Miasto Lefkada

MIASTO LEFKADA

Miasto Lefkada, czyli stolica wyspy o takiej samej nazwie nie jest niezbyt często odwiedzanym miejscem przez turystów. A niesłusznie. Sami zobaczcie jak wiele urokliwych miejsc ma do zaoferowania.

Miasto Lefkada widziane z góry przypomina (podobno) szkielet ryby. Główny deptak – Ioannu Mela – czyli główna handlowa ulica to jej kręgosłup, a boczne uliczki to ości. Ja zawitałam tu raz samotnie. Moja rodzinka robiła wówczas kurs nurkowania, a ja postanowiłam zapoznać się i zaprzyjaźnić ze stolicą wyspy.

Stolica nie posiada zbyt wielu zabytków (jak i cała wyspa) , budynki w większości są nowe. A to dlatego, że wyspę w XX w. nawiedziło kilka silnych trzęsień ziemi, które sporo obiektów zniszczyły.


MIASTO LEFKADA – MARINA


Zanim pokażę Wam ile uroku kryją zaułki miasta zapraszam do wschodniej części. Tu znajduje się ogromna marina ciągnąca się praktycznie wzdłuż całego wschodniego i południowego wybrzeża. Tu też odnajdziecie mnóstwo restauracji przy nabrzeżu. O tej porze dnia jeszcze nieczynnych.


PROMENADA PÓŁNOCNA


Mijam most którym przez groblę i kolejny most wyjeżdża się z wyspy na stały ląd i już jestem w północnej części. Tu ciągnie się promenada wzdłuż budynków z dziesiątkami kafejek i restauracji, ale można też przejść drugą promenadą po wodzie. Zabudowa ma tu niesamowite kolory , wrażenie potęguje dodatkowo odbicie w wodzie. Wyjątkowo urocze miejsce.


ZACHODNIA STRONA MIASTA


Promenada wiedzie mnie do zachodniej części miasta pod budynek Ratusza. W nim znajdują się dwa muzea: na parterze Muzeum Archeologiczne (wstęp 2 euro od osoby dorosłej, dzieci bezpłatnie) oraz Folklorystyczne na I piętrze (wstęp 1 euro od osoby dorosłej, dzieci bezpłatnie). Kawałek dalej jeszcze budynek sądu i kolorowe kamienice. Dalej nie ma za bardzo po co iść. Od tego miejsca zaczynam więc „przygodę” ze starym miastem.



MIASTO LEFKADA – CENTRUM



Teraz czas na labirynt wąskich uliczek pełnych kolorów,  kwiatów, uroczych kafejek i spokoju. Klucząc po uliczkach mam wrażenie jak bym była tutaj jedyną turystką.


OBIEKTY SAKRALNE


Krążąc po uliczkach co chwila można się natknąć na jakieś małe kościółki. Prawie wszystkie wyglądają niepozornie . Z zewnątrz kamienne, przy niektórych z nich tylko ciekawa, często stalowa dzwonnica, mało zdobień na elewacjach. Ale to tylko pozory. Jak wejdziemy do środka to zostaniemy wręcz „przytłoczeni” ilością zdobień, kolorami i złotem ikonostasów typowych dla cerkwi grekokatolickich. Najstarszy z nich to Kościół Pantokratora ufundowany w 1699 roku.

Na zdjęciach kolejno :

  • Metropolitan Church of Lefkada
  • Church of Mother of God (Kościół Matki Bożej)
  • Agia Paraskevi Kościół Lefkada
  • Kościół św. Anargyroi
  • Church Agios Nikolaos
  • Kościół Pantokratora
  • Kościół Panagia Ton Isodion (Ofiarowania Najświętszej Marii Panny)
  • Saint Spyridon Church

IOANNOU MELA


To główna ulica miasta stanowiąca jakby jego oś. Jak byśmy nie krążyli po uliczkach i tak prędzej czy później tu trafimy. Tu skoncentrowany jest cały handel i część gastronomii . Głównie sklepy pod turystów, troszkę tzw. „chińszczyzny”, ale część oferująca na prawdę oryginalne rzeczy. Ulica ta jednak nie ma takiego uroku jak wszystkie pozostałe. Idąc ulicą Ioannou Mela dojdziemy do rynku – to tak na prawdę niewielki Plac Antistaseos otoczony ze wszystkich stron kafejkami z małą sceną pośrodku. Idąc dalej dojdziemy z kolei do Placu Tzeveleki już prawie przy samym wybrzeżu.


