Muzea Kuwejtu

MUZEA KUWEJTU

Muzea Kuwejtu poprowadzą odwiedzających przez wszystkie najważniejsze aspekty życia, pokażą całą historię, kulturę i odkryją przez każdym całą masę ciekawych historii.

Muzea Kuwejtu, ich ilość, różnorodność i poziom wystaw, były dla nas ogromnym zaskoczeniem. Każde inne, każde ciekawe, prawie wszystkie godne polecenia. W całym kraju jest ich kilkadziesiąt. Tu skupię się na tych znajdujących się w samej stolicy, plus jednym w mieście Hawalli. Poniżej wrzucę też listę pozostałych z linkami do opisów oraz moją ocenę wszystkich w skali 1-10 .


MUZEA KUWEJTU – MAPA OPISANYCH MIEJSC


Na niebiesko zaznaczone są te opisane w tym wpisie , na czerwono wszystkie pozostałe opisane w innych wpisach – ich listę i linki znajdziecie na końcu wpisu.



MUZEA KUWEJTU – BAIT AL OTHMAN MUSEUM (9/10)



Bait Al Othman Museum to zdecydowanie muzeum nr. 2 w całym Kuwejcie, a numer 1 jeśli chodzi o pokazanie całej histrorii i tradycji kraju. Z zewnątrz niepozorne, bo mieszczące się co prawda z zabytkowym budynku, ale niezbyt ciekawym architektonicznie. Wewnątrz zaskakuje ilością wystaw i przekrojem przez wszystkie aspekty życia i historii kraju. Jeśli przylecicie tu na krótko – to muzeum powinno się znaleźć na obowiązkowej liście.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • godziny otwarcia : 9:30 – 12:30 oraz 16:30 – 20:00 (w piątki tylko po południu)
  • bilet wstępu – 1 KD (około 15zł)
  • lokalizacja – link

BUDYNEK MUZEUM

Bait Al Othman, otwarty został w 2013 roku. Muzeum mieści się w odrestaurowanym starym domu z lat 40-tych XX wieku. Inne historyczne budynki w mieście Hawally to meczet Rashid i meczet Qattan. Hawally było wcześniej małą wioską, ale za to miało wiele studni i było głównym źródłem dostarczającym wodę pitną dla całego miasta Kuwejtu. Obecnie przed budynkiem zgromadzono kilka obiektów zapowiadających, co czeka nas w środku.

HOL WEJŚCIOWY

Każdy z holi pierwotnie był niejako wewnętrznym dziedzińcem. Obecnie dla ochrony zbiorów każdy z nich został przykryty dachem o lekkiej konstrukcji.

ŻYCIE CODZIENNE

Z holu głównego przejdziemy przez kilka wystaw dotyczących życia codziennego. Tu obejrzymy dużą kolekcje bajecznie kolorowych strojów, instrumenty muzyczne, czy zwyczaje w starym Kuwejcie.

ODKRYCIE ROPY

To przełomowy okres w historii kraju. Ciekawa wystawa i film pokazuje nam początki przemysłu i założenie pierwszego koncernu naftowego .

POKOJE POLICJI , MINISTERIALNE , WOJSKO I CZASY WOJNY

Kolejne pokoje pokazują policję, straż i wnętrza ministerialne. Na koniec prowadzą nas w czasy ostatniej wojny z Irakiem w 1990 roku. Tu oglądamy fragment ostrzelanego domu, który widzieliśmy już wcześniej na wschodzie Kuwejtu .

KUWAIT AIRWAYS

Wystawa poświęcona jest całej historii kuwejckich linii lotniczych. Dzień wcześniej mieliśmy okazje nimi lecieć, dlatego wystawa była tym bardziej dla nas ciekawa. Ogromnym zaskoczeniem jest tu moda stewardes na przestrzeni wszystkich lat funkcjonowania linii.

II HOL – KUWAIT HOUSE MUSEUM

Wchodzimy do kolejnej części. Tu na środku holu stoi stary samochód

ISLAM I HISTORIA RODÓW KRÓLEWSKICH

MUZEUM MARYNISTYCZNE

muzeów poświęconych marynarce i żeglarstwu na terenie Kuwejtu jest kilka. Tu najdziemy tylko namiastkę, ale jest i ona bardzo ciekawa.

WNĘTRZA MIESZKALNE I USŁUGOWE

Kilka kolejnych pokoi wprowadza nas w świat wnętrz mieszkalnych. Bardzo kolorowych i innych w stylu od naszych europejskich. Kawałek dalej punkty usługowe, sklepy, warsztaty i inne ciekawe wnętrza. Nie sposób ich wszystkich sfotografować i tu pokazać.

