Nikiana

NIKIANA I NURKOWANIE

Nikiana to mała miejscowość typowo wypoczynkowa pomiędzy stolicą wyspy, a Nidri w której stacjonuje większość turystów. To właśnie tu znajduje się także największe centrum nurkowe.

Nikiana stała się celem mojego zwiedzania w czasie, kiedy moja rodzinka robiła kurs nurkowania z międzynarodowym certyfikatem. Przy okazji opowieści o tym uroczym miejscu , zdradzę kulisy takiego kursu.


ZACHODNIA NIKIANA


W samej miejscowości w zasadzie nie ma żadnych obiektów do zwiedzania, ale polecam jednak „zapuścić” się na druga stronę głównej szosy, aby dotrzeć pod urocza pomarańczowa cerkiewkę – Kościół Przemienienia Pańskiego. Jak większość tego typu obiektów na wyspie, z zewnątrz niepozorny, w środku zaskakuje ilością zdobień i kolorów.


PÓŁNOCNA NIKIANA – OKOLICE MARINY

W północnej części miasta znajduje się urocza kolorowa marina . Wzdłuż nabrzeża kilka kolorowych kafejek i tawern. Przysiadam na chwilę w kawiarni APICO  , aby odpocząć od upału przyglądając się leniwej atmosferze miasteczka. Idąc dalej na południe dochodzę do miejsca w którym są skały – nie da się dalej przejść .


PLAŻE CENTRALNEJ NIKIANY

Muszę wycofać się i wrócić na główna drogę, kolejne przejście prowadzi mnie do najbardziej zatłoczonej i komercyjnej plaży przy jakimś hotelu. Głośna muzyka psuje sielską atmosferę tego miejsca. Zawsze mnie zastanawia dlaczego takie miejsca przyciągają ludzi ?


NIKIANA – TAWERNA THE WHITE CROWN

Przechodzę przez hałaśliwą plażę i już kilkaset metrów dalej znajduje kolejna sielankę. To najsympatyczniejsza tawerna jaką widziałam na wyspie . Cała zrobiona w jednym stylu, z mnóstwem kwiatów, dwukolorowymi tykwami zawieszonymi wokół. Trafiam tu jeszcze przez otwarciem, z radością więc fotografuje każdy niemal jej fragment. Po południu prowadzę tu moją rodzinkę na obiad.


PLAŻE OKOLICY CENTRUM NURKOWEGO

Po długim spacerze przez całą prawie miejscowość czas na odpoczynek , plażowanie i popływanie w krystalicznych wodach Morza Jońskiego. Miejsce gdzie chłopaki się szkolą okazuje się do tego idealne. Wąska, ale zacieniona już po południu plaża, kameralnie, cicho – w sam raz aby wypocząć.


NIKIANA – NURKOWANIE


LEFKAS DIVING CENTER

Kiedy padł w domu pomysł wakacyjnego wylotu na Lefkadę – pierwsza rzecz jaka sprawdzaliśmy – to czy jest tam centrum nurkowania. Dodatkowe kryterium to przynależność tego centrum do międzynarodowego stowarzyszenia PADI.

Okazało się na wyspie jest jedno centrum, które odpowiadało naszym kryteriom – właśnie w Nikianie – LEFKAS DIVING CENTER.

Centrum posiada własny pomost i 2 łodzie motorowe – to właśnie w tym miejscu zaczyna się szkolenie.


SZKOLENIE – PADI OPEN WATER DIVER

Na stronie centrum opisywane szkolenie robi się w 4-5 dni. Jeśli jednak będziecie zdolnymi uczniami (jak moje chłopaki) – zrobicie to nawet w 3 dni. Kurs składa się z 5 sesji teoretycznych ( warto zabrać sobie podręcznik z centrum i pouczyć się 1/2 dni wcześniej ). 5 sesji umiejętności nurkowania przy brzegu w celu poćwiczenia umiejętności i 4 nurkowania na wodach Lefkada z łodzi lub brzegu, w zależności od odwiedzanego miejsca nurkowania. Po ukończeniu kursu uzyskujesz certyfikat PADI Open Water Diver, uznawany na całym świecie. 


FILM ZE SZKOLENIA> PRZEWODNIK PO GRECJI >


LEFKADA – PRZEWODNIK PO WYSPIE >

REJS 7 WYSP : LEFKADA, KEFALONIA, ITAKA I INNE >

KEFALONIA – PRZEWODNIK PO WYSPIE >

5 Replies to “NIKIANA I NURKOWANIE”

Leave a Reply