Stolica Kuwejtu

STOLICA KUWEJTU – NAJCIEKAWSZE MIEJSCA

Stolica Kuwejtu tak jak i cały kraj o tej samej nazwie, to nieodkryta perła Bliskiego Wschodu. Miasto Kuwejt wznosi się nad Zatoką Kuwejcką, pozostałością po dawnym ujściu Eufratu, która jest częścią Zatoki Perskiej.

Stolica Kuwejtu była dla nas jak pusta karta do zapełnienia . Bo jakie wyobrażenie mamy o tym mieście i czy zdajemy sobie sprawę co jest tam do obejrzenia ? Pewnie 99% z nas nie ma żadnego lub tylko jakieś mgliste. Tak było i z nami. Wiele najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w stolicy pokazałam już w osobnych przewodnikach, do których odsyłam :

W tym przewodniku oprowadzę Was po wszystkich pozostałych miejscach. Aż trudno uwierzyć, że jest ich tak wiele. My spędziliśmy w Kuwejcie ponad tydzień, a i tak nie udało się zajrzeć we wszystkie miejsca warte odwiedzenia.


INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA ZWIEDZAJĄCYCH STOLICĘ KUWEJTU :


  • Wszystkie obiekty, po za rezydencją Emira Kuwejtu można normalnie fotografować
  • Obowiązuje całkowity zakaz fotografowania apartami fotograficznymi we wszystkich wnętrzach (komórką można) . Jedynym wyjątkiem jest tu Wielki Meczet (ot kuwejckie absurdy)
  • Aby wejść do większości obiektów użyteczności publicznej będziecie potrzebowali dokumentu tożsamości – wszystkie wasze dane włącznie z adresem pobytu i numerem telefonu zostaną na wejściu spisane.
  • Po mieście można poruszać się pieszo, ale do wielu miejsc nie dotrzemy, bo na naszej drodze pojawi się ruchliwa autostrada, a tych przecinających całe miasto jest dużo. Najlepiej więc zwiedzać stolicę pożyczonym samochodem. Miejscami może być problem w zaparkowaniem (głównie w okolicach souku), ale generalnie wszędzie jest masa parkingów naziemnych, podziemnych , czy wielopiętrowych i 90% z nich jest darmowych

STOLICA KUWEJTU – MAPA OPISANYCH MIEJSC


Na niebiesko zaznaczone są te opisane w tym wpisie , na czerwono wszystkie pozostałe opisane w innych wpisach – ich listę i linki znajdziecie przy każdej z ikonek.


STOLICA KUWEJTU –  DZIELNICA BIZNESOWA SHARQ


To co nam może kojarzyć się z Kuwejtem to dzielnica wysokościowców. Centrum stolicy to miejsce najbardziej futurystycznej architektury, choć część z budynków pochodzi jeszcze sprzed wojny, czyli z lat 80-tych. Obiekty banków, biur, światowych korporacji oraz hotele. To wszystko zgromadzone w jednym małym kwartale robi niesamowite wrażenie, a wieczorem potęguje je tysiące świateł.

Kuwejcka stolica nie ma ogólnodostępnych punktów widokowych po za WIEŻAMI KUWEJCKIMI . Mieliśmy jednak to szczęście, że na dachu naszego hotelu Ramada Encore by Wyndham Kuwait Downtown znajdowała się kawiarnia z takimi widokami :


SOUK SHARQ, TARG RYBNY I PORTY


Północna część dzielnicy to wybrzeże z ogromną mariną otoczoną od północny centrum handlowym zwanym Souk Sharq. Tuż przed nim znajduje się wielka marina, a z niej roztacza się fantastyczna panorama całego miasta. Do suku warto zajrzeć zarówno w dzień :

Jak i wieczorem, kiedy zarówno marina, jak i całe miasto rozświetla się wszystkimi kolorami.

Wnętrza to typowe centrum handlowe , są tu też liczne kawiarnie i restauracje.

Od zachodniej strony znajduje się jeszcze jeden ogromny budynek wybudowany w tym samym stylu i charakterze, co reszta.

To targ rybny, którego wnętrza pełne są oczywiście wszelkiego rodzaju owoców morza i ogromnych ryb, dopiero co wyłowionych.

Tuż bowiem za budynkiem targu znajduje się ogromny port starych drewnianych łodzi dhow – typowych dla całej branży rybołówstwa w Kuwejcie.