III HOL WEWNĘTRZNY – ALOTHMAN HOTEL

PUSTYNNE CAMPY

Pustynia to integralna część życia Kuwejtczyków. Nie mogło więc jej zabraknąć i w tym miejscu. Ciekawie zaaranżowane wnętrze wprowadza nas w świat pustyni, jej campów i nieodłącznych z tym miejscem zwierząt, czyli wielbłądów i sokołów.

DZIAŁ SPORTOWY

Zanim przejdziemy do kolejnej hali mijamy wnętrza poświęcone osiągnięciom sportowym Kuwejtczyków.

MUZEUM DZIKIEJ NATURY I EDUKACYJNE MUZEUM NAUKOWE

Kolejne dwa ogromne hole to świat dzikich zwierząt i odrobina nauki. Zgromadzono tu całkiem pokaźną kolekcję zwierząt z całego świata.

HERBACIARNIE, KAWIARNI I CERAMIKA

Te zdjęcia, które tu zamieszczam pochodzą z kilku działów, ale pasują do tematu poświęconego tradycji picia herbaty, czy kawy. Dodatkowo kolekcja kolorowej ceramiki cieszy nasze oczy. To typowa i tradycyjna kolekcja, którą widzieliśmy w wielu sklepach i zapewne jest w wielu tradycyjnych kuwejckich domach.



MUZEA KUWEJTU – MODERN ART MUSEUM (4/10)



To muzeum sztuki współczesnej zlokalizowane jest w tymczasowo nieciekawym miejscu, które zapewne w niedługim czasie bardzo się zmieni. Wokół po prostu jest spora przestrzeń, głównie piasku, a kawałek dalej kilka obiektów mieszkalnych lub biurowych. Sam obiekt, choć zabytkowy, także nie przyciąga wzroku. Jeśli jednak będziecie mieć dużo wolnego czasu, tak jak my, warto tu zajrzeć dla kilku wystaw rzeźb i malarstwa.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • godziny otwarcia : 9:30 – 13:00 oraz 16:30 – 20:30 (w piątki i soboty nieczynne)
  • wstęp – darmowy
  • lokalizacja – link

BUDYNEK MUZEUM

Otwarte w 2003 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej mieści się w dawnej szkole zbudowanej w 1939 roku.

WYSTAWY RZEŹB

W muzeum znajduje się wiele dzieł Samiego Mohammeda, w tym dzieło zatytułowane „Break Through”. Sami mówi, że to jedna z jego ulubionych prac i że „poprzez tę rzeźbę mówię ludziom, że nie powinni się poddawać, bez względu na problemy, dopóki nie osiągną upragnionych celów”.

MALARSTWO



MUZEA KUWEJTU – MARITIME MUSEUM (7/10)



Małe, ale wyjątkowo ciekawie i dobrze zaaranżowane muzeum otwarte w 2010 roku, poświęcone tradycji żeglarskiej Kuwejtu. Skierowane do tych, którzy interesują się lokalnymi statkami.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • godziny otwarcia : 8:30 – 12:30 oraz 16:30 – 20:30 (w piątki tylko po południu, w niedziele nieczynne)
  • wstęp darmowy
  • lokalizacja – link

EKSPOZYCJA ZEWNĘTRZNA

WNĘTRZA MUZEUM

Wewnątrz znajduje się ekspozycja poświęcona handlowi i wydobywaniu pereł. Są piękne, misternie wykonane modele statków, mapy i różnego rodzaju akcesoria które używano dawniej oraz sporo starych fotografii. W tle leci muzyka wprowadzająca w nastrój, choć musiałam prosić o ściszenie, bo własnych myśli nie słyszałam.



MUZEA KUWEJTU – SADU HOUSE (6/10)



Bait Sadu inaczej Sadu House poświęcony jest dziedzictwu tekstylnemu Kuwejtu. Muzeum tkactwa tradycyjnego, niedawno zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO, mieści się w starym domu sprzed epoki nafty.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • godziny otwarcia : 8:00 – 13:00 oraz 16:00 – 20:00 (w piątki nieczynne)
  • wstęp darmowy
  • lokalizacja – link

BUDYNEK MUZEUM

Sadu House, czyli tradycyjny kuwejcki dom, został zbudowany w 1936 roku przez zamożną rodzinę Youssefa Al Marzouka. Dom wychodził na wybrzeże i obejmował cztery otwarte dziedzińce. Jest tu wiele indyjskich wpływów dekoracyjnych, czego przykładem są dekoracje na drewnianych drzwiach przywiezionych z Karaczi oraz żelazne elementy w oknach. W 1938 roku dom przeszedł na własność Youssefa Shereena Behbehaniego, który dodał nową podłogę i kominki w stylu europejskim.

