Muzea Norymbergi należą do jednych z najciekawszych w całych Niemczech, a może nawet i Europie. Byliśmy zaskoczeni ich ilością, poziomem prezentacji oraz samą niezwykłą historią tego miasta.
Muzea Norymbergi mogły by nam zapełnić spokojnie cały tydzień pobytu, jak nie więcej. Niestety taką ilością czasu nie dysponowaliśmy. Przez dwa pełne dni udało nam zwiedzić 7 z 29 jakie mieliśmy w ramach karty : NÜRNBERG CARD.
W roku 2022 koszt takiej karty to 33 euro. Ważna jest przez 2 dni (nie doby), na wszystkie przejazdy komunikacją miejską oraz jako wstęp do 29 muzeów. Wyrobiliśmy ją przez internet, a na potwierdzenie trzeba było czekać około godziny. Potem wystarczyło wszędzie pokazać kod na telefonie. Koszt wstępu do jednego muzeum to kwota około 4-10 euro + przejazdy komunikacją (każdy przejazd po 3,2 euro) . Jak łatwo obliczyć w dwa dni spokojnie to wykorzystacie.
MAPA WSZYSTKICH MUZEÓW W NORYMBERDZE
Kolorem NIEBIESKIM zaznaczone są te, które udało się odwiedzić i opisać poniżej. Te na ŻÓŁTO to pozostałe muzea. Na tej mapce najlepiej widać ogrom oferty tego miasta i okolicy.
ODWIEDZONE MUZEA NORYMBERGI I NASZA OCENA (10/10)
MUZEUM KOLEJNICTWA DEUTSCHE BAHN – DWIE CZĘŚCI (9/10)
MUZEUM CZYNNE : 9.00-17.00, w weekendy 10.00-18.00, w poniedziałek nieczynne
BILET WSTĘPU : 7euro / 3euro ulgowy , aktualne ceny na STRONIE
Muzeum Kolejnictwa w Norymberdze to największe i najwspanialsze tego typu muzeum w Niemczech i równocześnie znajdujące się w gronie 6 najlepszych muzeów kolejowych na świecie. Jako miłośnicy kolei musieliśmy je odwiedzić obowiązkowo. Wizyta w nim zajęła nam dobre kilka godzin, ale okazała się jednym z najciekawszych punktów w podróży do Norymbergi.
BUDYNEK MUZEUM
W budynku znajdują się tak na prawdę 2 muzea : MUZEUM NIEMIECKICH KOLEI i MUZEUM KOMUNIKACJI (o tym II opowiem wam za chwilę) . A samo muzeum kolei ma jeszcze swoją drugą część po drugiej stronie ulicy. Wszystko to razem kryje się pod nazwą WERKEHRSMUSEUM NURNBERG , czyli Muzeum Ruchu Drogowego. Burmistrz Norymbergi końca XIX wieku skutecznie zabiegał o przeniesienie kolekcji najstarszego muzeum kolejnictwa z Monachium do swojego miasta. W 1899 roku w Norymberdze oficjalne otworzono Muzeum Bawarskiej Kolei Królewskiej, przemianowane później na Królewskie Bawarskie Muzeum Transportu. A dlaczego w Norymberdze ? To właśnie tu powstała w 1835 roku pierwsza w Niemczech linia kolei parowej, która połączyła Norymbergę z nieodległym miastem Fürth.
Muzeum w obecnym kształcie zbudowano na początku XX wieku i odbudowano po zniszczeniach wojennych w latach 60-tych.
HALA MASZYN
Najbardziej zaskakującą częścią muzeum jest Hala maszyn, składająca się z 2 części. W podłużnej hali otwartej wielką szybą na ulicę, wystawiono historyczne lokomotywy i wagony. Jest tu między innymi replika pierwszej kursującej w Niemczech lokomotywy parowej o nazwie Adler.
W mniejszej sali zobaczymy z kolei dwa największe skarby kolekcji tego muzeum. To wagon – salonik króla Ludwika II Wittelsbacha oraz wagony podróżne kanclerza Rzeszy Otto van Bismarcka. Styl wnętrza jak i zewnętrza wagonów Ludwika II od razu kojarzą się z królami i zamkami Bawarii, są tu przepych i bogactwo w każdym fragmencie. Wagony Otto van Bismarcka są mniej kolorowe i bardziej praktyczne.
WYSTAWA HISTORYCZNA
Główne muzeum podzielone jest na kilka części. na parterze mamy historię niemieckiej kolei od jej początków w XIX wieku roku aż do okresu II wojny światowej. Wystawa na parterze pokazuje jak powstawała kolej.
W pozostałych salach przedstawiono historię w okresie obu wojen światowych. Jest tu też masa modeli pociągów i lokomotyw, a nawet stare rowery.
