As-Salimijja

AS-SALIMIJJA – ATRAKCJE MIASTA NA WSCHODZIE KUWEJTU

As-Salimijja to trzecie co do wielkości miasto znajdujące się na wschód od stolicy kraju. W odróżnieniu od Kuwejt City, jest bardziej przestrzenne, ma ciągnące się wzdłuż całego wybrzeża promenady oraz piękne parki i najwspanialsze w kraju centra kultury.

As-Salimijja tak na prawdę nie ma wyraźnej granicy ze stolicą, czy innymi miastami. Północny Kuwejt to jedna wielka aglomeracja, a granice są tu bardzo umowne. W tym wpisie zabiorę Was do wszystkich najciekawszych miejsc tej części Kuwejtu oraz poprowadzę przez całą promenadę aż do Green Island.


AS-SALIMIJJA – MAPA OPISANYCH MIEJSC
AS-SALIMIJJA – WSCHODNIE WYBRZEŻE MIASTANa wschodnim wybrzeżu stacjonowaliśmy przez kilka pierwszych dni pobytu w Kuwejcie. Hotel z widokiem na plaże, a przede wszystkim fantastyczne doświadczenie, bo już pierwszej nocy balowaliśmy w nim na weselu kuwejckim. Więcej o hotelu i naszych doświadczeniach pojawi się w praktycznym przewodniku po kraju . A tymczasem plaże i widoczki, które znajdziecie po tej stronie miasta :AS-SALIMIJJA – ATRAKCJE PÓŁNOCNEGO WYBRZEŻE MIASTACENTRUM NAUKI I AKWARIA


  • Godziny otwarcia: 9:00 – 22:00 , w  piątki 14:00 – 22:00
  • Bilet wstępu (Aquarium & Discovery Place) – 5 KWD (około 75zł)
  • W centrum znajduje się jeszcze kino IMAX – można więc kupić bilety w pakiecie z kinem
  • Akwaria to jedyny powód dla którego warto tu zawitać, choć cena biletu jest zdecydowanie za wysoka jak na to co oferuje centrum. Bilety powinny być sprzedawane oddzielnie na każdą z atrakcji.

The Scientific Center oglądamy na początku wieczorem. Wygląda fantastycznie, koniecznie więc chcemy odwiedzić je kolejnego dnia. W dzień architektura wcale nie traci na uroku.

Zanim pójdziemy zwiedzać centrum zaczynamy od spaceru promenadą na wschodzie.

Wnętrze holu wejściowego centrum mówi nam już wiele. To miejsce lata świetności ma już za sobą. W holu jest akurat wystawa zdjęć przyrodniczych fotografów z całego świata. To na pewno warto było zobaczyć.

Akwaria są faktycznie wspaniałe. Dla nich warto było tu zajrzeć.

Na koniec idziemy jeszcze do II części na którą mamy biletu . To Discovery Place , które jest mini centrum nauki. Tu niestety ogromne rozczarowanie. Mała sala przystosowana właściwie tylko dla najmłodszych. Jeśli ktoś jest tu bez dziecka, to w zasadzie nie ma po co wchodzić.


RESTAURACJA BABEL I OKOLICA


Kolejne miejsce na północnym wybrzeżu przy którym warto się zatrzymać, to potężny budynek jemeńskiej restauracji Babel, uznawanej tu w Kuwejcie za jedną z lepszych.


MARINA : MALL, PARK, BEACH I YACHT CLUB


Kawałek dalej wędrując promenadą na zachód trafimy na cały duży kompleks. Marina Waves, czyli kompleks gastronomiczny na końcu półwyspu, to pierwsze miejsce które dojrzymy jeszcze spod restauracji Babel. Ciekawie prezentuje się zwłaszcza nocą , bo zmienia cały czas kolory.

Marina Beach zaczyna się tuż za półwyspem. Widać, że miejsce to jest bardzo popularne, bo w przeciwieństwie do innych plaż wyspoczywa tu sporo ludzi. warto zaznaczyć, że na plażach publicznych jest zakaz kąpieli i plażowania w strojach kąpielowych.

Marina Yacht Club znajduje się po zachodniej stronie . Tu oprócz ogromnego portu mamy cały kompleks handlowo gastronomiczny. Można więc z fajnym widokiem napić się kawy lub coś zjeść.

Marina Mall, czyli główne centrum handlowe, które zawsze towarzyszy takim inwestycjom znajduje się po drugiej stronie wielopasmowej arterii. Dostaniemy się więc do niego zadaszonym chodnikiem nad drogą.


BEACH SIDE


Beach side i Mijana Restaurant and Cafe w której zatrzymujemy się na kawkę, znajdują się po drugiej stronie od największej moim zdaniem atrakcji Kuwejtu – Sheikh Abdullah Al Salem Cultural Centre. Ale temu miejscu poświęcę tu osobny przewodnik. Wzdłuż całego wybrzeża ciągną się promenady, co jakiś czas z zejściem na plażę lub z molami do łowienia ryb. Wędkarstwo to nadal ulubione zajęcie Kuwejtczyków i nawet ci z bardzo bogatych rodzin potrafią całe dnie spędzać na tym zajęciu.


TURTLE PARK I GREEN ISLAND


Turtle Park to malutki, sztuczny półwysep w tej części wybrzeża. Kamienne żółwie „ozdabiają” to miejsce.

