Fudżajra - Wielki Meczet Szejka Zajida

FUDŻAJRA – WIELKI MECZET SZEJKA ZAJIDA

Fudżajra – Wielki Meczet Szejka Zajida to obiekt absolutnie przepiękny i wart odwiedzenia. Jest głównym meczetem w Emiracie i drugim co do wielkości w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Fudżajra – Wielki Meczet ma tą samą nazwę jak Meczet Szejka Zajida w Abu Zabi i to może okazać się mylące. Oba obiekty są zresztą równie monumentalne i koniecznie powinny się znaleźć na trasie każdego turysty odwiedzającego ten kraj.  Meczet w mieście Fudżajra został otwarty w 2015 roku, a władca Fudżajry, szejk Hamad bin Mohammed Al Sharqi, poprowadził w nim pierwsze modlitwy.


FUDŻAJRA – WIELKI MECZET SZEJKA ZAJIDA – LOKALIZACJA


Wielki Meczet jest punktem orientacyjnym w mieście widocznym z wielu miejsc w centrum.


ZWIEDZANIE MECZETU – INFORMACJE


Początkowo meczet nie był otwarty dla „niewiernych”. Takie też informacje znajdziecie we wszystkich przewodnikach dostępnych w internecie. My także byliśmy przekonani zaglądając pod obiekt wieczorem, że meczet możemy obejrzeć wyłącznie z zewnątrz. Przechodzący akurat mężczyzna zaprosił nas pod obiekt rano, gdyż wtedy dostępny jest dla zwiedzających. Kolejnego więc dnia skorzystaliśmy więc z okazji.

aktualności i godziny otwarcia > STRONA MECZETU

Obiekt zwiedzaliśmy z panią przewodnik. Trzeba się było wcześniej zarejestrować na STRONIE . Polecam tą opcję , bo sporo informacji dodatkowych przekazuje. Byliśmy jedynymi turystami w całym potężnym obiekcie.


ZASADY ZWIEDZANIA


Warto pamiętać, że w obiekcie obowiązuje odpowiedni „dress code” i trzeba przygotować się do tego zawczasu (w przeciwieństwie do meczetu w Abu Zabi – w tym nie ma odpowiednich strojów do wypożyczenia).


ARCHITEKTURA MECZETU – WIDOKI Z ZEWNĄTRZ


Obiekt podobny jest z wyglądu do Błękitnego Meczetu w Stambule. Może pomieścić około 28 000 wiernych i ma powierzchnię 39 000 m2. Ma 65 kopuł i sześć minaretów o wysokości od 80 do 100 metrów. Dziedziniec meczetu z fontannami i ogrodami może pomieścić 14 000 osób. Znajduje się w nim strefa modlitewna dla kobiet, która z kolei może pomieścić do 2500 osób.


MECZET Z FRONTU


Najpiękniej meczet prezentuje się z frontu. Tu wrażenie potęguje błękit fontanny, który idealnie współgra z błękitem nieba.


ARKADY / KORYTARZE ZEWNĘTRZNE


Wchodzimy główną bramą do wewnętrznej części gdzie znajdują się 4 arkady i korytarze z każdej ze stron. Wszystkie arkady zostały wykonane z dekoracjami i ciekawymi lampami oraz ekstrawaganckimi żyrandolami w stylu otomańskim z przyciemnianego szkła i miedzi. Przejście pod arkadami ma jeszcze jedną zaletę – to zadaszona część m chroni więc przed słońcem.


WNĘTRZE GŁÓWNEJ SALI MODLITEWNEJ


Wnętrze charakteryzuje się mauretańską architekturą, która przypomina Wielki Meczet / Katedrę w Kordobie w hiszpańskiej Andaluzji. Podobnie jak hiszpańska katedra, wiele okien w Wielkim Meczecie Fujairah jest wykonanych z witraży. Przeważają tu kolory złota i czerwieni, a na ścianach można znaleźć wersety z Koranu.


DYWAN

Dywan, który zajmuje całe wnętrze, czyli powierzchnię 12.500 m2, to najbardziej znaczący i wyróżniający się element meczetu. Został wyprodukowany w Belgii, a do jej stworzenia zatrudniono 15-osobowy zespół techników. Pracowali przez 90 dni na zmiany przez całą dobę, aby go dokończyć. Sam montaż dywanów na podłodze zajął 15 pracowników przez całą dobę przez 30 dni.


ŻYRANDOLE

Meczet zdobi 485 żyrandoli, które zostały zaprojektowane w stylu osmańskim. Strop głównej sali modlitewnej ozdobiony jest czterema żyrandolami o średnicy 4 metrów. Oprócz tego znajduje się tu 5 żyrandoli w wejściu głównym o średnicy 180 cm i wysokości 290 cm oraz 50 lamp oświetlenia ściennego.

Na środku podwieszona jest prawdziwa „perła”. Ma 18 metrów wysokości, 13,5 metrów średnicy i 7 ton wagi. Duży żyrandol jest jedyny w swoim rodzaju w regionie Zatoki Perskiej pod względem stylu i został wykonany z kryształów swarowskiego.


AMBONA I MEHRAB


Ambona znajduje się po prawej stronie Mehrabu na froncie ściany sali głównej. Projektantom zależało aby dopasować wysokość do ogromu głównej sali modlitewnej i dużej ilości wiernych. Każdy z nich powinien zobaczyć Imama (Khateebb) podczas kazań religijnych.

Dla wyjaśnienia – Mihrab / mehrab to nisza, zwykle na planie półokrągłym lub wielobocznym (niekiedy tylko ozdobna płyta) w sali modlitw w meczecie, znajdująca się pośrodku ściany. Wskazuje kierunek Mekki, w którym powinni modlić się wierni.


PODZIEMIA MECZETU

Sporym zaskoczeniem może być ogrom powierzchni podziemnych. Są tu ogromne korytarze, umywalnie i toalety dla wiernych i zwiedzających.


FUDŻAJRA – WIELKI MECZET SZEJKA ZAJIDA NOCĄ


My od zajrzenia pod meczet wieczorem zaczęliśmy już pierwszego dnia po przyjeździe do miasta Fudżajra. Potężny obiekt , przepięknie oświetlony już wtedy zrobił na nas ogromne wrażanie . Bardzo się ucieszyliśmy z możliwości zwiedzenia go kolejnego dnia i zajrzenia również do wnętrz.


NOCLEG W MIEŚCIE FUJAIRAH


Aby obejrzeć meczet zarówno w dzień, jak i wieczorem – koniecznie trzeba w mieście (lub okolicy) nocować. Najlepiej i najpewniej rezerwować noclegi przez portal BOOKING.COM



GOTOWE PRZEWODNIKI PO ZJEDNOCZONYCH EMIRATACH ARABSKICH:

PRZEWODNIK PO ZEA >>


>> ABU DHABI – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> DUBAJ – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> SZARDŻA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> RAS AL-CHAJMA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> FUDŻAJRA – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> UMM AL QUAWAIN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

>> ADŻMAN / AJMAN – PRZEWODNIK PO EMIRACIE >

8 Replies to “FUDŻAJRA – WIELKI MECZET SZEJKA ZAJIDA”

    1. Piszesz, że nazwa może być myląca i chyba sam się zakręciłeś, bo artykuł jest o meczecie w Fujaraih, a link podajesz do strony meczetu w Abu Dhabi

      1. Były prawidłowe linki, ale musieli w między czasie coś zmienić na stronie, bo z tego co widzę ona obejmuje wszystkie duże meczety w ZEA

Leave a Reply