CYPR

CYPR

Cypr nigdy nie był na liście naszych marzeń . A jednak oczarował nas swoją różnorodnością, przepięknymi krajobrazami i ilością miejsc do odwiedzenia.

Cypr to wyjątkowo nietypowe miejsce na mapie świata. Na jednej stosunkowo niedużej wyspie znajdują się aż cztery samodzielne, niezależne od siebie państwa/terytoria. Są to: Republika Cypru, Turecka Republika Cypru, ONZ- ka Strefa Buforowa na Cyprze oraz Akrotiri i Dhekelia (należące do Wielkie Brytanii).


KRÓTKA HISTORIA CYPRU


Historia Cypru od zawsze była bardzo burzliwa, a jej początki związane są z legendami i nie do końca jeszcze zbadanym osadnictwem. Według legendy Cypr to miejsce narodzin Afrodyty, a pierwsze ślady kolonizacji pochodzą z około 8500 p.n.e. Czynne do dzisiaj kopalnie cypryjskie pochodzą z III tysiąclecia p.n.e. Położenie wyspy na ważnych szlakach handlowych pomiędzy Europą, Azją i Afryką, powodowało atrakcyjność dla kupców i zdobywców. Dlatego wyspa przechodziła z rąk do rąk, a jej status polityczny nie jest unormowany do dziś.

W latach 2500 – 1050 p.n.e. wyspą rządzili Egipcjanie, a w 1400 roku p.n.e. przejęli ją Mykeńczycy. Powstało wtedy wiele osobnych państw, takich jak: Pafos, Salamis, Kition oraz Kourion. W kolejnych wiekach wyspa dostała się w ręce: Fenicjan, Asyryjczyków, Persów, Rzymian i Bizantyjczyków. Początki chrześcijaństwa datuje się od momentu dotarcia na wyspę apostołów : Pawła i Barnaby. VII wiek to początek najazdów Arabów, a od 963 roku wyspa wraca w ręce Bizancjum, ale znowu nie na długo. W roku 1191 pojawia się tutaj król Anglii – Ryszard Lwie Serce i zajmuje wyspę, aby potem przekazać ją Templariuszom. Od 1489 roku rządzą tu z kolei Francuzi , a następnie podbijają ją Wenecjanie. W tej historii łatwiej było by chyba napisać kogo tu nie było …

W XVI wieku armia osmańska zdobywa wyspę i od tego czasu zaczyna się osadnictwo Turków, którzy pozostają na wyspie do dzisiaj. Zaczyna się trudny okres dla chrześcijan, zaczynają oni opuszczać wyspę. Kiedy w XIX wieku Wielka Brytania dociera ze swoją ekspansją na Bliski Wchód, na mocy układu angielsko – tureckiego z 1878 roku, Cypr wchodzi w posiadanie Brytyjczyków. W 1925 roku Cypr został oficjalnie ogłoszony kolonią brytyjską. To wywołuje ponownie rewolucyjne reakcje i chęć połączenia wyspy z Grecją. W 1960 r. wyspa uzyskuje niezależność we Wspólnocie Narodów, odżywa jednak konflikt z ludnością turecką. W 1974 roku Turcja dokonuje inwazji na wyspę i zajmuje 1/3 jej terytorium, a w 1983 roku ogłasza powstanie Republiki Tureckiej Cypru Północnego. Kraj ten nie jest uznany przez żadne państwo, wyspa pozostaje więc podzielona do dzisiaj.

Więcej na temat historii poczytacie TUTAJ .


GEOGRAFIA , FLORA I FAUNA


GEOGRAFIA CYPRU

Cypr jest państwem należącym do Unii Europejskiej, ale geograficznie wyspa należy zachodniej Azji. Ma powierzchnie 9,3 tys. km², a linia brzegowa ma długość 648 km. Najwyższym wzniesieniem jest Góra Olimp, która ma 1951 m n.p.m.. Terytorium Cypru dzieli się na 3 krainy geograficzne.

    • Góry Kyrenia na północy z górami do 1000 m n.p.m., oddzielone od wybrzeża wąskim pasem nizin nadbrzeżnych z plantacjami oliwek i lasami cyprysowymi (część należąca do Cypru Północnego)
    • Masyw Troodos znajdujący się na południowym zachodzie, z najwyższym szczytem kraju.
    • Mesaoria, czyli równina pozbawiona drzew, nie licząc plantacji drzew oliwnych i eukaliptusowych

KLIMAT

Zimą może być temperatura nawet około 10 stopni, w górach spada poniżej zera i często zdarza się śnieg. Nie bez powodu pod Olimpem zbudowano stację narciarską. Latem temperatura przekracza sporo powyżej 30 stopni w cieniu. Jest tak wysoka, ze zwiedzanie staje się nie lada wyzwaniem. Na wędrówki zdecydowanie polecam inne pory roku.

