Wielki Meczet w Kuwejcie

WIELKI MECZET W KUWEJCIE

Wielki Meczet w Kuwejcie to największa budowla sakralna w całym kraju i ósmy co do wielkości meczet na świecie. Z zewnątrz skromna, zaledwie jedno-minaretowa budowla, ale jej wnętrze zaskoczy i zachwyci każdego.

Wielki Meczet w Kuwejcie początkowo nie był na naszej liście obiektów obowiązkowych do odwiedzenia. Zawitaliśmy tu w ostatnim dniu pobytu początkowo nawet nie wiedząc, czy będzie to możliwe. Co ciekawe, w meczecie zastaliśmy wewnątrz mnóstwo kobiet. Okazało się, że trwał właśnie konkurs znajomości Koranu i w specjalnych namiotach ustawionych wewnątrz , kobiety i dzieci były „testowane”.


WIELKI MECZET W KUWEJCIE – INFORMACJE PRAKTYCZNE


  • Zwiedzanie meczetu dla muzułmanów – w dni powszednie od 9:00 do 10:45 i od 17:00 do 19:00.
  • Zwiedzanie dla niemuzułmanów – o godz. 16.00 , godzina ta może być inna w innym dniu.
  • Wjazd na parking od strony głównego wejścia (zachodniej strony), wejście od frontu. Najlepiej podjechać pod budkę ochrony i zapytać o możliwość zwiedzania.
  • Zwiedzanie jest darmowe, wyłącznie z przewodnikiem i zajmuje około godziny
  • Choć to zaskakujące, to jedno z niewielu miejsc w Kuwejcie, gdzie wolno robić zdjęcia aparatem. I mimo, że wewnątrz znajdowało się mnóstwo kobiet, nie było przeciwwskazań .

UWAGA !!! W tym meczecie, jak każdym innym obowiązuje ścisły dress-code. Jeśli kobieta nie jest odpowiednio ubrana, na miejscu może wypożyczyć odpowiednią abaję.  Ja wyjątkowo zostałam pochwalona za odpowiedni strój, choć w Emiratach by mnie ta nie wpuścili.


WIELKI MECZET W KUWEJCIE

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE I ZWIEDZANIE


Budowę tego meczetu rozpoczęto w 1979 roku, na polecenie szejka Jabera Ahmada Al-Sabah. Zakończono w 1986 roku i po dziś dzień stanowi najwyższy meczet w mieście. Wielki Meczet w Kuwejcie, został zbudowany przy użyciu islamskiej sztuki architektonicznej. Wewnątrz znajdują się tu 3 meczety :

  • Główny na 10000 osób
  • Meczet dzienny
  • Meczet dla 950 kobiet

Codzienna sala modlitewna tej części Wielkiego Meczetu w Kuwejcie znajduje się za i we wschodniej części głównej sali modlitewnej Jest przeznaczona do wykonywania codziennych modlitw i lekcji prowadzonych w meczecie. Kobieca salę modlitewna Wielkiego Meczetu, została zaprojektowana w taki sposób, że głos mówcy i muezina słychać z głównej sali modlitewnej, ale kobiet nie widać z ich sali modlitewnej. Ściany tego meczetu są oddzielone kolorową ceramiką, a wejście znajduje się od strony południowej.

Meczet w Kuwejcie jest jednym z najpiękniejszych meczetów, ośmielam się napisać, że nawet na świecie. Z zewnątrz co prawda nie zachwyca i wygląda na bardzo skromny.

Meczet został zaprojektowany i zbudowany przez Muhammada Saleha Makiyeha w stylu andaluzyjskim. Warto wiedzieć, że budowa kosztowała około czternastu milionów dinarów kuwejckich a przy jego budowie pracowało 50 inżynierów i 450 robotników. Powierzchnia tego obiektu wynosi 45 000 metrów kwadratowych. Obecnie Wielki Meczet w Kuwejcie znajduje się pod nadzorem Ministerstwa Darowizn i Spraw Islamskich Kuwejtu.

Drzwi Wielkiego Meczetu w Kuwejcie zostały wykonane z indyjskiego drewna tekowego, a wersety Koranu zostały na nich wypisane w Indiach. Cały meczet ma 21 drzwi, z czego 14 znajduje się we wschodniej części, 4 w południowej i 3 w północnej.

CZĘŚĆ WEJŚCIOWA NA TEREN MECZETU

Zanim zaczniemy zwiedzanie zbieramy się grupą około 15-osobową na dziedzińcu wejściowym. Tu znajdują się wejścia do pomieszczeń dodatkowych. Jest kafejka, jest sala dla kobiet, a posadzka miejscami wyłożona jest dywanami.

