Parki Kuwejtu

PARKI KUWEJTU

Parki Kuwejtu mogą zaskoczyć każdego, bo należą do jednych z najciekawszych i najpiękniejszych jakie widzieliśmy. Tym bardziej zaskakujące, bo stworzone na pustyni, gdzie nic nie rośnie naturalnie, stanowią namiastkę bliskości z naturą.

Parki Kuwejtu to nie tylko flora, to także fantastyczne obiekty architektoniczne, wplecione niejako w ich naturalną tkankę. To fantastyczna odskocznia od ruchliwego miasta, gdzie wszędzie po wszystko jeździ się samochodem. Do parków zresztą też najlepiej udać się pojazdem.


PARKI KUWEJTU – MAPA LOKALIZACJI




AL SHAHEED PARK



Al Shaheed Park to największy, najdłuższy i najciekawszy park w całym kraju. Składa się z czterech części, a piąta jest aktualnie w budowie. Oprowadzę Was po wszystkich jego częściach, a sami zobaczycie, jaki ogrom atrakcji czeka tu na każdego.


INFORMACJE PRAKTYCZNE


Pod całym kompleksem parkowym stworzono ogromny parking. Niestety brama wejściowa jest otwarta tylko w okolicy centrum handlowego górującego nad okolicą. Lokalizacja okolicy wejścia – link. To powodowało, że pomimo iż mieszkaliśmy dosłownie 300m od parku, musieliśmy jeździć do niego samochodem. Zaskoczeniem dla nas były wodospady zrobione nad otworami do parkingu.

Wstęp na parkingi i do ogrodów jest darmowy, włącznie z muzeami na terenie parku. Trzeba mieć tylko jakiś dokument tożsamości przy rejestracji na wejściu.

  • Park jest czynny całą dobę.
  • Muzea na terenie parku : 9.00 – 21.00 (w piątki i soboty 15.00 – 21.00)

I CZĘŚĆ PARKU

PLANT TENT I SALINE DEPRESSION


Plant Tent i Saline Depression, te dwa miejsca oznaczone są na samym północnym krańcu parku. Faktycznie znaleźliśmy tu namiot, ale nie widzieliśmy w nim żadnych ptaków. Może to jakiś docelowy projekt. Wokół tej części parku zrobiono bieżnie. Są tu zamontowane spryskiwacze, które pozwalają się ochłodzić biegaczom nawet w upalne dni.


HABITAT MUSEUM


Habitat Museum to pierwsze z muzeów jakie znajdziemy na terenie tego parku. Wewnątrz znajduje się kilka sal poświęconych kolejno roślinom, ptakom i zwierzętom , a na końcu naturalnym krajobrazom Kuwejtu. Są tu poruszone różne problemy z jakim boryka się ten kraj, między innymi problem śmieci na pustyni. Niestety mieliśmy okazję ten problem zobaczyć na własne oczy podczas naszych wypraw na południe i północ.


PARKOWE RZEŹBY


Parkowych rzeźb jest tu mnóstwo i trzeba przejść się kilka razy wzdłuż i wszerz, aby je wszystkie odnaleźć. najciekawsza z nich to Kuwaiti Desert Life Sculptures . Zwierzęta pustyni zrobione są ze śmieci i możemy je dojrzeć stojąc tylko w jednej pozycji.


GOLDEN SCULPTURE


Golden Sculpture – Constitution Monument to złoty pomnik poświęcony konstytucji . Niestety nie udało mi się znaleźć na ten temat więcej informacji.


CENTRALNA CZĘŚĆ PARKU NR. 1


W tej części parku znajduje się jedyne dostępne wejście na jego teren, a także kilka zabudowań. znajdziemy tu Visitor Center, małe jeziorko Al Shaheed Lake, kafejkę, a nawet meczet. No i jak widać na zdjęciach mnóstwo kwiatów i ciekawych, malowniczych widoczków zarówno w dzień, jak i wieczorem.


POMNIK MĘCZENNIKÓW I MUZEUM PAMIĘCI


Na końcu pierwszej części parku znajduje się pomnik męczenników – The Martyr Monument . Postawiony nad muzeum pamięci – Memorial Museum. Wewnątrz wystawy opowiadają historię wszystkich wojen jakie nawiedziły Kuwejt, ze szczególnym naciskiem na tą najbardziej dla współczesnych dramatyczną wojną z Irakiem w 1990 roku.


II CZĘŚĆ PARKU I PRZEJŚCIA PODZIEMNE


Tu nawet przejścia są piękna i zaprojektowane w każdym detalu. Parki przecinają 2 arterie drogowe dlatego, aby zachować ciągłość przejścia między nimi, zbudowano tunele pod drogami. Przy przejściach są mini ogrody i ciekawe fontanny wertykalne. II część parku jest mała i znajduje się tu mały amfiteatr.


