Plaże zachodnie Lefkady

PLAŻE ZACHODNIE LEFKADY

Plaże zachodnie Lefkady to właśnie to, z czego słynie wyspa. Każda z nich inna, każda na swój sposób piękna i niepowtarzalna. A wśród nich królowa. Uznawana za jedną z 6 najpiękniejszych plaż na świecie – Porto Katsiki.

Plaże zachodnie Lefkady, jest ich tak wiele i są miejscami tak niedostępne, że nie sposób na wszystkie zajechać. Nie sposób na wszystkie zajrzeć , choćby na chwile. Prościej było by od strony wody, wtedy nie trzeba kluczyć wąskimi, karkołomnymi wręcz drogami, aby do nich dotrzeć. Plaże zachodnie pokaże jadąc kolejno od północy na połudunie. Zobrazuję te, które udało się odwiedzić, ale też zamieszczę tu informacje o wszystkich pozostałych.

Zaczynamy od północy. Tu znajdują się dwie plaże, których nie obejrzeliśmy, ale nie są one jednak zbyt ciekawe i spektakularne :


PLAŻA AGIOS NIKIAS


Pierwsza plaża tej części wybrzeża na jaką zajeżdżamy to Agios Nikitas Beach. Tak na prawdę jesteśmy tu po kilku wcześniej odwiedzonych miejscach popołudniową porą. Plaża jest z tych komercyjnych, tętniąca życiem z kafejkami wokół. Ale mimo tego raczej dość sympatyczna i nawet całkiem malownicza.


Dwie następne to jedne z piękniejszych i bardziej popularnych. Na Milos Beach zajechaliśmy co prawda, ale w godzinach popołudniowych nie było najmniejszej szansy na zaparkowanie w pobliżu zejścia auta, zrezygnowaliśmy więc i podjechali do Agios Nikitas Beach – opisywanej powyżej.

Kawałek dalej na południe można zjechać do kolejnej pięknej plaży : Kathisma Beach. Ta jednak ze względu na gęstość infrastruktury typu kafejki , restauracje nie wydała mi się godna uwagi .


PLAŻA AVALI


Zanim zejdziemy na plażę zatrzymujemy się na na kawę w Avali Bar. Widoki są fantastyczne, a i sama plaża Avali beach jedna z najbardziej urokliwych na jakich byliśmy. Cisza, spokój, bardzo mało ludzi. Z tej plaży można przyjechac jeszcze kawałek wzdłuż wybrzeża do jeszcze jednej – Gaidaros Beach. Niestety droga nie jest dalej przejezdna, rezygnujemy więc z dojazdu powrotu tą samą trasą, aby udać się dalej na północ.


PLAŻE : KAVALIKEFTA I MEGALI PETRA


To dwie plaże obok siebie do których prowadzi jedna droga. Tu niestety na parkingu skasują nas 5 euro. Ale miejsce jest tak piękne, że warto zajechać tu mimo tego. Kavalikefta beach to komercyjna plaża z parasolami i leżakami oraz barem powyżej.

Wystarczy jednak przejść 200m dalej na południe, aby znaleźć się na zupełnie już innej, wolnej od ludzi i do tego o wiele piękniejszej plaży – Beach Megali Petra


Jadąc dalej na południe miniemy zjazd do kolejnej spokojnej i nie często odwiedzanej plaży – Gialos Beach . Niestety na tą plażę nie starczyło nam czasu.


PLAŻA EGREMNI


Egremni Beach to jedna z najpiękniejszych plaż wyspy, a nawet świata. Nic dziwnego – jasny piasek, pionowe białe klify i lazurowy kolor wody potrafi zachwyci każdego.

Niestety aktualnie nie ma już żadnej możliwości dostania się na nią od strony lądu, droga i dojście zostały całkowicie zniszczone w wyniku trzęsienia ziemi o sile 6,1 Richtera w listopadzie 2015 roku. Wstrząsy spowodowały, że osuwiska skalne spadające ze 150-metrowego klifu częściowo zasypały plażę i podzieliły ją na kilka części. To trzęsienie  zabiło wówczas 2 osoby i przesunęło całą Lefkadę o 36 cm na południe.

Ja jednak docieram na plażę od strony wody – w ramach jednej z atrakcji rejsu po 7 wyspach > REJS 7 WYSP. Plaża, choć zniszczona – nadal jest fantastyczna.


PLAŻA PORTO KATSIKI


I tak docieramy na prawie samo południe wyspy do najbardziej popularnej plaży. Kolejne 5 euro zostawione na parkingu i schodzimy w dół.

Porto Katsiki została uznana za jedną z 6 najpiękniejszych plaż świata i samej Grecji. Uroku tej plaży dodają otaczające ją białe klify,  pośrodku żółto-pomarańczowe pokryte piękną roślinnością i turkusowa woda Morza Jońskiego. Miejsce z racji swojego NAJ przyciąga jednak tłumy turystów, co sprawia, że nie znajdziemy tu spokoju. Do tego raz dziennie przypływają do zatoki statki wycieczkowe, które przez jakiś pół godziny zakłócają ciszę bardzo głośną muzyką dobiegającą z pokładu.

Niestety opisywane wcześniej trzęsienie ziemi zniszczyło betonowe przejście klifem od strony północnej. Stąd rozciągała się fantastyczna panorama całej plaży, niestety aktualnie nie ma możliwości przejścia.

Ja plażę odwiedzam dwukrotnie – raz od strony lądu z moją rodzinką i drugi od strony wody podczas rejsu. Z tej perspektywy wygląda ona zupełnie inaczej .


DZIKIE PLAŻE


Oprócz tych opisanych i nazwanych jest jeszcze cała masa uroczych, maleńkich plaż do których dostęp jest tylko od strony wody. Należy jednak pamiętać, ze wyspa żyje własnym życiem i podejście pod klify z których niemal cały czas się coś sypie – może się skończyć tragicznie.


Plaże zachodnie Lefkady są faktycznie bajeczne i niepowtarzalne . Jeśli ktoś lubi wypoczywać w ten sposób – to idealne miejsce na udany urlop.


Zachodnie wybrzeże miałam okazje obejrzeć także z pokładu statku podczas REJSU 7 WYSP. Jak wygląda wybrzeże od strony wody i jego południowa część z Przylądkiem DUKATO można obejrzeć tutaj >>> REJS 7 WYSP >>>> PRZEWODNIK PO GRECJI >


LEFKADA – PRZEWODNIK PO WYSPIE >

REJS 7 WYSP : LEFKADA, KEFALONIA, ITAKA I INNE >

KEFALONIA – PRZEWODNIK PO WYSPIE >

One Reply to “PLAŻE ZACHODNIE LEFKADY”

Leave a Reply