Wieże Kuwejckie

WIEŻE KUWEJCKIE

Wieże Kuwejckie już w momencie powstania, stały się jednym z największych symboli miasta, a nawet całego kraju. Położone są nad brzegiem Zatoki Kuwejckiej na północno – wschodnim krańcu stolicy Kuwait City i stanowią prawdziwą atrakcję zarówno w dzień, jak i w nocy. Obiekt, który niedługo będzie obchodził swoje półwiecze istnienia, wciąż robi kosmiczne wrażenie.

Wieże Kuwejckie to słynne trzy wieże z wbudowanymi na dwóch z nich kulami. Jedna kula stanowi wieżę ciśnień, druga to obrotowa restauracja, nad nią jest kula udostępniona do zwiedzania z dwoma poziomami, a trzecia wieża to wieża z lampami, oświetlająca po prostu dwie pozostałe. Wybudowana jako dopełnienie kompozycji architektonicznej.


1 WIEŻA

Główna wieża ma 187 metrów wysokości i służy jako restauracja oraz wieża ciśnień. Dolna kula znajduje się na wysokości 75 m n.p.m. Jej dno przeznaczone jest na zbiornik wodny o pojemności 4500 m3, a na górze znajdują się restauracje mogące pomieścić 90 osób, kryty ogród, kawiarnie oraz dwie sale recepcyjne Al Waha i Dasman, na 50 osób.

Druga kula znajduje się na poziomie 123 m n.p.m. i jest całkowicie otoczone szkłem. To więc najlepsze obserwatorium panoramiczne całej stolicy. Ta kula obraca się o 360° w 30 minut.

2 WIEŻA

Na wysokości 147m n.p.m. umieszczono niedostępny publicznie kulisty zbiornik o pojemności 4.500m3 wody.

3 WIEŻA

Mająca 113 metrów wysokości trzecia wieża to betonowa igła służąca również jako uzupełnienie kompozycji, oświetla ona pozostałe dwie i okoliczne tereny.


WIEŻE KUWEJCKIE – LOKALIZACJA


Ze względów architektonicznych i urbanistycznych wieże zostały zbudowane w pobliżu wybrzeża. Miejsce jest piękne, choć obecnie bardzo zaniedbane, bo tuż za wieżami znajduje się wiekowy już park wodny, a od północy teren ogrodzony do gry w paintballa. Wygląda to niestety z góry i z dołu jak wielkie śmietnisko. Dziwne, że przy takim ogromie inwestycji w kraju, o symbolu Kuwejtu jakby zapomniano.


KRÓTKA HISTORIA BUDOWY I ZNISZCZENIA WOJENNE


Pomysł budowy Kuwait Towers sięga aż 1962 roku, czyli niecałego roku po uzyskaniu przez Kuwejt niepodległości od Wielkiej Brytanii. Emir Kuwejtu, szejk Jaber Al-Ahmed, chciał bardziej atrakcyjnego projektu dla szóstej grupy wież ciśnień, które powstały na terenie całego miasta. Przedstawiono 10 różnych projektów, i wybrano jeden przedstawiony przez duńskiego architekta Malene Björna. Projekt wież otrzymał oficjalne zatwierdzenie w 1971 roku . Realizacja większości prac konstrukcyjnych wykonana została w latach 1975 i 1976 roku.

Zdjęcia z budowy – link

Podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej podczas okupacji Saddama Husajna w latach 1990-1991 wieże zostały uszkodzone i naprawione dopiero w 2012 roku. Wewnątrz znajdują się zdjęcia obrazujące oblężenie Kuwejtu. Więcej o samej historii napiszę w głównym przewodniku po Kuwejcie.


WIEŻE KUWEJCKIE – INFORMACJE PRAKTYCZNE


  • Godziny otwarcia : 8:00 – 23:00
  • Bilet wstępu: 3 DK
  • Czas potrzebny na wizytę – około godziny

WIEŻE KUWEJCKIE -ZWIEDZANIE


W kolejce do windy czekamy może ze 2 minutki. Mimo, że jest sylwester, piękna pogoda, nawet tutaj turystów jak na lekarstwo. Winda wywozi nas do najwyższej kulki na dolny jej poziom. Wysokość całej najwyższej wieży to 187 m, a kula dostępna do zwiedzania znajduje się na wysokości 123 m n.p.m. Z tej strefy można zejść po schodach na piętro z restauracjami na niższym poziomie, my jednak już tam nie docieramy, bo nie planujemy jeszcze posiłku.

