FRANKFURT CENTRALNY

FRANKFURT CENTRALNY

Frankfurt centralny to najciekawsza część miasta. Przyzwyczajeni do miast w których centralna część to historyczne serce pełne zabytków, Frankfurtem będziemy totalnie zaskoczeni. Miasto odbudowane po zniszczeniach wojennych, pełne jest bowiem niesamowitych wręcz kontrastów.

Frankfurt centralny odwiedza każdy przybywający do miasta. Nie ma znaczenia w jakim przybywa tu celu, miasto zachwyci swoim rozmachem, nowoczesnością połączoną jakby niewidzialną nicią z nawet bardzo odległą historią. Turyści najczęściej przyjeżdżają tu w interesach lub na targi, a my zjawiliśmy się tutaj na jeden z największych w Europie JARMARK BOŻONARODZENIOWY.



FRANKFURT CENTRALNY – NAJCIEKAWSZE MIEJSCA



Dzisiejszy Frankfurt zdumiewa na każdym kroku. Tu pomiędzy wysokimi drapaczami chmur mamy resztki odrestaurowanych starych kamienic, czy kościołów , ale wszystko jest tak wybudowane jakby plan z góry zakładał taki, a nie inny kształt urbanistyczny nowego miasta.


NAD MENEM – PROMENADY I MOSTY


Zwiedzanie i spojrzenie na miasto proponuję zacząć, a może i skończyć szerszym spojrzeniem na cały Frankfurt. A najlepiej zrobić to wędrując wzdłuż ogromnej rzeki Men, która przepływa przez miasto. To co najciekawsze znajdziemy na jego północnym brzegu, ale najpiękniejsze panoramy ujrzymy z południowego brzegu oraz mostów łączących oba brzegi. A mostów jest tu aż 19 , z czego 7 w samym centrum. I właśnie te zobaczycie w tym przewodniku :


FRANKFURT CENTRALNY – MOSTY

  • Holbeinsteg

Najdalej w okolicy centrum wysunięty most pieszy na rzece Men do Holbeinsteg. Łączy on okolice dworca centralnego i Muzeum Sztuki.

  • Untermainbrücke

Kolejny most przechodzimy po zwiedzaniu nowej, biznesowej  części miasta. Most jest pieszo jezdny, ale trafiamy tu idealnie na zachód słońca więc jak widać i z niego widoki mogą być ciekawe.

  • MOST Eiserner Steg

To najbardziej popularny most na rzece Men. Stalowa konstrukcja przeznaczona jest wyłącznie dla pieszych i wychodzi idealnie ze ścisłego centrum starego miasta. Zimą tuż przy moście znajduje się ostatni z placów z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym.

  • MOST Alte Brücke

Historia tego mostu sięga aż 800 lat wstecz, ale obecna wersja to pochodzący z1886 roku Alte Brucke, który był jedynym kamiennym mostem we Frankfurcie. Ten jednak został poszerzony w 1926 roku i stał się głównym połączeniem między Sachsenhausen a centrum Frankfurtu. Most łączy nie tylko dwa brzegi, ale również wyspę pośrodku, gdzie stoi zabytkowy budynek z cegły PORTICUS obecnie pełniący funkcję galerii sztuki. Symbolem Starego Mostu jest krucyfiks. W XV wieku miał służyć jako napomnienie do pokuty dla grzeszników, którzy ponieśli karę śmierci przez utonięcie.

  • MOST Ignatz-Bubis-Brücke

Ostatni z mostów w okolicy centrum to Ignatz-Bubis-Brücke . Na niego już nie wchodzimy, ale oglądamy panoramę z mostem w obu brzegów w okolicy.


FRANKFURT CENTRALNY – PROMENADY

PROMENADA PÓŁNOCNA

Jesteśmy na granicy Starego oraz Nowego miasta i rzeki Men. Przy północnej promenadzie znajdują się przepiękne aleje drzew . Za ruchliwą droga ciągnącą się wzdłuż brzegu znajduje się kilka obiektów , które zwracają nasza uwagę. To między innymi Muzeum Historyczne z narożną wieżą – Rententurm, czy znajdujący się kawałek dalej na zachód Kościół Św. Leonarda

PROMENADA POŁUDNIOWA

Na tą stronę Menu warto zajrzeć głównie dla widoków. Panorama miasta jaka się stąd roztacza porównywalna jest do pięknych miast Ameryki, czy Azji i to zarówno w dzień , jak i w nocy.

PROMENADA POŁUDNIOWA – DZIELNICA MUZEÓW SACHSANHAUSEN

Przy południowej promenadzie znajduje się dzielnica Sachsenhausen, gdzie zgromadzona jest większość najciekawszych muzeów Frankfurtu. Nam niestety brakuje czasu na ich zwiedzanie, ale zostawiam tu listę kilku z nich. Warto wspomnieć, że same budynki historyczne w których się znajdują, warte są uwagi :

MEN – ŻEGLOWNA RZEKA

Warto wiedzieć, że Men jest żeglowną rzeką. Oprócz statków wycieczkowych niech nie zdziwią nikogo wielkie barki którymi spławia się tu towary sypkie.