ANGEL SIKELIANOS MUZEUM I OKOLICA


Odbijając z głównej ulicy w uliczkę o nazwie Kyproy dojdziemy kawałek dalej do najbardziej radosnego i kolorowego zaułka – restauracja (jeszcze nieczynna) o ciekawej nazwie Light House cała udekorowana jest rękodziełem z włóczki. Tuż za nią znajduje się budynek Muzeum czynne codziennie od 9.00-15.00 (oprócz weekendów). Prezentuje pamiątki poety Sikelianos, eksponaty związane z jego życiem. Mnie osobiście nazwisko nic nie mówi dlatego idę dalej. Tuż obok budynku znajduje się mała kolorowa scena i plac z widownią. Sądząc po informacji na stronie odbywa się tu mnóstwo ciekawych koncertów i przedstawień.


ULICZKI STAREGO MIASTA


Czasem to co najpiękniejsze i najmilsze dla oka wcale nie jest nazwane. To zwykłe budynki mieszkalne ściśnięte w wąskich uliczkach, małe przydomowe ogrody, czekające na swoich właścicieli pojazdy 2-kołowe. To tak na prawdę stanowi o tym czy dane miejsce nam się podoba . Mnie kolorowe uliczki oczarowały i mimo panującego skwaru krążenie po nich wcale nie było takie męczące.


MIASTO LEFKADA – GDZIE ZJEŚĆ ?


Miejsc gdzie można zjeść i wypić jest całe mnóstwo, ale jeśli chce odnaleźć na prawdę nastrojowe miejsce to warto poszukać go w którymś z zaułków. Mnie właśnie tak udało się znaleźć CUBANA RON Y PURO CUBANO BAR, gdzie wypiłam przepyszna kawę , opisywany wcześniej zaułek obok muzeum z restauracją LIGHT HOUSE. Ale najbardziej oczarowała mnie bezimienna uliczka zaczynająca się restauracją I KATO VRISI, gdzie zaprowadziłam później moją rodzinkę na posiłek.


LEFKADA – FANEROMENI MONASTERY


Klasztor Panagia Faneromeni położony jest na wzgórzu nad miastem. Początkowo planowałam dotrzeć do niego na piechotę podczas zwiedzania stolicy, ale wizja godziny drogi pod górę w upale skutecznie mnie zniechęciła. Dotarliśmy więc tu kilka dni później tuż przed opuszczeniem wyspy.  To najlepszy punkt widokowy na miasto, a i sam klasztor jest wart odwiedzenia.

Monastyr został wybudowany w XVII w. na miejscu dawnej świątyni poświęconej Artemidzie. Wielokrotnie przebudowywany i niszczony przez pożary oraz trzęsienia ziemi ostateczny kształt ma od XIX w. Jest to aktualnie jedyny funkcjonujący monastyr na wyspie (choć klasztorów zaznaczonych na mapie znajdziecie mnóstwo).

Aktualnie można zwiedzać kaplicę (jeśli akurat nie odbywają się modły), dziedziniec i muzeum z wystawą ikon (podobno). Można też zajrzeć do pomieszczeń klasztornych, wejść na dzwonnicę oraz przejść się przez jego ogrody. Dodatkową atrakcją obok Klasztoru jest mini-zoo pełne ciekawych zwierząt i ptaków. Przy wejściu czekają na zwiedzających odpowiednie ubrania, bo na terenie obowiązuje skromny strój (zakryte ramiona i kolana).


PŁYWAJĄCY MOST


Aby wyjechać z wyspy musimy przejechać przez wyjątkowo ciekawy most. specjalnie ruszamy tak, aby trafić na jego otwarcie i obejrzeć całą „procedurę” otwieranie i zamykania. Most otwiera się , a następnie „przekręca” codziennie o pełnych godzinach . Ot taka ciekawostka.


POZOSTAŁE ATRAKCJE


Tuż obok mostu pływającego znajduje się ogromny FORT / TWIERDZA Santa Maura’s Castle . Czynny codziennie (oprócz wtorków 8.00-15.30).

Miasto Lefkada

Kawałek dalej (już na stałym lądzie) ogólnie dostępny Griva Castle. Bardzo żałuję, że nie starczyło nam czasu, aby na niego zajrzeć, bo z pewnością roztacza się z niego piękna panorama miasta oraz całej wyspy.

Miasto Lefkada

Jeśli będziecie mili czas można przejść od FORTU wzdłuż grobli , aby dojść do Kościółka – CHURCH OF THE ASSUMPTION OF VIRGIN MARY, albo podejść pod wiatrak – Lefkada Windmills.

Zachodnie wybrzeże Lefkady to też piekne plaże , choć na pewno nie tak spektakularne jak te na południu.



> PRZEWODNIK PO GRECJI >


LEFKADA – PRZEWODNIK PO WYSPIE >

REJS 7 WYSP : LEFKADA, KEFALONIA, ITAKA I INNE >

KEFALONIA – PRZEWODNIK PO WYSPIE >

Leave a Reply