KIBALA – CZĘŚĆ DLA NAJMŁODSZYCH
Na drugim piętrze przygotowana jest specjalna sala dla najmłodszych odwiedzających muzeum. Jest tu masa kolejowych atrakcji, w tym : mały pociąg, który zabiera co godzinę maluchy w podróż po hali, symulator lokomotywy, drewniane zabawki, przekładnie kolejowe, a także możliwość przebrania się za kolejarza.
MODELARIUM
Z kompletnie nieznanych nam przyczyn ta część była nieczynna. A szkoda, bo wystawiono tu niemal 2000 modeli kolejowych w różnej skali. Jest też podobno ogromna makieta uruchamiana co godzinę. Cała sieć torów ma długość około 500 metrów i jeździ po nich mniej więcej 30 pociągów.
II CZĘŚĆ MUZEUM
Po drugiej stronie ulicy znajduje się druga część muzeum, którą pewnie część turystów omija. Aby się tam dostać trzeba pójść tunelem po torach ciągnących się od szyby Hali Maszyn głównego muzeum. Po prawej stronie znajduje się jeszcze jedna hala zabytkowych maszyn z ostatnich kilkudziesięciu lat.
Niestety pozostała część muzeum także była nieczynna. Mimo jednak tych dwóch brakujących elementów, byliśmy miejscem zachwyceni.
MUZEA NORYMBERGI – MUZEUM KOMUNIKACJI (7/10)
Muzeum Komunikacji jak już wspomniałam mieści się w tym samym budynku, bo Muzeum Kolei i zajmuje całe osobne (drugie) piętro. Wśród eksponatów znajdziemy historyczne telefony i ich rozwój przez dziesięciolecia. Są też pojazdy pocztowe, makieta starej poczty i wnętrza poświęcone prehistorycznej komunikacji, jak rysunki na ścianach. Muzeum niewielkie, ale koniecznie warto tu zajrzeć.
MEMORIUM PROCESÓW NORYMBERSKICH (9/10)
MUZEUM CZYNNE : 10.00-18.00, we wtorki nieczynne, sala sądu może być nieczynna z powodu odbywających się tam nadal procesów. Wtedy można obejrzeć tylko wystawę.
BILET WSTĘPU : 6euro / 1,5euro ulgowy , aktualne ceny na STRONIE
DOJAZD : Z centrum dostaniemy się tu metrem. Trzeba wysiąść na stacji Bärenschanze i podejść kilkaset metrów do Budynku Sądu.
CZAS ZWIEDZANIA : materiałów do odsłuchania (wyjątkowo mamy tu audiobooki w języku polskim) jest ogrom. My spędziliśmy tu około 1,5 godziny, ale nie odsłuchaliśmy nawet połowy. Jeśli więc zależy Wam na bardzo dokładnym wysłuchaniu wszystkiego, przeznaczcie na zwiedzanie nawet 3 godziny. Wszystko jest niesamowicie ciekawe i bardzo dobrze przygotowane.
To muzeum powinno być punktem obowiązkowym na mapie muzeów świata. Zwłaszcza dla nas – Polaków.
SALA SĄDOWA
Zwiedzanie zaczynamy od sali sądowej. To właśnie tu, 20 listopada 1945 roku w sali sądu przysięgłych norymberskiego Pałacu Sprawiedliwości rozpoczął się proces przeciwko głównym zbrodniarzom wojennym. Przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym stanęło wtedy 21 oskarżonych o zbrodnie przeciwko ludzkości. W kolejnych latach (1946-1949) przeprowadzono w sumie 12 procesów przed amerykańskim trybunałem wojskowym.
Sala sądowa nr 600 stała się znana na całym świecie. Zasady norymberskie sformułowane w Karcie Międzynarodowego Trybunału Wojskowego stanowią do dziś podstawę Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, są niejako podstawą międzynarodowego prawa karnego.
WYSTAWA STAŁA
Wystawa na temat procesów norymberskich nazistowskich zbrodniarzy wojennych mieści się nad salą sądową. W czasie procesu część ta była wykorzystywana jako otwarta antresola dla widzów trwającego procesu. Wystawa stała znajduje się więc w oryginalnym budynku sądu. Dowiemy się tu całej historii od początków powstawania nazizmu, przez historię wojny i cały przebieg samych procesów oraz ich następstwach. Wysłuchamy historyczne dokumenty dźwiękowe oraz filmy, które dają niesamowite wyobrażenie wszystkich wydarzeń tamtego czasu.
