Wyspa Lipari

WYSPA LIPARI

Wyspa Lipari podobnie jak Vulcano jest pochodzenia wulkanicznego, to największa z wysp w archipelagu Wysp Liparyjskich, inaczej Eolskich.

Wyspa Lipari utworzona została w wyniku czterech erupcji wulkanicznych, ostatnia odnotowana erupcja wystąpiła w V wieku naszej ery. Obecnie wulkany uznawane są za nieczynne, ale wyspa pokryta jest wulkanicznym pumeksem, który nadal jest eksploatowany. Wyspa Lipari posiada bogatą historię, podobno wyspa była zamieszkana już w piątym tysiącleciu p.n.e.

Jej powierzchnia wynosi niecałe 40km², a najwyższy szczyt mierzy 594 m n.p.m. Na stałe zamieszkuje ją 11 tys. mieszkańców. Największym miastem i głównym portem jest Lipari. Są tu jeszcze cztery większe wioski: Pianoconte, Quattropani, Acquacalda oraz Canneto. Miejscowa ludność utrzymuje się przede wszystkim z turystyki, część trudni się uprawą winorośli, figowców i oliwek oraz eksploatacją pumeksu i rybołówstwem.


WYSPA LIPARI – MIASTO LIPARI


 MARINA CORTA


Miasto Lipari ma 2 porty: malutki od południowej strony to Corta i większy za wzgórzem zamkowym (opisany poniżej). Port wzbudza zachwyt, jego koloryt, detale związane z pracą mieszkańców i wzgórze zamkowe to cudowny, wręcz pocztówkowy „landszaft”. W samej marinie, niejako na środku wody stoi kościółek katolicki (Dusz Czyśćcowych), a od południowej strony (już na lądzie)


PARAFIA ŚW. JÓZEFA


Wspomniana już wyżej Parafia katolicka stoi na zakończeniu portu Corta.  To malutki, ale warty odwiedzenia kościółek z XVII w. wybudowany na ruinach poprzedniego zdewastowanego podczas napadu korsarzy osmańskich w XVIw.


WZGÓRZE ZAMKOWE


VIA CASTELLO

Teraz kierujemy się na północ do najwyższego punktu miasta, czyli na wzgórze zamkowe. Dziesiątki schodów na ulicy Via Castello podprowadzają nas pod najciekawszy obiekt tego miejsca – Basilica Concattedrale di San Bartolomeo.

KATEDRA ŚW. BARTOLOMEUSZA

Górująca na wzgórzu zamkowym Katedra zbudowana została w 1084 roku, a następnie przebudowana w stylu gotycko-barokowym w XVIIw. W pobliżu znajduje się klasztor normański, pierwotnie należący do katedry.

POZOSTAŁE OBIEKTY WZGÓRZA ZAMKOWEGO

Na wzgórzu obok Katedry znajdziemy jeszcze kilka innych ciekawych obiektów . Naprzeciwko wejścia do niej (po prawej stronie schodów) znajduje się kościół katolicki – Chiesa dell’Immacolata, kawałek dalej – wykopaliska archeologiczne z czasów greckich i romańskich. Dalej pozostałości zabudowy zamkowej.

WIDOKI ZE WZGÓRZA ZAMKOWEGO

Zanim opuścimy zamek możemy podziwiać z góry widoki na Plac Miejski


PLAC MIEJSKI


Tuż za wzgórzem zamkowym , odrobinę poniżej niego znajduje się duży Plac z Miejski z Parkiem. Na środku placu stoi Ratusz , a obok niego mała kaplica.


PORT LIPARI (MOLO ALISCAFI)


Idąc dalej na północ dotrzemy do kolejnego portu – ten jest największy i obsługuje wszystkie linie promowe na wyspach Liparyjskich. Tylko mniejsze statki i wycieczkowe mają prawo przybijać do Mariny Corta.


ULICZKI LIPARI


Lipari to nie tylko porty , wzgórze zamkowe i ciekawe świątynie. to przede wszystkim normalne uliczki miasta, to one stanowią jego koloryt i charakter. Przechadzamy się więc nimi, na ile starcza czasu. Jest bajecznie kolorowo, miejscami bardzo ciasno.


WYSPA LIPARI – WSCHODNIE WYBRZEŻE


Opuszczamy bajeczną wyspę , 3 godziny to stanowczo za mało, aby nacieszyć się jej urokiem , zwłaszcza, ze oprócz uroczego Lipari oferuje całą game atrakcji .


WYSPA LIPARI – POŁUDNIOWE WYBRZEŻE


Ostatni kontakt z wyspą to rejs wzdłuż jej niesamowicie uformowanego i kolorowego południowego wybrzeża. Pełno tu samotnych skał , łuków skalnych i innych ciekawych formacji.


>>> WYSPY LIPARYJSKIE – REJS I INFORMACJE PRAKTYCZNE >>>


>>> WYSPA VULCANO >>>


Leave a Reply