Bahrajn

BAHRAJN

Bahrajn, a właściwie Królestwo Bahrajnu, to najmniejsze z państw Zatoki Perskiej, położone na archipelagu ponad 30 wysp między Katarem a Arabią Saudyjską. To niepodległy od 1971 roku kraj, na czele którego stoi król, a jego nazwa oznacza „dwa morza”.

Bahrajn stał się naszym celem pod koniec 2022 roku. Spędziliśmy w nim kilka dni przylatując tu z Kuwejtu. To wystarczyło, aby obejrzeć prawie wszystkie najciekawsze jego zakątki, porównać z innymi krajami Zatoki Perskiej i móc przygotować dla Was ten przewodnik.

Bahrajn tkwił w mojej głowie od kiedy obejrzałam film „Księżniczka i żołnierz”. Oparta na faktach opowieść o zakazanej miłości księżniczki Bahrajnu i stacjonującego w tym kraju żołnierza amerykańskiego wzbudziła moją ciekawość, aby zawitać do tego maleńkiego kraju.


BAHRAJN – INFORMACJE PODSTAWOWE


STOLICA BAHRAJNU – Manama, czyli miasto, którego istnienie wymienia się w kronikach islamskich już od 1345 r. Nazwa stolicy oznacza „śpiące miejsce”.

POWIERZCHNIA KRAJU – zaledwie 694 km²

LUDNOŚĆ – ponad 1,5 miliona. Migracja ludności zwiększa populację o 15 000 ludzi rocznie. Obywatele Bahrajnu stanowią ok. 65% ogółu mieszkańców kraju, pozostali to napływowi ludzie z innych krajów : z Iranu, Pakistanu, Indii oraz specjaliści głównie z Europy.

RELIGIA – W Bahrajnie dominuje szariat, czyli islamskie prawo religijne. 82% mieszkańców wyznaje Islam, w tym 40–45% to sunnici, a 60–55% szyici. Chrześcijanie stanowią około 9%, hinduizm wyznaje około 6%.

GEOGRAFIA I KLIMAT – To nizinny i pustynny kraj, panuje tu klimat zwrotnikowy. Zimą temperatury są do wytrzymania, w każdej innej porze roku zwiedzanie nie będzie przyjemne, latem wręcz niemożliwe.

JĘZYK – językiem urzędowym jest język arabski. Mniej więcej połowa populacji to Arabowie, a większość mieszkańców to rdzenni Bahrajńczycy oraz Palestyńczycy lub Saudyjczycy. Można spokojnie porozumieć się tu po angielsku.

GOSPODARKA – Bahrajn, położony jest w jednym z największych na świecie regionów wydobywających ropę naftową. Sam dysponuje małymi jej zasobami, ale gospodarka opiera się na przetwarzaniu ropy z sąsiednich krajów.


BAHRAJN – KRÓTKA HISTORIA KRAJU


HISTORIA – historia tego regionu i jego niesamowity cywilizacyjny rozwój sięga wiele tysięcy lat wstecz. Do roku 1521 Bahrajn znajdował się pod panowaniem władców muzułmańskich, następnie został opanowany przez Portugalczyków. W 1602 roku Portugalczycy zostali wyparci stąd przez perskiego szacha Abbasa I. W 1783 Bahrajn został zdobyty przez ród Al-Chalifa, panujący zresztą do dnia dzisiejszego. Początek XIX wieku to umacnianie się wpływów Wielkiej Brytanii. Do 1820 kiedy to zawarto układ pokojowy o ochronie handlu morskiego Bahrajn był jednym z ośrodków piractwa i handlu niewolnikami. Już w 1932 roku Bahrajn jako pierwszy kraj na arabskim wybrzeżu Zatoki Perskiej rozpoczął wydobycie ropy naftowej. 15 sierpnia 1971 został podpisany układ z Wielką Brytanią, który anulował wszystkie wcześniejsze traktaty i oznaczał przywrócenie pełnej niepodległości Bahrajnu.