Ostatnia część wystawy jest najbardziej przerażająca. Pokazuje ilość wojen i ofiar wojennych na świecie od czasu zakończenia II Wojny Światowej (do 2020 roku, czyli z pominięciem obecnie trwających procesów wojennych, jak choćby ten na Ukrainie). Ilość i skala po prostu przeraża. Ludzie niczego się nie nauczyli !!!
Zwiedzanie więzienia, w którym internowani byli oskarżeni nie jest możliwe. Z byłych czterech skrzydeł starego więzienia pozostało już tylko jedno. Znajduje się ono na terenie obecnego zakładu karnego. Z okna wystawy można jednak zobaczyć pozostałości po starym więzieniu. Zdjęcie umieściłam w I galerii.
TEREN ZJAZDÓW PARTYJNYCH III RZESZY – NSDAP (7/10)
MUZEUM CZYNNE : 9.00-18.00, w weekendy 10.00-18.00
BILET WSTĘPU : 6euro / 1,5euro ulgowy , aktualne ceny na STRONIE
DOJAZD : Z Dworca Głównego dojedziemy tu tramwajem linii 8, czas przejazdu około 20 minut.
CZAS ZWIEDZANIA : Obecnie nie ma dostępu do właściwej części muzeum . Na wystawę jaka tymczasowo zrobiona została w jednej z hal trzeba poświecić około 0,5 godziny. W samym muzeum mamy przewodniki po polsku, na wystawie niestety tylko w języku angielskim i niemieckim.
Jak już jesteśmy przy tej trudnej wojennej historii to warto koniecznie odwiedzić to miejsce, które ściśle związane jest z rozwojem nazizmu w Niemczech. Co prawda obecnie trwają tam wielkie prace renowacyjne, a wystawa jest przeniesiona do tymczasowego budynku, ale i tak koniecznie trzeba tu zawitać. Niedokończony budynek Hali Kongresowej, miał pomieścić 50 tysięcy osób. W jego północno – wschodnim skrzydle umieszczono Centrum Dokumentacji, a z kolei na południu mieści się Norymberska Orkiestra Symfoniczna (zdjęcia powyżej).
Wystawa w środku pokazuje nam gigantomanie narodowosocjalistycznego reżimu. Do dziś tylko część obiektów i całego założenia urbanistycznego (11 km2) na południu Norymbergi można obejrzeć, ale nawet to co pozostało robi wrażenie. Gigantyczne budowle w większości nieukończone na dawnych Terenach Zjazdów Partyjnych III Rzeszy w południowo-wschodniej części Norymbergi przypominają właśnie o tej manii wielkości .
MUZEA NORYMBERGI – ZAMEK CESARSKI KAISERBURG (8/10)
MUZEUM CZYNNE : 10.00-16.00, w piątek i sobotę 10.00-17.00
BILET WSTĘPU : Istnieje 5 pakietów łączących rózne atrakcje zamku. Nasz pakiet „Zamek Cesarski” obejmował : Palas z podwójną kaplicą, Muzeum Zamku Cesarskiego, Głęboka Studnia, Wieża Sinwell – razem: 7 euro / 6 euro ulgowy. Aktualne ceny wszystkich opcji na STRONIE
Zamek w Norymberdze to obowiązkowy punkt programu podczas wizyty na Starym Mieście.
BRAMY WEJŚCIOWE I DZIEDZINIEC ZAMKOWY
Zamek w Norymberdze to ważne historycznie miejsce. Pierwsze wzmianki pochodzą aż z XI wieku. Zbudowany na skale zamek to najwyżej położony obiekt w Norymberdze,a tym samym najlepszy punkt widokowy na całe miasto. Bardzo zniszczony obiekt w czasie wojny, udało się odbudować idealnie w pierwotnym stylu. I tylko kawiarnia mieszcząca się na terenie zamku może zaskakiwać zbyt nowoczesnym, nie pasującym do otoczenia wnętrzem.
Wejście na teren zamku i dolny punkt widokowy jest darmowe.
WIEŻA SINWELLTURM
Wieża to w okresie jesienno zimowym jedyny dostępny najwyższy punkt widokowy w mieście. Widoki w wieży Sinwellturm są faktyczne obłędne nawet przy takie pogodzie. Widać tu prawdziwe morze czerwonych dachów Starego Miasta i kilka zielonych wież obiektów głównie sakralnych.
MUZEUM ZAMKOWE
W muzeum zamkowym można obejrzeć obszerną kolekcję broni oraz przyrządów astronomicznych. Są tu także zbroje, broń biała i palna oraz sprzęt jeździecki.
KAPLICA CESARSKA
Jedną z części muzeum jest kaplica, która była podzielona na dwa poziomy. Górny dla władcy, dolny dla ludu, aby zapewnić cesarzowi odpowiedni dystans wobec swoich poddanych. Kaplica robi wrażenie bardzo krzywej i faktycznie tak została wybudowana.
