WYSPA VULCANO

Wyspa Vulcano to jedna z siedmiu wysp archipelagu Eoli, czyli Wysp Liparyjskich. To uśpiony wulkan, jego ostatnia erupcja miała miejsce w roku 1889. Jej wulkaniczne pochodzenie widać na każdym kroku , znajdziemy tu liczne kratery, czarne plaże, siarkowe błoto i skały.


REJS W KIERUNKU WYSPY


Wyspa wygląda wygląda fantastycznie zarówno od strony lądu, jak i wody. Już z daleka widać górujący nad całością krater z jego niesamowitymi kolorami. Port znajduje się od strony wschodniej , ta część wyspy jest też bardziej zielona.


WYSPA VULCANO – PORTO DI LEVANTE


Porto di Levante to urocze miasteczko w którym znajduje się port, czyli pierwsze miejsce gdzie większość zaczyna swoją przygodę z wyspą. Po prawej stronie zwracają uwagę skały we wszystkich odcieniach żółtego. Tuż za skałami znajduje się naturalny basen z wodą siarkową . To gorące źródło zwane I Fanghi di Vulcano. Bardzo żałowaliśmy, że nie starczyło czasu na skorzystanie z tej przyjemności.


KRATER VULCANO


Największą atrakcją wyspy jest ogromny krater, będący stożkiem nadal aktywnego wulkanu o wysokości 385 m. Z krateru wydobywają się związki siarki, przez co okolica krateru ma charakterystyczny, żółtawy kolor. Krater staje się naszym głównym celem na wyspie. Mamy do dyspozycji zaledwie dwie godziny. Z mapy wynika, że podejście to około 3km, pędzimy więc na szczyt w strasznym upale – jest październik, a żar leje się z nieba (nie wyobrażam sobie jakie tu są temperatury latem). Podejście zgodnie z obliczeniami zajmuje dokładnie 40 minut. Teraz chwila wytchnienia, aby nacieszyć oczy nieziemskimi widokami i bajeczną kolorystyka. Wyziewy siarki nie pozwalają jednak przejść jego wschodnią stroną.


ZEJŚCIE Z KRATERU


Czas schodzić … Teraz już nie musimy się aż tak spieszyć więc jest chwila na zrobienie zdjęć i rozejrzenie się wokół , a tam piękna zieleń, kwiaty i przemykające pod nogami kolorowe jaszczurki. Dla zainteresowanych link do MAPY TRASY.  Zanim dotrzemy do portu robimy sobie przerwę na kawie i lodach w uroczej kawiarence Il Gelato Di Antonio.

 MIĘDZY LIPARI, A VULCANO

Opuszczamy wyspę i płyniemy na rejs wokół jej północnego i zachodniego wybrzeża. Kiedy decydowaliśmy się na firmę z którą płyniemy nie wiedzieliśmy o tym, że będzie taka możliwość i rejs okaże się typowo rekreacyjny z możliwością zobaczenia tylu ciekawych miejsc . Szerzej opisane to jest w REJS I INFORMACJE PRAKTYCZNE.  Przestrzeń wody między wyspami to skaliste wysokie wybrzeże i wystające z wody ciekawe formacje skalne. Warto było to zobaczyć.


WYSPA VULCANO – ZACHODNIE WYBRZEŻE


Zachodnie wybrzeże okazuje się jeszcze ciekawsze , skalne wyspy, jaskinie , niesamowite widoki w bajecznych kolorach. Szkoda, że tak mało czasu, bo pora opuścić ten raj – warto by tu było wrócić na rejs jachtem.>>> WYSPY LIPARYJSKIE – REJS I INFORMACJE PRAKTYCZNE >>>

>>> WYSPA LIPARI >>>


5 Replies to “WYSPA VULCANO”

  1. Z najnowszych informacji jakie aktualnie docierają – to Vulcano grozi właśnie kolejnym wybuchem . Może więc te zdjęcia będą już całkowicie archiwalne, bo wulkan zmieni wygląd i wysokość

  2. Bajkowo, choć wiadomo że przy śpiochu ta bajkowość może szybko się zmienić w coś gorszego. Podoba mi się ta różnorodność, surowość a zaraz potem żywe kolory i zgoła inne krajobrazy.

Leave a Reply