WYSTAWY I SKLEPIK

W latach 70-tych dom został zakupiony przez Narodową Radę Kultury, Sztuki i Literatury. W latach 80-tych miejsce to stało się domem tkactwa i tekstyliów, nazwano go Domem Sadu. Oprócz muzeum,  znajduje się tu również wiele warsztatów i eksponatów sztuki.



MUZEA KUWEJTU – KUWAIT NATIONAL MUSEUM (8/10)



Kuwait National Museum to z pewnością jedno z najciekawszych architektonicznie muzeów w całym kraju. Choć same wystawy już tak nie zachwycą, bo tu zdecydowanie przoduje muzeum, które opisałam we wpisie jako pierwsze.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • godziny otwarcia : 8:30 – 12:30 oraz 16:30 – 20:30 (w piątki czynne tylko po południu, w niedziele nieczynne)
  • wstęp darmowy
  • lokalizacja – link

BUDYNEK MUZEUM

Pierwsze Muzeum Narodowe Kuwejtu zostało założone w 1957 roku, w miejscu, które kiedyś było Diwanem szejka Khaz’ala, byłego władcy Muhammerah . W 1960 roku Kuwejt ogłosił konkurs architektoniczny na projekt swojego drugiego Muzeum Narodowego. Konkurs wygrał francuski architekt Michel Ecochard, ale jego projekt choć jest uznawany na całym świecie za arcydzieło, jest lokalnie piętnowany i postrzegany jako wadliwy. Niestety podczas inwazji w 1990 roku muzeum zostało poważnie zniszczone i splądrowane.

ZABYTKOWA ŁÓDŹ – BOOM AL-MUHALLAB

Od strony wybrzeża przed budynkiem muzeum stoi duża łódź poławiaczy pereł. Boom Al Muhallab jest jednym z głównych dhow, które pływały w historii Kuwejtu. Znalazł się w muzeum jako prezent dla państwa po wypłynięciu w ostatnią podróż w 1949 roku. Podobne łodzie znajdują się przed Muzeum Morskim, które opisałam powyżej.

EKSPOZYCJE MUZEALNE – ARCHEOLOGIA

Pierwsza część muzeum to Sala Archeologiczna, ciekawa dla osób, które interesuje starożytna historia Kuwejtu. Znajdują się tu lokalne znaleziska archeologiczne od czasów neolitu po okresy islamu. W tym artefakty znalezione w miejscach archeologicznych, takich jak wyspa Failika.

MUZEUM DZIEDZICTWA KUWEJTU

Muzeum Dziedzictwa Kuwejtu jest jedną z galerii Muzeum Narodowego Kuwejtu i zdecydowanie tą najciekawszą. Dzięki tej wystawie możemy zobaczyć, jak dawni Kuwejtczycy przetrwali bardzo trudne warunki tutejszego środowiska. Jak żyli, czym się zajmowali, jak spędzali wolny czas i jakie były ich tradycje. Spacer po tej wystawie jest jak podróż przez historię Kuwejtu.

PLANETARIUM

Jedną z części muzeum jest też Narodowe Planetarium Kuwejtu, niesety podczas naszego pobytu nieczynne. Znajduje się w 15-metrowej kopule, a po otwarciu go w latach 80-tych XX wieku był to pierwszy tego rodzaju ośrodek w regionie Zatoki Perskiej. Budynek został odrestaurowany i udostępniony do zwiedzania po inwazji irackiej, a w 2007 roku kamera kopułkowa przeszła kolejną poważną modernizację



MUZEA KUWEJTU – AMERICAN CULTURAL CENTER (6/10)



Na przełomie XIX i XX wieku Kuwejt przeszedł szeroko zakrojony proces przemian społecznych. Powstała wówczas pierwsza szkoła państwowa, inaugurująca nowoczesną edukację w kraju, pierwsze narodowe towarzystwo opiekuńcze oraz pierwszy szpital zapewniający opiekę zdrowotną dla wszystkich. W tym samym czasie w kraju działali amerykańscy misjonarze chrześcijańscy. Amerykański Szpital Misyjny to budynek z 1911 roku, w którym od 2011 roku mieści się centrum kultury.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • godziny otwarcia : 10:00 – 19:00  (w piątki 10.00-14.00, w niedziele nieczynne)
  • wstęp darmowy
  • lokalizacja – link

BUDYNEK CENTRUM

W latach 50-tych XX wieku, powstał I Plan Generalny, w wyniku którego znaczna część „Starego Kuwejtu” została zniszczona. Na szczęście Amerykański Szpital Misyjny, zamknięty w 1967 roku, został oszczędzony. Rewizja planu generalnego z 1981 roku uznała kompleks Behbehani, misję amerykańską, tradycyjny suq i część pierzei Sharq za obszary chronione. Obecnie to wspaniałe muzeum w ramach Dar al Athar al Islamiyyah, co oznacza „Dom Islamskich Starożytności”.

