KILIMANDŻARO

KILIMANDŻARO – INFORMACJE PRAKTYCZNE

Kilimandżaro – informacje praktyczne to kompendium wiedzy niezbędnej do dobrego przygotowania się do na zdobycie najwyższego szczytu Afryki. Aby skończyło się sukcesem, warto zapoznać się z tym małym poradnikiem.

Kilimandżaro – informacje praktyczne to taki mój mały poradnik przygotowany z myślą o tych, którzy wybierają się w wysokie góry Afryki po raz pierwszy. Aby nie wertować setek strony, wystarczy, że przeczytacie poniższy spis i spakujecie wszystkie niezbędne rzeczy. Nie ma znaczenia, który ze szlaków na najwyższą górę Afryki wybierzecie, wszędzie te rady się przydadzą.


KILIMANDŻARO – ZANIM PODEJMIEMY DECYZJĘ


Nie oszukujmy się, wyprawa na Kilimandżaro do tanich nie należy, jeśli więc chcemy cali i zdrowi wrócić z wyprawy do domu, a jeszcze po drodze zdobyć szczyt, musimy się dobrze do wyprawy przygotować. Ważnym, a właściwie najważniejszym elementem jest nasze zdrowie, kolejnym kondycja, ale o tym za chwilę.

PRZECIWWSKAZANIA MEDYCZNE :

  • choroby układu krążenia, układu oddechowego, układu nerwowego, układu pokarmowego,
  • choroby hematologiczne, takie jak : anemia, granulocytopenia i agranulocytoza, nowotwory, skazy krwotoczne),
  • choroby endokrynologiczne

KONIECZNE I ZALECANE BADANIA :

  • badanie serca , wysiłkowe EKG
  • morfologia z ferrytyną, która odpowiada za tworzenie hemoglobiny i D3
  • kontrola jamy ustnej i wyleczenie wszystkich ubytków
  • można wykonać RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej, badanie ogólne moczu, profil wątrobowy, poziom glukozy na czczo, elektrolity.

SZCZEPIENIA :

Przed wyjazdem do Tanzanii (nie tylko na Kilimandżaro) powinno się wykonać obowiązkowe, ale także zalecane szczepienia. Należy zacząć je robić i sprawdzić, czy mamy aktualne, minimum 6 tygodni przed planowaną podróżą.

  • Szczepienia zalecane: odra, świnka, różyczka, tężec wirusowe zapalenie wątroby typu A+B, dur brzuszny, cholera, wścieklizna. Szczegóły tutaj >link
  • Szczepienie obowiązkowe: żółta febra jeśli lecimy potem na Zanzibar (zgodnie z tanzańskim prawem osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka nie jest endemiczna, nie muszą przedstawiać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę, ale jeśli przesiadka np. w Etiopii przeciągnie się nam > 12 godzin to będziemy mieli kłopoty i możemy nie zostać wpuszczeni)

KILIMANDŻARO – PRZYGOTOWANIA DO WYPRAWY


PRACA NAD KONDYCJĄ

Trekking na Kilimandżaro charakteryzuje się niewielką trudnością techniczną, ale ograniczona ilość tlenu powoduje, że góra ta będzie wymagać od nas ogromnego wysiłku i musimy mieć bardzo dobrą kondycję. Warto o nią zadbać dużo wcześniej. My już to sprawdziliśmy trenując codziennie przez prawie 2 lata przed wyprawą w Himalaje (patrz przygotowania do wyprawy) . Od tamtego czasu już z pewnego przyzwyczajenia dbamy każdego dnia o dużą dawkę ruchu. Codzienne ćwiczenia na siłowni, czy fitnesie, wybór roweru zamiast samochodu, bieganie, czy wycieczki w góry.

SPRAWDZENIE WYDOLNOŚCI ORGANIZMU

Osobiście jesteśmy przeciwnikami porywania się na takie wysokości (powyżej 5000m), jeśli wcześniej nie sprawdzimy swojej wydolności na minimum 3000m. Oczywiście może się okazać, że nawet beskidzkie wędrówki są w stanie nas przygotować do takiej wyprawy, ale w wielu przypadkach organizm odmówi posłuszeństwa. My przekraczaliśmy w naszym życiorysie barierę 3000 wielokrotnie, w tym kilka razy z naszym synem (dlatego nie obawialiśmy się zabrać go w Himalaje), potem sprawdziliśmy nasze organizmy właśnie w drodze do EBC. Jadąc na Kilimandżaro, wiedzieliśmy już co nas czeka, choć nie wszystko dało się przewidzieć i zaplanować.


