Wyspa Kefalonia

WYSPA KEFALONIA

Wyspa Kefalonia – inaczej Kefalinia, dawniej, Cefalonia, staroż. Kefallenia, to największa spośród Wysp Jońskich. Bajecznie piękna, trudno dostępna, podobnie jak Lefkada broni sie przed masową turystyką.

Wyspa Kefalonia na pewno zasługuje na dłuższą uwagę i pobyt niż ten mój. Jest to jedno z tych magicznych miejsc na mapie Europy do których każdy chętnie wróci.


WYSPA KEFALONIA – PODSTAWOWE INFORMACJE


 • Powierzchnia wyspy -780 km² ,
 • Ludność – 40 tys. mieszkańców. Miejscowa ludność zajmuje się uprawą winorośli, figowców, oliwek i rybołówstwem.
 • Najwyższy szczyt – 1627 m n.p.m. – góra Ainos


DOJAZD NA WYSPĘ

Na południu wyspy znajduje się lotnisko. Można więc dolecieć samolotem (czarterem z Warszawy lub Katowic), albo dopłynąć promem z Patras w Grecji, Vassiliki na Lefkadzie lub Brindisi we Włoszech. Można też ( tak jak ja) dotrzeć tu z Wyspy Lefkada podczas REJSU 7 WYSP z Nidri.

wyspa Kefalonia


WYSPA KEFALONIA – CIEKAWOSTKI I LEGENDY

 • W 2001 r. w kinach ukazał się melodramat wojenny „Capitan Corelli” reżysera Johna Maddena. Film został zrealizowany w całości na wyspie ukazując jej zakątki i nieodkryte w tamtych czasach miejsca.
 • podczas trzęsienia ziemi, które miało miejsce w 1953 r., zostały zniszczone wszystkie zabytkowe miasta na wyspie – ocalało tylko Fiscardo.
 • w poliżu portu Agrostoli można spotkać żółwie Caretta, które są jedynymi żółwiami morskimi, które rozmnażają się w wodach Morza Śródziemnego. Są ogromne – średnia długość ciała i waga to odpowiednio ponad 100 cm i 100 kg.

MIASTECZKO FISCARDO


Fiscardo to jedyne miejsce ( niestety) jakie udało mi się obejrzeć na tej ogromnej wyspie. Miasteczko uznawane za najładniejszą wioskę na wyspie. Pozostała tu tradycyjna zabudowa, która jako jedyna na wyspie przetrwała trzęsienie ziemi. Pastelowe, dwupiętrowe domy wybudowane w weneckim stylu otaczają niewielki port jachtowy. Miasteczko upodobali sobie celebryci, a z portu kilka razy dziennie odpływają łodzie w kierunku Itaki.


WENECKA LATARNIA MORSKA

Zanim dopłyniemy do miasteczka i zakotwiczymy mijamy półwysep z bardzo malowniczą , bo zbudowaną na kolorowych skałach latanią morską – Venetian lighthouse.


PORT JACHTOWY

Dopływamy do portu. Stoją tu głównie jachty mniejsze lub większe, a także kilka statków wycieczkowych. Stąd dopływają m.in promy z Vassiliki. Uroczy, kolorowy porcik stanowi o kolorycie tego miasteczka.


ULICZKI MIASTA

Fiskardo nie jest duże, w zasadzie w godzinkę można obejść całość. Nie ma też tu zasadniczo nic do zwiedzania. Centralny punkt miasta stanowi Cat Square – Koci Plac . Jest tu za to mnóstwo wyjątkowo uroczych kafejek i tawern, a i sklepiki oferują towary wyłącznie oryginalne, nie znajdziecie tu typowej dla wielu miejsc „chińszczyzny”.


POŁUDNIOWE FISKARDO

Przemierzając uliczki Fiskardo dochodzę do uroczej plaży Zavalata. Tuż przed nią znajduje się chyba jedyny zachowany obiekt z czasów starożytnych – to starożytne rzymskie odkrycia Fiskardo. Od góry widać jedynie mury, ale od dołu widoczne są piękne płaskorzeźby.


WYSPA KEFALONIA – POZOSTAŁE NAJWIĘKSZE ATRAKCJE


 • Argostoli – Stolica wyspy.
 • Zamek Assos – Twierdza obronna wzniesiona w XVIw.
 • Jaskinia Drogarati – jaskinia z doskonałą akustyką wypełniona stalaktytami i stalagmitami.
 • Plaża Myrtos – jedna z najpiękniejszych greckich plaż.
 • Klasztor Św. Gersimosa
 • Jaskinia Melissani – z lazurowo-seledynowym kolorem wody to jedna z największych atrakcji wyspy


> PRZEWODNIK PO GRECJI >


LEFKADA – PRZEWODNIK PO WYSPIE >

REJS 7 WYSP : LEFKADA, KEFALONIA, ITAKA I INNE >

KEFALONIA – PRZEWODNIK PO WYSPIE >

5 Replies to “WYSPA KEFALONIA”

 1. W Grecji byłam czternaście razy – zawsze na wyspach – i NIGDY na Kefalonii!!! Nie wiem dlaczego, ale akurat tę wyspę mam do nadrobienia! Fajna nazwa Cefalonia – podoba mi się, zabawna! 😀

Leave a Reply