FLORA I FAUNA

Kiedy przejeżdżamy całą prawie wyspę, w oczy rzucają się potężne połacie lasów (patrz GÓRY TROODOS ), wyschnięte poszycie i łąki pełne ostów, ale wyspa to także przepiękne kolorowe kwiaty, które lubią tutejszy klimat. Zwierząt niestety nie spotkaliśmy żadnych oprócz mnóstwa jaszczurek.



CYPR – SZCZEGÓŁOWE PRZEWODNIKI :



PAFOS – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE


Pafos

Pafos, czwarte co wielkości miasto Cypru to ciekawe, kameralne miasteczko pełne starożytnych zabytków splecionych z nowoczesnością. To świetne miejsce na urlop przez większość roku.

>>> PRZEWODNIK PO PAFOS


PÓŁNOCNE WYBRZEŻE CYPRU


Północne wybrzeże Cypru jest znacznie odmienne od południa. Nie ma tu wielki kompleksów hotelowych, a znalezienie dzikich, bezludnych i dzięki temu urokliwych plaż nie stanowi dużego problemu.

>>> PÓŁNOCNE WYBRZEŻE CYPRU – PRZEWODNIK


PÓŁWYSEP AKAMAS


Półwysep Akamas

Półwysep Akamas to wspaniały obszar zachodniego Cypru. Naturalnie piękny, prawie nienaruszony przez działalność człowieka. Jego wyjątkowość to cenny ekosystem, czyli imponująca różnorodność flory i fauny.

>>> PÓŁWYSEP AKAMAS – PRZEWODNIK


WĄWÓZ AVAKAS


WĄWÓZ AVAKAS

Wąwóz Avakas George to wyjątkowy wapienny kanion, stanowiący okazję do małego trekkingu. Choć nie tak spektakularny jak kaniony Jordanii, z pewnością też warty odwiedzin i nie rozczaruje nawet wymagającego turysty.

>>> WĄWÓZ AVAKAS – PRZEWODNIK


POŁUDNIOWO – ZACHODNIE WYBRZEŻE CYPRU


Południowo-zachodnie wybrzeże Cypru to urokliwe małe i większe zatoczki, na przemian kolorowe, czarne i białe skały. Ale także : urocze kościółki, kręte drogi , kaniony i wraki statków dodatkowo podkreślające malowniczość tego wybrzeża.

>>> POŁUDNIOWO-ZACHODNIE WYBRZEŻE CYPRU – PRZEWODNIK


POŁUDNIOWE WYBRZEŻE CYPRU – MIĘDZY PAFOS I LIMASSOL


Południowe Wybrzeże Cypru

Południowe Wybrzeże Cypru to kilka ciekawych miasteczek, bajeczne plaże, starożytne muzea. Ale także legendy związane oczywiście z wszechobecną tu boginią Afrodytą. Miejsca, które tu opisuję ciągnie się od Pafos, po Limassol.

>>> POŁUDNIOWE WYBRZEŻE CYPRU – MIĘDZY PAFOS I LIMASSOL


GÓRY TROODOS, LAS PAFOS

I INNE CIEKAWE MIEJSCA CENTRALNEGO CYPRU


Góry Troodos

Góry Troodos przyciągają turystów i mieszkańców Cypru przez cały rok. To zielone płuca wyspy stanowiące latem odskocznię od upałów, a zimą zaspokajając nawet wielbicieli narciarstwa.

>>> GÓRY TROODOS, LAS PAFOS I INNE CIEKAWE MIEJSCA CENTRALNEGO CYPRU


WANNY ADONISA


Wanny Adonisa

Wanny Adonisa to jedno z najbardziej turystycznie reklamowanych miejsc w południowym Cyprze. Opinie są tak skrajne, że mimo tej reklamy, stosunkowo niewielu turystów tu dociera.

>>> WANNY ADONISA – PRZEWODNIK


KLASZTORY CYPRU


Klasztory Cypru

Klasztory Cypru nie są może tym , co przyciąga turystów na wyspę. Stanowią jednak nierozłączny element kultury, religii i architektury tego miejsca. rozsiane po całej wyspie i często bardzo trudno dostępne. Położone najczęściej w górach z bajecznymi widokami. Jest ich w sumie siedem, ale w tym wpisie zabiorę Was do trzech najciekawszych i najpiękniejszych z nich.

>>> KLASZTORY CYPRU – PRZEWODNIK

3 Replies to “CYPR”

  1. Ależ kolory! Chciałabym się tam teraz znaleźć! Również nigdy nie byłam, ale nie pogardziłabym:)

Leave a Reply