Wyspa Lefkada

WYSPA LEFKADA

Wyspa Lefkada, także: Leukas, Leukada, Lefkas – to jedna z wysp Archipelagu Wysp Jońskich. Choć bajecznie piękna jest jedną z najmniej znanych turystycznie wysp.

Wyspa Lefkada na szczęście na razie broni się przed masową turystyką. Niewiele jest jeszcze takich miejsc, tak atrakcyjnych turystycznie, które nie mają wielkich hoteli, a opcja „all inclusive” w ogóle nie istnieje.


WYSPA LEFKADA – PODSTAWOWE INFORMACJE


  • Powierzchnia wyspy – 356 km² ,
  • Ludność – 20 tys. mieszkańców (2000). Miejscowa ludność zajmuje się rybołówstwem i produkcją soli (saliny) z wody morskiej, poza tym na wyspie uprawia się winorośla, drzewa cytrusowe i oliwki.
  • Najwyższy szczyt – 1158 m n.p.m.

DOJAZD NA WYSPĘ

Na samej wyspie nie ma lotniska. W sezonie letnim można dolecieć czarterem do lotniska w Prevezie (część kontynentalna Grecji) i stamtąd dojechać na wyspę około 20km.


WYSPA LEFKADA – CIEKAWOSTKI I LEGENDY


  • Jedna z legend głosi, że grecka poetka Safona popełniła samobójstwo na Lefkadzie, skacząc ze skał do morza na Przylądku DUKATO
  • Lefkada jeszcze nie tak dawno nie była wyspą. W VII w.p.n.e korynccy koloniści przekopali kanał oddzielając obecną Lefkadę od kontynentu.
  • Wyspa Lefkada zawdzięcza swoją nazwę przymiotnikowi lefkos, czyli biały. To od koloru klifów na zachodzie wyspy.

WYSPA LEFKADA – MAPA ODWIEDZONYCH I OPISANYCH MIEJSC


UWAGA ! Linki do poszczególnych miejsc znajdziecie na mapie, a opis miejsc poniżej

NA NIEBIESKO– miejsca do których dotarliśmy samochodem

NA CZERWONO – miejsca odwiedzone podczas rejsu 7 wysp


LEFKADA – STOLICA


Wyspa Lefkada

Lefkada – stolica wyspy o takiej samej nazwie nie jest niezbyt często odwiedzanym miejscem przez turystów. A niesłusznie. Sami zobaczcie jak wiele urokliwych miejsc ma do zaoferowania.

>>> przewodnik po stolicy Lefkady >>>


NIKIANA / NURKOWANIE


Wyspa Lefkada

Nikiana to mała miejscowość typowo wypoczynkowa pomiędzy stolicą wyspy, a Nidri w której stacjonuje większość turystów. To właśnie tu znajduje się także największe centrum nurkowe.

>>> przewodnik po Nikianie oraz kursie nurkowania >>>


NIDRI


Wyspa Lefkada

Nidri to miasteczko typowo turystyczne położone na wschodnim wybrzeżu wyspy. Choć nie ma tu zasadniczo nic do zwiedzania, nie można mu odmówić uroku. Posiada znakomitą lokalizację, piękne otoczenie, co czyni z niej wspaniałą bazę wypadową do zwiedzania pozostałych części wyspy.

>>> przewodnik po Nidri >>>


LEFKADA CENTRALNA


Lefkada centralna to : zieleń, kwiaty i góry, które towarzyszą nam na każdym kilometrze przejazdu przez wyspę . Tu zobaczycie jak wygląda Wodospad Nidri, obejrzycie kilka ciekawych panoram wyspy, zajrzycie do miasteczka Karya oraz dowiecie się gdzie zjeść coś dobrego.

>>> przewodnik po centralnej Lefkadzie >>>


PLAŻE ZACHODNIE


Wyspa Lefkada

Plaże zachodnie to właśnie to z czego słynie Lefkada . Każda z nich inna, każda na swój sposób piękna i niepowtarzalna. A wśród nich królowa. Uznawana za jedną z 6 najpiękniejszych plaż na świecie – Porto Katsiki.

>>> przewodnik po plażach zachodniej Lefkady >>>


POŁUDNIOWE WYBRZEŻE


Wyspa Lefkada

Południowe wybrzeże znacznie różni się od zachodniego. Tu królują plaże ciemniejsze, miejscami nawet czarne skały, co sprawia, że ich kolorystyka jest zupełnie inna. Ale czy są przez to mniej ciekawe i mniej warte odwiedzenia ?

>>> przewodnik po południowym wybrzeżu Lefkady >>>


REJS 7 WYSP


Rejs 7 wysp to okazja do poznania dużej części archipelagu Wysp Jońskich. To całodniowa przygoda na trasie: Lefkada Nidri > Plaża Egremni > Porto Katsiki > wyspa Kefalonia > wyspa Itaka > wyspa Meganisi > wyspa Scorpios ( + dwie wyspy, które można obejrzeć z pokładu statku : Arkoudi i Madouri>>> przewodnik i relacja z rejsu >>>> PRZEWODNIK PO GRECJI >


LEFKADA – PRZEWODNIK PO WYSPIE >

REJS 7 WYSP : LEFKADA, KEFALONIA, ITAKA I INNE >

KEFALONIA – PRZEWODNIK PO WYSPIE >

4 Replies to “WYSPA LEFKADA”

  1. Grecja jest jeszcze przede mną, mam nadzieję, ze wkrótce się to zmieni 🙂 . Świetny przewodnik po Lefkadzie, jeżeli kiedyś się wybiorę na pewno wrócę do Twoich wpisów. Te widoki i urocze uliczki <3

  2. Już wiem, które z miejsc przypadloby mi najbardziej do gustu – Południowe Wybrzeże oczywiście! 🙂 Muszę sobie koniecznie zapisać na listę 😉

  3. Dzięki za ten wpis, jest spora szansa że Grecja w najbliższej przyszłości przeżyje prawdziwy zalew turystów w tym roku i fajnie będzie znać kilka mniej odwiedzanych miejscówek.

Leave a Reply