Południowe Wybrzeże Cypru

POŁUDNIOWE WYBRZEŻE CYPRU – MIĘDZY PAFOS I LIMASSOL

Południowe Wybrzeże Cypru to kilka ciekawych miasteczek, bajeczne plaże, starożytne muzea. Ale także legendy związane oczywiście z wszechobecną tu boginią Afrodytą.

Południowe Wybrzeże Cypru, które tu opisuję ciągnie się od PAFOS (o tym w osobnym przewodniku), po Limassol. Niestety na dalszą cześć wybrzeża po Larnakę nie starczyło nam już czasu, ale może kiedyś przewodnik zostanie uzupełniony.


MAPA OPISANYCH MIEJSC



NA WSCHÓD OD PAFOS, KOŚCIÓŁEK ŚW. NIKOLASA


Pomiędzy Pafos, a lotniskiem wzdłuż wybrzeża ciągną się największe hotelowe „molochy” . To miejsce omijamy więc szerokim łukiem, a pierwszy punkt na południowym wybrzeżu w jakim się zatrzymujemy to Kościółek Św. Nikolasa. To uroczy budynek wybudowany w stylu greckim, w typowych dla tego stylu kolorach : białym i niebieskim. Choć nie jest wiekowy, warto do niego zajrzeć choć na moment.


SANKTUARIUM AFRODYTY

STANOWISKO ARCHEOLOGICZNE PALAEPAPHOS


Kolejnym obowiązkowym punktem dla podróżujących wzdłuż południowego wybrzeża będzie Stanowisko archeologiczne Palaepaphos. Tu bowiem znajduje się mało spektakularne, ale ważne z punktu widzenia kultury i historii wyspy miejsce.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

czynne : 8.30 – 17.00

wstęp: 4,5 euro

W ramach biletu wstępu możemy obejrzeć pozostałości :

  • Sanktuarium Afrodyty
  • Północnych umocnień i bramę północno-wschodnią
  • Wschodnie umocnienia i pałac
  • Rzymską „Willę Ledy”
  • Dwór z czasów Luzynianów

SANKTUARIUM AFRODYTY

Sanktuarium Afrodyty, to jeden z obiektów w parku archeologicznym Palaepafos, inaczej Starej Części Pafos. Pochodzi z XII w. p.n.e., a wspominał o nim już Homer. Było to także jedno z najpopularniejszych centrów pielgrzymkowych starożytnej Grecji. Odbywały się tu uroczystości – tzw. Afrodyzje (masowe orgie). Według podań każda młoda Cypryjka musiała ofiarować swoje dziewictwo przybywającym do świątyni pielgrzymom. Mężczyzna wybierał dziewczynę, po wszystkim rzucał trochę pieniędzy u jej stóp. Te mniej urodziwe czekały tu podobno miesiącami. W IV w. n.e., cesarz Teodozjusz zakazał pogańskich praktyk, a w czasach bizantyjskich sanktuarium rozebrano i rozkradziono. W pobliskiej wiosce Koúklia, każdy dom zawiera przynajmniej jeden kamień z tego jednego   z najważniejszych sanktuariów w starożytnym świecie.

DWÓR Z CZASÓW LUZYNIANÓW

Ufortyfikowany dwór z czasów panowania Luzynianów pochodzi z XIII wieku. Była to rezydencja królewskiego zarządcy oraz centrum administracyjne regionu i nadzór nad plantacjami i przetwórstwem trzciny cukrowej. Zbudowany z czterech skrzydeł otaczających kwadratowy dziedziniec. W XVI wieku po zajęciu Cypru przez Turków rezydował tu zarządca turecki, a w czasach panowania osmańskiego nastąpiła przebudowa. Z pierwotnej budowli pozostały tylko część wieży bramnej oraz wschodnie i południowe skrzydło. W odbudowanym dworze mieści się obecnie muzeum.


KOŚCIÓŁ PANAJA KATOLIKI / MATKI BOŻEJ


Tu obok ogrodzenie stanowiska archeologicznego Palaepaphos znajduje się niezwykle ciekawa świątynia. Panaja Katoliki pw. Matki Bożej zbudowany został w XII wieku w stylu bizantyjskim na planie krzyża greckiego. Do budowy kościoła użyto kamieni pochodzących z rozbiórki sanktuarium. Według doniesień, w tym miejscu zbudowano wcześniej świątynię pogańską. Po trzęsieniu ziemi obiekt zawalił się i okoliczni wieśniacy zbudowali obecny kościół Matki Boskiej. Wokół kościoła, na zachodzie i południu, wciąż znajdują się kamienne łuki, ruiny, co świadczy o pogańskiej historii tego miejsca.


PUNKT WIDOKOWY NA PLAŻE AFRODYTY

INSTALACJA ARTYSTYCZNA C.TSOCLIS


Miejsce, gdzie koniecznie trzeba zajechać przed (lub po) odwiedzeniu Plaży Afrodyty to punkt widokowy z ciekawą instalacją artystyczną w postaci ramek. To zdecydowanie jedno z najpiękniejszych miejsc na Cyprze .


