Kuwejt to najbardziej nieznana turystom perła świata arabskiego, kojarzony przez większość ludzi co najwyżej z operacją Pustynna Burza, czy ogromnymi złożami ropy naftowej. Okazuje się jednak, że ten maleńki kraj ma znacznie więcej do zaoferowania niż niejeden bardziej znany rejon.
Kuwejt to państwo położone na Półwyspie Arabskim w północno-zachodnim narożniku Zatoki Perskiej. Mały emirat wciśnięty jest pomiędzy Irak a Arabię Saudyjską. Był dla nas jak biała karta do zapełnienia. Zero przewodników, szczątkowe informacje na temat jego atrakcji, z tym ruszaliśmy w daleką podróż na przełomie 2022 i 2023 roku. Spędziliśmy w Kuwejcie ponad tydzień i udało się nam zajrzeć w niemalże wszystkie zakątki kraju. Teraz oddaje w Wasze ręce jedyny taki przewodnik, który został przez kogokolwiek przygotowany. Może zachęci Was do odwiedzin tego niezwykłego kraju, bo Zatoka Perska to nie tylko Dubaj, czy Doha.
Nam pomysł na podróż do Kuwejtu zrodził się podczas wizyty w pawilonie tego kraju podczas EXPO 2021 W DUBAJU . Pawilon okazał się jednym z najciekawszych, a atmosfera w nim panująca, najsympatyczniejsza ze wszystkich. Chcieliśmy się przekonać, czy rzeczywistość nas rozczaruje, czy też aura tego miejsca faktycznie jest taka, a nie inna.
KUWEJT – INFORMACJE PODSTAWOWE
STOLICA – Kuwejt / Kuwait City , wznosi się nad Zatoką Kuwejcką. Na początku XVI wieku do wybrzeży Zatoki Perskiej przybiły portugalskie okręty. Portugalczycy zbudowali fort w miejscu, gdzie obecnie stoi stolica, a następnie wykorzystali ten teren jako bazę wypadową do dalszych wypraw na północ, ale ich pobyt na Pustyni Arabskiej był krótkotrwały.
POWIERZCHNIA KRAJU – niespełna 18 tys. km2
LUDNOŚĆ – ponad 4,25 miliona. Co ciekawe, Kuwejtczycy są mniejszością we własnym kraju, ponieważ 2/3 ludności to imigranci. Dawniej z innych krajów arabskich, a obecnie głównie z Azji Południowej i Południowo-Wschodniej. Imigranci nie mają możliwości uzyskania obywatelstwa, praw obywatelskich, ekonomicznych i politycznych. Te są zarezerwowane dla obywateli Kuwejtu, czyli osób, które mogą udowodnić kuwejckie pochodzenie sprzed 1920 roku.
RELIGIA – Prawie wszyscy obywatele Kuwejtu są muzułmanami, a ustawa uchwalona w 1981 roku ogranicza obywatelstwo wyłącznie do wyznawców Islamu. Większość stanowią sunnici, ale około jedna trzecia to szyici.
GEOGRAFIA I KLIMAT – Klimat Kuwejtu jest niezwykle surowy. Określa się go mianem subtropikalnego klimatu pustynnego z łagodnymi zimami i bardzo gorącymi latami.
JĘZYK – językiem urzędowym jest język arabski. Można spokojnie porozumieć się tu po angielsku.
WŁADZA – Kuwejt jest monarchią konstytucyjną z jednym organem ustawodawczym. Od czasu uzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii w 1961 roku, Kuwejt jest rządzony przez emira z rodziny Sabah, która zajmuje dominującą pozycję w krajowej polityce już od XVIII wieku. Emir rządzi krajem przez Radę Ministrów, składającą się głównie z członków jego rodziny, których sam mianuje. Władza ustawodawcza należy do Zgromadzenia Narodowego, którego 50 członków wybieranych jest na czteroletnie kadencje.
GOSPODARKA – Szacuje się, że to niewielkie państwo posiada aż 10% światowych rezerw ropy naftowej. Równocześnie Narodowy Bank Kuwejtu uznawany jest za największą i najbogatszą organizację finansową świata. Samo państwo w wielu zestawieniach najbogatszych krajów na świecie często umiejscawiane jest w ścisłej czołówce.