KILIMANDŻARO – INFORMACJE PRAKTYCZNE

CO SPAKOWAĆ NA TREKKING ?


WÓR TRANSPORTOWY WODOODPORNY

My nabyliśmy takie bezpośrednio od firmy wyprawowej Adventure24 jeszcze przed Himalajami. Tego samego typu produkuje też Nord Face. Warto też mieć drugi taki wór, aby zostawić zbędne rzeczy na wyprawie w depozycie hotelowym.


MAŁE PLECAKI

Plecaki, które będą nam służyć jako bagaż podręczny. Warto zabrać takie 40-45 litrowe. Mój plecak to 40-litrowy turkusowy plecak Alpinpack40 firmy Elbrus, wędruje ze mną już od 6 lat. Do tego warto zabrać przeciwdeszczowe pokrowce na plecaki, które są kupione razem z plecakami.


BUTY WYSOKIE I NISKIE

Dobre i wygodne buty to absolutna podstawa sukcesu! Złe, niewygodne mogą zepsuć nawet najcudowniejszą wędrówkę. Jeśli nie mamy sprawdzonych, warto kupić nowe, ale koniecznie sprawdzić je na kilku wycieczkach w różnym terenie. My nasze przetestowaliśmy nasze już w Himalajach i na dziesiątkach innych wędrówek. Moje buty to : Montura Alpine Trek LH GTX , męża to Salewa Rapace GTX NE . Wysokie buty warto zabrać na atak szczytowy, niskie na wszystkie pozostałe dni. Buty niskie to nasze sprawdzone i przechodzone już od lat modele. Ja od lat jestem wierna firmie The North Face .


ŚPIWORY

Pod Kilimandżaro czekają na nas bardzo zimne noce, praktycznie każdego dnia temperatura spadała poniżej zera (nawet do minus kilkunastu stopni). Przed Himalajami kupiłam model – DOPY -25°C firmy HUSKY . Jego ekstremalna temperatura to -25. Śpiwór wtedy i teraz sprawdził się na medal, choć chwilę trwało zanim się nagrzał na tyle, aby można było rozebrać pierwsze warstwy. Mąż w Himalajach bardzo zmarzł, kupił więc teraz taki do -10 stopni. Do spania dodatkowo polecam skarpety z puchu (kupione na allegro).


MATERACE , MAPY SAMOPOMPUJĄCE LUB KARIMATY

Na miejscu dostaniemy materace , ale są one bardzo cienki i mogą być wilgotne, dlatego radzono nam, aby zabrać coś jeszcze co chroni od wilgoci. Zdecydowaliśmy się na zakup mat samopompujących, takich najtańszych i cienkich, ale sprawdziły się bardzo dobrze.


KURTKI, SOFTSHELE, POLARY, SPODNIE

  • nieprzemakalne kurtki typu GORE-TEX – obowiązkowo
  • kurtki typu SOFTSHELL z kapturem.
  • polary – mieliśmy po 2 (cieńszy do spania i grubszy na trekking)
  • kurtki puchowe – mieliśmy takie w Himalajach, ale za cienkie. Tym razem zaopatrzyłam się w taką grubszą , typowo zimową z kapturem > Regatta Great Outdoors . Zakładałam ją wieczorami, nocą i na atak szczytowy.
  • spodnie, najlepiej sprawdzają się te zwykłe dresowe (tzw. legginsy), a na to drugie nieprzemakalne / nieprzepuszczające wiatru . Te drugie na pewno przydadzą się powyżej 5000m.

OKULARY Z FILTREM UV LUB NAKŁADKI NA OKULARY

Na tak dużych wysokościach w górach słońce jest bardzo niebezpieczne. Obowiązkowo musimy poszukać szkieł z najwyższym filtrem UV. Warto też mieć ze sobą 2 pary, w razie uszkodzenia lub zgubienia. W Himalajach zakładałam soczewki i na to okulary przeciwsłoneczne. Na Kilimandżaro, ze względu na brak higieny i bieżącej wody zrezygnowałam z kontaktów i pozostałam przy swoich okularach i na to nałożonych nakładkach z filtrem.


