TAORMINA

Taormina to jedno z najpiękniejszych miasteczek Sycylii, do tego najciekawiej położone. Historyczne stare miasto osadzone jest na wzgórzu tuż przy wybrzeżu Morza Jońskiego z widokiem na bajeczne wybrzeże z półwyspami i wysepkami.

Taormina miała strategiczne położenie od początku swojego istnienia, czyli od IV wieku p.n.e. Wtedy to osiedlili się tu uciekinierzy z Naksos, najechanego przez Dionizosa I – tyrana Syrakuz. W X wieku Taormina została podbita przez Arabów.

TAORMINA – INFORMACJE PRAKTYCZNE

My zawitaliśmy tu 2-krotnie, raz po zdobyciu Etny i II raz w drodze w Mesyny na lotnisko w Katanii. W sezonie miasto jest totalnie zakorkowane, my na szczęście jesteśmy tu w październiku, udaje się więc zostawić auto na małym parkingu tuż przy ścisłym centrum, a za drugim razem przy punkcie widokowym (bezpłatnie). Można zostawić auto na głównym Parking Garage Porta Catania, ale jest to podobno najdroższy parking na Sycylii.
W Taorminie oprócz bajecznych widoków z góry, ciekawej plaży pod samym centrum z Rezerwatem Baia della Isola Bella, koniecznie trzeba obejrzeć Amfiteatr Grecji, centrum z Katedrą oraz górujący nad miastem zamek (na który nam nie starczyło czasu).

CENY

  • AMFITEATR – 10 euro / 5 euro
  • ISOLA BELLA – 4 euro / 2 euro
  • KOLEJKA – 3 euro, bilet dzienny – 10 euro
  • Ceny w restauracjach dużo wyższe niż np. w Messinie

PUNKT WIDOKOWY VIA PIRANDELLO


To zdecydowanie najlepszy punkt widokowy. Na wzmocnionym murami oporowymi placu umieszczono kolumny i ławeczki (tuż przed placem udaje się nam nawet zaparkować). Można tu też trafić, schodząc ulicą Via Pirandello od Porta Messina w kierunku wybrzeża. Roztacza się stąd piękny widok na całe wybrzeże, w dole widzimy półwysep po lewej stronie z „Grotta Azzurra” pod stromymi ścianami oraz najpiękniejsze miejsce – wyspę z rezerwatem Isola Bella. Na wyspę można przejść jeśli akurat nie ma wysokich fal.


STAIRS TO TAORMINA

Tuż obok platformy widokowej znajdują się schody, którymi w otoczeniu pięknej zieleni kierujemy się w dół do plaży. Samo zejście jest fantastyczne widokowo (warto wiec przynajmniej w jedną stronę przejść się na piechotę, a nie kolejką).


TAORMINA – PLAŻA MENDOLIA

Plaża, jak i półwysep i wyspa Isola Bella zdecydowanie piękniej wyglądają z góry. Sama plaża okazuje się być kamienista (co też ma swój urok, bo fale powodują , że kamienie ocierają się o siebie powodując niezły hałas).  Na wysepkę nie udaj mi się dojść , fale rozbijają się w połowie przejścia zalewając ochotników.


KOLEJKA LINOWA

Traktując to jak swego rodzaju atrakcję z plaży kierujemy się w górę kolejką . Wagoniki jadące w jednej grupie wywożą nas kawałek wyżej.


TEATR ANTYCZNY


Ten dobrze zachowany teatr grecki z III w p.n.e. to drugi co do wielkości teatr antyczny na Sycylii (większy jest w Sykakuzach). To właśnie niesamowite położenie sprawia, że teatr tak niezwykły. Mając szczęście można stąd podziwiać antyczne ruiny, na tle wybrzeża z turkusowymi wodami i obok (dymiący czasami) wulkan Etna.

Teatr został wzniesiony przez Greków, później przebudowany przez Rzymian (aby dostosować do walk gladiatorów). Mógł pomieścić nawet 5000 widzów. Teatr w dużej części jest zbudowany z cegły, (co wskazuje na czasy rzymskie), ale jego układ jest zgodny z zasadami architektury greckiej. Dobrze zachowały się mury otaczające widownię, dodatkowo do dzisiaj możemy oglądać proscenium z tylną ścianą sceny. Razem tworzą niejako ramę dla znajdującego się w tle krajobrazu. Współcześnie w teatrze odbywają się koncerty, spektakle, festiwale, ponieważ starożytna budowla ma doskonałą akustykę .

Tuż za teatrem znajduje się kolejny punkt widokowy . Jesteśmy dużo wyżej niż Via Pirandello (opisana wyżej) – to już wysokość około 250m n.p.m. – i mamy niejako podgląd właśnie na to miejsce.


ULICE TAORMINY


VIA TEATRO GRECO

To jedna z głównych ulic miasta prowadząca prosto do Teatru Antycznego. Pełna sklepików z pamiątkami, bazarków  i kafejek.


TAORMINA – CENTRUM


Ścisłe centrum to Porta Messina (kamienna brama prowadząca do miasta) , stąd w kierunku południowym dojdziemy do małego placu przy którym znajduje się kilka ciekawych obiektów : Palazzo Corvaja (Średniowieczny pałac z dziedzińcem zdobionym chrześcijańskimi reliefami oraz centrum wystawowe), tuż za nim znajduje się kościółek katolicki – Chiesa di Santa Caterina, a z kolei za kościółkiem mini amfiteatr – Teatro Odeon (Teatro Romano). Niestety na dalsze zwiedzanie już nie mamy czasu , choć warto poświęcic go na to miasto dużo więcej.

VIA DI GIOVANNI

Uliczką Via Di Giovanni kierujemy się w dół w kierunku Via Pirandello gdzie został nasz samochód. Tu w Caffe Machia zjadamy po drodze obiad i rozkoszując się kolorami tutejszej architektury docieramy do Via Bagnoli Croci. Tu czeka na nas jeszcze jedna atrakcja (wpis poniżej).

VIA BAGNOLI CROCE


TAORMINA – PARK MIEJSKI


Park miejski znajdujący się poniżej Giardini della Villa Comunale. Przyciąga nas do wewnątrz swoimi ciekawymi budowlami . Nie wiem jaki był zamysł projektantów, ani z jakiego okresu budowla pochodzą, ale stanowią ciekawe tło np. do sesji zdjęciowych.


>>> PRZEWODNIK PO SYCYLII >>>


Leave a Reply