Frankfurt północny i zachodni to przede wszystkim jedne z najpiękniejszych ogrodów botanicznych w Europie. Ta pełna zieleni, luksusowa dzielnica Westend Süd słynie także z eleganckich starych kamienic, wyrafinowanych restauracji, Muzeum Historii Naturalnej Senckenberga oraz Stara Opera, gdzie odbywają się koncerty muzyki klasycznej.
Frankfurt północny i zachodni odwiedziliśmy dwukrotnie. W pierwszym dni spędziliśmy tu dobre kilka godzin w fantastycznych ogrodach botanicznych na północy dzielnicy. Kolejny dzień to wizyta w Muzeum Historii Naturalnej oraz przejście w stronę budynku Opery.
MAPA DZIELNICY PÓŁNOCNO – ZACHODNIEJ
PALMENGARTEN, CZYLI OGRODY BOTANICZNE FRANKFURTU
Ogrody botaniczne we Frankfurcie to jedne z najpiękniejszych ogrodów tego typu jakie widziałam w Europie. Cały kompleks Palmengarten zajmuje 22 hektary i mieści około 13 000 gatunków roślin na zewnątrz i pod dachami wielu, często zabytkowych budowli. Poprzecinany jest całą siecią alei, ma kilka stawów i dodatkowych atrakcji. Byliśmy tu w zdecydowanie najbrzydszej porze roku pod koniec listopada, a nawet wtedy ogrody urzekły nas swoim urokiem. Wyobrażam siebie jak musi być tam pięknie wiosną, czy latem.
Historia ogrodów sięga aż 150 lat wstecz, a powstanie Palmengarten mieszkańcy Frankfurtu zawdzięczają kłopotom finansowym. Kiedy Prusy zaanektowały Księstwo Nassau w 1866 roku, pozbawiony środków finansowych Adolph von Nassau został zmuszony do sprzedaży niektórych swoich posiadłości, w tym Ogrodów Zimowych Biebrich z kolekcją egzotycznych roślin. Książę zlecił poszukiwanie kupca znanemu na całym świecie projektantowi ogrodów Heinrichowi Siesmayerowi. Projektant, aby zrealizować swój pomysł, w tym budowę rewolucyjnej wówczas szklarni wypełnionej egzotycznymi roślinami, wymyślił „akcje Palmengarten”. Miała ona polegać na tym, aby bogaci obywatele Frankfurtu wykupili udziały w ogrodach i tym samym urzeczywistnili wizje Siesmayera.
OGRODY CZYNNE SĄ – 7 dni w tygodniu 9.00-19.00 , od listopada do stycznia od 9.00-16.00
BILETY WSTĘPU – 7euro, ulgowy – 2euro
SZCZEGÓŁY na stronie parku : PALM GARDENS
JEZIORO BOOTSVERLEIHER I OGRODY ZEWNĘTRZNE
Nasz spacer po ogrodach zaczynamy od jeziora, albo raczej stawu Bootsverleih tuż za głównym wejściem i kasami od zachodniej strony. Tak jak już wspomniałam roślinność ogrodów zewnętrznych musi być przepiękna, ale o innej porze roku. Teraz pozostało nam sobie już tylko ją wyobrazić.
VILLA LEONHARDI
Przechodzimy dalej w kierunku północnym i po drodze mijamy kawiarnie w zabytkowym budynku Villa Leonhardi .
OGRÓD MOTYLI
Pierwszy obiekt jaki odwiedzamy to otwarty zaledwie kilka miesięcy wcześniej Ogród Motyli. W środku oczywiście setki kwiatów i gatunki motyli z całego niemalże świata.
HAUS LEONHARDSBRUNN – PAŁAC
Haus Leonhardsbrunn przepiękny obiekt w północnej części parku. Budynek zakończony jest z obu strony ogrodami palmowymi. W szklarniach uprawiane są rośliny poduszkowe oraz górskie. Prawa część to rośliny z półkuli południowej, w lewej znajdziemy te, które pochodzą z półkuli północnej. W ogródkach przed nimi możemy obejrzeć rośliny z gór wysokich: Alp, Gór Skalistych, Himalajów i Atlasu Wysokiego.
OGRÓD PÓŁNOCNY
Ten najmniejszy z obiektów ogrodów botanicznych mieści florę północnych szerokości geograficznych
TROPICARIUM 1
Teraz przechodzimy do największych ogrodów zadaszonych w całym kompleksie. Składają się one z 2 części, a każda z nich ma zadaszenie w kształcie gwiazd. W północnej części mamy wilgotne tropiki. Można tu pospacerować przez lasy namorzynowe i lasy przybrzeżne, górskie lasy deszczowe i lasy mgliste, przez nizinne lasy deszczowe, a także przez pasaty i lasy monsunowe. Ścieżki wewnętrzne prowadzą obok krzewów pieprzowych, drzew kakaowych, helikonów, palm Seszeli, drzew mango i bananowców.
TROPICARIUM 2
Teraz zadaszonym łącznikiem przechodzimy do innej części świata. To ogrody pełne sukulentów, sferycznych kaktusów wielkości krzesła, różne gatunki aloesu, kołczany, tykwy, baobaby i orzechy makadamia. Mamy tu roślinność pustyń i sawann.
BUDYNEK WEJŚCIOWY
Zbudowany w 1905 roku, mieści obecnie wejście do Palmengarten, sklep, sale konferencyjne, zieloną szkołę, a na pierwszym piętrze kolekcję roślin mięsożernych i innych ciekawych okazów botanicznych. Budynek jest imponujący, ma bardzo ciekawą architekturę, choć same ogrody nie robią takiego wrażenia jak te poprzednie.
