Sheikh Abdullah Al Salem Cultural Centre

SHEIKH ABDULLAH AL SALEM CULTURAL CENTER

Sheikh Abdullah Al Salem Cultural Centre jest jednym z największych tego typu miejsc na świecie. To jedno z najciekawszych i najbardziej zaskakujących miejsc w całym Kuwejcie.

Sheikh Abdullah Al Salem Cultural Centre było jednym z pierwszych miejsc jaki odwiedziliśmy w całym kraju. Nie będę ukrywać, że potem już żaden obiekt i żadne muzeum nie zrobiło na nas takiego wrażenia. Właśnie dlatego poświęcam mu ten osobny przewodnik.


ARCHITEKTURA CENTRUM KULTURY


Centrum powstało w zaledwie 20 miesięcy i otwarte zostało w 2018 roku. Już jego projekt budził niemałe zapewne emocje, bo jak widać na załączonych poniżej wizualizacjach (zaczerpniętych ze sshic.com), jest wyjątkowy. Centrum zostało nazwane na cześć jednego z najbardziej inspirujących przywódców we współczesnej historii Kuwejtu, nieżyjącego już Amira Szejka Abdullaha Al Salem.

Centrum zajmuje łącznie 127 000 m2 powierzchni i obejmuje osiem budynków. Wewnątrz znajduje się sześć muzeów, sala konferencyjna i magazyn dokumentów. Łącznie w budynkach mamy 22 sale ekspozycyjne i ponad 3000 eksponatów, pokazujących wszystkie aspekty naszego świata.

W podziemiach jest tu darmowy parking na ponad 11 tys. samochodów. Długie rampy ruchome wywożą zwiedzających na poziom zero skąd zaczynamy zwiedzanie poszczególnych obiektów.

Na froncie centrum, od południowej strony znajdują się fontanny. A przy budynku poświęconym kosmosowi nawet pełnowymiarowa rakieta. Niestety nie doszliśmy do niej, bo zaczęła się ogromna ulewa.

Wieczorem centrum jest fantastycznie oświetlone, zadaszenie ma kolory flagi Kuwejtu i generalnie robi ogromne wrażenie. Bardzo żałowaliśmy, że jesteśmy tu w deszczu i nie udało się obejrzeć wszystkich atrakcyjnych miejsc na zewnątrz.

Przed każdym z obiektów stoją ogromne rzeźby nawiązujące do konkretnych ekspozycji. Każda z nich ma inny kolor, aby łatwiej było się zorientować w której części centrum jesteśmy.

Jak sami widzicie, jest tu co robić przez wiele długich godzin.


SHEIKH ABDULLAH AL SALEM CULTURAL CENTER

INFORMACJE PRAKTYCZNE


GODZINY OTWARCIA:

  • 9:00 – 20:00 codziennie
  • 14:00 – 20:00 w piątki

BILETY WSTĘPU:

  • Dorośli – 3 KD (około 45zł) , ulgowy – 2 KD (30zł)
  • Karnet Jednodniowy uprawnia do jednorazowego wejścia do Centrum oraz wielokrotnego wejścia do wszystkich muzeów.

AKTUALNE INFORMACJE :

Wszystkie aktualne informacje znajdziecie na stronie centrum – LINK

CZAS POTRZEBNY NA ZWIEDZANIE :

My spędziliśmy tu około 6 godzin. Gdybyśmy chcieli wszystkiego dotknąć i wszystkich eksperymentów spróbować to zapewne potrzebowalibyśmy czas od otwarcia do zamknięcia (czyli około 10-11 godzin)

CZY WARTO TU ZAWITAĆ ?

To miejsce oceniam 9,5 / 10 w swojej prywatnej skali ( pół punkciku mniej za kilka nie działających urządzeń i to, że projekt zewnętrzny nie przewidział opadów, a w ulewnym deszczu niestety nie da się przejść przez centrum nie moknąc ). Cena w stosunku do tego co mamy na miejscu jest niesamowicie niska w porównaniu z innymi atrakcjami w innych częściach kraju. To z pewnością atrakcja numer 1 w całym Kuwejcie, a może nawet całej Zatoce Perskiej, jedyne do czego mogłabym to porównać to EXPO w Dubaju .