POZOSTAŁE NIEZBĘDNE RZECZY :

  • rękawice (najlepiej cienkie typu wełna, polar, softshell + grube typu „narciarskie” na atak szczytowy)
  • czapka ciepła i z daszkiem. Większość osób nosiła na głowie bandany (warto mieć kilka)
  • bielizna oddychająca / termoaktywna
  • T-shirty ( najlepiej oddychające ), dobrze sprawdzają się te z długimi rękawami, krótki rękaw potrzebny najwyżej przez 2 dni
  • skarpety trekkingowe – kilka par na każdy dzień trekkingu, na atak szczytowy 2 pary. Warto zabrać dodatkowe grube do spania.
  • czołówka + zapasowe baterie. W obozach nie ma oświetlenia, czołówka przyda się każdego dnia
  • kije teleskopowe obowiązkowe na atak szczytowy i na zejście
  • termos (1 lub 1,5 litra) – wrzątek i herbatę dostaniemy każdego dnia
  • ręcznik szybkoschnący – wystarczy 1 mały, do przetarcia rąk i twarzy (na więcej higieny nie ma co liczyć)
  • kosmetyki, przybory toaletowe (tylko podstawowe, absolutnie niezbędne)
  • krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem UV + pomadka ochronna do ust (filtr minimum 50)
  • chusteczki odświeżające/wilgotne – warto mieć 2 opakowania zwykłe i jedno antybakteryjne – są absolutnie niezbędne – tylko tak będziemy mogli się umyć.
  • batony energetyczne są niezbędne na atak szczytowy, bo w tym dniu pierwszy posiłek będzie po kilkunastu godzinach w trasie
  • Camelbak, czyli pojemnik na wodę z rurką (1,5 – 2 litrów). Pić musimy prawie bez przerwy więc to sprawdza się najlepiej
  • obowiązkowe są butelki na wodę metalowe lub z mocnego plastiku. Butelek typu PET nie wolno wnosić na teren Parku Narodowego
  • aparat, kamera, telefon (to już indywidualna sprawa)

OBOWIĄZKOWA APTECZKA :

  • leki przeciw biegunce i na zatrucia żołądkowe (nam okazały się niepotrzebne)
  • środki przeciwbólowe – mocne i w dużej ilości
  • na gardło i przeziębienia (aspiryna, witamina c, coś do ssania)
  • leki na zapalenie zatok – mnie sprawdził się „Ibubrom zatoki”
  • leki na zapalenie pęcherza – może się przydać, a jak się coś przytrafi będzie poważny problem
  • diuramid – lek na chorobę wysokościową (okazał się niezbędny dla większości osób, nawet dla nas)
  • plastry na obtarcia i odciski
  • leki indywidualne – sami najlepiej znamy własne zdrowie i wiemy co może nam na trasie grozić

KILIMANDŻARO – INFORMACJE PRAKTYCZNE

SKĄD BRAĆ ENERGIĘ ?


Na trasie nie ma nigdzie prądu. Warto zainwestować w powerbank do telefonu i kupić dużo zapasowych akumulatorów np. do aparatu fotograficznego. Należy jednak pamiętać o trzymaniu ich w cieple (przy tak niskich temperaturach szybko się nam rozładują) . W Himalajach korzystaliśmy z takiej zdobyczy cywilizacji jak GOAL ZERO. Teraz zainwestowaliśmy w mniejsze panele słoneczne montowane do plecaka + powerbank. Ładowaliśmy jednak tylko w obozach kiedy przez chwile świeciło słońce


WYPRAWA NA KILMANDŻARO

Z AGENCJĄ CZY BEZ ?


Po Parku Narodowym Kilimandżaro nie ma możliwości poruszać się samodzielnie. Władze Tanzanii podjęły pewne decyzje, które powodują, że turysta musi zatrudnić ekipę do obsługi, a dzięki temu mnóstwo ludzi ma pracę. Jeśli więc na miejscu będziemy próbowali znaleźć agencję, która zorganizuje nam taką wyprawę, może się okazać, że na powiedzmy 2-3 osoby będziecie musieli zatrudnić 10-11 osób obsługi. Przy większych grupach wszystko jest lepiej zorganizowane i tak jak w naszym przypadku na 1 osobę przypadało około 3 Tanzańczyków. Oszczędność więc może być pozorna i jeśli zaoszczędzimy na agencji z którą polecimy, to na miejscu być może wydamy dużo więcej.