PODJAZD DLA EMIRA

Emir wchodzi specjalnymi drzwiami od północnego zachodu, tu znajduje się też dla niego specjalny podjazd oznaczony na czerwono.

DZIEDZIŃCE WEWNĘTRZNE

Dziedzińców jest tu kilka, największy z nich ma wymiary 72 x 43 metry, razem z krużgankami może pomieścić 10 tys. osób. Minaret meczetu, znajdujący się w północno-zachodnim rogu, przypomina architekturę andaluzyjską.

WNĘTRZA GŁÓWNEGO MECZETU

Główny meczet Wielkiego Meczetu w Kuwejcie ma obłedną architekturę i kwadratowy kształt. Ten meczet ma powierzchnię 5184 m2 i może pomieścić ponad 10 000 wiernych. Jest zarezerwowany na modlitwy Eid i Qurban, zgromadzenia ludzi i muzułmanów przy okazjach religijnych. Na wielkiej kopule meczetu, jednej z największych na świecie wykaligrafowano Asma Hosni, czyli 99 wielkich imion Boga. Boskie wersety wypisane są nie tylko na kopule pismem thul, ale także na niebieskiej ceramice. Całość otoczona jest 144 oknami, pokrytymi białym szkłem i przepuszczającymi światło słoneczne.

Sufit przyozdobiony jest koronkową rzeźbą w kolorze złota, która przypomina koronę. Wygląda niesamowicie.

Wnętrze robi niesamowite wrażenie, zarówno kolorystyka, fantastyczne podświetlenie, jak i detale, którym się przyglądamy z bliska. A rzeźbiony jest tu każdy fragment ścian. Przewodnik pozwala wejść na podwyższenie z którego Imam wygłasza modły. Przy okazji zwraca naszą uwagę na ogromny, mięciutki, tkany ręcznie dywan, którego wzór wyznacza wiernym miejsca do stania.

SALA DLA EMIRA

Przewodnik prowadzi nas do sali spotkań dla Emira. Tu każdy detal ścian i sufitu zachwyca . Niesamowite ornamenty zdobią tu każdy fragment wnętrza.

HOL DO NAGRAŃ TELEWIZYJNYCH

Akurat przygotowywane jest tu jakieś naganie, dlatego w tym miejscu przebywamy krótko i przechodzimy z przewodnikiem dalej .

MUZEUM KALIGRAFII ISLAMSKIEJ

To ostatnie miejsce jakie oglądamy na terenie meczetu. Tu na ścianach jest wystawa różnych ciekawych kaligrafii, napisów i obrazów .

DODATKOWE POMIESZCZENIA

W tym meczecie mieszczą się też dwie ogromne biblioteki. Pierwsza z nich jest dedykowana ekspertom i badaczom, znaleźć tu można między innymi Koran Osmański. Druga biblioteka jest bardziej ogólna, ma także książki w językach niearabskich. Jest ona przeznaczona dla nie-muzułmanów i osób nie mówiących po arabsku. Całość zbiorów zajmuje powierzchnię 350 m2.

Aby pomieścić dużą liczbę pojazdów należących do wiernych, pod wschodnim dziedzińcem wybudowano 5-poziomowy parking, który może pomieścić do 550 samochodów.


Wnętrze zachwyca nas i stawia ten meczet na I miejscu spośród wszystkich jakie widzieliśmy. Tu nasz ranking – może kogoś zainspiruje, a może podejmiecie temat i wypiszecie w komentarzu Wasze preferencje :

  1. WIELKI MECZET W KUWEJCIE
  2. FUDŻAJRA – WIELKI MECZET SZEJKA ZAJIDA
  3. WIELKI MECZET SZEJKA ZAJIDA W ABU ZABI


KUWEJT – PRZEWODNIK PO KRAJU >>


INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA PODRÓŻUJĄCYCH >>

STOLICA KUWEJTU – NAJCIEKAWSZE MIEJSCA >>

SZCZEGÓŁOWE PRZEWODNIKI :

MIASTO AS SALIMIJJA I PÓŁNOCNE WYBRZEŻE >>

POŁUDNIOWY KUWEJT >>

PÓŁNOCNY KUWEJT >>

4 Replies to “WIELKI MECZET W KUWEJCIE”

  1. Ciekawe miejsce, lubię odwiedzać różne świątynie, bo zawsze dowiaduję się w nich czegoś nowego i zaskakującego.

    1. Do niektórych faktycznie nie mają , ale są obiekty do których jak widać i nie-muzułmanie mają i nawet mają prawo zdjęcia z kobietami robić wewnątrz – ot przewrotność , bo na zewnątrz już nie można

Leave a Reply