KUWEJT – KRÓTKA HISTORIA KRAJU
Na początku swojej historii Kuwejt był azylem dla arabskich nomadów zamieszkujących pustynię. Położony na uboczu pomiędzy dwiema wielkimi cywilizacjami, był tylko handlowym przystankiem dla kupców. Około roku 1710 na terenie dzisiejszego Kuwejtu osiedlili się Arabowie. Do końca XVIII wieku miasto zyskało status punktu handlowego, a dwoma głównymi gałęziami przemysłu były budowa łodzi oraz wydobycie i uprawa pereł.
Osmańskie groźby aneksji Kuwejtu w XIX wieku skłoniły władcę do bliskich relacji z Wielką Brytanią. Traktat z 1899 roku w zasadzie przyznał Wielkiej Brytanii kontrolę nad sprawami zagranicznymi Kuwejtu. Po wybuchu I wojny światowej Kuwejt stał się brytyjskim protektoratem.
ODKRYCIE ROPY
Największym przełomem w historii Kuwejtu było odkrycie ropy naftowej w 1938 roku, przerwane na kilka lat przez II Wojnę Światową. Tuż po wojnie Kuwejt dzieki biznesowi naftowemu awansował do globalnej finansowej elity.
NIEPODLEGŁOŚĆ KUWEJTU
19 czerwca 1961 roku Wielka Brytania uznała niepodległość Kuwejtu. Irak jednak cały czas miał roszczenia dotyczące części terytoriów nowego kraju. Dopiero w 1963 roku nowy reżim iracki oficjalnie uznał niepodległość Kuwejtu, jednocześnie nadal domagając się dostępu do wysp.
WOJNA Z IRAKIEM
W sierpniu 1990 roku agresywna polityka Iraku względem Kuwejtu mimo wielu negocjacji , doprowadziła do najazdu irackiej armii na sąsiada, a władze w Bagdadzie ogłosiły aneksję Kuwejtu. Ponad połowa ludności cywilnej została zmuszona do opuszczenia kraju, nie wyłączając emira i jego rodziny. W połowie stycznia 1991 roku koalicja narodów, działająca z upoważnienia ONZ i kierowana przez Stany Zjednoczone i Arabię Saudyjską, rozpoczęła ataki lotnicze na siły irackie. Do końca lutego Kuwejt został wyzwolony spod kontroli Iraku. Irakijskie wojsko siało śmierć i zniszczenie na terytorium okupowanego Kuwejtu, a gdy zostało zmuszone do wycofania się przez siły międzynarodowej koalicji doprowadziło do największej katastrofy ekologicznej w rejonie. Irakijczycy podpalili bowiem znaczną część kuwejckich szybów naftowych, powodując olbrzymie straty finansowe i zatrucie środowska.
KUWEJT – MAPA ODWIEDZONYCH I OPISANYCH MIEJSC
Poniżej znajdziecie mapę na której zaznaczyłam wszystkie opisane w przewodnikach na tej stronie miejsca. Każdym kolorem oznaczony jest inny przewodnik. Najedź na interesujące Cię miejsce i znajdziesz tam link, który pokieruje cię do odpowiedniego przewodnika :
SZCZEGÓŁOWE PRZEWODNIKI PO KUWEJCIE
INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA PODRÓŻUJĄCYCH
Informacje praktyczne, to opis najważniejszych porad dla podróżujących do tego najmniej znanego z państw Zatoki Perskiej. Ten kraj, choć niewielki, wart jest odwiedzania, a ogrom ciekawych miejsc zaskoczy każdego.
KUWEJT – INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA PODRÓŻUJĄCYCH
STOLICA KUWEJTU – NAJCIEKAWSZE MIEJSCA
Stolica Kuwejtu tak jak i cały kraj o tej samej nazwie, to nieodkryta perła Bliskiego Wschodu. Miasto Kuwejt wznosi się nad Zatoką Kuwejcką, pozostałością po dawnym ujściu Eufratu, która jest częścią Zatoki Perskiej.
STOLICA KUWEJTU – NAJCIEKAWSZE MIEJSCA >>
PARKI KUWEJTU
Parki Kuwejtu mogą zaskoczyć każdego, bo należą do jednych z najciekawszych i najpiękniejszych jakie widzieliśmy. Tym bardziej zaskakujące, bo stworzone na pustyni, gdzie nic nie rośnie naturalnie, stanowią namiastkę bliskości z naturą.