TERENY SPACEROWE NAD MENEM

Nie dziwi nikogo, że tak piękna rzeka w centrum miasta z ciągnącymi się wielokilometrowymi promenadami cieszy się ogromnym powodzeniem. Latem, ale też o innych porach roku, to świetne miejsce do aktywnego wypoczynku, czy rekreacji na leżaku. Przy nabrzeżu są też liczne przystanie dla statków wycieczkowych, które oferują krótsze lub dłuższe rejsy. A ogromną atrakcje stanowi tu niezliczona ilość ptactwa różnych gatunków.


FRANKFURT CENTRALNY – STARE MIASTO


PLAC ROMEMBERG

Centralnym i za razem najpiękniejszym punktem Frankfurtu jest plac Römerberg w centrum starego miasta. Po wojnie zrekonstruowano tu na szczęście całą zabudowę, bo ta, jest wyjątkowo klimatyczna, momentami nawet urokliwie kiczowata. Przy placu po jego południowej stronie stoi stary późnogotycki Kościół św. Mikołaja. W tym kształcie obiekt powstał w połowie XV w. Przez 150 lat pełnił on rolę magazynu, a a wieży stacjonował trębacz, który ogłaszał przypłynięcie barki na Menie. W 1721 roku kościół został ponownie konsekrowany.

RATUSZ ROMER

Przy zachodniej pierzei placu stoi odbiegający charakterem od reszty gmach ratusza Römer, wzniesiony w pierwszej połowie XIV wieku. Początkowo była to kamienica bogatej frankfurckiej rodziny kupieckiej, ale od 1405 roku przeszedł na własność miasta. Po wojnie główną część odbudowano w oryginalnej formie, a pozostałą już w uproszczonej. Obecny ratusz to 3-piętrowy obiekt, który zajmuje około 10 tys. m² i składa się w sumie z 9 domów, otaczających 8 dziedzińców. W kolejnych latach obiekt powiększony został o inne kamienice z tyłu, a docelowo został dokupiony obiekt po przeciwnej stronie Bethmannstrasse. Nad ulicą przerzucono wówczas zadaszony most łączący go z resztą magistratu.

PAULSPLATZ – PLAC I KOŚCIÓŁ ŚW. PAWŁA

Tuż za głównym placem starego miasta znajdujemy kolejny – Paulsplatz, przy którym znajduje się jeden z ciekawszych zabytków Frankfurtu. To kościół św. Pawła zbudowany z czerwonego piaskowca w pierwszej połowie XIX wieku. Świątynia podobnie jak ta na głównym placu niedługo po konsekracji przestała pełnić funkcję sakralną. Obradował tu wówczas Parlament Frankfurcki, obecnie pełni funkcje muzealne.

DOM GOTHEGO I MUZEUM ROMANTYCZNE

jeśli od Placu Św. Pawła skierujemy się na zachód , chwilkę później znajdziemy się w świecie niemieckiego romantyzmu. Przy ulicy Großer Hirschgraben stoi Goethehaus. To dom rodzinny poety Johanna Wolfganga von Goethego, autora między innymi „Cierpień młodego Wertera”, gdzie spędził swoje pierwsze 16 lat życia. Dom został zniszczony , ale odbudowany po wojnie przybrał swoją pierwotną formę. Dom można zwiedzać , szczegóły na stronie Muzeum

Tuż obok, po jego lewej stornie znajduje się już współczesny budynek MUZEUM ROMANTYZMU

PLAC HAUPTWACHE I KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY

Hauptwache to kolejny plac na którym odbywa się jarmark. Obiekty wokół są już współczesne, a jedynie Kościół ewangelicki Św. Katarzyny i budynek na środku placu wyróżnia się z otoczenia . Na środku znajduje się ciekawy obiekt z restauracją oraz jak wskazuje mapa muzeum MOMEM – muzyki elektronicznej.

ULICA ZEIL

Zeil to główna handlowa ulica Frankfurtu, która zaczyna się właśnie na Placu Hauptwache przy pomniku Dawida i Goliata. Przed wojną stało tu sporo budynków klasycystycznych, ale nic z nich nie przetrwało i ulica obecnie to głównie szklane biurowce i centra handlowe. Środkiem ulicy poprowadzony jest pieszy deptak wysadzony masą drzew.

BORSENPLATZ

Kolejne miejsce do którego powinniśmy zajrzeć będąc we Frankfurcie to plac Börsenplatz przy którym stoi wielki neorenesansowy budynek, a nieco z boku postawiono symbole hossy i bessy czyli byka i niedźwiedzia. Frankfurt obok Londynu i Paryża był liderem sektora giełdowego już od XVII wieku.