AL-BABTAIN BIBLIOTEKA POEZJI ISLAMSKIEJ


Jeśli będziecie zwiedzać WIELKI MECZET to koniecznie zajrzyjcie do znajdujące się tuż za nim Al-Babtain Library For Arabic Poetry . Wyjątkowo piękny architektonicznie budynek można nawet odwiedzić w środku. We wnętrzach już jednak jest zakaz fotografowania. Nad budynkiem biblioteki góruje wieża Banku Centralnego. Wszystkie obiekty znajdujące się w tym kwartale zasługują więc na uwagę.


BIBLIOTEKA NARODOWA KUWEJTU I OKOLICA


Jadąc dalej wzdłuż wybrzeża na południe stolicy mamy kolejny ciekawy kwartał . Tu koniecznie warto zajrzeć do Kuwait National Museum , Sadu House oraz Al Bader House. O wszystkich tych obiektach poczytacie na stronie – MUZEA KUWEJTU . W tej części znajdują się też 3 niewielkie meczety, widok na miasto też jest wyjątkowo ciekawy :

National Library of Kuwait , czyli Narodowa Biblioteka to największy obiekt tej części stolicy. Została otwarta w lutym 2011 pod patronatem Jego Wysokości Szejka Sabah Alsalem. Jest to ogromny 3-piętrowy budynek o wyjątkowym wystroju architektonicznym.

Zajrzeliśmy tu, aby obejrzeć jej ciekawe wnętrza. Ogromny hol wejściowy z antresolą na I i II piętrze faktycznie robi wrażenie. We wnętrzach odbywają się przez cały rok różne konferencje, seminaria i warsztaty, a sama biblioteka czynna jest tylko w godz. 10.00 – 14.00 .

Chodząc po wnętrzach biblioteki w pewnym momencie trafiliśmy na ochroniarza, który zachęcił nas do wejścia do jednej sali w której znajdował się model łodzi. Okazało się, że w sali jest kilka osób, w tym Pan Profesor, który był głównym motywatorem i założycielem biblioteki. Poznaliśmy też jego sympatyczną żonę i dwie pracujące w bibliotece Kuwejtki . Wyszliśmy stamtąd po godzinie ciekawej rozmowy.


PROMENADA PÓŁNOCNA STOLICY – HARBOUR WALK


Pomiędzy Pałacem Emira – Al-Diwan Al-Amiri , a Al Bahhar Entertainment Historical Village znajduje się promenada z molo. To świetne miejsce, aby obejrzeć panoramę tej części miasta. Mamy stąd bowiem super widok na muzeum Narodowe oraz budynki Kuwejckiego Zgromadzenia Narodowego .


BUDYNEK ZGROMADZENIA NARODOWEGO KUWEJTU


To budynek ustawodawczy, w którym mieści się Zgromadzenie Narodowe Kuwejtu. Zaprojektowany został w 1972 roku przez duńskiego architekta Jørna Utzona , który co warto wiedzieć jest także autorem Sydney Opera House. Całkowita powierzchnia kompleksu wynosi 18 000 metrów kwadratowych. Parlament został ukończony w 1982 roku, a poważnie uszkodzony w lutym 1991 roku, kiedy wycofujące się wojska irackie podpaliły go. Na szczęście został całkowicie odrestaurowany.


KOMPLEKS MINISTERIALNY


Jak już jesteśmy przy budynkach urzędowych to koniecznie warto podjechać pod kompleks ministerialny-  Ministries Complex . Z zewnątrz budynki wyglądają ciekawie, są ze wszystkich stron otoczone ażurowymi przesłonami. Na terenie kompleksu stoi duży meczet .

To co jednak stanowi o wyjątkowości tego miejsca i co nas tu przyciągnęło, to wnętrza. Nie wierzyliśmy, że uda nam się wejść do środka, a jednak. Przejście przez bramki bezpieczeństwa, prośba , jak wszędzie o niefotografowanie aparatami i jesteśmy. Krążymy po wszystkich resortach, a co jedno wnętrza bardziej nas zachwyca. Tak obłędnych i kolorowych wnętrz ministerialnych nie ma chyba żaden kraj na świecie.

Najbardziej kolorowy i ogromny jest główny hol :

Mniejsze , ale nie mniej ciekawe są boczne hole poszczególnych ministerstw.

Jedno z ministerialnych wnętrz jest w tonacji zielonej :


LIBERATION TOWER


Nad całym miastem góruje widziana ze wszystkich niemalże stron wielka Wieża Wolności – Liberation Tower . Niestety wieża nie jest dostępna dla zwiedzających, a szkoda, bo to najlepszy punkt widokowy całego Kuwejtu. Dowiedzieliśmy się na miejscu, ze będzie czynna w święto niepodległości, ale to miało nastąpić za 2 miesiące. Obeszliśmy się wiec ze smakiem i obejrzeli okolicę.