III CZĘŚĆ PARKU – ZABUDOWA I PARK MINIATUR


Ta część parku zaczyna się od zabudowy i ciekawego parku miniatur wszystkich najciekawszych budynków w całym kraju.

Tu za parkiem miniatur znajduje się budynek o nieokreślonym przeznaczeniu. Zwraca naszą uwagę zwłaszcza wieczorem przez fantastycznie podświetlony tubus z napisami. Niestety dla nas kompletnie niezrozumiałymi.

III część parku jest nowsza więc i roślinność jest tu na razie mniejsza. Ale i tu można znaleźć sporo urokliwych zaułków, a jego atrakcyjność dopełnia cała masa różnych rzeźb. Mamy nawet statek – dhow przy zabudowie zbudowanego na wzór historycznego fortu. Tu nawet wentylatory parkingu podziemnego wyglądają tu jak ciekawe rzeźby.


TAŃCZĄCE FONTANNY


To zdecydowanie najciekawsza część parku .

Tu przez cały dzień, co pół godziny uruchamiana jest ogromna fontanna. Muzyczny show jest fantastyczny zwłaszcza po zmroku więc wracaliśmy w to miejsce kilkukrotnie.


IV CZĘŚĆ PARKU I PRZEJŚCIA PODZIEMNE


Kolejnym przejściem podziemnym dostajemy się do ostatniej, dostępnej na obecną chwilę części .

Tu znajduje się Garden Plaza, czyli kolejny ciekawy plac z fontannami.


V CZĘŚĆ PARKU – W BUDOWIE


W tej części już wkrótce będzie czekała na zwiedzających cała masa atrakcji. Obecnie V część jest w budowie i tylko z drogi widać ogromny obiekt lodowiska.



PARK PRZY SHEIKH AL-AHMAD CULTURAL CENTRE



II najciekawszy park znajduje się przy kompleksie obiektów kulturalnych Sheikh Jaber Al-Ahmad Cultural Centre. Do samych obiektów się nie dostaliśmy, można je było obejrzeć jedynie zza płotu w zachodniej części parku. Nikt po prostu nie zauważył, że skończyła się pandemia i nadal obowiązuje zakaz wstępu na ich teren po za wydarzeniami kulturalnymi.

Wstęp do parku jest darmowy, a park czynny 8.00 – 23.00 (w piątki i soboty do 24.00)


ALEJE I ZABUDOWA PARKU


W tym parku nie znajdziemy jakichś pięknych alei kwiatowych, jest za to masa zieleni i całkiem sporo drzew. Jest plac z flagą, amfiteatr i jakaś nie do końca przez nas poznana zabudowa. Widać, że całość jest starannie zaprojektowana, ale park sam w sobie stanowi tylko dodatek do centrum kultury.


CENTRALNA CZĘŚĆ PARKU – TAŃCZĄCE FONTANNY


To kolejny park zapewniający pokazy tańczących fontann. Te uruchamiane są dopiero po zmroku, a w oczekiwaniu na pokazy, można przysiąść sobie w jednej z licznych kafejek.

Pokazy są równie fantastyczne jak w parku, który pokazałam Wam powyżej.



ABRAJ PARK



Abraj Park to najbardziej kolorowy park jaki widzieliśmy w życiu, a to wszystko przez bajecznie podświetlone wieże ciśnień. Jest ich w całym Kuwejcie kilka zespołów, ale tylko tu utworzono pod nimi park i podświetlono w ten, a nie inny sposób. Całość wygląda jak z bajki, ale oczywiście tylko po zmroku.

Wstęp do parku jest darmowy, a park czynny całą dobę.



BOULEVARD LAKE PARK



Ostatni z pięknych i ciekawych parków w Kuwejcie znajduje się już po za stolicą w mieście As-Salamijja, dlatego jego opis i zdjęcia znajdziecie tutaj >> AS-SALIMIJJA – ATRAKCJE MIASTA NA WSCHODZIE KUWEJTU



KUWEJT – PRZEWODNIK PO KRAJU >>


INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA PODRÓŻUJĄCYCH >>

STOLICA KUWEJTU – NAJCIEKAWSZE MIEJSCA >>

SZCZEGÓŁOWE PRZEWODNIKI :

MIASTO AS SALIMIJJA I PÓŁNOCNE WYBRZEŻE >>

POŁUDNIOWY KUWEJT >>

PÓŁNOCNY KUWEJT >>

3 Replies to “PARKI KUWEJTU”

Leave a Reply