BAHRAJN – MAPA OPISANYCH ATRAKCJI


Wejdź na interesujące Cię miejsce na mapie, a w okienku znajdziesz link do szczegółowego przewodnika. Dla ułatwienia każde z miejsc opisane w osobnym przewodniku zaznaczone jest na mapie innym kolorem. Poniżej znajduje się też lista wszystkich przewodników jakie udało się przygotować na tej stronie.


SZCZEGÓŁOWE PRZEWODNIKI PO BAHRAJNIE :


BAHRAJN – INFORMACJE PRAKTYCZNE


Bahrajn - informacje praktyczne

Bahrajn – informacje praktyczne, to opis najważniejszych porad dla podróżujących do tego najmniejszego z państw Zatoki Perskiej. Królestwo Bahrajnu, choć małe, warte jest odwiedzania, a ogrom ciekawych miejsc zaskoczy każdego.

BAHRAJN – INFORMACJE PRAKTYCZNE >>


WYSPA BAHRAJN – LISTA PRZEWODNIKÓW :


MANAMA – ATRAKCJE STOLICY BAHRAJNU


Manama

Manama to stolica i równocześnie największe miasto, najmniejszego z krajów Zatoki Perskiej. Jego nazwa oznacza „śpiące miasto”, ale czy faktycznie taka jest stolica Bahrajnu ?

MANAMA – ATRAKCJE STOLICY BAHRAJNU >>


ZABYTKI BAHRAJNU – STAROŻYTNE DILMUN


Zabytki Bahrajnu

Zabytki Bahrajnu związane ze starożytną cywilizacją Dilmun zaskoczą każdego, kto przybędzie do tego kraju. Nie są wielkie i zbyt spektakularne, ale gdy zdamy sobie sprawę, że ich historia sięga wielu tysięcy lat wstecz, a rozwój cywilizacji w tym okresie był już na wysokim poziomie, stają się w naszych oczach niezwykle ważne i ciekawe.

ZABYTKI BAHRAJNU – STAROŻYTNE DILMUN >>


WYSPA BAHRAJN

PRZEWODNIK PO NAJCIEKAWSZYCH MIEJSCACH


Wyspa Bahrajn

Wyspa Bahrajn, oprócz stolicy i zabytków kryjących starożytną historię, to także cała masa innych ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. W czasie podróży po całym kraju nie powinno ich zabraknąć na naszej trasie.

WYSPA BAHRAJN – PRZEWODNIK PO NAJCIEKAWSZYCH MIEJSCACH >>


WYSPA AL-MUHARRAK – LISTA PRZEWODNIKÓW:


MUHARRAQ HERITAGE – DZIEDZICTWO POŁAWIACZY PEREŁ


Muharraq Heritage

Muharraq Heritage Valley, inaczej Dziedzictwo Poławiaczy Pereł, to nazwy zespołu zabytków wpisanych na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO. Większość z nich znaleźć można na wyspie o tej samej nazwie w mieście Muharraq, które samo w sobie stanowi najciekawszy rejon Bahrajnu.

MUHARRAQ HERITAGE – DZIEDZICTWO POŁAWIACZY PEREŁ >>


ARAD – ATRAKCJE MIASTA W PÓŁNOCNYM BAHRAJNIE


Arad

Arad to jedno z kilku miast położone na wyspie Muharrak w północnym Bahrajnie powyżej stolicy kraju. Jest tu kilka miejsc historycznych , jak i naturalnych, dla których warto to miasto odwiedzić.

ARAD – ATRAKCJE MIASTA >>PRZEWODNIK PO BAHRAJNIE >>

BAHRAJN – INFORMACJE PRAKTYCZNE >>

WYSPA BAHRAJN :

WYSPA AL-MUHARRAK:


3 Replies to “BAHRAJN”

Leave a Reply