SKAŁA AFRODYTY – MIEJSCE NARODZIN BOGINI


No i docieramy do najważniejszego punktu programu tego dnia. Auto zostawiamy na parkingu, a do plaży docieramy wąskim kamiennym tunelem pod autostradą . Schodki do tunelu znajdują się tuż za sklepem z pamiątkami.  Plaża Afrodyty to miejsce bezsprzecznie przepiękne.

Narodziły się tu pewne ciekawe legendy :

  • Według podań w jej pobliżu wyszła na brzeg narodzona z piany morskiej grecka bogini Afrodyta.
  • Aby się odmłodzić, powinniśmy opłynąć kilkakrotnie skałę Afrodyty przy pełni księżyca (we właściwą stronę) można się odmłodzić . Każde opłynięcie to jeden rok mniej.
  • Opłynięcie Skały Afrodyty przy blasku księżyca z życiowym partnerem zapewnia wieczną miłość.

PLAŻA PISSOURI I CAPE ASPRO


Opuszczamy bajeczną plaże ze skałą Afrodyty i kierujemy się dalej na wschód. Chcemy obejrzeć jeszcze tego dnia jak najwięcej miejsc w tej części Cypru. Kilka kilometrów dalej zjeżdżamy z głównej drogi w kierunku małej miejscowości wypoczynkowej Pissouri . To miejsce z pięknymi plażami i urokliwymi skałami przylądka Aspro.


WIDOKI Z DROGI 86


Mijamy kolejne małe miejscowości. Nie ma tu nic szczególnie ciekawego, aby się zatrzymywać. Nasza droga wije się między kolorowymi skałami .


AKROTIRI I DHEKELIA – TERYTORIUM WIELKIEJ BRYTANI


Nie, nie znaleźliśmy się nagle kilka tysięcy kilometrów dalej. Nadal jesteśmy na Cyprze i o dziwo przekroczyliśmy właśnie granicę. Akrotiri i Dhekelia to 2 suwerenne obszary zamorskie Wielkiej Brytanii. Zajmują powierzchnię 254 km2, co stanowi aż 3% całej wyspy. Obszar ten obecnie zamieszkuje ok. 15 tysięcy Brytyjczyków i Cypryjczyków, głównie wojskowych i obsługi cywilnej. Przez teren można przejechać, ale tylko po wyznaczonych drogach i oczywiście obowiązuje tu zakaz fotografowania Stolicą jest Episkopi, a jednostką monetarną EURO. Strefy powstały w 1960 r. na mocy traktatu, w wyniku którego Cypr jako kolonia brytyjska, uzyskał niezależność. Wielka Brytania zachowała prawo własności do baz z powodu strategicznego położenia na Cyprze, w pobliżu Kanału Sueskiego i na Bliskim Wschodzie. Podczas konfliktu zbrojnego w 1974 r., w wyniku którego powstała Turecka Republika Cypru Północnego, przez teren Dhekelia przepuszczono uciekających Greków Cypryjskich, udzielając im pomocy humanitarnej.

Grecy domagają się zwrotu baz i czynszu, ale bez powodzenia. Obecne terytorium Wielkiej Brytanii to kiepskie drogi, kilka nieciekawych miejscowości i niezbyt ciekawe wybrzeże, do którego ciężko dojechać.

Jeśli jednak będziecie mili więcej czasu zostawiam tu kilka propozycji na zwiedzanie, my minęliśmy jedynie to miejsce :

  • The Sanctuary of Apollo Hylates
  • Ancient Kourion Stadium
  • The house of Gladiators Kourion
  • Κourion Ancient Amphitheater

PLAŻA ZAPALO


Jedno jest jednak miejsce w tym rejonie, gdzie warto zajrzeć. To przepiękne wybrzeże rejonu Zapalo . Niestety mieliśmy już zbyt mało czasu, aby zapoznać się z tym miejscem dokładniej.


PÓŁWYSEP LIMASSOL


Jesteśmy nadal na terytorium Wielkiej Brytanii. Droga prowadzi nas dookoła Półwyspu Limasool. Jest to miejsce, które o tej porze roku nie ma w zasadzie żadnych atrakcji. Zimą nad zbiornik wodny zlatują się pelikany, latem wody prawie nie ma i widoków też. Zajeżdżamy pod Klasztor Św. Nikolasa od kotów. Miejsce jest jednak tak nieciekawe, że nawet nie wysiadamy z samochodu, robienie zdjęć też odpuszczam. Kierujemy się przez terenową drogę ( zimą w tym miejscu nieprzejezdną) do plaży Lady’s Mile, gdzie zatrzymujemy się , aby z daleka spojrzeć na miasto Limassol i dalej wzdłuż portowego nabrzeża do ostatniego tego dnia miejsca. To w zasadzie jedyna część Cypru, którą zdecydowanie odradzam. Stracony czas.


MIASTO LIMASSOL


Limassol to drugie co do wielkości miasto Cypru, liczące ponad 100tys. mieszkańców. Po 1974 roku, po rozdziale Cypru, miasto się bardzo rozwinęło, stając się największym portem tranzytowym na Cyprze. Miasto przeżywa ogromny rozwój, rozbudowując się coraz bardziej , co widać po ilości dźwigów.