Cała promenada w tej części wybrzeża pamięta stare czasy, ale nie da się ukryć, że jest to fantastyczny oddech od zgiełku miasta. No i też jedyne miejsce gdzie można spokojnie pospacerować, bo przecież tu się nie chodzi, tylko wszędzie jeździ.

Green Island to następny punkt do którego docieramy. Na samą wyspę jednak nie udaje się dostać, bo wstęp jest płatny. Na nasze pytanie w budce strażniczej, co w takim razie ciekawego na wyspie się znajduje , dowiadujemy się, że nic.

Obchodzimy więc sobie plaże po obu stronach ciesząc się w końcu słońcem i ciepłem, którego w Kuwejcie za dużo nie mieliśmy i wracamy do samochodu zostawionego kilka kilometrów wcześniej.AS-SALIMIJJA – NAJPIĘKNIEJSZE MECZETYNASER ALSABAH MOSQUE


W tej części Kuwejtu znajduje się kilka wyjątkowych meczetów o których warto tu wspomnieć. Jednym z nich jest znajdujący się nieopodal opisywanego tu wcześniej centrum nauki, meczet Naser Alsabah Mosque . Meczet z zewnątrz przypomina piramidę, ma jeden minaret , ale to co jest w nim najpiękniejsze to wnętrze, którego nam nie dane było zobaczyć, bo nie ma możliwości zajrzeć osobie innego wyznania. Zajrzyjcie więc tutaj i sami zobaczcie .


MASJID BADRIYA NASSER AL-JEYAN


Ten meczet zwrócił naszą uwagę jak przejeżdżaliśmy przez centralną część miasta. Okolica Masjid Badriya Nasser Al-jeyan nieszczególnie ciekawa, ale architektura meczetu zwraca tu uwagę.


AL-EMAM AL-HUSAIN MOSQUE


Al-Emam al-Husain Mosque znajdujący się na zachodnim skraju miasta As-Salimijja to z pewnością jeden z najbardziej kolorowych i ciekawych obiektów miasta. Z daleka nie wygląda ciekawie, bo i dzielnica i otaczające go zabudowania mieszkalne raczej nie zachęcają, aby tu w ogóle wjechać. Jeśli jednak się tu zapuścicie – sam meczet na pewno was zachwyci. Misternie wykonane detale na elewacjach i minaretach. do tego kolorystyka spotęgowana pięknym błękitnym niebem, to wszystko tworzy taką oto całość :BOULEVARD LAKE PARKBoulevard lake park to w zasadzie jedyny park tej części Kuwejtu o którym warto wspomnieć. Sama stolica ma inne fantastyczne parki, ale o nich poczytacie w przewodniku NAJPIĘKNIEJSZE PARKI KUWEJTU. Boulevard połączony jest z centrum handlowych, sam w sobie stanowi małą perełkę pełną urokliwych alejek, roślinności i wkomponowanej w to zabudowy.

Centrum parku to wielkie jezioro z grającymi (podobno, bo nie trafiliśmy tu na żaden pokaz) fontannami. Jest tu kilka kafejek i restauracji, obywają się właśnie nawet jakieś warsztaty malarskie.

Na zachód od jeziora ciągną się ogrody z rzeczkami, mniejszymi stawami i piękną roślinnością. Park jest wyjątkowo ciekawie zaaranżowany, bo wygląda jak by go stworzyła natura, a nie człowiek.

Park tak się nam spodobał, ze wróciliśmy tu jeszcze raz wieczorkiem.WIDOKI MIASTA AS-SALIMIJJA


To na zakończenie tego przewodnika jeszcze kilka widoczków miasta robionych głównie z dróg przecinających miasto. Miasto, które z pewności warto odwiedzić .AS-SALIMIJJA – BAZA NOCLEGOWAAs-Salimijja ma dużą bazę noclegową i stanowi świetny punkt wypadowy do zwiedzenia wschodniej i południowej części kraju. Jest tu też troszkę taniej niż w samej stolicy, a odległości nie są duże, warto więc rozważyć rezerwacje noclegów właśnie w tej części kraju. Informacje o hotelu w jakim stacjonowaliśmy znajdziecie na stronie INFORMACJE PRAKTYCZNE (w przygotowaniu), a tymczasem polecam sprawdzony przez nas i pewny portal Booking.com . Wybierz interesującą cię datę noclegu i rezerwuj :Booking.comKUWEJT – PRZEWODNIK PO KRAJU >>


INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA PODRÓŻUJĄCYCH >>

STOLICA KUWEJTU – NAJCIEKAWSZE MIEJSCA >>

SZCZEGÓŁOWE PRZEWODNIKI :

MIASTO AS SALIMIJJA I PÓŁNOCNE WYBRZEŻE >>

POŁUDNIOWY KUWEJT >>

PÓŁNOCNY KUWEJT >>

2 Replies to “AS-SALIMIJJA – ATRAKCJE MIASTA NA WSCHODZIE KUWEJTU”

  1. Coraz popularniejszy kierunek podróży. Widzę, że wiele osób rusza w tej rejony świata. Mnie tam na razie nie ciągnie, ale może kiedyś to się zmieni…

Leave a Reply