My wybraliśmy agencję ADVENTURE 24 , bo sprawdziliśmy ją już wcześniej w Himalajach i wszystko było perfekcyjnie zorganizowane. Dodatkowo mogliśmy spędzić czas w towarzystwie osób, które mają ta samą pasję i są tak samo zdeterminowani, aby dotrzeć do celu. Był z nami przewodnik Michał, który zdobywał szczyt po raz 37, służył więc pomocą i jak widać miał ogromne doświadczenie.


AKLIMATYZACJA


Aklimatyzacja to przystosowanie się organizmu do nowych warunków klimatycznych, do wysiłku na dużych wysokościach gdzie brakuje tlenu. Do aklimatyzacji nie można się wcześniej przygotować, a kondycja fizyczna pomaga, ale nie ma na to większego wpływu. Nigdy nie wiemy jak zachowa się nasz organizm. Kilimandżaro to prawie 6000 m n.p.m., a organizm odczuwa problemy już przy 3500-4000m. U niektórych osób nawet niżej. Objawy choroby wysokościowej to: zmęczenie, ból głowy, brak apetytu, kłopoty ze snem, czasami również wymioty.

POLE , POLE … wolno, wolno …

Istotne jest, aby wysokość zdobywać bardzo powoli i dużo pić, aby nie dopuścić do odwodnienia. Od pierwszego dnia zaleca się wypijanie minimum 4 litrów płynów. Dlatego też warto iść z osobami doświadczonymi, które znają realia tej góry, wybierać sprawdzone agencje i słuchać się na miejscu przewodników , nawet jeśli dla naszego bezpieczeństwa i zdrowia będą radzili nam zawrócić.


KILIMANDŻARO – INFORMACJE PRAKTYCZNE

ORGANIZACJA WYPRAWY


Istnieje kilka tras, które mają możliwość noclegu w budynkach (pod dachem). Jeśli pójdziecie tak jak my TRASĄ MACHAME , wówczas wszystkie noclegi będziecie mieli w namiotach.

Namioty, materace, jadalnia i kuchnia z pełnym wyposażeniem oraz nasze torby główne wędrują na barkach porterów. Przygotowanie posiłków, napojów, zmywanie i wszystko co związane z jedzeniem, także nie jest na naszej głowie. Właściwie jedynym problemem wspinacza pod Kilimandżaro jest wejście na górę i przepakowanie rzeczy osobistych. Tak niewiele, a jednak tak dużo na tych wysokościach.



Jeśli macie jakieś pytania, zapraszam do kontaktu wirtualnego oraz osobistego na spotkaniach podróżniczych i slajdowiskach – informacja o planowanych w AKTUALNOŚCIACH

UWAGA ! – część zdjęć pochodzi ze stron producentów, a sam artykuł nie jest sponsorowany



TANZANIA – PRZEWODNIK PO KRAJU I INFORMACJE PRAKTYCZNE >>

KILIMANDŻARO 7-DNIOWY TREKKING DZIEŃ PO DNIU >>

TARANGIRE – SAFARI W PARKU NARODOWYM >>

NGORONGORO – SAFARI W PARKU NARODOWYM >>

MASAJOWIE W TANZANII >>

ZANZIBAR – PRZEWODNIK PO WYSPIE I INFORMACJE PRAKTYCZNE >>

6 Replies to “KILIMANDŻARO – INFORMACJE PRAKTYCZNE”

  1. Nie to nie dla mnie, wolę wodę, a na góry wszelkiej maści wolę popatrzeć z daleka ewentualnie w TV jakiś film dokumentalny obejrzeć.
    Ale dla miłośników gór to na pewno duża atrakcja tak jak dla nas woda 🙂

  2. Ekstremalne wyprawy już nie dla mnie, teraz pozostaje mi zanurzać się w fotorelacjach, doskonale pamiętam, jak wiele radości sprawiało mi chodzenie po górach, nawet naszych polskich czy czeskich, jakże podbudowany psychicznie człowiek wraca z nich, zmęczony, ale szczęśliwy.

  3. Doskonałe zestawienie. Na pewno bardzo przydatne dla wybierających się na Kilimandżaro, ale nie tylko tam. Każdy wyjazd powinien być odpowiednio przygotowany zarówno pod kątem sprzętu, wyposażenia, jak i pod względem zdrowotnym.

Leave a Reply