Lefkada centralna

LEFKADA CENTRALNA

Lefkada centralna to : zieleń, kwiaty i góry, które towarzyszą nam na każdym kilometrze przejazdu przez wyspę . Już przylatując tutaj zauważymy jaka jest nieprawdopodobnie zielona i górzysta.

Lefkada centralna i jej niesamowite panoramy, to coś, czemu warto poświęcić osobny wpis, choć to wybrzeże jest jej największą atrakcją. Zabiorę więc Was krętymi i bardzo wąskimi drogami przez całą niemal wyspę, pokażę najciekawsze miasteczko osadzone w samy jej centrum, najwyższy masyw górski oraz poradzę gdzie zjeść z najpiękniejszymi widokami.

Lefkada centralna

UWAGA ! Jeśli będziecie planowali przejazd przez wyspę samochodem – koniecznie pomyślcie o pożyczeniu jak najmniejszego auta – tylko takie sprawdzi się na niesamowicie krętych drogach Lefkady.


LEFKADA CENTRALNA – OKOLICE NIDRI


WODOSPADY NIDRI

Najbliższą atrakcją miejscowości są wodospady Nidri . Dojście do nich zajmie Wam około pół godziny (3km) , ale jeśli będziecie mieli samochód warto podjechać do parkingu przed wejściem na szlak. W godzinach popołudniowych na miejscu jest spory tłumek turystów, na pewno przyjemniej jest tu w godzinach porannych. Tuż za parkingiem znajduje się restauracja The Plane Tree ukryta w cieniu ogromnych drzew. Przejście do wodospadów jest łatwe ( nie ma specjalnych wymagań co do obuwia, tylko ostatni odcinek może być niebezpieczny, bo skały są tu bardzo śliskie ). To zaledwie kilometr i już jesteście na miejscu. Pod wodospadem dużym i mniejszym poniżej można się kąpać, ale woda jest tu raczej zimna, lokalnym dzieciakom to jednak nie przeszkadza. Nie jest to zbyt spektakularne miejsce, ale będąc na wyspie warto tu zajrzeć.


PANORAMA ZATOKI NIDRI

Jadąc równoległą drogą (do tej prowadzącej do wodospadów) dojedziemy do wiaty na ostrym zakręcie. Wiata nie jest oznaczona na mapach google, ale nie da się tego miejsca przeoczyć. Stąd rozpościera się najpiękniejsza panorama na miejscowość Nidri jak i całą zatokę, półwysep i kilka okolicznych wysepek.

Lefkada centralna
Lefkada centralna


MIEJSCOWOŚĆ KARIA / KARYA


Karya to tradycyjna górska wioska na Lefkadzie, ukryta wśród zielonych wzgórz. W miasteczku znajdziemy urocze tawerny i sielską atmosferę.Karya ma przestronny główny plac, na którym platany już setki lat zapewniają świetny cień. Wokół placu znajduje się wiele kawiarni i tawern, a na ulicach są tradycyjne domy z kamienia i drewna.Mieszkańcy wioski zajmują się robieniem koronek i dywanów, które można kupić w sklepach.Znajduje się tu także Muzeum Folkloru, w którym można zobaczyć kilka dzieł sztuki z minionych wieków. Warto też zajrzeć do dwóch cerkiewek : Agios Demetrios oraz Agios Spyridonas.


LEFKADA CENTRALNA – GÓRY


Góry są wszędzie, cała wyspa jest pofałdowana, a najwyższy szczyt Mega Oros sięga wysokości 1158 m n.p.m. Pierwszy raz w życiu wracając z kraju południowego nie zachwycałam się naszą polską zielenią, bo tam jest tak samo pięknie.

Lefkada centralna


GDZIE ZJEŚĆ ?


Tawern wzdłuż wybrzeża i przy najciekawszych plażach znajdziemy całe mnóstwo. Przy drogach wiodących przez jej środek już nie ma takiego wyboru. Warto jednak zatrzymać się tam, gdzie oprócz dobrej kuchni będziemy mieli dodatkowo (w bonusie) najpiękniejsze panoramy wyspy. Takie tawerny / restauracje znajdziemy głównie po zachodniej stronie wyspy.

Lefkada centralna


PANORAMIC VIEW

Tu zjechaliśmy dwa razy, za pierwszym na obiad , za drugim w kolejnym dniu, bo syn zostawił tam swój plecak . Właściciele Panoramic View schowali go w bezpieczne miejsce i na drugi dzień czekał na nas w nienaruszonym stanie. Obiad , jak i widoki polecam z całego serca.


GRECO LEVANTE

Jeśli będziecie jechać do lub z najpiękniejszej plaży wyspy – Porto Katsiki koniecznie zatrzymajcie się w Greco Levante . To wyjątkowo urocze miejsce, choć może szokować, że posiłki donoszone są przez główną szosę . Ruch tu jednak nawet w szczycie sezonu jest na tyle niewielki, że zupełnie to nie przeszkadza.

Inne polecane miejsca z pięknym widokiem to :

A może macie swoje sprawdzone miejsca – piszcie w komentarzach.> PRZEWODNIK PO GRECJI >


LEFKADA – PRZEWODNIK PO WYSPIE >

REJS 7 WYSP : LEFKADA, KEFALONIA, ITAKA I INNE >

KEFALONIA – PRZEWODNIK PO WYSPIE >

Leave a Reply