Na jego terenie znajduje się także kilka muzeów i stanowisk archeologicznych o europejskim znaczeniu. Miasto jest pięknie położone, na tle wysokiego masywu Gór Troodos , ale gdy spojrzymy na nie z bliska, bardzo traci na atrakcyjności. Zaniedbane ulice, brudne kamienice nie wzbudzają zachwytu. Oprowadzę Was troszkę po kilku najciekawszych miejscach centrum. Sami oceńcie.

KOŚCIÓŁ PRAWOSŁAWNY KATHOLIKI

Nasz spacer zaczynamy przy kościele Katholiki. Oczywiście jak w każdej tego typu świątyni nie wolno fotografować wnętrza, pozostaje mi więc pokazać Wam kościółek z zewnątrz.

ULICZKI LIMASSOL

Jak już pisałam wyżej uliczki starego miasta nie wzbudzają naszego zachwytu. Zabudowa jest tylko miejscami stara i ciekawa, ale wszystko wygląda na bardzo zaniedbane i zapuszczone. Brakuje nawet typowych dla tego rejonu świata urokliwych kawiarenek.

ZAMEK LIMASSOL

Podobnie jak uliczki miasta, tak i sam zamek mieszczący się w centrum bliżej nabrzeża trudno nazwać atrakcją turystyczną. Z opinii wynika, że ekspozycja w środku i muzeum cypryjskiego są dość ciekawe. My jednak docieramy tu zbyt późno i zamek jest już zamknięty. Historycznie stała w tym miejscu bazylika z IV w. Pierwsze fortyfikacje pochodzą z kolei z XII w. Kiedy miasto wraz z twierdzą zostało zdobyte przez Osmanów, zamek zburzono, a Turcy wybudowali własną twierdzę, która pełniła między innymi rolę więzienia.

PORT I NABRZEŻE

Każde miasto leżące nad wodą , które ma swoje porty i promenady jest ciekawe. Tu także ta część miasta na pewno podnosi jego atrakcyjność. Nabrzeże jest ładnie zagospodarowane, jest sporo zieleni. Wypijamy w starym porcie kawę i wędrujemy kawałek promenadą. W oddali widać całą dużą dzielnicę w budowie .

KATEDRA AYIA NAPA

Ostatnie miejsce, które obejrzeliśmy w Limassol to piękna katedra Ayia Napa. Kościół został zbudowany na przełomie XIX i XX w. , jest więc stosunkowo nowy. Wybudowano go na miejscu starszej świątyni. Poświęcony został Matce Bożej, a jego nazwa jest związana z odnalezionym w dolinie cudownym obrazem.


Czy warto odwiedzić południowe wybrzeże na wschód od miasta Pafos ?

Reasumując wszystko co tego dnia widzieliśmy, najpiękniejszym miejscem okazała się plaża ze Skałą Adrodyty. Warto mimo wszystko odwiedzić stanowisko archeologiczne z pozostałościami świątyni bogini. Gdybym jednak drugi raz planowała przejazd tego dnia , na pewno ominęlibyśmy Półwysep Limassol i być może także samo miasto Limassol.


BAZA NOCLEGOWA W OKOLICY


Aby mieć te „cuda” na co dzień, a nie tylko jednorazowo podczas wycieczki objazdowej warto znaleźć nocleg w okolicy. Noclegów polecam szukać na portalu Booking.com


Booking.com



>>> PRZEWODNIK PO CYPRZE >>>


GOTOWE SZCZEGÓŁOWE PRZEWODNIKI :

>>> PAFOS – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE

>>> PÓŁNOCNE WYBRZEŻE CYPRU

>>> PÓŁWYSEP AKAMAS

>>> WĄWÓZ AVAKAS

>>> POŁUDNIOWO-ZACHODNIE WYBRZEŻE CYPRU

>>> KLASZTORY CYPRU

>>> WANNY ADONISA

>>> GÓRY TROODOS, LAS PAFOS I INNE CIEKAWE MIEJSCA CENTRALNEGO CYPRU

>>> POŁUDNIOWE WYBRZEŻE CYPRU – MIĘDZY PAFOS, A LIMASSOL

8 Replies to “POŁUDNIOWE WYBRZEŻE CYPRU – MIĘDZY PAFOS I LIMASSOL”

  1. Fajne to południowe wybrzeże, a zwłaszcza plaża Afrodyty! Ja z kolei w 2018 zwiedziłam okolice Ayia Napa i bardzo mi się tam podobało. Wróciłabym, żeby zobaczyć więcej!

    1. no , zupełnie nie wiem … ale w sumie się nie dziwię, ja Cypru nigdy nie planowałam i nie brałam pod uwagę, jakoś mnie cudze zdjęcia nigdy nie zachwyciły i nie zachęciły

  2. Nie miałam zielonego pojęcia, że na Cyprze GB ma swoje tereny .Taka wirtualna wycieczka była mi dziś bardzo potrzebna. Pozdrawiam ze słonecznej dziś północnej Anglii.

Leave a Reply