WYSTAWY

W muzeum znajdują się islamskie artefakty i antyki, a także rękopisy, dywany, islamskie dziedzictwo, dekoracje, biżuteria i wiele innych.

Dla mnie najciekawsze były wystawy poświęcone architekturze Kuwejtu z okresu modernizmu. Kolekcja obejmuje między innymi projekty konkursowe z tych czasów, te zrealizowane i niezrealizowane.



HISTORYCZNA WIOSKA AL BAHHAR (7/10)


Al Bahhar Entertainment Historical Village to ciekawa atrakcja na mapie stolicy Kuwejtu. Ta mała, ale urokliwa wioska uznana została za jedną z najważniejszych i najbardziej malowniczych atrakcji turystycznych, podkreślających 200-letnią historię Kuwejtu. W przeszłości było to jedno z najbardziej znanych miejsc handlu perłami i innymi produktami.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • godziny otwarcia : 16:00 – 22:30
  • wstęp darmowy
  • lokalizacja – link

STREFA WEJŚCIOWA

Cały kompleks został oddzielony płotem , a wchodzi się do niego jedną dużą bramą z fontannami z frontu.

ZABUDOWA KOMPLEKSU

W tym mini miasteczku znajdziemy masę sklepów, warsztatów, a nawet mini muzeów prywatnych kolekcjonerów, którzy pokazują tu swoje ciekawe kolekcje różnorakich artefaktów z nie takiej dalekiej przeszłości. Kupimy tu mnóstwo upominków i drobne pamiątki, ręcznie robione perfumy, a także ubrania.

Ponadto znajduje się tu wiele restauracji i kawiarni, które oferują różne dania. To idealne miejsce do spędzenia czasu z rodziną w spokojnej okolicy. widać po ilości Kuwejtczyków, jak bardzo to miejsce sobie upodobali do spędzania uroczych wieczorów.

MUZEUM MORSKIE

Na terenie kompleksu znajduje się jeszcze jedno muzeum morskie. Zgromadzono tu całkiem pokaźną kolekcję, a sympatyczny Kuwejtczyk opowiada nam o wszystkim co tu możemy obejrzeć.



INNE MUZEA NA TERENIE KUWEJTU

ODWIEDZONE PRZEZ NAS WRAZ Z NASZĄ OCENĄ



Sheikh Abdullah Al Salem Cultural Centre (10/10)

LINK DO OPISU – SHEIKH ABDULLAH AL SALEM CULTURAL CENTER >>

Sheikh Abdullah Al Salem Cultural Centre


Al Hashemi Marine Museum (8/10)

Al-Qurain Martyrs Museum (7/10)

LINK DO OPISU – POŁUDNIOWY KUWEJT >>


Habitat Museum (8/10)

Muzeum Pamięci (7/10)

LINK DO OPISU – PARKI KUWEJTU >>


Sheikh Mubarak Kiosk (4/10)

LINK DO OPISU – SOUK MUBARAKIYA >>



POZOSTAŁE MUZEA NA TERENIE KUWEJTU

WRAZ Z ICH LOKALIZACJĄ



Okazuje się, że Kuwejt choć niewielki to jest ogromnie ciekawy, tydzień to za mało, aby zwiedzić i zobaczyć wszystko. Poniżej zamieszczam więc listę pozostałych obiektów na muzealnej mapie kraju. Do części z tych obiektów planowaliśmy się dostać, ale jak się okazało obowiązywała wcześniejsza rezerwacja.



KUWEJT – PRZEWODNIK PO KRAJU >>


INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA PODRÓŻUJĄCYCH >>

STOLICA KUWEJTU – NAJCIEKAWSZE MIEJSCA >>

SZCZEGÓŁOWE PRZEWODNIKI :

MIASTO AS SALIMIJJA I PÓŁNOCNE WYBRZEŻE >>

POŁUDNIOWY KUWEJT >>

PÓŁNOCNY KUWEJT >>

4 Replies to “MUZEA KUWEJTU”

Leave a Reply