Z dolnego poziomu mniej widowiskowego i spektakularnego wchodzimy wewnętrznymi schodami na wyższy poziom.

Górne piętro jest o wiele większe, jest tu nawet kafejka i sklepik z pamiątkami, są stoliki i podłoga, która się obraca. Pełny jej obrót trwa 30 minut. Na górnym poziomie jest niesamowicie ciepło, słońce ogrzewa wnętrze przez szkło. Klimatyzacja w tym okresie nie działa na pełnych obrotach, bo w końcu mamy zimę. Można podziwiać stąd całą panoramę miasta. Fajnie porównać to co jest teraz ze starymi zdjęciami, jak miasto drastycznie zmieniło się na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat .


WIEŻE KUWEJCKIE WIECZOREM


Wieże mają fantastyczne oświetlenie, na co dzień wyświetlane są na nich kolory flagi Kuwejtu. Ale jako ciekawostkę dołączę informacje, że np. z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości przez nasz kraj, kolorki były biało – czerwone.

Znaleźliśmy się pod wieżami razem z całym tłumem ludzi także w Noc Sylwestrową. Widzieliśmy, że nie są tego dnia planowane jakieś spektakularne pokazy fajerwerków, jakie tu przy wielkich okazjach mają miejsce. Liczyliśmy przynajmniej na jakieś symboliczne powitanie 2023 roku. Wieże miały na kulkach animacje jakichś napisów, o 24.00 oświetlenie zgasło i nastała kompletna cisza. Zero fajerwerków, zero oświetlenia i tylko tłum wyczekujący nie do końca wiadomo na co. To z pewnością był najdziwniejszy sylwester w naszym życiu, kolejny po Hongkongu, kiedy to też odwołali nam pokazy ze względów bezpieczeństwa.

Takiego widoku jak tutaj >> link , nie było nam dane zobaczyć. Bo pokazy odbywają się pod wieżami z okazji odzyskania niepodległości 25 lutego.


PROMENADA I PLAŻE W OKOLICY WIEŻ KUWEJCKICH


Aby spojrzeć na wieże z oddali, najlepiej wybrać się na molo dla wędkarzy – Kuwait Tower Fishing Ramp . Zanim do niego dojdziemy, mijamy promenadę z restauracją oznaczoną na mapie jako Fish Market . Tuż za nią zaczyna się plaża gdzie biesiadują całe rodziny kuwejckie.

Długie na około 100m molo jest faktycznie użytkowane przez wędkarzy . To w końcu jedno z ulubionych zajęć Kuwejtczyków.

Zdecydowanie to najlepszy punkt widokowy na Wieże Kuwejckie i całą okolicę. Jeśli jeszcze traficie na idealną słoneczną pogodę i bezwietrzną aurę, to będą zdjęcia marzenie.



KUWEJT – PRZEWODNIK PO KRAJU >>


INFORMACJE PRAKTYCZNE DLA PODRÓŻUJĄCYCH >>

STOLICA KUWEJTU – NAJCIEKAWSZE MIEJSCA >>

SZCZEGÓŁOWE PRZEWODNIKI :

MIASTO AS SALIMIJJA I PÓŁNOCNE WYBRZEŻE >>

POŁUDNIOWY KUWEJT >>

PÓŁNOCNY KUWEJT >>

3 Replies to “WIEŻE KUWEJCKIE”

  1. Aż ciarki mnie przechodzą, kiedy zerkam na zdjęcia widokowe z wież, pomimo lęku wysokości i tak pewnie, zlana potem i opętana przez strach, bym je zaliczyła, zerknięcie na miasto z lotu ptaka to cudowne odczucie. Izabela Bookendorfina

  2. Bardzo oryginalna architektura. Zupełnie inna od europejskiej. Człowiek patrzy na zdjęcia i od razu wie, w którym zakątku świata zostały zrobione.

Leave a Reply