OGRÓD RÓŻ
Oczywiście na róże o tej porze roku nie mamy co liczyć, ale same ogrody w tej części parku nawet teraz są przepiękne. Przed wejściem sadzawka, przy niej ciekawe ptaki, dalej wysokie trawy i przepiękne krzewy i drzewa .
PALMIARNIA
Serce Ogrodów Botanicznych to najstarszy z obecnych tu budynków. Palmenhaus został otwarty w 1869 roku, będąc wtedy pionierską konstrukcją ze szkła i stali. Do dziś jest jednym z największych tego typu obiektów. Rosnące tu palmy różnego pochodzenia, olbrzymie krzewy i rośliny liściaste sprawiają wrażenie subtropikalnego krajobrazu. Po bokach znajdują się zmieniające się wystawy i pokazy kwiatów.
OKOLICA OGRODÓW
Najbliższa okolica ogrodów to głównie wysokie biurowce, czy apartamentowce, kilka zabytkowych kamieniczek, ale znajduje się tu także kilka innych obiektów o których warto wspomnieć :
- Bockenheimer Depot – dawny dworzec kolejowy wykorzystywany obecnie jako sala koncertowa
- Bockenheimer Warte – zabytkowa wieżyczka z usługami w parterze
MUZEUM HISTORII NATURALNEJ SENCKENBERG
Idąc kawałek dalej na południe dojdziemy do kolejnej atrakcji dzielnicy. To Muzeum Historii Naturalnej Senckenberg mieszczące się w dużym zabytkowym budynku. To co znajdziemy w środku zapowiadają już pełnowymiarowe figury dinozaurów na froncie i na środku dwupasmowej arterii.
GODZINY OTWARCIA MUZEUM – 7 dni w tygodniu 10.00-17.00 , we wtorki i czwartki 13.00-17.00
BILETY WSTĘPU – 12euro, ulgowy – 6euro
SZCZEGÓŁY na stronie muzeum : SENCKENBERG
A samo muzeum różni się od innych tego typu jakie wcześniej odwiedziliśmy dużą ilością szkieletów dinozaurów, czy anakondą olbrzymią. Są też wielkie gabloty ze zwierzętami z całego świata. Jest też dział poświęcony światu podwodnemu i ewolucji naszej planety.
STARA OPERA
To budynek, który stoi właściwie na granicy miedzy północno – zachodnią częścią miasta, a jej centrum. W Alte Oper od początku istnienia do dzisiaj odbywają się koncerty muzyki klasycznej. Gmachu Starej Opery zbudowany został pod koniec XIX wieku. Jedna z pierzei placu gdzie stoi opera, zabudowana jest wysokimi kamienicami, które odzwierciedlają oblicze przedwojennego miasta. Od drugiej mamy już nowoczesne biurowce stanowiące kontrast dla tej zabudowy. Jak większość frankfurckich zabytków opera padła ofiarą bombardowań w 1944 roku. Odbudowana została dopiero na przełomie lat 70 / 80.
FRANKFURT PÓŁNOCNO I ZACHODNI
POZOSTAŁE CIEKAWE MIEJSCA I OBIEKTY
Będąc we Frankfurcie przez weekend nie sposób odwiedzić wszystkich ciekawych miejsc. Poniżej zamieszczam te, które z pewnością warte są odwiedzenia . Może Wy będziecie mieli tu więcej czasu, aby je odwiedzić :
- EXPERIMINTA Science Center – Centrum Nauki i Eksperymentów
- Kompleks Messe Frankfurt organizuje duże międzynarodowe wydarzenia, między innymi Targi Książki. Frankfurt jest trzecim co do wielkości ośrodkiem na świecie organizującym targi. Posiada aż 11 obiektów wystawowych, najstarszy z nich jest Festhalle, wybudowana w latach 1907-1909 w samym centrum założenia. W pobliżu kompleksu znajduje się 257 metrowa MesseTurm z wielka rzeźbą „Hammering Man”
- Grüneburg park znajdujący się tuż za ogrodami botanicznymi
- Goethe University Frankfurt – Uniwersytet Johanna Wolfganga Goethego został założony w 1914 roku. Posiada cztery kampusy w różnych częściach miasta. Najciekawszy z nich to Kampus Westland. Został zbudowany w latach trzydziestych, w modernistycznym stylu, jako siedziba największej wówczas firmy chemicznej na świecie.
- Holzhausen Palace – Niedaleko kampusu jest ładny park, na skraju którego wznosi się pałac. To dwór na wodzie zbudowany w latach 1727-1729 jako letnia rezydencja rodziny von Holzhausen. Dziś funkcjonuje jako miejsce wydarzeń kulturalnych.
BAZA NOCLEGOWA WE FRANKFURCIE
Aby na spokojnie zwiedzić miasto i okolice, a przede wszystkim zawitać wieczorami na Jarmark Bożonarodzeniowy, trzeba poszukać noclegu i to w dobrze skomunikowanym miejscu z centrum Frankfurtu. Tu polecam sprawdzony przez nas i pewny portal Booking.com . Wybierz interesującą cię datę noclegu i rezerwuj :
Na pewno przez weekend nie uda się zobaczyć wszystkiego, ale zawsze lepiej coś niż nic.
Z drugiej strony czasem przez 2 dni udaje się obejrzeć tyle ile innym mieszkając na miejscu przez całe życie
Piękne miejsca! I ciekawe punkty do odwiedzenia. Jeśli ktoś wybiera się do Frankfurtu, to Twój wpis na pewno mu się przyda.