DZIEDZINIEC WEWNĘTRZNY
Do muzeum wchodzimy z terenu dziedzińca wewnętrznego. Ten zasługuje na osobną uwagę.
W ramach zwiedzania można się przespacerować ogrodami zamkowymi, ale niestety nie w porze jesienno – zimowej.
MUZEUM PRZYSZŁOŚCI W NORYMBERDZE (8/10)
MUZEUM CZYNNE : 10.00-18.00, w poniedziałki nieczynne
BILET WSTĘPU : 9,5euro / 6euro ulgowy , aktualne ceny na STRONIE
CZAS ZWIEDZANIA : my spędziliśmy tu około 1 godziny, ale jeśli chcielibyście bardzo dokładnie wczytać się we wszystko to na pewno zajmie Wam to ze 2 godziny
Muzeum Przyszłości w Dubaju nie udało nam się odwiedzić, za to zawitaliśmy do tego w Norymberdze. Ten budynek muzealny w Norymberdze nie jest aż tak ciekawy architektonicznie, ale posiada sporo ciekawych wystaw, które warto zobaczyć. Na kilku piętrach opowiedziano tu różne scenariusze naszej być może niedalekiej przyszłości. Do zwiedzenia jest pięć sfer tematycznych:
- Praca i życie codzienne
- Umysł i ciało
- System Miasto (coś o transporcie przyszłości)
- System Ziemia (wystawy miedzy innymi z architektury przyszłości)
- Czas i Przestrzeń (czyli kosmos)
Warto wiedzieć, że muzeum ma własny sklep, w którym znajdziecie masę wyjątkowo ciekawych gadżetów i potencjalnych prezentów.
MUZEUM KIEŁBASY – BRATWURSTMUZEUM (6/10)
MUZEUM CZYNNE : 10.00-17.00, w weekendy 10.00-18.00, poniedziałek nieczynne
BILET WSTĘPU : 5euro / 2,5euro ulgowy , aktualne ceny na STRONIE
Muzeum Kiełbasy odwiedziliśmy już pierwszego dnia, bo w poniedziałki jest nieczynne. Jest zdecydowanie najmniej ciekawym muzeum z tych odwiedzonych, ale jeśli macie kartę NÜRNBERG CARD to polecam zajrzeć i tutaj. Wizyta zajmie wam maksymalnie pół godzinki, a warto wiedzieć jaka jest historia jednego z symboli tego miasta . bo poczytacie tu i zobaczycie makietę najstarszej restauracji świata serwującej kiełbasę . Obecnie nieistniejącej, bo została zbombardowana w czasie wojny, a pałeczkę przejęła inna, ale o tym poczytacie w przewodniku po Starym Mieście.
POZOSTAŁE MUZEA NORYMBERGI
Tak jak pisałam, w dwa dni nie sposób zwiedzić więcej niż 7-8 muzeów. Wszystkie dostępne w ramach karty znajdziecie na STRONIE. I na mapce , którą zamieściłam na początku tego przewodnika. My bardzo żałujemy, że nie udało się zwiedzić wielu z nich, koło wielu tylko przechodziliśmy nawet nie robiąc zdjęć. Na pewno można jeszcze polecić:
DLA MIŁOŚNIKÓW SZTUKI :
Dom Albrechta Dürera stoi przy urokliwym Placu Bramy Zwierzynieckiej, tuż pod Zamkiem Cesarskim. Dom pochodzi z 1420 r., a artysta mieszkał w nim od 1509 r. do swojej śmierci w 1528 r. Jako jeden z nielicznych, przetrwał bombardowanie w czasie wojny.
To największe w Niemczech muzeum poświęcone kulturze i sztuce. W zbiorach Germańskiego Muzeum Narodowego są eksponaty datowane nawet na 30 tys. lat p.n.e.
DLA DZIECI :
BAZA NOCLEGOWA W NORYMBERDZE
Aby na spokojnie zwiedzić miasto i okolice, a przede wszystkim zawitać wieczorami na Jarmark Bożonarodzeniowy, trzeba poszukać noclegu i to w dobrze skomunikowanym miejscu z centrum Frankfurtu. Tu polecam sprawdzony przez nas i pewny portal Booking.com . Wybierz interesującą cię datę noclegu i rezerwuj :
Piękne zdjęcia zachęcają do zwiedzania.
Jestem przekonana, że wszystkie wymienione w tym wpisie propozycje mi się spodobają.
WOW! Nie wiedziałam, że Norymberga to aż tak wyjątkowe miasto!
wow ile atrakcji, sporo tego wszystkiego. Sama sądowa i marmury ciekawie wygladają