KATEDRA ŚWIĘTEJ RODZINY


Katedra Świętej Rodziny jest rzymskokatolicką kontrkatedrą we wschodniej części Kuwejtu, w rejonie Qibla, a stanęła na terenie, który został podarowany przez rząd Kuwejtu. Katedrę konsekrowano 16 marca 1961 roku, a sam katolicyzm w Kuwejcie sięga aż 1945 roku. Tak się złożyło, że spędzaliśmy w stolicy Boże Narodzenie, przy okazji odwiedziliśmy więc katedrę w tym wyjątkowym dniu. Odbywało się tu w święta po 3-4 mszy na raz w kilku różnych językach i tak przez cały dzień, a na każdej z nich były prawdziwe tłumy i trzeba było czekać w długich kolejkach, aby dostać się do środka.


SHEIKH AL-AHMAD CULTURAL CENTRE


II najciekawszy park o którym pisałam w przewodniku PARKI KUWEJTU znajduje się przy kompleksie obiektów kulturalnych Sheikh Jaber Al-Ahmad Cultural Centre. Do samych obiektów się niestety nie dostaliśmy, można je było obejrzeć jedynie zza płotu w zachodniej części parku. Nikt po prostu nie zauważył, że skończyła się pandemia i nadal obowiązuje zakaz wstępu na ich teren po za wydarzeniami kulturalnymi. Z promenady nadbrzeżnej jest przedostatnie zdjęcie w galerii, z kolei ostatnie to zdjęcie obrazu jaki wisiał u nas na ścianie w hotelu.

Wstęp do parku jest darmowy, a park czynny 8.00 – 23.00 (w piątki i soboty do 24.00)

Na stronach centrum możemy poczytać : „Centrum Kultury Szejka Jabera Al-Ahmeda składa się z czterech budynków, pokrytych stalowym szkieletem, otoczonym tytanowo-szklaną powłoką, która przechwytuje światło. Złożone formy geometryczne inspirowane architekturą islamu tworzą bogatą teksturę zewnętrznej powłoki każdego budynku … W foyer znajdują się dekoracyjne kaligrafie w czterech pawilonach, gdzie ponad 8 000 m2 kaligrafii zaprojektowano jako okładziny teatrów, sal koncertowych i bibliotek” . Niestety mimo usilnych prób nie udało nam się tego zobaczyć .


STOLICA KUWEJTU – WIDOKI MIASTA Z RÓŻNYCH STRON


Nie zawsze na miasta możemy spojrzeć na spokojnie z jakiegoś miejsca. większość widoków oglądamy po prostu z okien samochodu. Tu mały przegląd kilku panoram miasta z różnych miejsc, aby zamknąć w ten sposób pełen przewodnik po stolicy.

Okolica Katedry , gdzie króluje głównie mieszkaniówka, ale miasto w tym rejonie dopiero się rozwija :

Najbliższa okolica SOUKU MUBARAKIYA :

Najbliższa okolica WIELKIEGO MECZETU :

Północna i centralna część stolicy:

Bader Al-Mailam Mosque na południu stolicy :


STOLICA KUWEJTU – BAZA NOCLEGOWA


Stolica Kuwejtu ma dużą bazę noclegową i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Informacje o hotelu w jakim stacjonowaliśmy znajdziecie na stronie INFORMACJE PRAKTYCZNE, a tymczasem polecam sprawdzony przez nas i pewny portal BOOKING.COM .Jeśli chcesz skorzystać z rabatów – zajrzyj do zakładki NOCLEGI. Wybierz interesującą Cię datę noclegu i rezerwuj :


Booking.com



KUWEJT – PRZEWODNIK PO KRAJU >>


INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA PODRÓŻUJĄCYCH >>

STOLICA KUWEJTU – NAJCIEKAWSZE MIEJSCA >>

SZCZEGÓŁOWE PRZEWODNIKI :

MIASTO AS SALIMIJJA I PÓŁNOCNE WYBRZEŻE >>

POŁUDNIOWY KUWEJT >>

PÓŁNOCNY KUWEJT >>

4 Replies to “STOLICA KUWEJTU – NAJCIEKAWSZE MIEJSCA”

  1. Zdjęcia robią wrażenie, szczególnie te wykonane w nocy. Budynek biblioteki ma super klimat. Ogólnie nie ciągnie mnie do tego miejsca, ale gdybym się jednak tam znalazła, na pewno zwiedziłabym z zainteresowaniem 🙂

Leave a Reply