KATEDRA CESARSKA ŚWIĘTEGO BARTŁOMIEJA

We wschodniej części starego miasta góruje nad wszystkimi budynkami ogromna wieża Katedry. To największy kościół we Frankfurcie, ale także najważniejszy w całych Niemczech. Budowla jest gotycka, pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Nie ma możliwości obejrzeć świątyni w całości z żadnej ze stron, gdyż jest ona mocno obudowana.

Jej ogrom najlepiej widać znad Menu.

Ciekawą cechą tej budowli jest połączenie dwóch osobnych świątyń. Część zachodnia była przeznaczona dla cesarza, a wschodnia dla hierarchy kościelnego. Katedra cesarska była miejscem koronacji cesarza, a także mauzoleum władcy.

To co nas tu przyciągnęło, to możliwość wejścia na wieżę Katedry i obejrzenia miasta z góry. Obok panoram znad południowego brzegu Menu – to zdecydowanie najlepszy punkt widokowy miasta.

POZOSTAŁE OBIEKTY STAREGO MIASTA

Nie sposób pokazać tu wszystkie obiekty i opowiedzieć ich historię, ale wspomnę jeszcze o kilku, które minęliśmy podczas naszych spacerów po centrum Frankfurtu. To miedzy innymi :


FRANKFURT CENTRALNY – BANKENVIERTEL

DZIELNICA FINANSOWA FRANKFURTU


Przechodząc przez centrum miasta , będziemy zaskoczeni jak szybko zabytkowa dzielnica nagle zmienia się w nowoczesną pełną szklanych drapaczy chmur. To dzielnica bankowa, która jest biznesowym zagłębiem Frankfurtu. Jej nazwa i zakres terytorialny są umowne, ale nie trudno się pomylić patrząc jak drastycznie zmieni się przed naszymi oczami architektura. Głównym symbolem dzielnicy , górującym nad całym miastem jest biurowiec Commerzbank Tower – najwyższy drapacz chmur we Frankfurcie. Powstał pod koniec ubiegłego wieku, a jego wysokość to 298,7 m, z iglicą ponad 300m.

W ostatnich latach powstał tuż obok jeszcze jeden biurowiec z platformą widokową na samej górze MAIN TOWER Aussichtsplattform. Chcieliśmy zawitać na tarasie na zachodzie słońca, stanęliśmy nawet w kolejce, ale okazała się ona długa na kilka godzin stania więc zrezygnowaliśmy i słoneczko pożegnaliśmy nad Menem.

Przy placu Willi-Brandt-Platz przez który przejeżdżają tramwaje stoi jeszcze jeden ciekawy wieżowiec. To Eurotower, wzniesiony w latach 70-tych, w którym w latach 1998–2014 mieściła się siedziba Europejskiego Banku Centralnego. To miejsce w którym narodziła się wspólna waluta euro, co dodatkowo zostało upamiętnione pomnikiem EURO w formie niebieskiego wielkiego symbolu waluty, otoczonego żółtymi gwiazdkami.


DWORZEC GŁÓWNY KOLEJOWY


Ostatnim obiektem do którego Was zabiorę będzie dworzec kolejowy. Znajduje się on tuż za dzielnicą finansową. W dzielnicy dworcowej znajduje się sporo wysokich, zabytkowych kamienic, ale jej centrum stanowi budynek dworca Frankfurt Hauptbahnhof. Jest to największy dworzec obok tego w Lipsku i Berlinie w Niemczech. Każdego dnia obsługuje aż 350 tys. pasażerów, a wybudowano go w 1888 roku. Budynek ma ponad 270 m. szerokości, a zadaszony jest kilkoma łukami przeszklonymi z frontu .

Niestety obecnie dzielnica przyciąga masę bezdomnych i tych którym nie powiodło się w życiu lub spłynęli tu z fala uchodźców. dzielnica jest więc bardzo nieprzyjemna, wręcz niebezpieczna. Sami byliśmy świadkami kilku niebezpiecznych i nieprzyjemnych incydentów. Warto to wiedzieć kiedy będziecie szukać noclegu we Frankfurcie.


BAZA NOCLEGOWA WE FRANKFURCIE


Aby na spokojnie zwiedzić miasto i okolice, a przede wszystkim zawitać wieczorami na Jarmark Bożonarodzeniowy, trzeba poszukać noclegu i to w dobrze skomunikowanym miejscu z centrum Frankfurtu. Tu polecam sprawdzony przez nas i pewny portal Booking.com . Wybierz interesującą cię datę noclegu i rezerwuj :


Booking.com



PRZEWODNIK PO NIEMCZECH >

DORTMUND NA WEEKEND – INFORMACJE PRAKTYCZNE >

MONACHIUM – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE >

FRANKFURT NAD MENEM – INFORMATOR PRAKTYCZNY >

NORYMBERGA NA WEEKEND – INFORMACJE PRAKTYCZNE (W PRZYGOTOWANIU)

3 Replies to “FRANKFURT CENTRALNY”

  1. Piękne zdjęcia, ciekawa architektura i to tak niedaleko od nas. Trzeba będzie się wybrać!

Leave a Reply