potem zabłysnać na biologii czy geografii. Świetny artykuł.
Zawsze marzył mi się udział w takim safari z prawdziwego zdarzenia – ale póki co jest to poza moim zasięgiem.
Cudne miejsce! To musi być niesamowita niezapomniana przygoda!