Klasztory Cypru

KLASZTORY CYPRU

Klasztory Cypru nie są może tym , co przyciąga turystów na wyspę. Stanowią jednak nierozłączny element kultury, religii i architektury tego miejsca.

Klasztory Cypru są rozsiane po całej wyspie i często bardzo trudno dostępne. Położone najczęściej w górach z bajecznymi widokami. Jest ich w sumie siedem, ale w tym wpisie zabiorę Was do trzech najciekawszych i najpiękniejszych z nich.


OPISANE KLASZTORY CYPRU




KLASZTOR ŚWIĘTEGO NEOFITA



GODZINY OTWARCIA:

Kwiecień – Październik: 09:00 – 13:00 / 14:00 – 18:00
Listopad – Marzec: 09:00 – 16:00
wstęp do klasztoru – wolny
Muzeum Sztuki Sakralnej – 2,00 €
Cele Neofita – 2,00 €


Zaledwie 9 km na północ od Pafos znajduje się pierwszy z klasztorów. To jedno z najważniejszych ortodoksyjnych sanktuariów i miejsc pielgrzymkowych, a z racji bliskości ośrodków wczasowych, miejsce odwiedzane także chętnie przez turystów.

Monastyr świętego Neofita (Agios Neophyto) jest męskim klasztorem prawosławnym. Położony na zboczu gór powstał na początku XII w. W XV w rozpoczęto jego rozbudowę, która trwała aż po współczesne czasy. Obecnie znaczna część całej zabudowy oraz centrum pielgrzymkowego jest stosunkowo nowa.

Klasztor podzielony jest na dwie części: górną i dolną. W części dolnej znajdują się cela św. Neofita oraz świątynia. Święty Neofit urządził swoją celę oraz kaplicę Krzyża Świętego w naturalnych jaskiniach. Jaskinie te poszerzył, a następnie wykonał na ich ścianach malowidła około 1170 roku. Większość z nich można obecnie obejrzeć , niestety wewnątrz fotografowanie jest zabronione.

Po przeciwległej stronie terenu, stoi właściwy klasztor z celami dla mnichów. Na dziedzińcu znajduje się w tej części klasztorny kościół. Między zespołem klasztornym i najstarszą częścią monastyru (pokazaną powyżej) wznosi się  piętrowy budynek z arkadami, z których wchodzi się do cel mnichów.

W klasztorze jest również niewielki ogród z ptaszarnią, a z boku został wybudowany Dom Pielgrzyma. Na środku ogrodu znajduje się przepiękne , wysokie drzewo, prawdziwa ozdoba tego miejsca.

Klasztor posiada także niewielkie muzeum prawosławnej sztuki sakralnej. Znajdują się w nim kute, żelazne korony, stare księgi oraz jedwabne szaty cypryjskich biskupów. Niestety podobnie jak w celach św. Neofita – tu także obowiązuje zakaz fotografowania.



KLASZTOR CHRYSOROYIATISSA



GODZINY OTWARCIA:

Maj – Sierpień: 09:30 – 12:30 / 13:30 – 18:30
Wrzesień – Kwiecień: 10:00 – 12:30 / 13:30 – 16:00

wstęp wolny


Klasztor Panagia Chrysoroyiatissa to ostatni prawosławny męski klasztor jaki odwiedzamy. Znajduje się od w odległości około 40 km na północny wschód od Pafos, nieopodal wsi Panayia i jak każdy z opisywanych tu klasztorów – w górach. Jest zdecydowanie najsympatyczniejszym w odbiorze obiektem sakralnym jaki odwiedziliśmy na wyspie.

Klasztor położony jest na wzniesieniu o wysokości 610 m n.p.m. Z mini ogrodu, albo raczej tarasu klasztornego rozciągają się faktycznie piękne widoki na góry i winnice.

HISTORIA KLASZTORU

Klasztor założony został w 1152 r., za panowania Manuela I Komenosa z Bizancjum, przez mnicha o imieniu Ignacy. Wszedł on podobno w posiadanie ikony Matki Boskiej namalowanej przez św. Łukasza Ewangelistę. Ikona ta według legendy została wrzucona do morza, aby chroniła przed zniszczeniem w Azji Mniejszej w pierwszym okresie bizantyjskiego ikonoklazmu. Mnich Ignacy znalazł obraz w wodzie, wyłowił, a nocą miał sen, w którym anioł polecił mu zbudowanie kościół ku czci Chrysorojiatissy. Obecnie słynna Ikona znajduje się w klasztorze, zamknięta w srebrze i złocie. W 1735 r. rosyjski mnich – Vassiliosa Barskiego znalazł w tym miejscy skromny kościół z dwoma lub trzema celami i mnichami żyjącymi z pracy rolniczej i hodowli kóz.

Obecnie Klasztor Panagia Chrysorogiatissa jest ważnym miejscem pielgrzymek. Znajdująca się w nim biblioteka pełna wartościowych książek i dokumentów została zniszczona przez nieumyślny pożar 1967 r., a inne cenne zbiory zostały wcześniej zarabowane przez Turków. Klasztor nadal jednak chroni to co pozostało: cenne ikony, krzyże, żyrandole, relikty i inne ważne dokumenty.