PARKI KUWEJTU >>
MUZEA KUWEJTU
Kuwejckie muzea poprowadzą odwiedzających przez wszystkie najważniejsze aspekty życia, pokażą całą historię, kulturę i odkryją przez każdym całą masę ciekawych historii.
MUZEA KUWEJTU >>
WIEŻE KUWEJCKIE
Wieże Kuwejckie już w momencie powstania, stały się jednym z największych symboli miasta, a nawet całego kraju. Położone są nad brzegiem Zatoki Kuwejckiej na północno – wschodnim krańcu stolicy Kuwait City i stanowią prawdziwą atrakcję zarówno w dzień, jak i w nocy. Obiekt, który niedługo będzie obchodził swoje półwiecze istnienia, wciąż robi kosmiczne wrażenie.
WIEŻE KUWEJCKIE >>
WIELKI MECZET W KUWEJCIE
Wielki Meczet w Kuwejcie to największa budowla sakralna w całym kraju i ósmy co do wielkości meczet na świecie. Z zewnątrz skromna, zaledwie jedno-minaretowa budowla, ale jej wnętrze zaskoczy i zachwyci każdego.
WIELKI MECZET W KUWEJCIE >>
SOUK MUBARAKIYA
Souk Mubarakiya to ogromny bazar, którego historia sięga 200 lat wstecz, czyli długo przed odkryciem ropy. W czasie wojny w 1990 roku zniszczony, ponownie odbudowany, jest obecnie najbardziej autentycznym i klimatycznym miejscem w całym Kuwejcie.
SOUK MUBARAKIYA >>
SHEIKH ABDULLAH AL SALEM CULTURAL CENTER
Centrum Kultury i nauki Sheikh Abdullah Al Salem Cultural Centre jest jednym z największych tego typu miejsc na świecie. To jedno z najciekawszych i najbardziej zaskakujących miejsc w całym Kuwejcie.
SHEIKH ABDULLAH AL SALEM CULTURAL CENTER >>
AS-SALIMIJJA – ATRAKCJE MIASTA NA WSCHODZIE KUWEJTU
As-Salimijja to trzecie co do wielkości miasto znajdujące się na wschód od stolicy kraju. W odróżnieniu od Kuwejt City, jest bardziej przestrzenne, ma ciągnące się wzdłuż całego wybrzeża promenady oraz piękne parki i najwspanialsze w kraju centra kultury.
AS-SALIMIJJA – ATRAKCJE MIASTA NA WSCHODZIE KUWEJTU >>
KUWEJT POŁUDNIOWY
Południowy Kuwejt nie zachwyci raczej zbyt wielu turystów. Nie ma tu ciekawych krajobrazów, czy spektakularnych budowli. Ale i tu znaleźliśmy kilka miejsc w które należy koniecznie zajrzeć.
KUWEJT POŁUDNIOWY >>
KUWEJT PÓŁNOCNY
Północny Kuwejt to w większości ciągnąca się po horyzont pustynia. Po za jednym miastem Al-Dżahra nie ma tu żadnych dużych stałych osad. To jednak ulubione miejsce wypoczynku Kuwejtczyków.
KUWEJT PÓŁNOCNY >>
KUWEJT – BAZA NOCLEGOWA
Stolica Kuwejtu , jak i pozostała część kraju ma ogromną bazę noclegową i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Informacje o hotelu w jakim stacjonowaliśmy poniżej, a tymczasem polecam sprawdzony przez nas i pewny portal BOOKING.COM .Jeśli chcesz skorzystać z rabatów – zajrzyj do zakładki NOCLEGI. Wybierz interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :
KUWEJT – PRZEWODNIK PO KRAJU >>
INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA PODRÓŻUJĄCYCH >>
STOLICA KUWEJTU – NAJCIEKAWSZE MIEJSCA >>
SZCZEGÓŁOWE PRZEWODNIKI :
- PARKI KUWEJTU >
- MUZEA KUWEJTU >>
- WIEŻE KUWEJCKIE >>
- WIELKI MECZET W KUWEJCIE >>
- SOUK MUBARAKIYA >>
- SHEIKH ABDULLAH AL SALEM CULTURAL CENTER >>
Moje marzenie!
to nic tylko spełniać, choć to kraj z różnymi obliczami
Racja, nie ma na co czekać 🙂