SHEIKH ABDULLAH AL SALEM CULTURAL CENTER – ZWIEDZANIE


Dzielnica muzeów Sheikh Abdullah Al Salem Cultural Centre składa się z sześciu głównych budynków:

  1. Historii Naturalnej
  2. Muzeum Nauki
  3. Historii Islamu
  4. Centrum Kosmiczne
  5. Centrum Sztuk Pięknych
  6. Teatr

Dodatkowe elementy na dziedzińcu kompleksu (na mapce oznaczone numerami)

  1. Stado flamingów
  2. Ogród naukowy
  3. Wykopaliska dinozaurów
  4. Rzeźby kinetyczne
  5. Amfiteatr
  6. Starożytne historie i gwiazdy
  7. Kule Cienia
  8. Rakieta

Niestety nie udało się nam sfotografować tych elementów, bo na zewnątrz strasznie padało.

Całość na mapce została podzielona na 5 kolorów, poniżej przy każdej części umieszczę te właściwe, aby łatwiej było się odnaleźć. Nie będę ukrywać, że był tego taki ogrom, że mieliśmy problem, aby się nie pogubić, zajrzeć na wszystkie wystawy i niczego nie pominąć.


CZĘŚĆ A – EKOSYSTEM


Ta część centrum to jedna wielka dżungla, wchodzimy tu w świat przyrody, zarówno przeszły, jak i teraźniejszy. Pokazane jest tu znaczenie ekosystemów i ich wpływ na rozwój bioróżnorodności naszej planety na przestrzeni milionów lat. Główna hala to las deszczowy Azji Południowo-Wschodniej, gdzie oglądamy nawet wodospady. Nie jest to może tak spektakularne miejsce jak ogrody w Singapurze, ale jak na warunki pustynne, jest wspaniałe.

Teraz schody ruchome zabierają nas pod ziemię. Wkraczamy w podwodną krainę gdzie stajemy twarzą w twarz z dziką przyrodą przed ogromnym akwarium. Edukacyjna część pokazuje związek między handlem a naturalnym środowiskiem.


CZĘŚĆ A – NASZA PLANETA


Część druga poświęcona przyrodzie i naszej Ziemi to głównie świat dinozaurów. To miejsce na pewno spodoba się najmłodszym, bo zobaczą tu niesamowite gady i ssaki, które żyły na ziemi nawet 65 milionów lat temu. Są nie tylko zwierzęta lądowe, ale też ogromne stworzenia, które zamieszkiwały prehistoryczne morza Kuwejtu i nie tylko.

Na górnym poziomie oglądamy świat geologii i geografii, a także zaglądamy pod skorupę ziemską, aż do jej ognistego jądra. Tu dowiadujemy się jak przemysł i klimat Kuwejtu wpływają na świat i jak można wpływać na zmiany w środowisku. Co zmienić w domu, czy w najbliższym otoczeniu, aby zapewnić czystszą i bardziej zieloną planetę.


CZĘŚĆ C – TRANSPORT I ROBOTYKA


Tu na wejściu witają nas wykonane w skali 1:1 modele balonów, samoloty, samochody i silniki odrzutowe. Kawałek dalej już mniejsze modele powozów konnych, ciężarowych, małych łodzi oraz ogromnych tankowców. To cała historia transportu i pokazane jej wieki ewolucji w najbardziej dosłowny sposób dla odbiorcy. W tej części dowiemy się też o morskim dziedzictwie Kuwejtu i jego długiej historii budowy łodzi.

Górny poziom tej części muzeum to robotyka. Tu poznamy gigantycznego robota i odkrywamy najnowsze odkrycia robotyki i to jak pomaga ona ludziom. W strefie demonstracyjnej dowiadujemy się więcej o sztucznej inteligencji, ale jest tu też masa eksperymentów i interaktywnych doświadczeń.


CZĘŚĆ C – LUDZKIE CIAŁO


Parter tej części jest tym od czego zaczynamy wizytę w centrum. Tu znajduje się masa eksperymentów testujących naszą sprawność i wydolność sportową. To miejsce na świetną zabawę dla każdego, bawimy się tu dłuższy czas , czując się jak w dobrym klubie fitness.

Górny poziom to głównie pokazanie jak ekscytujące i skomplikowane jest nasze ciało. Możemy sprawdzić jego sekrety i złożone funkcje. Uświadomić sobie, że nasze mózgi działają lepiej niż najlepsze komputery. Różne eksponaty wyjaśniają, jak mózg i ciało współdziałają ze sobą. A to wszystko w niesamowicie kolorowej i obrazowo przedstawionej oprawie.