Klasztor Panagia Chrysoroyiatissa słynie z własnej winiarni. Podobno wino było produkowane w glinianych garnkach na terenie klasztoru Panagia Chrysorogiatissa już w 1751 roku. W 1984 roku opat Dionysios postanowił wrócić do produkcji wina w klasztornej winnicy. Klasztor ma obecnie 25 hektarów winnic uprawianych z różnych odmian winogron. Obecnie wytwarzane jest tu prawie pięćdziesiąt tysięcy butelek wina rocznie.

Można zajrzeć do piwnic, a także nabyć wyjątkowe okazy wina, w tym wyjątkowo cenne roczniki. I to jest moment w którym przeklinamy biuro podróży w którym wykupiliśmy bagaż rejestrowany, a na lotnisku okazało się, że jest on podręczny. Bo wina na prezenty nabyć nie mogliśmy.



KLASZTOR KYKKOS



GODZINY OTWARCIA:

10:00 – 18.00

wstęp wolny


Najbardziej niesamowitym, a za razem najważniejszym i najbogatszym klasztorem Cypru jest Klasztor Kykkos. Obecnie to najstarszy prawosławny klasztor męski, którego patronką jest Matka Boska. Położony na wysokości 1318 metrów w górach Troodos jest równocześnie najtrudniej dostępnym dla turystów miejscem.

My dotarliśmy tu od zachodu. Ciągnąca się w nieskończoność wąska droga przez góry i lasy. I co niebywałe – żadnych oznak cywilizacji przez kilkadziesiąt kilometrów. Mieliśmy wrażenie, że znajdujemy się na innej planecie . Po ponad 1,5 godzinie kręcenia po górskich serpentynach przez naszymi oczami ukazał się nagle w tej „dziczy” ogromny klasztor. To była jak fatamorgana. Aż trudno sobie wyobrazić jakim cudem na tym końcu świata udało się wybudować tak potężną budowlę zanim jeszcze pojawiła się tu wygodna współcześnie droga asfaltowa …

HISTORIA KLASZTORU

Początki historii sięgają aż XI wieku. Pierwszym mnichem zamieszkującym górę Kykkos był pustelnik Izajasz. Legenda głosi, że pewnego dnia w okolicach jego pustelni pojawił się Manuel Voutomites, bizantyjski zarządca Cypru. Spotkał na swojej drodze Izajasza i poprosił go o pomoc, bo zgubił drogę. Ten odmówił pomocy, za co został pobity. Po kilku tygodniach zarządca Cypru zachorował i będąc w ciężkim stanie w modlitwie o zdrowie obiecał przeprosić mnicha. W ramach przeprosin miał sprowadzić słynną ikonę Św. Łukasza. Według planu Bożego ikona miała trafić na Cypr. I tak też w końcu się stało. Podobno w czasie procesji wnoszenia ikony w góry wszystkie drzewa zginały gałęzie, jakby kłaniały się przed świętą figurą. Dla uczczenia tego wydarzenia wybudowano w tym miejscu klasztor z fundacji Aleksego I Komnena.

Największe wrażenie robią tu ikony i freski na wszystkich ścianach . Można przejść wszystkie podcienia dziedzińca wewnętrznego, ale w środku świątyni tak jak i w innych nie wolno robić zdjęć.

Opuszczamy klasztor i jedziemy w górę . Nad klasztorem przy drodze znajduje się kolorowa dzwonnica . Widać ją było już z głównego dziedzińca klasztoru.

Droga w górę wiedzie nas do jeszcze jednego ważnego miejsca, gdzie znajduje się grób Makariosa III. Był on zwierzchnikiem Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego w latach : 1950 – 1977 oraz prezydentem Republiki Cypru od 1960 do 1977 roku.


POZOSTAŁE KLASZTORY CYPRU


Pozostałe Klasztory prawosławne na Cyprze, których nie udało się zwiedzić podczas tej podróży to:

  • Troodhitissa
  • Krzyża Świętego w Omodos
  • Stawrowouni
  • Klasztor w Ayia Napa



>>> PRZEWODNIK PO CYPRZE >>>


GOTOWE SZCZEGÓŁOWE PRZEWODNIKI :

>>> PAFOS – PRZEWODNIK PO MIEŚCIE

>>> PÓŁNOCNE WYBRZEŻE CYPRU

>>> PÓŁWYSEP AKAMAS

>>> WĄWÓZ AVAKAS

>>> POŁUDNIOWO-ZACHODNIE WYBRZEŻE CYPRU

>>> KLASZTORY CYPRU

>>> WANNY ADONISA

>>> GÓRY TROODOS, LAS PAFOS I INNE CIEKAWE MIEJSCA CENTRALNEGO CYPRU

>>> POŁUDNIOWE WYBRZEŻE CYPRU – MIĘDZY PAFOS, A LIMASSOL

6 Replies to “KLASZTORY CYPRU”

  1. Niezwykłej urody są te klasztory! Lokalizacyjnie kojarzą mi się z tymi armeńskimi, również ulokowanymi w diablo ciekawych i dramatycznie pięknych miejscach. No i te polichromie w ostatnim <3

    1. Tak, to prawda . Te Armeńskie są jeszcze piękniej położone…Generalnie można odnieść wrażenie, że klasztory zawsze wybierały najlepsze lokalizacje na świecie

Leave a Reply