W tej części nawet klatka schodowa jest atrakcją, bo mamy tu zjeżdżalnie. Oczywiście miejsce na dobrą zabawę dla małych, ale i dużych też.

Dodatkową opcją (płatną 2 KD) jest udział w seansie filmowym 4D. Na nim możemy dowiedzieć się jak nasze ciała są testowane podczas ataku wirusów i jakim cudem są mechanizmy obronne naszego organizmu.


CZĘŚĆ E – ARABSKIE MUZEUM NAUKI ISLAMSKIEJ


Jesteśmy w kraju arabskim, musi więc być część poświęcona Islamowi i jego Złotemu Wiekowi. Wystawa poświęcona jest wkładowi muzułmanów i Arabów we współczesną naukę. Ich osiągnięciom naukowym, kulturalnym i artystycznym, a także w dziedzinie medycyny, czy astronomii. Mamy tu także okazję do rozmowy ze starożytnymi polimatami Al-Khwarizmi i Al-Biruni, którzy zostają ożywieni w wyjątkowo ciekawy sposób.

Na parterze jest wystawa makiet wszystkich najważniejszych i największych meczetów świata, czyli architektonicznych cudów świata islamu. To taka mała podróż przez cały arabski świat.


CZĘŚĆ F – PRZESTRZEŃ I KOSMOS


Badanie przestrzeni i wszechświata zawsze wywołuje wyjątkowe emocje, jeśli do tego dołożymy fantastyczny sposób przedstawienie tego, to mamy zapewnione super wrażenia. Wystawa dotycząca kosmosu daje okazję do odkrywania cudów nieznanego nam wszechświata. Możemy tu obserwować galaktyki i rozległy kosmos oraz rzucić okiem na niektóre z najważniejszych odkryć w historii jego eksploracji. Mamy też rzadką okazję przekonać się na własne oczy, dlaczego Wielki Zderzacz Hadronów, czyli gigantyczny eksperyment naukowy jest taki ważny.

Już z parteru widać, że całe wnętrze tej części zostało zbudowane jak wielka stacja kosmiczna. Na piętrze znajdują się zaaranżowane z dużą dokładnością wnętrza stacji z pokazanym życiem codziennym kosmonautów. To chyba najbardziej zaskakująca część muzeum i zdecydowanie najciekawsza.

W tej części muzeum znajduje się jeszcze boczne skrzydło, a w nim różne eksperymenty kosmiczne. Uwaga na kręcący się fotel dla kosmonautów. Ja zazwyczaj odporna na chorobę morską, wyszłam stamtąd otumaniona na kilka dobrych godzin.

Za dodatkową opłatą (2 KD) jest jeszcze dostępne Planetarium. My niestety mieliśmy za mało czasu, aby jeszcze zajrzeć do tych dodatkowych atrakcji. Ale patrząc na skalę i poziom całego kompleksu, jestem przekonana, że było warto.


CZĘŚĆ H – TEATR


Teatr nie był akurat czynny, ale warto było zajrzeć na jego dziedziniec. Jak widać przepięknie oświetlony , jak i cały budynek centrum.


DODATKOWE ATRAKCJE NA TERENIE KOMPLEKSU


Oprócz teatru mamy tu jeszcze dostępny budynek usług dla gości z informacją, restauracje i kafejkę w części kosmicznej. Odbywają się tu czasem różne zajęcia na świeżym powietrzu na terenie dziedzińca. Są też stworzone przestrzenie eksperymentalne z warsztatami przeznaczonymi głównie dla uczniów:

  • Eksperymenty z dziką przyrodą
  • Z Ziemią
  • Przestrzeń Eksperymentalna
  • Eksperymenty biologiczne


KUWEJT – PRZEWODNIK PO KRAJU >>


INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA PODRÓŻUJĄCYCH >>

STOLICA KUWEJTU – NAJCIEKAWSZE MIEJSCA >>

SZCZEGÓŁOWE PRZEWODNIKI :

MIASTO AS SALIMIJJA I PÓŁNOCNE WYBRZEŻE >>

POŁUDNIOWY KUWEJT >>

PÓŁNOCNY KUWEJT >>

4 Replies to “SHEIKH ABDULLAH AL SALEM CULTURAL CENTER”

  1. Widać, że wszystko przemyślane w najmniejszych szczegółach, przyznam, że imponuje mi takie podejście do wymagającej architektury, lokalnych wyzwań, czy spełniania funkcji obiektów. Koniecznie do odwiedzenia.

Leave a Reply